Geolocation script

goldanov

New Member
Здравейте,

предварително се извинявам, ако публикувам в грешна тема, но във фрийлансър нямам право да започвам тема.

Искам да попитам дали някои може да изработи следния скрипт за туристически сайт:

- имам json file с данни за всички летища в света с име, IATA, лонг/лат, град и т.н.;
- на сайта има търсачка за полети;
- искам когато посетител влезе на сайта сървъра да намери неговото положение по ип, след което да определи лонг/лат на посетителя;
- след което с тези данни да се определи кое е най - близкото летище до посетителя и това летище да излезе като начална точка в търсачката;

Например посетител влиза в сайта от Банкя и търсачката по подразбиране избира за начална точка летище София.

Моля хората които имат техническата възможност да ми пишат на лс за да уточним условията и цената на услугата.

Предварително благодаря.
 
От: Geolocation script

Здравей,
Виждал съм подобни скпритове за споделяне на местоположението, но ВИНАГИ досега като влезе потребителя се изисква от него изрично разрешение за споделяне на местоположението. Най-вероятно може да се направи и без това, но според мен трябва да го добавиш към изискванията.

офф: Темата найстина е за фрийлансър разделът :)
 
От: Geolocation script

Здравей,
Виждал съм подобни скпритове за споделяне на местоположението, но ВИНАГИ досега като влезе потребителя се изисква от него изрично разрешение за споделяне на местоположението. Най-вероятно може да се направи и без това, но според мен трябва да го добавиш към изискванията.

офф: Темата найстина е за фрийлансър разделът :)

Здравей,

Благодаря за отговора.

Незнам защо, но немога да пусна нова тема във фрийлансър, системата не ми позволява.

Относно изискването за споделяне на местоположение - напълно съм съгласен с теб, че трябва да се изиска от потребителя, но доколкото знам при HTML5 когато се впише в кода искане за локация, браузъра уведомява потребителя за това, така че това не би трябвало да е проблем.
 
От: Geolocation script

До колегата който ми изпрати лс:

Само да кажа, че съм изпратил имейл, нямам достатъчно мнения за да ти върна лс.

Благодаря.
 
От: Geolocation script

Не разбирам защо ти трябва да го правиш това, смяташ клиентите за много тъпи и/или мързеливи. Аз ако бях на твое място, нямаше да сложа такъв скрипт, а форма за избор на летище.
Има интернет доставчици, на които им е трудна геолокацията, за това замисли ли се
 
От: Geolocation script

Моля те да коментираш само ако имаш да кажеш нещо по темата.
 
От: Geolocation script

Точно по темата се изказах, дадох си мнението и те попитах дали всички потребители, които влезнат в сайта ти ще ги засечеш, защото аз мисля, че не можеш

ПС
Дори и да направиш такъв скрипт, който обхваща всички интернет доставчици, за мобилните се съмнявам
Но дори и това да стане, защо ще ги локираш, като някой клиент примерно за презокеански полет може да избере летище удобно за него, а не най-близкото, защото всички летища не предлагат презокеански полети
 
От: Geolocation script

Всички сайтове които имат подобна функция са ме засичали до сега, затова мисля е полезно.
 
От: Geolocation script

Всички сайтове които имат подобна функция са ме засичали до сега, затова мисля е полезно.

Написах и ПС, докато си ми отговарял, моля прочети
 
От: Geolocation script

Колега извинявай, но размиваме темата в това да ти обяснявам защо ми трябва подобно нещо...това което ми трябва е просто да даде начална точка, от там хората могат да сменят от което си искат летище. Пробвай идриймс или духоп от каквото искаш устройство и ще видиш как работи, аз не искам да откривам топлата вода.

Човек от форума вече се свърза с мен, така че ако има хора знаещи решение моля да пишат, нека не си пишем пояснения.
 
От: Geolocation script

Дообре, успех ти желая, просто изказах мнение, но ти си знаеш най-добре какво да правиш с времето и парите си
Като стане както го искаш сайта може да пуснеш линк да видим нагледно функциалността, дали си заслужава
 
От: Geolocation script

Здравейте,

предварително се извинявам, ако публикувам в грешна тема, но във фрийлансър нямам право да започвам тема.

Искам да попитам дали някои може да изработи следния скрипт за туристически сайт:

- имам json file с данни за всички летища в света с име, IATA, лонг/лат, град и т.н.;
- на сайта има търсачка за полети;
- искам когато посетител влезе на сайта сървъра да намери неговото положение по ип, след което да определи лонг/лат на посетителя;
- след което с тези данни да се определи кое е най - близкото летище до посетителя и това летище да излезе като начална точка в търсачката;

Например посетител влиза в сайта от Банкя и търсачката по подразбиране избира за начална точка летище София.

Моля хората които имат техническата възможност да ми пишат на лс за да уточним условията и цената на услугата.

Предварително благодаря.

Нещо такова ли търсиш - freegeoip.net
 
Не е нужно от потребителя да се изискват данни за точната му локация - данните от IP-то му са достатъчни, тъй като от него получаваш информация за града. Града е напълно достатъчен - не ти трябва нито квартала, нито улицата, нито адреса, за които ще ти трябват lat/lon. Тоест това упростява нещата и подобен скрипт се няколко реда.
 
От: Geolocation script

Geolocation работи по два начина.

1. В браузъра и това е нова възможност на HTML5 - http://diveintohtml5.info/geolocation.html

Как точно браузъра знае къде се намираш - не знам. Но явно определя по някакъв начин и когато даден сайт поиска информацията за местоположението ти - браузъра те пита "Абе тука един сайт иска да знаеш къде се намираш, да му кажа ли?" И съответно от твоя отговор браузъра казва на сайта къде се намираш.


2. Другия начин е чрез IP Geolocation - както каза колегата по-горе има няколко бази - с това кое IP в коя държава се намира и в кой град. Въпросните бази са приблизителни и дават различна точност за различните държави.

Има някои безплатни бази и други платени - https://www.maxmind.com/en/home - примерно тези имат безплатна версия имат и платена версия - като си плащаш да кажем 20 долара за 25 000 заявки или нещо такова.

Има и безплатни сървизи в Интернет базирани на горната фрее база - примерно безплатни до 100 заявки на ден, после искат някакви дребни сумички.

В този случай клиента няма как да се покрие и на база IP без да се пита му се показва там каквото трябва. Проблемът е, че въпросните бази са под 80% точност за повечето държави. За белите държави имат по-висока точност. И другия проблем е, че не знаят нищо за мобилния трафик. Т.е. ако някой влезе чрез 3G мрежа на мобилен оператор - по този начин няма как да знаеш къде е. Ще ти върне град - ама дали е той няма гаранция.
 
От: Geolocation script

Geolocation работи по два начина.

1. В браузъра и това е нова възможност на HTML5 - http://diveintohtml5.info/geolocation.html

Как точно браузъра знае къде се намираш - не знам. Но явно определя по някакъв начин и когато даден сайт поиска информацията за местоположението ти - браузъра те пита "Абе тука един сайт иска да знаеш къде се намираш, да му кажа ли?" И съответно от твоя отговор браузъра казва на сайта къде се намираш.


2. Другия начин е чрез IP Geolocation - както каза колегата по-горе има няколко бази - с това кое IP в коя държава се намира и в кой град. Въпросните бази са приблизителни и дават различна точност за различните държави.

Има някои безплатни бази и други платени - https://www.maxmind.com/en/home - примерно тези имат безплатна версия имат и платена версия - като си плащаш да кажем 20 долара за 25 000 заявки или нещо такова.

Има и безплатни сървизи в Интернет базирани на горната фрее база - примерно безплатни до 100 заявки на ден, после искат някакви дребни сумички.

В този случай клиента няма как да се покрие и на база IP без да се пита му се показва там каквото трябва. Проблемът е, че въпросните бази са под 80% точност за повечето държави. За белите държави имат по-висока точност. И другия проблем е, че не знаят нищо за мобилния трафик. Т.е. ако някой влезе чрез 3G мрежа на мобилен оператор - по този начин няма как да знаеш къде е. Ще ти върне град - ама дали е той няма гаранция.

Здравей,

благодаря ти за информацията. Като цяло сайте се ползва основно от UK, USA, AU така че очаквам точността да е по - голяма от колкото при останалите държави.
 
От: Geolocation script

Има ли развитие проекта, 0чаквам презентацията сос куктейлчета и хапки

С колега от форума работим по въпроса, в момента тестваме :)

Ще пиша когато всичко е готово.
 
От: Geolocation script

Успех ви желая, ще се радвам да има развитие начинанието ви :beer:
Ама пуснете линк към сайта, когато всичко е готово
 

Горе