GIS някой използва ли го ?

alabam4eto

Active Member
Здравейте колеги,

ГИС е една от най-бързо развиващите се и една от най-иновативните системи приложима в страшно много сфери.
Любопитно ми е някой използва ли някой от софтуерите за GIS, имате ли разработени карти, бази данни и т.н, които сте готови да ги размените.
 
От: GIS някой използва ли го ?

Един приятел я ползва и поне от чутото от него разбирам,че е доста доволен
 
От: От: GIS някой използва ли го ?

За geographic information system ли става въпрос? Ако е така може да предостави доста полезна информация за бизнесите, особено глобалните такива.

Дам точно за географските информациони системи става на въпрос и както ще цитирам от лекотра, който ми води курса това е бъдещето. Спестява много време (понякога години труд) стига да имаш правилна база данни с нужната информация. Поради тази причина и аз търся някой ако има във форума, който се занимава с Gis без значение дали използва arcGis или някои от безплатните приложения като QuantomGIS
 
От: GIS някой използва ли го ?

Аз съм го ползвал професионално, т.е. това работех преди (гис специалист по длъжностна характеристика) :) Дипломната ми работа в магистратурата използваше ГИС за анализите (анализирах DEM-ове). За съжаление и тази сфера, както и много други в България, са неоценени и хората работят за жълти стотинки. Липсата на перспектива ме накара да се откажа от ГИС-а и да правя това, което правя сега. Кофти период случих, голям застой на пазара, но пък имам колеги успяха да си намерят работа в престижни фирми и взимат не лоши заплати. Иначе все още поработвам понякога, като изпадне някое друго картографско проектче.

За софтуерите, про съм (или поне бях, че съм почнал да позабравям някои неща) с ArcGIS-a на ЕСРИ :) Arc-a е най-добрият ГИС, мога да се подпиша под това твърдение :). Иначе съм бачкал и с MapInfo. От ДИ софтуерите съм работил с ENVI и Erdas Imagine.

Ако мога да ти помогна с нещо, с удоволствие.
 
От: GIS някой използва ли го ?

За момента търся главно shape файл за обучение, които да използвам. С DEM стават уникални неща поне това, което се научихме да правим. Моята идея за използване на Gis е моделиране на околната среда с цел ОВОС, картиране на видове и изграждане на гридове със случаен произволен брой площадки за мониторигн. Ако имаш някакви книги на бг или en които задълбочават базовите познания ще се радвам да споделиш нещо изпитано.

А за ArcGis съм съгласен, но малко фирми биха си го позволили особено пълния пакет, правихме някакви изчисления с един колега и излиза около 25 000$ ако не се лъжа :)
 

Горе