Google Ireland и Adsense

ppyordanov

New Member
Добър вечер на всички съфорумци. Преди няколко месеца си закрих акаунта в Adsense поради промяната на обработващото плащанията звено, а именно - Гугъл Ирландия, член на ЕС. Понеже и България е членка на съюза съответно издателите на реклами дължат данък по член 97-и от ЗДДС. Въпреки че във форума има доста теми по този въпрос, интересно ми е когато сумата е по малка - например 200-300 евро на няколко месеца и предвид факта, че вече се водят подробни отчети от страна на обработващото бюро, има ли вариант да не се прави такава регистрация и съответно опасност от начисляване на данъци, които да се натрупат в продължение на времето като такива върхy недеклариран доход според българското законодателство. Освен регистрация по ЗДДС трябва ли да се регистрирам като самоосигуряващо се лице и т.н.

Като цяло заслужава ли си преминаването през въпросните процедури за по-малки суми, от които човек не може да се "прехранва" и може ли бюрократичната страна да бъде избегната (не става въпрос за регистрация на офшорна фирма, а просто неплащане на данъци) , има ли вероятност от задлъжняване в дългосрочен план поради официалното вече отчитане на направение плащания от Google Ireland?
 
Последно редактирано:
От: Google Ireland и Adsense

Няма как, ако искаш да работиш с Google ще трябва регистрация по БУЛСТАТ като самоосигуряващ се, подаване на декларации за започване/прекратяване на дейност, плащане на осигуровки всеки месец (минимум 100 лева независимо колко изкарваш), регистрация по ЗДДС (не дължиш данък - само трябва да се регистрираш и да пускаш редовно съответните декларации). Ако след плащането на осигуровките остане нещо ще плащаш данък 10% върху тази сума (имаше май някакви нормативно признати разходи, които ти намаляват малко облагаемия доход).

Някои прекарват тези плащания през фирмите си (които са регистрирани по ЗДДС по един или друг начин) и разходите не ги усещат (защото ползват фирмата си предимно за други цели и така или иначе плащат осигуровки и счетоводство).

Всичкото това е писано многократно във форума: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Не си струва да се занимаваш с получаване на малки суми без всичките тези регистрации (ДДС, БУЛСТАТ, декларации за започване/спиране на дейност и т.н.) защото после няма да имаш пари да си платиш всичките глоби. За малки суми е по-изгодно да не се извършва дейност. Ако смяташ, че в бъдеще ще изкарваш много повече се налага да имаш голям начален капитал за да може да си плащаш храната, водата, тока, данъците, осигуровките (които дефакто са пак данъци) и т.н.

А ако знаеш колко хиляди лева ти струва офшорната фирма и колко бумащина има само за отваряне на банкова сметка (и колко банки ще ти откажат и ще се набуташ с такси за подготовка на документите и куриери) хич няма да си помислиш да регистрираш такава.
 
Последно редактирано:
От: Google Ireland и Adsense

Няма как, ако искаш да работиш с Google ще трябва..

Благодаря много за подробния отговор, @happyslacker. Вярно има много хора, които буквално се движат по ръба с неплащането на вноски за самоосигуряване и без регистрация по ЗДДС, но в такъв случай поради наличието на детайлни отчети за направените плащания има опасност от проблеми в след неопределено време. Наистина не си заслужава ако не правиш много пари.
 
Последно редактирано:
От: Google Ireland и Adsense

Доста хора се отказаха от адсенс заради тия неща с данъците.
 
От: Google Ireland и Adsense

А аз да попитам, с какво може да заменим адсенс? Препоръчайте някоя подобна програма, дето може да се ползва и от БГ сайтове.
 
От: Google Ireland и Adsense

Това за регистрация в рег. БУЛСТАТ не важи ли само ако се водиш безработен и нямаш друго основание за плащане на осигуровки? Както например ако даваш имот под наем дължиш осигуровки ако не работиш.
Какво пречи да се обявят доходите на края на годината в данъчна декларация за доходите на физически лица.
 
От: Google Ireland и Adsense

Я да не отварям нова тема, кажете как стои въпроса с тези букмейкърите като Globet. Трябва ли пак някакви такива регистрации за приходи от тях?
 
От: Google Ireland и Adsense

А аз да попитам, с какво може да заменим адсенс? Препоръчайте някоя подобна програма, дето може да се ползва и от БГ сайтове.

С каквото и да го замениш ще трябва да се регистрираш в БУЛСТАТ и да плащаш осигуровки. Разликата е само между европейските фирми и тези извън ЕС - ако получаваш пари от европейска фирма трябва да се регистрираш по ЗДДС и да подаваш декларации (само ако европейската фирма е българска не си длъжен да се регистрираш по ЗДДС).

Това за регистрация в рег. БУЛСТАТ не важи ли само ако се водиш безработен и нямаш друго основание за плащане на осигуровки?

Не е така. Трябва да се регистрираш, ако нямаш регистрация (ако имаш регистрация не можеш да се регистрираш два или повече пъти - само един път).

Какво пречи да се обявят доходите на края на годината в данъчна декларация за доходите на физически лица.

Нищо не ти пречи да го направиш. Някои си плащат данъците в нарушение на закона по този начин - без да са платили осигуровки и без да са се регистрирали по БУЛСТАТ. Обаче ако ги хванат и не могат да докажат, че не са вършили трудова дейност (виновен си за извършване на трудова дейност до доказване на противното) ще има глоби. Ако не си плащал данъци изобщо е по-трудно да те хванат в нарушение (ако си получавал пари извън ЕС).

Може да кажеш примерно, че сайтовете не си ги правил ти - купил си ги готови и само даваш под наем части от тях, които Google използва за извършване реклама (т.е. рекламата я върши Google, ти само преотстъпваш на Google правото да ползва части от сайта ти, в които Google излъчва рекламите си). Обаче в този случай може да се окаже, че това е търговска дейност и да те глобят за това, че тази дейност се извършва не от фирма (трябва да си юридическо лице или най-малкото ЕТ за да вършиш търговска дейност). А дали преотстъпването на части от сайт (който е направен от трето лице срещу заплащане) срещу заплащане е търговска дейност не съм сигурен.

Мисля, че НАП трябва да благодари на Google за всичките глоби, които ще бъдат събрани. Може би Google има най-голяма заслуга в масовите данъчни престъпления, които се вършат от уебмастерите. Ако не беше Google с програмата си AdSense рекламата онлайн нямаше да бъде толкова популярна и нямаше да има толкова постъпления от глоби. При Google AdWords положението е аналогично: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби.
 
Последно редактирано:
От: Google Ireland и Adsense

Сигурно е така, не съм се интересувала досега конкретно от въпроса, така че приемам информацията ти за достоверна.
Ако някой е вече регистриран в БУЛСТАТ като упражняващ (друга) свободна професия, доходите от реклама като приход от трудовата си дейност ли ги декларира? Ами ако е в едномесечен болничен (примерно) и има доходи от реклама през това време какво правим?
Наистина не ми се вързва нещо. Как може някой да положи, да кажем, 1 месец труд да си направи сайт, а да плаща примерно години напред осигуровки реално без да полага никакъв труд?!!?
 
Последно редактирано:
От: Google Ireland и Adsense

Законово всичко е ясно, но в крайна сметка аз не познавам или не съм чувал за човек, използващ Адсенс не "по правилата", глобен поради неплащане на осигуровки и липса на регистрация по ЗДДС.
 
От: От: Google Ireland и Adsense

Не е късно да решат на попълнят "дупката" в бюджета и да има такава акция. Даже не е необходимо да ползват хеликоптер :)

Не съм против плащането на данъци и осигуровки, напротив. Но наистина ми се струва, че текста на закона (който и да е той) не се тълкува правилно. Между другото мисля, че става въпрос за едно писмо (кратък документ) на НАП, в който за първи път задължиха блогърите да се осигуряват. После след няколко месеца имаше уточнение, че само тези, които имат приходи и по желание. Ама като не мога да се сетя къде го гледах това нещо... Ще се разтърся тия дни.
 
От: От: Google Ireland и Adsense

Между другото мисля, че става въпрос за едно писмо (кратък документ) на НАП, в който за първи път задължиха блогърите да се осигуряват. После след няколко месеца имаше уточнение, че само тези, които имат приходи и по желание. Ама като не мога да се сетя къде го гледах това нещо... Ще се разтърся тия дни.

Всички хора, които извършват дейност "на свой риск и за своя сметка" са длъжни да се осигуряват, не само блогърите. Това задължение го е имало отдавна и инструкцията на НАП не въвежда ново задължение, а просто разяснява това задължение.

В същите документи ясно са посочили, че който желае да полага труд на свой риск и за своя сметка трябва да се регистрира и да плаща осигуровки. Ако искаш, т.е. "по желание", може да не се регистрираш, но в този случай ще се наложи да не извършваш труд. Никой закон не може да те задължи да извършваш труд, принудителния труд е забранен.

Единствените блогъри, които могат "по желание" да се регистрират са тези, които не блогват с цел печалба - те имат право да се регистрират ако искат. Останалите блогъри - тези, които блогват с цел да печелят от това (и следователно го правят "на свой риск и за своя сметка") трябва да се регистрират или да прекратят блогването с цел печалба.

Друг вариант да блогваш без да се регистрираш по БУЛСТАТ е фирмата да получава печалбата и да работиш на трудов договор към тази фирма и основанието за блогване да е трудовия договор. Т.е. ако искаш блогваш през фирма, ако искаш блогваш като самоосигуряващ се. Във всички случаи обаче ако се блогва за пари (не е задължително парите да ги получиш - може само да си планирал да получаваш пари!) трябва да плащаш осигуровки.

Как може някой да положи, да кажем, 1 месец труд да си направи сайт, а да плаща примерно години напред осигуровки реално без да полага никакъв труд?!!?

Ако можеш да докажеш, че си полагал труд един месец нищо не ти пречи да подадеш декларация за прекратяване на трудовата дейност и да спреш да плащаш осигуровки.

Който не може да си плати осигуровките от приходите си следва да прекрати трудовата дейност - така няма да дължи осигуровки (освен здравните 16.80 лв на месец, които всеки безработен трябва да плаща, ако не получава помощи за безработни).
 
Последно редактирано:

Горе