Hosting PHP Update

Alexius

Member
Здравейте,

не мога да инсталирам worpdress 3.2.1, защото PHP версията е 5.1.6, а за wp е нужна 5.2.4 или по-нова.

Хостинга е при Оrbitel, чиито собственици са вече spnet. Казаха ми да си го ъпдейтна сам, тъй като си имам права за това. Може ли някоой да ми обясни като на леймър как да го направя или е изгубена кауза да се справя сам?

Благодаря предварително.
 
Ако нямаш роот достъп до машината, няма как да ъпдейтнеш PHP-то.
 
Какъв ти е проблема тогава?
Каква ти е дистрибужията? По-голямата част от тях имат пакетни мениджъри, което улеснява инсталацията и обновяването на всяко едно приложение. Другия вариант е да си компилираш пхп от сорса.
 
От: Re: Hosting PHP Update

Проблема ми е, че нямам понятие как да го направя, май ми е нужно обяснение като на абсолютен новобранец :)
 
Ох. Ще се почне от там:
1. Теглиш си putty от тук и го стартираш
2. Въвеждаш IP адреса на сървъра към който имаш роот достъп и кликваш на опън
3. Въвеждаш за потребителско име root и за парола паролата която имаш
4. В терминала пишеш това: cat /etc/issue и натискаш ентър. След това пишеш uname -a и отново натискаш ентър.
5. Пишеш отговор в темата тук, какъв резултат са ти върнали командите от точка 4.
6. Чакаш или аз или някой друг да ти даде следващите стъпки спрямо дистрибуцията която ползваш :)
 
От: Hosting PHP Update

грешката която получавам след като въведа IP-то и се отвори конзолата е: Network error: Connection timed out
Къде бъркам? Избрал съм SSH и порт 22 който си беше по подразбиране?
 
От: Hosting PHP Update

Порта е правилен , но има много доставчици който го сменят по принцип поради мерки за сигурност. Най-добре да попиташ поддръжката директно за порт-а или начина по който трябва да се свържеш тъй като може да има и ограничения от предпазни стени или самата услуга да не е пусната. А и в случай че самата услуга не е стартирана можеш да ги помолиш да го направят тъй като явно ти самият нямаш такъв достъп.

Ако контролният панел който използваш, АКО използваш такъв разбира се поддържа рестартиране на услуги ( services ) може да потърсиш дали има и такава възможност и сам да рестартираш услугата чието има е - SSHD или Openssh според дистрибуцията.
 
Аз също ползвам ЦентОС и сегашната версия на php-то ми е 5.2.13 но ползвам и допълнителните репозитори свързани с клоксо.
Това което може да направиш в момента е да изпълниш следната команда:
yum update - това ще сложи всички обновления на софтуера който ти е инсталиран, включая и последната версия на php.
Ако не искаш да обновяваш всички пакети (страх те е да не се омаже нещо), може да ползваш yum update php, като по този начин ще се обнови само самото пхп + необходимите му модули за правилната му работа.
 
От: Hosting PHP Update

нещо май не правя като хората?

login as: root
Access denied
[email protected]'s password:
Last login: Fri Aug 5 13:45:51 2011 from 213.226.63.163
-bash-3.2# yum update php
-bash: you: command not found
 
yum help връща ли ти изобщо някакъв отговор?
 
От: Hosting PHP Update

Това което си предоставил като информация :

-bash-3.2# yum update php

**

-bash: you: command not found

Не съответства тъй като командата "you" не съществува, а по-горе си предоставил че написаното е YUM , може ли да напишеш командата отново и да paste-неш точно какво ти изписва ?

В случай, че наистина нямаш инсталиран YUM, предостави точен copy/paste на командата - " uname -a " без кавичките, за да можем да помогнем адекватно :)
 
От: Hosting PHP Update

login as: root
Access denied
[email protected]'s password:
Last login: Fri Aug 5 15:04:11 2011 from 213.226.63.161
-bash-3.2# yum update php
-bash: yum: command not found
-bash-3.2#
-bash-3.2# uname-a
-bash: uname-a: command not found
-bash-3.2# uname -a
Linux www.eurospeed.biz 2.6.18-92.1.18.el5.028stab060.8 #1 SMP Mon Feb 9 22:19:55 MSK 2009 i686 i686 i386 GNU/Linux
 
От: Hosting PHP Update

Добре, в този случай преди да инсталираш или обновиш PHP трябва да инсталираш YUM , с следните няколко команди и пакета :

#Инсталиране на зависимостите за пакета YUM :

wget bozhev.net/wp-content/uploads/yum_install32
chmod +x yum_install32
./yum_install32

След което трябва да виждаш необходимата нова версия на PHP за инсталация .
 
От: Hosting PHP Update

Проблемът на тази версия на ЦентОС е, че yum update php не разпознава по-нова версия на php от 5.1.6. За да се реши този проблем се прави следното.

1. Логване в конзолата като root
2. Трябва да активираш възможността php да се ъпдейтва от development склада на ЦентОС. За целта пишеш следната команда
Код:
nano /etc/yum.repos.d/CentOS-Testing.repo
И в новосъздадения файл пействаш това:
Код:
# CentOS-Testing:
# !!!! CAUTION !!!!
# This repository is a proving grounds for packages on their way to CentOSPlus and #CentOS Extras.
# They may or may not replace core CentOS packages, and are not guaranteed to #function properly.
# These packages build and install, but are waiting for feedback from testers as to
# functionality and stability. Packages in this repository will come and go during the
# development period, so it should not be left enabled or used on production systems #without due
# consideration.
[c5-testing]
name=CentOS-5 Testing
baseurl=http://dev.centos.org/centos/$releasever/testing/$basearch/
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=http://dev.centos.org/centos/RPM-GPG-KEY-CentOS-testing
includepkgs=php*
ВНИМАНИЕ - увери се, че пред редовете няма интервали като ги пействаш в конзолата, тук съм ги махнал, но все пак си направи проверката.

Запазваш и затваряш файла.

3. Команда
Код:
yum update
и вече трябва в списъка с опциите за ъпдейт да фигурира версия 5.2.10. Може да си ъпдейтнеш само php-то, без другите боклуци в списъка.
Код:
yum update php
След като инсталирането завърши рестартираш apache-то.
Код:
/etc/init.d/httpd restart

4. За да е сигурно всичко, пръверяваш версията на php-то:
Код:
rpm -qa |grep php
Нещо такова трябва да ти излезе:

Код:
php-pear-1.4.9-6.el5
php-mcrypt-5.1.6-15.el5.centos.1
phpmyadmin-2.11.11.3-2.el5.rf
php-common-5.2.10-1.el5.centos
php-cli-5.2.10-1.el5.centos
php-imap-5.2.10-1.el5.centos
php-ldap-5.2.10-1.el5.centos
php-devel-5.2.10-1.el5.centos
php-odbc-5.2.10-1.el5.centos
php-mysql-5.2.10-1.el5.centos
php-pdo-5.2.10-1.el5.centos
php-5.2.10-1.el5.centos
php-xmlrpc-5.2.10-1.el5.centos
php-xml-5.2.10-1.el5.centos
php-gd-5.2.10-1.el5.centos
php-mbstring-5.2.10-1.el5.centos
6. Готов си!
 

Горе