Instagram маркетинг за E-book - старт от кота 0

stroej

Active Member
Здравейте,

не съм забелязал (или ако има, то съм ги пропуснал темите) да се пишат за т.нар. journey както в чуждестранните форуми - BHW, WF.
Та, ето моето:

Написах книга, която ще пускам на чуждестранния пазар (английски език). Все още обмислям варианти къде и как точно да я пусна, но все повече клоня към напълно автоматизиран процес - чрез амазон.
Избрах единствено Instagram да направя маркетинг като изготвих проста стратегия и започнах.

1. Докато писах книгата, събирах информация относно тематика и следях другите профили как действат;
2. Събрах достатъчно материал (снимки и видео) за споделяне, за да мога да съм актуален поне 30 дни напред (като не спирам да го допълвам ежедневно);
3. Набелязах аудиторията в Инстаграм, които смятам, че ще ми бъдат и потенциални клиенти;
4. Въпреки, че имам друг стар профил в мрежата, реших да започна с напълно нов;
5. Реших че не искам да използвам никакви ботове или други автоматизирани методи поне на този етап;
6. Започнах лека полека да следвам пътя на големите;
7. Не съм отделил бюджет за реклама.

Та, книжката е готова. В момента се рецензира и се надявам в близките няколко седмици да я пусна. До тогава следвам стратегията си: ежедневно качване на снимки/видео и комуникация с потребителите на мрежата.

Защо избрах точно и само Инстаграм: повече от 600 млн потребители, като над 50% от тях ежедневно влизат в профила си. Аудиторията пасва най-много на тематиката на книгата ми, а именно хора до 35 години (около 90% от всички потребители) живеещи в градска среда (около 70% отново от всички потребители на мрежата). Един на всеки трима вече е пазарувал чрез телефона си в интернет.

Малко отчет:
за 14 дни: 22 публикации
последователи: 765
най-голяма ангажираност на пост: 45%
най-малка: 4.3%
и 3 блокирани профила.

Ще гледам да обновявам чат-пат информацията в темата(стига да не забравя), но ако имате някакви въпроси, мнения и препоръки ще се радвам да стане една интересна тема.
 
Успех! Инстаграм е социална мрежа с много голям потенциал, ако не за друго, то поне, защото още не са го съсипали като Фейса. Все още има добър рийч, а набавянето на хиляди фенове е детска игра.

Ръчно ли развиваш профила или използваш MP/FL? Всъщност един профил ли развиваш или цяла мрежа?
 
Благодаря!

Ръчно развивам и използвам само един профил. Тези 3 блокирани профила са постепенно един след друг натрупани (в период на 1 месец), както си му е в реда на нещата - за да видя къде бъркам и греша :D
 
Малко информация да споделя:
Въпреки, че основния ми профил е само един за реклама, то създадох още няколко доста микронишови (в друга сфера въобще), за да изпробвам различни техники за популизиране.

И до какви изводи стигнах, за да не загубиш профила си:
- явно ФБ с Инстаграм ще искат да пускат тези бизнес профили все по-осезаемо. Затова ако рекламирате продукт или услуга, то по-добре да направите бизнес профил;
- забравете в началото за всякакви линкове, телефони, мейли и т.н. в профила си дори и като коментари и съобщения;
- действайте изключително бавно с набирането на популярност на профила;
- задължително показвайте, че човек движи акаунта, а не бот. Въпреки, че не използвам, то имам няколко банати профила;
- максимално разрешените следвания за 24 часа бяха 1000, но ги дръжте мноооого под това. Макс от 150 на ден мисля, че е оптималния вариант ако използвате този метод за трупане на последователи;
- хубаво е да прочетете няколко пъти общите условия, за да видите още какво е забранено.

Ако някой друг се сеща какво още да добави или да сподели ще се радвам да го прочета, а си мисля, че и други колеги от форума също.
 
Ако "загрееш" профила, няколко седмици по-късно можеш да почнеш постепенно да увеличаваш броя на хората, които следваш дневно докато стигнеш примерно 400-500 на ден. Стигне ли човек 40-50 к, ако съдържанието му е качествено, вече не е нужно да следва, профила почва сам да си расте. Даже ако е активен профила може да се спре с хамалското следване на стотици хора и на 20-30 к
 
Ето малко актуализирано състояние:
започвам ден 18
Постове: 27
Последователите: 1020
Тъй като не използвам никакви тулове за определяне на ангажираността на потребителите спрямо постовете ми, вече ми е по-трудно да я определям. Но като цяло се движи в порядъка на 30-40%, което си е доста добре за малкия брой последователи.
 
Ново във ИГ!

Може да се качват картинкиScreen Shot 2017-05-08 at 11.46.47 PM.jpg
Справка - бутона отгоре по средата.
 
При мен липсва, както в Мозила, така и през мобилния браузер Хром.
Ще дадеш ли повече информация за браузера и ОС?
 
Сега проверих отново за тази опция.
Достъпна е от няколко дни само през мобилни браузери, което ако не използвате Blackberry или друг телефон с ОС, която няма приложението Instagram за момента се обезмисля.
Така че, това нововъдение според мен цели да обхване и малкия % от хора, които все още използват само бизнес телефони.
 
Малко да обновя с информация за лимитите в Инстаграм:

Описание на профила: до 150 символа;
Коментари - 250 на ден (това означва, че можеш да коментираш максимално 250 пъти. - НЕ потвърдено от моя страна, тъй като съм далеч от тази бройка);
Харесвания - 350 на ден (можеш да харесаш 350 пъти на ден. Отново НЕ потвърдено. Достигал съм максимално до около 80% от посочения лимити);
Описание под снимка/видео - 2200 символа;
Хаштагове - максимално можеш да използваш 30. Ако искаш да добавиш още, то направи го в отделен коментар;
Максимално можеш да следваш до 1000 профила на ден - силно НЕ препоръчително за профили, които са НЕактивни и са под 1 година;

Всички лимити се отнасят за 1 акаунт.
Липсват лимити за: брой following & followers, качване на снимки и видео, лимити за коментари и харесвания под публикация.
 
Как да си изчислите достигането на дадена публикация:
(брой харесвания + коментари) / брой последователи и резултата умножавате по 100, за да получите процентното съотношение.

Изчисляване растежа на профила:
((настоящ брой последователи - брой последователени от предходен период) / настоящ брой последователи) * 100
Пример: ((1088-1020)/1088)*100 = 6,25%

Ето малко актуализация на моя профил, като в последните дни забавих повече приоми за увеличава на броя на последователите и се стремих максимално органично да расте:
Възраст: 22 дни
Публикации: 31
Последователи: 1088

П.С. ако някой има интерес към мрежата и се чуди как да си направи стратегия за профила може да ми пише тук или на лично. Ще помогна напълно безплатно ;)
 
И една важна новина за всички, които имат повече Инстаграм профили. От Инстаграм са ударили по ботовете. Massplanner вече не работи!
 
Не е само по ботовете. На профилите, на които не съм добавил телефонен номер ми го искат. А ако дам съществуващ вече директно изхвърлят профила въпреки, че го пълня ръчно със съдържание и без да спамя.
 
Хайде, убиха и Инстаграм. Е, може и да е за добро, тъй като хилядите фейк и спам профили ще намалеят. Някои хора наистина са прекалили с по 2000-3000 Инстаграм профила, които само спамят с CPA оферти.
 
То това се очакваше особено след като направиха алгоритъм за рийча. Не може профил с 2 публикации да има 17к последователи и да спами за оферти за бот например.
Мрежата все още си е перфектна, но става с няколко идеи по-трудно създаването на рекламни профили.
 
От днес Инстаграм направиха още едно нововъведение в техните stories въведоха селфи филтри като на Снапчат
 
Акаунта чукна месец вече.
40 пост
1098 последователи
Средна ангажираност на пост е около 32%.

Спрямо бурното развитие в началото намалих темпото и започнах да отсявам последователите ми. Необходими ми са истински хора, а не акаунти, които се задвижват от ботове. Все още изпробвам различни приоми за публикуване, набиране на последователи и достигане до максимален брой хора поста ми. Просто вече действам по-внимателно (а и след няколко акаунта, който ми отидоха на кино в началото).
Все още действам само ръчно без да използвам никакъв софтуер. Очаквам втория месец да има по-голяма ангажираност на постове, но по-малък ръст на последователите.
 
32 % средна ангажираност на пост е нещо много голямо. За добри профили се смятат тези с 5 до 10 %. Дано все така въpви!
 

Горе