IP на различен subnet от gateway-a

r.stefanov

Well-Known Member
Абе, може ли такова нещо? :shock: Днес имах малък проблем с пускането на Интернет връзката на една машина. 300 човека питах (които уж с мрежи се занимават и са завършили все нещо свързано с това). Всичките казваха, че не може, нямало как и т.н. :-o Как хора с образование няма да знаят нещо толкова елементарно? Направо нямам думи за българските администратори...

Накрая се оправих, но трябваше manuals да чета и да си губя времето...
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Ако наистина са били 300, явно "така" им е бил зададен въпроса. :)
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Е кое му е грешното на въпроса? Имаш айпита, гейт и днс. Как ще пуснеш Интернет?

Айпитата са примерно.

IP: 192.168.1.102/26 (няколко не знаеха как е маската, а е написано, че е 26 бита).
GW: 192.168.2.136

DNS: IP
DNS2: IP

OS - CentOS 6.3

300 е образно казано разбира се, но доста хора питах. Имаше такива, които даже не знаеха синтаксиса за route и ip route. Да им се чуди човек как работят това, което работят. :cry: Ако някои от тези работи за мен ще изхвърчат на момента ...
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Може, дори аз който не се занимавам с мрежи мога да ти кажа, че може. Сега обаче не схванах идеята на темата. Посочи вярното:

1. Имаш свободно време, което не знаеш как да оползотвориш и реши да пуснеш тема?
2. Реши да се изфукаш, че си прочел някой друг manual отново?
3. Реши за пореден път да оплюеш всички в бранша и да подчертаеш колко добре работите в "западните" компании?
4. Реши да ни споделиш, колко добър project manager ще си, ако буташ моркова отзад, а не го размахваш отпред?

Стига бе човек, нали не вярваш, че някой тук ще ти се върже на това, че си питал повече от 2-ма човека що е това CIDR или ARP? Все още недоумявам цялата идея на интернет присъствието ти? Виждам, че пращиш от желание да четеш, така и трябва...... обаче останалото ми е трудно да го схвана.
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Е кое му е грешното на въпроса? Имаш айпита, гейт и днс. Как ще пуснеш Интернет?

Айпитата са примерно.

IP: 192.168.1.102/26 (няколко не знаеха как е маската, а е написано, че е 26 бита).
GW: 192.168.2.136

DNS: IP
DNS2: IP

OS - CentOS 6.3

300 е образно казано разбира се, но доста хора питах. Имаше такива, които даже не знаеха синтаксиса за route и ip route. Да им се чуди човек как работят това, което работят. :cry: Ако някои от тези работи за мен ще изхвърчат на момента ..

и как го направи? ( предполага се че нямащ вдигнато ип от .2.0/24) :)
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

и как го направи? ( предполага се че нямащ вдигнато ип от .2.0/24) :)

В /etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0

1.1.1.1 dev eth0 scope link
default via ip dev eth0


а синтаксиса с ip route e:

ip route add 1.1.1.1 dev eth0 scope link за втория entry сами ще се сетите.

Има и друг начин с малък баш скрипт, който се пуска при боот, но е препоръчително първия:

#!/bin/sh
route add 1.1.1.1 eth0
route add default gw 1.1.1.1

Та, не е невъзможно както ми беше казано. Явно толкова са учили в университетите. А хората без дипломи, понеже нали са много глупави, ме посъветваха да чета мануала за route и ще разбера как става.

Не ме разбирайте погрешно. Просто съм разочарован от някои хора. Бият се през гърдите, а нищо не знаят.
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Явно толкова са учили в университетите. А хората без дипломи, понеже нали са много глупави, ме посъветваха да чета мануала за route и ще разбера как става.

Доста тенденциозно...
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

В /etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0

1.1.1.1 dev eth0 scope link
default via ip dev eth0


а синтаксиса с ip route e:

ip route add 1.1.1.1 dev eth0 scope link за втория entry сами ще се сетите.

Има и друг начин с малък баш скрипт, който се пуска при боот, но е препоръчително първия:

#!/bin/sh
route add 1.1.1.1 eth0
route add default gw 1.1.1.1

Та, не е невъзможно както ми беше казано. Явно толкова са учили в университетите. А хората без дипломи, понеже нали са много глупави, ме посъветваха да чета мануала за route и ще разбера как става.

Не ме разбирайте погрешно. Просто съм разочарован от някои хора. Бият се през гърдите, а нищо не знаят.

Апфффффф, не мога да те бонифицирам с репутация, поне си го написал за незнаещите. Аз също съм без диплома за IT но това не ме прави нещо повече от останалите колеги, разбери го!
 
От: IP на различен subnet от gateway-a

Ами аз всъщност за това пуснах темата. Някой може също да се чуди след време. Само още не съм сигурен това ли е най-добрия начин. По-късно ще прегледам tcpdump-a и другите глупости.

@against fail troll much? Точно това търсене е безполезно. Ако имаше рутер отпред, лесна работата. Нека да те видим как ще пуснеш връзката ако кабела ти влиза директно в машината и си с freebsd или redhat. Ако си мислиш, че синтаксиса е един и същ, лъжеш се.
 
Последно редактирано:
От: IP на различен subnet от gateway-a

against, той иска да избегне използването на dedicated router машина за shaper и balancer. Принципно ситуацията е малко специфична и аз навремето се блъсках като теле у дувар. leyyaa - ако идеята на темата беше да споделиш информацията, просто почваш с полезното и оставяш хейта на задна позиция, ще ти спести много......
 

Горе