LVM vs non LVM

r.stefanov

Well-Known Member
Как се отразява на производителността? За съжаление за сега нямам достатъчно на брой напълно идентични дискове за направя тестове и да преценя сам.

Интересува ме най-вече за приложения зависещи от i/o.

Мерси. :beer:
 
От: LVM vs non LVM

Не, не разбирам @mlazarov. Чрез Google намирам противоречива информация, devs от Freenode и Wordpress твърдят, че разлика има, но минимална. Иска ми се да чуя конструктивно мнения и тук, а не спам. Аз скоро ще имам достатъчно дискове и сам ще направя тестовете, като ще постна резултатите тук, за да видиш, че не комби vs нон комби.
 
От: LVM vs non LVM

Зависи за какво ще го ползваш и какво очакваш. И защо са ти нужни много дискове ? Работи си и с 2 диска.
 
От: LVM vs non LVM

Зависи за какво ще го ползваш и какво очакваш. И защо са ти нужни много дискове ? Работи си и с 2 диска.

Интересува ме най-вече за приложения зависещи от i/o.

Не е до броя на дисковете, не са идентични и ако тръгна да сравнявам няма да имам реалистични резултати. Пък и трябва да си играя да правя нови дялове всеки път. (а мястото ми трябва :)) Та, за в бъдеще за следващия raid5 мисля да сложа всичко освен /boot в LVM.
 
От: LVM vs non LVM

"Приложения зависещи от IO" :

1. raid10
2. Колкото може повече дискове. /примерно 16 или 24/
3. Добър raid controler
4. SSD cache
5. не виждам смисъл от LVM


п.с. Не искам да се заяждам, но няма как да не те попитам : ти нали беше голям фен на безплатните хостинг изпълнения?
Ето затова хостинга не е безплатен, защото собствениците на тия фирми плащат на админи, които не питат във форумите в които са им клиентите как да си проектират машината и сториджа. Защото масив като горния струва минимум едни $2000 и като добавиш доволно количество памет 2 прилични процесора, сносно дъно и кутия с резервирани захранвания, сумата скача няколко ПЪТИ :)
Да споменавам ли интернет + адресно пространство ? И не говоря за интернета на баба Пена за 10 лева, че да може да говори с "унуката" по "скайпа". Говоря за Интернет от фирми които не продават домашни потребители и интернет чийто цени започват от порядъка на 2-3 до 6-7 евро на мегабит с минимално количество от 100Mbit/s примерно. Mожеш да поискаш една оферта от Level3.
 
От: LVM vs non LVM

"Приложения зависещи от IO" :

1. raid10
2. Колкото може повече дискове. /примерно 16 или 24/
3. Добър raid controler
4. SSD cache
5. не виждам смисъл от LVM


п.с. Не искам да се заяждам, но няма как да не те попитам : ти нали беше голям фен на безплатните хостинг изпълнения?
Ето затова хостинга не е безплатен, защото собствениците на тия фирми плащат на админи, които не питат във форумите в които са им клиентите как да си проектират машината и сториджа. Защото масив като горния струва минимум едни $2000 и като добавиш доволно количество памет 2 прилични процесора, сносно дъно и кутия с резервирани захранвания, сумата скача няколко ПЪТИ :)
Да споменавам ли интернет + адресно пространство ? И не говоря за интернета на баба Пена за 10 лева, че да може да говори с "унуката" по "скайпа". Говоря за Интернет от фирми които не продават домашни потребители и интернет чийто цени започват от порядъка на 2-3 до 6-7 евро на мегабит с минимално количество от 100Mbit/s примерно. Mожеш да поискаш една оферта от Level3.

Няма проблем, не го приемам като заяждане. А и аз не си зададох много правилно въпроса.

Наясно съм, че raid10 масив е най-добрия избор (макар че и тук зависи). Обаче за към този ден нямам никаква нужда от него.

Причината да съм фен на безплатния хостинг е съвсем друга и мястото за коментиране не е в тази тема. Защо съм избрал да правя това и защо съм тръгнал по този път само аз си знам, като крайната цел няма нищо общо с това, което съм започнал. И между другото връзката в офиса е точно от L3. Имам достъп едва ли не до каквото поискам. Ако следиш темата ми, можеш да научиш повече тъй като ще слагам въпросната машина там. Ако се интересуваш, бих ти изпратил информация за самия проект. Хостинга, който пуснах е просто за да натрупам опит в администрирането на хардуера, защото тези две HP-та са първите истински сървъри, които имам.

И аз не искам да се заяждам, но някои от "големите" все още използват именно тези два модела. И btw дори глупавите десктопи в нас в последните два месеца направиха повече ъптайм от някои от акаунтите, които имам при "професионалистите".

За това да се придържаме към темата. Просто ако някой има информация по въпроса, да сподели ако желае. Но по коментарите съдя, че явно ще трябва сам да си направя тестовете като се сдобия с още 5-6 еднакви диска на 15к оборота. Става въпрос Raid5 и SCSI дискове за да бъдем напълно точни.

П.П. - като че ли отново чужденците са по отзивчиви, защото там такива отговори каквито тук не съм получавал.... :(

П.П.2 - всъщност забравете темата. Получих своя отговор в един друг форум. Другия месец като взема останалите дискове и потвърдя казаното ще пусна резултатите на един от сайтовете си и така. :wink:
 
Последно редактирано:
Пич, аз пак ще ти повторя, че въпроса ти е дали да си купиш комби или кабриолет. Е, ако си семеен по-добре си вземи комби, ако не си семеен по-добре си вземи кабриолет. Същото се отнася и за "Наясно съм, че raid10 масив е най-добрия избор". С нищо не си наясно - всеки raid си има плюсове и минуси и се прави конкретен избор според това, което ти е по-важно - било то четене или писане и други фактори. Личното ми мнение е, че raid10 е лош избор.
 
От: LVM vs non LVM

Защо не тестваш на един празезн диск с bonnie++ ? Обаче направи тестовете с различни файлови системи, за да придобиеш представа. Общо взето разликата в перформънса е нищожно забележима и може да се усети само в намаляването на seek time-а. Ако си разпределиш натоварването на дисковете равномерно, не виждам защо да си усложняваш конфигурацията с LVM (освен в случаите, когато това не е наложително от архитектурна гледна точка)
 
От: От: LVM vs non LVM

Защо не тестваш на един празезн диск с bonnie++ ? Обаче направи тестовете с различни файлови системи, за да придобиеш представа. Общо взето разликата в перформънса е нищожно забележима и може да се усети само в намаляването на seek time-а. Ако си разпределиш натоварването на дисковете равномерно, не виждам защо да си усложняваш конфигурацията с LVM (освен в случаите, когато това не е наложително от архитектурна гледна точка)

Конфигурацията не се усложнява изобщо с LVM, напротив. Като сложиш всичко освен /boot в бъдеще си спестяваш много проблеми. Наложи ми се да увелича суапа и няколко други дялове/директории на една машина, даже не съм рестартирал просто "боднах" дисковете. Thats the whole point of LVM :wink:

Мерси много за идеята за bonnie, точно това ще направя. :beer:
 
От: От: LVM vs non LVM

Конфигурацията не се усложнява изобщо с LVM, напротив. Като сложиш всичко освен /boot в бъдеще си спестяваш много проблеми. Наложи ми се да увелича суапа и няколко други дялове/директории на една машина, даже не съм рестартирал просто "боднах" дисковете. Thats the whole point of LVM :wink:

Мерси много за идеята за bonnie, точно това ще направя. :beer:

Мерси за бирата, но ще се въздържа. SWAP resizing-а не е основателна причина, в крайна сметка, ако машината опре до swap-а нещата са кофти... :-/
 

Горе