NAS RAID 1 ?

N1ck

Active Member
Някой ползва ли NAS със RAID?

Тези дни чета разни ревюта и се колебая... Реално не ми трябва кой знае какво - просто място където да си кача снимките и някое друго клипче, плюс архив на данни.

Добре би било като си кача сниките да мога да ги шервам с други приятели, и те да ги гледат на различни ipad iphone, android и win устройства.

Мисля че 1 ТБ ми е достатъчен - два диска в RAID 1.

Всякакви мнения и препоръки са добре дошли. Благодаря!
 
От: NAS RAID 1 ?

От няколко месеца ползвам D-Link DNS-320L, но засега без раид. Скоро му сложих и нов диск WD Red и се държи чудесно. Като събера бюджет ще има и втори. Устройството е добро решение за архивиране, но аз го ползвам изцяло за дата-та вкъщи. Ако ще го ползваш само с цел архивиране може и без два диска да минеш. При мен компютрите са с малки дискове и всичко е на него. Все повече ставам привърженик на идеята NAS RAID 1 + SSD на компютрите. Поддържа си достатъчно услуги и благинки. Има забележки, но предвид, че е най-евтиното подобно устройство което намерих е супер. За цената си и за функцията Data Storage и ftp сървърче за достъп отвънка е перфектно. Ако искаш нещо по-добро погледни моделите на Synology, но са значително по-скъпи.
 
От: NAS RAID 1 ?

От няколко месеца ползвам D-Link DNS-320L, но засега без раид. Скоро му сложих и нов диск WD Red и се държи чудесно. Като събера бюджет ще има и втори. Устройството е добро решение за архивиране, но аз го ползвам изцяло за дата-та вкъщи. Ако ще го ползваш само с цел архивиране може и без два диска да минеш. При мен компютрите са с малки дискове и всичко е на него. Все повече ставам привърженик на идеята NAS RAID 1 + SSD на компютрите. Поддържа си достатъчно услуги и благинки. Има забележки, но предвид, че е най-евтиното подобно устройство което намерих е супер. За цената си и за функцията Data Storage и ftp сървърче за достъп отвънка е перфектно. Ако искаш нещо по-добро погледни моделите на Synology, но са значително по-скъпи.

Някой ultra slim desktop или small form factor с 2 диска в raid1 или 3 по 3тб в raid5 ще излезе много по-малко пари. Аз съм сглобил моя в нас за няма и 300лв.

66333_3592248057675_475702843_n.jpg

Примерно http://h18002.www1.hp.com/products/quickspecs/archives_Division/12253_div_v1/12253_div.PDF Добави и линукс дистро по избор. Захранването може да е под 200W, a кутията има място за 1 диск повече от даденото в quickspec-a. Върши същата работа като nas устройствата за по 3000-4000лв. Друг вариант е tower dekstop (аз съм фен на hp http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/12792_na/12792_na.PDF има даже вграден raid контролер) хем могат да се "боднат" повечко дискове, но идва с по-голямо захранване и трябва да се смени или модне.

По-възможност стой настрана от white box хардуер каквото и да решиш (сиреч компютрите с кофти марка или незнайно какъв модел). Може да е просто storage, ама няма да е приятно да случиш на този 1%, при който има проблеми. OEM си е OEM - HP, Dell, IBM.

П.П. - ако нямаш знанията да си конфигурираш линукс дистро разгледай готовите решения като Freenas, NAS4Free, Openfiler, OMV и т.н. Можеш да ги инсталираш на всякакъв компютър.
 
От: От: NAS RAID 1 ?

Да това със стара "щайга" направена на NAS също е вариант. Дали е по-евтино е спорен въпрос. 300лв с или без дисковете и с какви дискове? Преживял съм го това със конфигурация и си има някой недостатъци - място, шум, консумация.
 
От: NAS RAID 1 ?

Аз съм с Длинк ДНС 313 с един 2 ТБ диск. Мнооого стара машинка но работи ОК за домашна мрежа.

НАС си е нас - тих, 10вата, и тн. Като избираш - виж на кой модели и марки може да се качи модната ОС - Freenas, NAS4Free, Openfiler, OMV. И как се държи с нея. С
модната ОС имаш 100ци екстри. То вече и във вградените има, ама карай. 2 диска с харуерен РАИД е супер.

Най-вече да имаш (освен самбата)

ФТП
ВЕБДАВ
торент клиент
ssh
итюнс сървър

за друго не се сещам (а и не ползвам).

ПП. raspberrypi за 50 лв също става за контролер, но със софтуерен РАИД. Но пък е 3 вата 100% безшумен.
 
От: От: NAS RAID 1 ?

Да това със стара "щайга" направена на NAS също е вариант. Дали е по-евтино е спорен въпрос. 300лв с или без дисковете и с какви дискове? Преживял съм го това със конфигурация и си има някой недостатъци - място, шум, консумация.

С дисковете, имах стари и взех още един нов. Шум няма, защото е HP, а вентилаторите имат ACPI контрол и са доста големи (колкото по-големи, толкова по-бавно се въртят). Мястото ако е проблем usd е с много компактни размери (209.55 x 52.07 x 215.90 mm). Консумацията също е минимална. Конфигурацията за мен не е недостатък, защото така мога да правя каквото си поискам.

@garnet Pi все още е изключително бавно.

dd if=/dev/zero of=/media/3185-C264/ddfile bs=8k count=20000 && sync
20000+0 records in
20000+0 records out
163840000 bytes (164 MB) copied, 6.1 MB/s

За сравнение същият тест на машината, от която пиша:

dd if=/dev/zero of=./ddfile bs=8k count=20000 && sync
20000+0 records in
20000+0 records out
163840000 bytes (164 MB) copied, 976 MB/s
 
От: От: От: NAS RAID 1 ?

@garnet Pi все още е изключително бавно.

Да така е, бавно е :)
Но за около 50 лв толко. При мен пи копира от юсб на НАС с ок 8,5-9 МБ/с, по схемата юсб2 хдд > пи > 100 мб лан > 100 мб рутер порт > 100 мб лан НАС.
Като за 100 Мбит връзка няма как да дигна повече.
Соростта пи>усб2 хдд е около 20 МБ/с.
Така, че не гледай с колко копираш от машината на нейния локален диск. Ти ще консумираш НАС-а по лан или ви-фи. Там е 'проблема'
10 МБ/с през лан/вифи е повече от достатъчно за 1080 видео, всякакви бекъпи и тн.
 
От: NAS RAID 1 ?

Конфигурацията е предимство, но другите неща не мисля. И при мен са минали не едно пц и дори и да е HP или IBM шума спрямо готовите решения е доста по различен. Вариант си е с машина, но си има своите особености.

P.S. Айде стига се фука с втория тест де ;) Каква е конфигурацията на дисковете там?
 
От: От: От: NAS RAID 1 ?

Повечето NAS устройства вече са с гигабитова мрежа, настолните машини и лаптопите и те. Реално постигането на 'почти' гигабит през локална мрежа е достижимо, и да ви кажа е мноооого по различни от 100 мегабита.
 
От: От: От: NAS RAID 1 ?

Повечето NAS устройства вече са с гигабитова мрежа, настолните машини и лаптопите и те. Реално постигането на 'почти' гигабит през локална мрежа е достижимо, и да ви кажа е мноооого по различни от 100 мегабита.
Така е - но за моя стар НАС нема значение това. До някъде проблема е с ви-фи, ама и там н-скоростите са ОК.
 
От: NAS RAID 1 ?

Повечето NAS устройства вече са с гигабитова мрежа, настолните машини и лаптопите и те. Реално постигането на 'почти' гигабит през локална мрежа е достижимо, и да ви кажа е мноооого по различни от 100 мегабита.

Отдавна персоналните компютри и лаптопите идват с гигабитови интерфейси. И как да ти обясня, че шум няма тъй като е OEM и е правено за офис. :) Най-шумната част са дисковете там. Колкото до теста - raid0 stripe ftw :p

Така, че не гледай с колко копираш от машината на нейния локален диск. Ти ще консумираш НАС-а по лан или ви-фи. Там е 'проблема'
10 МБ/с през лан/вифи е повече от достатъчно за 1080 видео, всякакви бекъпи и тн.

За бекъп определено не е достатъчно - 1TB при 10Mbps ще чакаш 9 дни, а при 100 Mbps 23 часа, което пак е много.

За кой codec става въпрос с 1080? Защото стандартен blueray формат с MPEG-4 AVC Video - 18000 Kbps, аудиото грубо 4000Kbps = общо имаш 22000Kbps. Тук стигаме до това кой какво качество търси и колко са потребителите вкъщи :)
 
От: NAS RAID 1 ?

Мерси за съветите, но нещо не съм фен на идеята направи си сам. Знам че някой хора могат да направят от нищо нещо, при това много добро нещо, но аз не съм от тези хора /вече/ - имам прекалено много ангажименти за да се боря и с това..... Предпочитам да си купя готово работещо решение, което да включа и забравя...

Спрял съм се на Iomega StorCenter™ ix2 или Synologyc DS213j

проблема НЕ е че и двете са пълни с неща които едва ли ще ползвам, а някой стряскащи ревюта в amazon

Например за DS213j казват че има огромен проблем с thumbnails на Photostation-а - нещо готино с кофти изпълнение (Photostation дава приятната въжможност да се гледат снимки от различни устройства, но процесора е слаб и генерирането на thumbnails отнема много време, дни и седмици дори)

За Iomega StorCenter™ ix2 има други оплаквания....

Търся малка кутия с 2 диска по 1TB в RAID 1, която да включа в контакта и рутера и да я видя като мапнато у-во на win 7 от където да си качвам файловете през LAN. Искам да мога да си кача 10000 снимки които да гледам през LAN и отдалечено на различни Android, iOS & Win устройства. И да си аксесвам някак си файловете отдалечено. Tова е :) Реално това в момента го правя пред dropbox-a в някаква степен, но мястото е ми е малко.
 
От: NAS RAID 1 ?

iomega, zyxel, qnap, synology

Всички имат подходящи решения. Аз наскоро си правих малко проучване, защото мислех да купя готово. Разгледай им сайтовете и вземи нещо от средния клас, не мисля че ще съжаляваш.
 
От: От: NAS RAID 1 ?

За бекъп определено не е достатъчно - 1TB при 10Mbps ще чакаш 9 дни, а при 100 Mbps 23 часа, което пак е много.

Говоря за 10 Мбайта/с, не мегабита.
1ТБ данни с 10 мбайта/с = 27 часа. Не е бързо, но колко хора колко често архивират 1ТБ? По същата логика твоята скорост е бавна за архив на 100 ПБ :)
 
От: NAS RAID 1 ?

iomega, zyxel, qnap, synology

Всички имат подходящи решения. Аз наскоро си правих малко проучване, защото мислех да купя готово. Разгледай им сайтовете и вземи нещо от средния клас, не мисля че ще съжаляваш.

iomega & zyxel отпаднаха - има доста негативни отзиви. На iomega май хубавото и е гаранцията - 3 г.

Чудя се меджу qnap и synology - подобен хардуер, различен софтуер. Почети няма оплаквания и от двете, всички qnap v.s. synology завършват с... няма да сгрешите което и да изберете. :)

И пожене и двете ще ми вършат работа а и са на еднаква цена и гаранция, почвам да дълбая кое прглага повече екстри. За сега забелязвам че има повече iOS проможелия написани за Synology ...

Друго интересно е медия сървърите - май са различни. Въпроса е да мога да си гледам сниките и филите на TV който е DLNA сертифициран....

Ровейки се (аз съм любознателен) открих PLEX - това било доста интересно... на практика позволява, при подходящ хардуер и софтуер, танскодиране в реално време - примерно имаш филм във формат който не се поддържа от плейващото усторйство и този plex го транскодира в реално време... това е интересно (но иска добър процесор, а NAS със добър процесор са много, много скъпи)
 

Горе