OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

CrAzY-MaST

Well-Known Member
Здравейте!

Какво ще ми препоръчате за да ускоря магазина? Имам 1300 категории и 50 000продукта

В момента положението е трагичнои или отнема 10-20-30 секунди да се отвори страница или изобщо не се отваря.

Проблема доколкото знам са категориите - доста са.

Използвах този плъгин http://www.opencart.com/index.php?route=extension/extension/info&extension_id=10464
Който мисля, че помага, но забелязвам,че само за страниците с продуктите, а моя главен проблем са категориите.

Още повече че използвам и LayeredNavigation плъгин и той комбинира категории и пройзводители и нещата не се получават.

Има няколко модула за по 80-100 долара в опенкарт, както и разни по 20-долара, но не си струва да експериментирам, по-добре е ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да сподели и да обменим плъгинчетата(и аз имам няколко които съм купувал)

Благодаря предварително :)
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

Здравей колега,
Намериме в скайп: elenkof
мисля, че имам решение за теб.

Поздрави :)
 
Здравейте!

Какво ще ми препоръчате за да ускоря магазина? Имам 1300 категории и 50 000продукта

В момента положението е трагичнои или отнема 10-20-30 секунди да се отвори страница или изобщо не се отваря.

Проблема доколкото знам са категориите - доста са.

Използвах този плъгин http://www.opencart.com/index.php?route=extension/extension/info&extension_id=10464
Който мисля, че помага, но забелязвам,че само за страниците с продуктите, а моя главен проблем са категориите.

Още повече че използвам и LayeredNavigation плъгин и той комбинира категории и пройзводители и нещата не се получават.

Има няколко модула за по 80-100 долара в опенкарт, както и разни по 20-долара, но не си струва да експериментирам, по-добре е ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да сподели и да обменим плъгинчетата(и аз имам няколко които съм купувал)

Благодаря предварително :)

къде си го хостнал това животинче, питам защото ако е при шаред хостинг доставчик който ползва клауд линукс (хост геитър,например) итит те имат mqsql governor който няма да обяснявам как работи то си пише на сайта им

http://docs.cloudlinux.com/index.html?mysql_governor.html

Ако си агресивен на виртуалната машина ти се появява временно ограничение от само 30 конекции (за определен период) което е достатъчно за повечето сайтове но става бавно бавно ако ти тябват повече... подозирам че като стане дума за категориите точно става

ще трябва много да кешираш за да го избегнеш това... или да преместиш базата данни на впс където може да я тунинговаш и си е само за теб :) и мисля че ще се оправи
 
по принцип препоръчвах да е на впс-че само базата защото ако го ползваш само за mysql може да я разплуеш много в паметта и ще забързат заявките

значи сайта си остава където го решиш и местиш само базата и я ползваш дистанционно

на шеърд хостинг доставчиците базата данни е оптимизирана да се ползва от много клиенти едновременно не от един интензивно теб там ти прави тапа

не съм запознат с опциите на опън карт за кешитаране но ти трябва нещо което да кешира заявките към базата ( а може и от самия mysql да се тунингова да ползва повече рам )

да направш категориите статични ама там няма да се получи добре защото в категориите имаш различни сортирания по цена по дата по име... ... поне така го виждам

пп Пробвали да и направиш рипеър на базата, и какъв сторидж ендин ползваш (или да не те питам последното)
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

Имах подобни проблеми при icn откакто се преместих проблемити ми изчезнаха. При icn удрях около 300 процесурни минути и сайта влачеше след като взех ВПС от jump.bg проблемите спряха. ВПС не вдигаше повече от 300 рам а процесорчето си бачкаше без проблеми. При ICN стигнах до два ВПС единия беше за базата другия за веб.Двата ВПС бяха с по 700 гарантирана памет и пак не се справяха. Препоръчаха ми да мина на споделен минах на споделен хостинг пак същите проблеми бавен сайт яко минути. Преместих се при jump и проблемите ми спряха. Мога да пиша още доста за проблемите но ти препоръчвам да опиташ на ВПС.
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

В зависимост колко е динамичен сайта има много решения. Най-лесното е така нареченият full page cache където страницата, независимо каква е, се сервира като html. Целият сайт се кешира предварително или при правене на заявка един път. Обновява се само при нова заявка, примерно при коментар. По този начин с минимални ресурси от към процесорно време (рам трябва за кеша) можеш да хостнеш сайтове със стотици хиляди посещения. Не мога да ти цитирам добавки за съжаление.

Като цяло не продуктите/категориите са проблема, а как се правят самите заявки. Било то php или към mysql.

Разпитай различните фирми за конфигурацията на mysql и прецени къде ще е най-добре. Прегледай бавните заявки и ги оптимизирай, тук можеш да спестиш най-много ресурси. Ако имаш знанията и мерака, премини на VPS и innodb enginе, и оптимизирай mysql според нуждите - примерно индекси за въпросните заявки, query cache и т.н.

Поинтересувай се и за решения с varnish, squid, memcached има ги и при споделения хостинг. Всичко зависи от знанията и нуждите.

Относно "ускоряването" на магазина според мен най-ефективно ще е да се оптимизира базата за innodb engine с достатъчно голям buffer pool + squid, varnish или memcached.
 
Последно редактирано:
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

@r.stefanov доста добра си описал нещата, но за жалост нямам нужните познания,както и бюджет да направя тези неща.
Варианта е със full page cache(като изключим кошницата), но проблема ми е да намеря читав плъгин, който може да помогне.

Пълно е със разни платени за по 20-300 долара, но кой да избера е въпроса... :)
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

Не се бутай на платените добавки, повечето само ще ти вземат парите. Сам можеш да постигнеш много по-добри резултати. Също така са временни решения. При първият ден с по-сериозен трафик пак ще се чудиш какво да правиш. Колкото по-малко добавки, толкова по-добре. Може би бих потърсил единствено плъгин, който да добавя индекси за заявките автоматично.

Ако проекта е сериозен и нямаш знанията или трябва да платиш на някой да го направи, или да четеш и да си вземеш VPS, или да потърсиш подходящ сървър с нужните кеширащи възможности вече конфигурирани. Останалото е загуба на време, както твоето, така и на други хора.

На твое място щях да си пусна една виртуална машина в нас или стар desktop, където да тествам и да се уча. Амазон даже имат безплатен пакет за 1г. 600mb рам. Не е никак сложно. След като се занимаваш с дизайн и го предлагаш като услуга би трябвало да си наясно. Готовите теми/добавки носят само проблеми.

Успех!
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

С някоя Cloud услуга няма ли да стане по-лесно и по-евтино отколкото с VPS?
 
От: OpenCart със много категори и продукти - предложения за плъгин за оптимизация

Дааа, облачно става.
Наскоро получих реклама от 1and1.com, имаше хостинг за около 10$ на месец с всичките им облачни екстри(CloudFlare), включително за динамичен контент.
 

Горе