Opencart vs Magento за натоварен магазин

nettrio

New Member
Имам една дилема...
Предстои ми да правя гомям онлайн магазин и не мога да реша коя от двете платформи за използвам Opencart или Magento.
Искам да намеря по-правилния вариант за това, което ми трябва.
Едни от най-важните неща за мен са добра вътрешна структура на платформата и от там добра вътрешна оптимизация на кода. ( ще се разчита много на SEO-то )
Сравнително лесно боравене с кода от програмист ( ще се правят често промени по дизайна и някой функции ) и лесно боравене от администратор, който ще налива продуктите ( сайта ще се администрира от човек без особени знания и опит в администрацията на онлайн платформи). Примерно Opencart за мен е доста лесен за боравене и промени по кода, с Megento нямам опит.
Да може да издържи на големи натоварвания. Какво имам предвид – примерно да може да издържа на база данни със около 100-200 хил артикула и няколко хиляди посещения дневно. Няма поглед как ще се държи Opencart при по-големи натоварвания.

Имам опит с правенето на магазини на Opencart, но до сега нямам опит в оптимизацията с тази платформа, а има някой неща в нея, които ме притесняват. Прочетох доста статии в нета и до колкото виждам Magento и той си има трески за дялане ( може и да не съм прав ).
Ще помоля да споделят опит тези, които имат по-дълъг стаж с някоя от платформите. Плюсове и минуси за SEO оптимизацията, плюсове и минуси при програмирането и може би плюсове и минуси при администрирането на сайта.

В началото се бях навил за Magento, но като прочетох че и той има минуси от към оптимизация и че е трудно боравенето с админа и добавянето на продукти, взех да се разубеждавам. Някой се плашат и от сложната структора на кода, мисля че ако се наложи за месец два ще го разуча до ниво, до което да мога да си правя промените които ми трябват. ( ако греша кажете ) За пример след месец боравене с Opencart смея да кажа, че можех да правя почти всичко с него. В Opencart ми е предимство, че почти всичко за което се сетиш го има вече създадено като модул и цените му са добри средно 10-20$. При Magento до колкото видях модулите са доста по-скъпи, но пък голяма част от нещата уж ги има вградени в системата.

Търся най-доброто решение в дългосрочен план за един добре работещ онлайн магазин.

Помагайте...
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Плати си за Собствена система. Ако мислиш, че е сложно нещо - изобщо не е сложно. Само трябва да знаеш какво искаш от програмистите. Да знаеш как искаш да ти е структурирана Базата данни. Да имаш контрол над URL адресите и на СЕО факторите. Да можеш да контролираш ъпдейт на ЦЕНИ - ПРОМОЦИИ - ПРОМО КОДОВЕ - ЛОЯЛНА програма на КЛИЕНТИТЕ.... Да контролираш кошницата и всичко в нея. Да навържеш системата с Гугъл аналитикс и още скриптове за Анализ на поведението на потребителите.

Платформите са за начинаещи......... имаш ли основата - не са проблем да управляваш 20 000 - 100 000 продукта с 5 човека екип примерно в Админ панела - 1 програмист или фирма - Хубав Хост / Хост.БГ и това е....
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Да правиш пормени по ядрото на Magento е голямо приключение. Флексабилен е но иска много писане на код.
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Лично аз не се сещам за безплатна платформа, която без корекции би издържала повече от 20-50к продукта. :)
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Напротив OpenCart се справя спокойно с 50k.
Magento е добра платформа,но е много тежка,тоест спреш ли се на нея ще ти трябва железен сървър,трудна е за модификации и от там като се почне всички темплейти,екстеншъни и евентуални корекции по кода ще са доста по-скъпи поне 3*.
Ако магазина ще е до 50к ОпънКарта ще се справи,дори според мен и с много по-голям брой продукти,друг е въпроса с оптимизацията,много хора във форума твърдят,че там нещата куцат,Гугъл не долюбвал тази система по неизвестни причини коренящи се явно някъде в кода.
Чел съм добри отзиви за Xcart,но тя естествено е платена,обаче ако човек започва нещо наистина голямо и сериозно несериозно е да се залага на безплатна система.
Според мен след като ще се правят постоянно модификации по кода от програмисти,най-добре е и те да ти изработят системата,поне да знаят какво и къде пипат.
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Аз също съм за OpenCart. Magento-то е тромаво, много от хубавите модули са скъпи, в админ панела е приключение докато се оправиш и в добавка на споделен хостинг ще видиш зор с него, защото си е ресурсоемко и много бързо ще трябва да мислиш за отделен сървър :)
 
Re: От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Плати си за Собствена система. Ако мислиш, че е сложно нещо - изобщо не е сложно. Само трябва да знаеш какво искаш от програмистите. Да знаеш как искаш да ти е структурирана Базата данни. Да имаш контрол над URL адресите и на СЕО факторите. Да можеш да контролираш ъпдейт на ЦЕНИ - ПРОМОЦИИ - ПРОМО КОДОВЕ - ЛОЯЛНА програма на КЛИЕНТИТЕ.... Да контролираш кошницата и всичко в нея. Да навържеш системата с Гугъл аналитикс и още скриптове за Анализ на поведението на потребителите.

Платформите са за начинаещи......... имаш ли основата - не са проблем да управляваш 20 000 - 100 000 продукта с 5 човека екип примерно в Админ панела - 1 програмист или фирма - Хубав Хост / Хост.БГ и това е....

точно обратния процес се наблюдава от къстъм решения който ги ограничават минават към magento и наемат фирма която да направи миграцията да им направи къстъм дизайн и да го поддържа... това му е готиното на опън сорс бизнеса - парите са в поддръката :)

http://turnkeye.com/portfolio/autostyle_motorsport.html
 
Re: От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Аз също съм за OpenCart. Magento-то е тромаво, много от хубавите модули са скъпи, в админ панела е приключение докато се оправиш и в добавка на споделен хостинг ще видиш зор с него, защото си е ресурсоемко и много бързо ще трябва да мислиш за отделен сървър :)

те даже не го препоръчват въобще за споделн хостинг минимум 256 рам като препоръчителното е 512 --- като сложиш mysql и различните кешове мимимум 1024 мб VPS си мисля че ще му ок :)
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Къстъм система и почва от 10 хилки, после 1-2 за това, за онова...

Платените Магенто-та са референцията, но както ти казаха там почваш пък от поне желязото и парички да ти го направи някой. Защото самата система не е проста (аз например се имам за "не-нууб", но я оставих "за по-натам", чисто от потребителска гледна точка, не пиша код...) и надали ще се справиш.

Магазин с 200 хиляди артикула? Верно? хихихих....

Иначе се ориентирай към нещо "живо" и open source - Open, Presta . Като при магазин от 50 хиляди артикула неминуемо отиваш на желязо пак, но поне можеш да почнеш докато го напълниш на някой тежък споделен хост.
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Благодаря на всички за отговорите!
Не смятам, че къстъм софтуер е решение. Имам опит от погледа на управител как програмисти на различно ниво се справят с подобна задача. Програмист на средно ниво не би написал по-добра система от готовите дори за половин година.
А да не говорим, че след това ще чистим бъгове и пропуски в продължение на години...По добре да се възползвам от чуждия опит и да го доразвия за моите нужни.
Въпроса е кое е по-удачния вариант за мен...
За Magento ми е ясно, че ще е на отделен сървър от самото начало или поне на някой VPS, да речем, че това ще го преглътна.
Все още имам няколко въпроса в главата си…
Относно Magento наистина ли толкова е трудно да се модифицира от програмист на средно ниво? Има ли минуси от към SEO, ако да какви?
Относно Opencart ми е интересно някой има ли опит как се държи при 100к продукти? Относно SEO там разгледаш някой от нещата, притесняваме как ще се направи каноникал на различните урл адреси на продуктите? До колкото разгледах SEO Pack pro има каноникал за категориите и производителите, но не видях за продуктите, а и не намерих отделен модул само за това, а щом не е направено до сега си имам едно на ум, че ще е трудно ако въобще е възможно…
Ще се радвам да споделят мнението си хора с реален опит с двете системи.
 
От: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За магенто и такава бройка продукти/посещения просто забрави за VPS. На магенто му го препоръчват за над 1К продукта. Не знам обаче защо си се закъхарил толкова за SEOто, при условие, че:

Имам една дилема...
.... лесно боравене от администратор, който ще налива продуктите ( сайта ще се администрира от човек без особени знания и опит в администрацията на онлайн платформи)....
Помагайте...

Че то 99/100 от онпейдж SEOто се прави баш от тоя човек. Твоя работа. Лично не ти препоръчвам нищо друго, освен платени системи (предвид параметрите за които говориш). Не друго, ами при безплатните платформи няма към кого да се обърнеш, ако се омаже нещо здраво, ако се открие дупка, ако трябва кръпка. Чакаш на милостта и ентусиазма на комюнитито... За сериозен проект е несериозно.
 

Горе