OpenCart vs. PrestaShop?

Philip

Member
Здравейте,

След няколко седмици ще правя онлайн магазин, за мои продажби към български клиенти. От доста години не съм се занимавал с това, последното беше с VirtueMart 1.1, буквално античен на фона на сегашните :)

Затова въпросът ми е - какви са препоръките ви? Изчел съм доста сравнителни ревюта, особено за OpenCart vs. PrestaShop vs. Magento, но реално повечето не са истински полезни (всички системи могат да се инсталират и с 1 клик от повечето хостинг доставчици, за всяка голяма система има много на брой приставки и т.н.). Изглежда, с изключение на Magento, която е с огромни възможности, но е доста по-сложна и изисква повече хостинг ресурси, другите две сякаш са приблизително равни.

Дали можете да ме ориентирате за някакви ясно изразени предимства/недостатъци на едната система спрямо другата, в актуалните им към момента версии? Особено в български условия - т.е. повечето плащания очаквам да са с наложен платеж, стоките ще са физически (компютри), клиентите ще са типично български... Тук във форума сякаш акцентът е повече върху работата с OpenCart - съмнявам се да е единствено заради лични предпочитания, по-скоро има конкретни причини.

Благодаря предварително за всички мнения и отзиви!
Филип
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Това е, от което започнах проучването си. Затова и попитах за ясно изразени предимства/недостатъци на едната система спрямо другата в актуалните им версии. Повечето ревюта са от преди 1-2 години. А и питах тук точно с оглед на лични мнения/впечатления от системите в български условия (т.е. с такива крайни потребители) - напр. популярния модул на Еконт за OpenCart.

"As to what we think of the Prestashop vs Opencart debate we think it would be hard to form an informed opinion as we don’t have extensive experience" - а това (сега го изрових отново) е извадка от най-популярното и актуално сравнение на трите системи. И по тази причина питах за мнения от хора, които лично са изпитали трудностите и проблемите.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Здравей Philip, вероятно търсиш мнеие от някой, който борави и с двете системи на ниво владеене - специалист.
Вероятността клиент на тази система/разбирай ползвател/ да даде мнение относно предимството на една пред друга система е като да питаш някой фен: Кой отбор е по-добър от Левски и ЦСКА- ми фена си е фен.
Всеки който са му инсталирали или си е инсталирал Opencart може и да знае неговите предимства, но от къде да знае предимставата и недостатъците на Prestashop. За да бъде обективен би трябвало да ползва и двете системи за една и съща дейност, в една и съща сфера на клиенти и начини на обслужване за да може да направи пълно сравнение, а това е малко вероятно. В повечето случаи човек свиква с дадена система и трудно преминава или приема друга.
Аз лично работя и с двете системи може би 50/50 като инсталации. Инсталирал съм по няколко десетки магазина и на двете системи и мога да кажа, че всяка има за себе си нейните предимства и недостатъци, но да седна да ти ги изброявам няма как да стане.
Питай конкретно какво ти трябва ще ти отговря аз или някой друг има ли го, няма ли го в системата, как работи, но така да седна да обяснявам какво може едната и другата система си ми е леко казано за мен затрудняващо.
Постави конкретни запитвания за вероятни проблеми при твоя начин на търговия, постави изисквания, изложи си притесненията относно конкретни вероятни проблеми и чакай някой да ти отговори.
Тук във форума СТАН мисля беше писал тема какво и колко може да прави Opencart като система. Доста добре беше описано. За Prestashop тук във форума информацията е по оскъдна, но пък за сметка на това тения форум е повече от богат на мнения и съвети. Решения почти винаги се намират, ако не безплатни то поне платени консултанти има бол. Ако ще ти е лесно както казваш ти с един клик инсталирай си и двете системи, тествай, виж коя повече ще ти допадне на теб и така. Не чакай някой да седне да изброява какво може едната и какво другата, а и всичко това е описано за всяка от темите там от където я сваляш.
И какво за модула Еконт за OpenCart? Еконт предлагат модули за почти всички полупярни системи. Има за Prestashop. Magento, Opencart и др.
Последно, като препоръка: Задай конкретен въпрос и има вроятност да ти бъде отговорено конктерно.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Благодаря ти! Малко по-късно днес (понеже в момента трябва да излизам) ще опитам да формулирам и по-конкретни въпроси.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Не разбирам от преста а само от опенкарт ... никога не слагай модула на еконт !
Здравей,
Защо препоръчваш да не се ползва модула на еконт?
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

За да не отварям нова тема да попитам тук. Коя от двете платформи е по добре интегрирана с БГ модули? Имам в предвид econt, speedy, epay, easypay, други системи за плащане...
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

За нито една от двете не ти трябва модул за доставка, защото губиш клиенти с него. За престата мога да кажа, че може да боднеш Скрилл и да ползваш епей и изипей като опция, но отново никой няма да ползва изипей. За епей не мога да кажа впечатления, защото не го ползвам и въобще не съм запознат с услугата им.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

За да не отварям нова тема да попитам тук. Коя от двете платформи е по добре интегрирана с БГ модули? Имам в предвид econt, speedy, epay, easypay, други системи за плащане...
Не се хващай с престата ако не си на ти със нея, че трудно ще намериш помощ при проблем.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Това с еконта не го разбрах, защо да се губят клиенти? В нета масово преобладава мнението че престата е с повече вградени екстри и е по читава за работа и че програмиста който разработва опънкарта бил голямо л***о :) и примерно темите на ОК са били доста по трудни и сложни за модифициране. Но това са ревюта от преди година и горница. От тогава гледам ОК са пуснали версия 2.0 кеото хем добре хем и не обичам много много пресни версии че обикновено са пълни с бъгове.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Защото клиента иска с 1 клик да е поръчал и да приключи а не да се блъска в 5 подменюта с офиси адреси и щуротии и накрая да удари хикса на страницата.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Е какво е решението? Да му напиша: "Ще ти звъна след малко да те питам как да ти го пратя!" ли? :) В емаг хората добре си поръчват а ги има всичките опции. Което ме навежда на мисълта при тях си е само една страница и е доста елементарна, това с една от двете платформи може ли да се постигне?

@CTAH Ако е за мен, тотално съм се объркал, дори не знам за какво да трупам постове.
 
От: От: OpenCart vs. PrestaShop?

Е какво е решението? Да му напиша: "Ще ти звъна след малко да те питам как да ти го пратя!" ли? :) В емаг хората добре си поръчват а ги има всичките опции. Което ме навежда на мисълта при тях си е само една страница и е доста елементарна, това с една от двете платформи може ли да се постигне?

@CTAH Ако е за мен, тотално съм се объркал, дори не знам за какво да трупам постове.
Ако имаш 10 поста можеш да сложиш жив линк.
Хващай един опенкарт и настройчици много. АКо единия не се оправи, следващия и така докато се получи.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

И аз препоръчвам OpenCart пред Prestashop. CMS-а на OpenCart е много по-лесен за редактиране от този на Престашопа. Единственото в което Престашопа са по-добри е подредбата и визията на административния панел (лично мнение).
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Модула на Еконт за Преста работи перфектно. Позлвам съм го 4 години на версия 1.4.1. Сега го ползвам на версия 1.5.6.1

Има опция за поръчка на една страница и то доста спретната на визия и лесна за ползване. Има модули за бърза поръчка и на двете платформи там пък клиента недовелн, че не бил разбрал как е поръчвал. Тоест какво и да ти обяснява клинета проблема си е в него. Напрви магазин който да ти харесва на теб и от който би пазарувал ти.

Аз магазина съм си го направил да ми харесва на мен. И 5та година не страдам от липса на клиенти.
 
От: OpenCart vs. PrestaShop?

Мда почнах на presta и засега нямам оплакване така че си оставам на нея. Мерси за помощта на всички!
 

Горе