PayPal, НАП и банкова сметка

rangel_d

New Member
Здравейте, занимавам се с различни фриланс дейности, които смятам да разширявам и нормализирам вбъдеще, но за момента доходите ми от тях са просто „приемливи“ (зависи от разбирането на всеки) и се простират в рамките на 400-500 лв. месечно. Личното ми мнение е, че при подобен тип приходи осчетоводяване, плащане на данъци и всякакви опити за изрядност на дейността са...непосилни или по-скоро нерентабилни. (реално ще остават максимум 200-250 лв. чисти) Естествено не ангажирам никой с това си мнение.
Изчетох доста неща във форума и изникнаха и доста въпроси, чиито отговори, мисля, биха били полезни за доста колеги :
1) Парите от фриланс дейност се превеждат на PayPal (който не се следи от НАП), реално обаче виждам, че превод на парите към банкова сметка не е препоръчителен. Интересува ме на какъв принцип се засича този недеклариран доход от НАП ? Самата банка ли уведомява агенцията при породени съмнения (съответно какви са причините за тези съмнения ? – праг на преведена сума и тн.) Имат ли право от НАП на случаен принцип да преглеждат банковите постъпления ?
2) Воден от миналата точка - Попадал съм преди време на картата Payoneer, която въпреки таксите си, ми допада като вариант. Съответно на база отговорите на миналите ми въпроси, бихте ли я препоръчали за намаляне на риска от санкции ?
3) AdSense – виждам, че въпросът относно декларирането на доходите от програмата е с многозначен отговор. Пише, че реално можем да си декларираме доходите като такива от чужбина и да платим 18%, но тук въпросът ми е : Понеже тази информация не е сигурна, как и можем ли да бъдем изобщо сигурни, че ако процедираме така няма въпреки всичко да получим след време писмо от НАП, че сме в нарушение ?
4) Този въпрос е малко извън контекста на миналите, но реших да не правя друга тема за него – мога ли да ползвам горе-споменатата карта Payoneer за стартиране на кампания в Kickstarter ?
 
От: PayPal, НАП и банкова сметка

Няма нищо сигурно. Ако искаш всичко да е изрядно - регистрираш си фирма и даваш една заплата месечно за счетоводство (в този случай законодателството е ясно и повечето счетоводители ще ти водят счетоводството без да объркат нещо). Ако не можеш да печелиш достатъчно за да издържаш съществуването на фирма - прекратяваш дейност или...

Дори и да си регистрираш фирма и плащаш една заплата месечно за глупости, пак не може да си сигурен, че няма да се наложи да плащаш глоба (примерно защото счетоводителят изтървал някакъв срок или защото не са те намерили на посочения адрес при проверка).

Ако смяташ да имаш доходи от AdSense и да плащаш данъци върху тях - имай предвид, че срокът за регистрация по ЗДДС е 7 дена преди данъчното събитие (т.е. преди първото плащане). Ако получиш пари вече е късно за регистрация.

Има и трети вариант - може да се разбереш с някой приятел/роднина/познат да ползваш неговата фирма за да си спестиш регистрацията по ЗДДС на физическо лице, регистрацията на своя фирма и всички неяснотии. Как неговата фирма ще ти плати ще се разберете.
 
От: От: PayPal, НАП и банкова сметка

"Благодаря за отговора, а относно другите ми питания някаква информация ?
 
От: PayPal, НАП и банкова сметка

Мисля, че няма да можеш да започнеш кампания в kickstarter дори и с тази карта. В процеса на регистрация как ще отговориш на - "Select your country", където имаш само 10 варианта и България не е един от тях? Трябва да излъжеш и в последствие ще те хванат. :)

Това, което на мен ми идва на ум е да използваш твой добър приятел, който живее в някоя от страните в списъка на kickstarter, който да се регистрира от твое име. Ти после вече ще си движиш и промотираш кампанията сам.

Преди време някой беше пуснал тема за едни американци, които бяха пуснали кампания в kickstarter. Продаваха от тея плетените чехли дето ние тука ги имаме за селски и даваха "bulgarian martenitza" като подарък. :) Моето мнение, е че това е точен пример за схемата, която ти описах по-горе. На 99% съм сигурен, че зад тези американци стои някой българин, а те са просто подставени лица за пред kickstarter. Между другото бяха събрали над $10.000. :)
 
Последно редактирано:
От: PayPal, НАП и банкова сметка

Българи могат да постват кампании в Kickstarter (ако се беше използвала търсачката, щеше да се достигне до нея тема). Или по-скоро такива, имащи чужди паспорти и живееща в друга локация, различна от BG (съответно изискваните документи за лесни за тях).

Относно останалите точки – понеже купища хора четат темата, но и не отговарят, има супер много преглеждания. Логично няма как да се постне точният отговор. Мислете out-of-the-box. Щом Google, PP, AMZN, etc. могат да Ви засичат по IP/cookies/flash cookies/address/card number/etc., то по какво или по кои критерии могат да провевярат от институцията? Съответно да се избягват тях, както и всякакви институции, изискващи същите данни, за да не бъдат linked и лесно приверуеми/searchable.

Относно AS преводите – G предлага WU. Кеф, без такса. Какъв е проблемът да се намери ромска [коректна] персона, която срещу % от сумата от фиксиран такъв, да ходи да ги дърпа кинтите, пък Вие да чакате извън офиса на WU? Интегрирайте ги, използвайте ги. По избори ги използват за какво ли не, за кебапче с питка се редят на опашка и си дават гласа, че няма да Ви приемат услугата ли срещу комисионната? … Аз спирам.

Btw, относно KS пак и 10-те държави, ако наистина са толкова, ползването на VPS/Private Dedicated VPN никой не ограничава. А за изискванията, то за едно от тях вече си си самоотговорил. За останалите – out-of-the-box. Макар, че пак не е гаранция, че ще стане, но нищо не се губи така или иначе.
 
От: PayPal, НАП и банкова сметка

@N.Jelqzkov - Благодаря за включването и отговора

@SHERIFA Благодаря много за информативното мнение

1) Относно начините, по които институцията може да провери тези данни - ясно ми е, че стига да искат винаги могат. Но всичките тези описани от теб методи не би ли трябвало да са резултат от подаден сигнал от 3-то лице ? Все пак ако никой не подава данни свързани с теб (да те отбелязва по фактури и тн.), не би трябвало те да имат тази информация поради вече може би формалната, но все още прилагана "банкова тайна". Затова и попитах дали и кога самата банка дава сигнал на съответните органи.
2) Относно Kickstarter - имаш предвид да ползвам VPS и съответно Payoneer сметката, но както предполагам знаеш, изискват и social security number ? Реално не ми е ясно дали се проверяват останалите данни или просто парите се превеждат на картата. Обмислял съм да ползвам някой познат, но ме притеснява данъчната ситуация след това и да не стане той да ми направи услуга, а аз да го вкарам в беля за благодарност.
 
От: PayPal, НАП и банкова сметка

Данъците в САЩ не са за подценяване. Този твоя „приятел“ от САЩ ще дължи данъци за тези доходи. Може и фирма да се наложи да регистрира за да плаща данък върху печалбата, не съм сигурен какво е положението с изискванията за извършване на търговска дейност в САЩ.

Проблемът с варианта да се ползва квази-офшорната зона „циганска махала“ е основно доверието.
 

Горе