php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

vladinc

New Member
Привет...
Сървърът ми е на php 5.4.15 и върви добре , но се налага да сложа и 5.3 , заради скрипт писан за по-стара версия на пхп..
Има ли начин да вървят и двете на едно апаче...
Четох че може през фаст сги , но ми е малко мътилка как да го направя..
Намерих и това: http://www.hackersgarage.com/running-apache-with-multiple-php-versions.html , но не съм сигурен дали ще свърши работа
Сървърът е ЦентОС 5.9 с апаче 2.2.3
 
От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

Е добре си се ориентирал. Просто тествай на друга машина. Можеш колкото искаш php версии да използваш. Има доста статии из Интернет.

Тази би трябвало също да ти даде някаква идея: http://www.howtoforge.com/how-to-us...p-fpm-and-fastcgi-with-ispconfig-3-centos-6.3 Нищо, че е за 6, принципа е същия.

Едит: или по-скоро този: http://webmasters.stackexchange.com...stom-apache-handler-for-multiple-php-versions

Иначе аз предпочитам php-fpm с fastcgi.
 
Последно редактирано:
От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

Това с комбинирането на няколко версии на PHP на една машина не е много удобно защото винаги има модули и нещата стават малко каша. Аз също съм за PHP-FPM + FCGI.

Далеч по-удобен е момента обаче с nginx като първи сървър в режим на reverse proxy и отзад сложени 2 виртуални машини - едната с php 5.3, другата с php 5.4 Така се избягва обновяването което може да счупи комбинирания режим на работа.
 
От: От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

Това с комбинирането на няколко версии на PHP на една машина не е много удобно защото винаги има модули и нещата стават малко каша. Аз също съм за PHP-FPM + FCGI.

От опит ли говориш? :) На абсолютно всички сървъри имаме повече от една версия php и никога не сме имали проблеми.
 
От: От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

От опит ли говориш? :) На абсолютно всички сървъри имаме повече от една версия php и никога не сме имали проблеми.

То и аз съм си компилирал Linux From Scratch, но нали се сещаш... проблемите идват после.
 
От: От: От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

То и аз съм си компилирал Linux From Scratch, но нали се сещаш... проблемите идват после.

Малко извън темата но ... - не смяташ ли, че дали ще имаш проблеми или не зависи от твоите знания като администратор? Не от това дали си инсталирал една или повече версии на mysql или php? :) Едно е да "компилираш Linux from scratch" както се изрази ти. Съвсем друго е да администрираш production сървър, където дори 10 секунди downtime ти коства пари. Как ще го направиш зависи само от теб. Дали ще е rpm, дали deb, дали source based, дори коя дистрибуция е няма никакво значение.

Понякога имате много страни изказвания.
 
От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

Проблемите възникват от обновявания на пакети и разни странни зависимости. В момента имам ЖЕСТОКО омазан сървър от такова обновление - сега нито напред, нито назад, защото тъпото yum не се усети че няма памет и инсталира ли инсталира с грешки. Мога да си измъкна данните и да преинсталирам.

продължение на офтопика - аз и ти можем да се справим, обаче съгласи се че тази гимнастика не е за хора прочели първите 2 глави на "Linux за 24 часа" и имащи се за новаци
 
От: php 5.4 и php 5.3 заедно на едно апаче

Ползвам webuzo контролен панел от доста време(повече от година) на всички мой сървъри. Доста съм доволен от него, тъй като е безплатно и има страхотен съпорт(също безплатен). В последнта версия са добавили точно такава опция - повече от 1 php версии на същата машина. Всичко става с 1 клик на мишката. Не знам дали ще ти бъде удобно да си смениш панела и да минеш на този, но си заслужава. :)

П П този панел е направен за управление на машината от 1 потребител. Ако имаш хостинг компания, няма да ти свърши работа.
 

Горе