Servers Sistems

servers3.png

Колеги, какво мислите за тази система на работа на два сървъра?

Параметрите на сървърите са:
Server 1
1 Xeon 1230
16GB DDR 3
2x2TB HDD SATA 3
Hardware raid 1

Server 2
1 Xeon 1230
24GB DDR3
2x500GB HDD SATA 3
Hardware raid 1

Идеята е Сървър 2 да служи, като Web (php, mysql master, memcache) и за първичното ъплоудване на снимки от юзърите.
А Сървър 1 заради по-големия обем на дисковете да служи като медия сървър за клипове, http cache на снимките от сървър 2, mysql slave за mysql replication-а и разбира се бекъп на пхп файловете от server 2.

Отделно правя независим бекъп на цялата система.

Вие имате ли опит с изграждането на сървърни системи, и какви схеми използвате?
 
От: Servers Sistems

@docenta има възможност, но цената скача много. Именно за това правя mysql replication на двата сървъра.

Сегашните дискове са SATA3, които работят на 10 k + hardware raid мисля, че ще се справя.

Повечето query-та ги вписвам в memcache, така че IO-то на дисковете ще се облекчи.
 
Именно заради кое правиш репликация не ми стана ясно??? SSD-тата ти дават скорост при едновременно писане и четене,а репликацията ти дава възможност за offline backup и някакъв failover вариант - две съвсем различни неща.
Струва ми се че в тази схема има опасност да хванеш яко въздух - обмислил ли си добре балансирането на натоварването? Струва ми се че едната машина ще има основно натоварване на CPU-то, докато на другата ще я изкъртиш I/O заявки към дисковете.

Двете машини са физически на едно място?

По-добре сложи 4 диска на Server1 - на първите остави същите неща като тези от сървър 2, а на вторите сложи медиа файловете. Цената не е същата но разликата в скоростта ще е многократна спрямо конфигурацията с два диска.
 
От: Re: Servers Sistems

@mlazarov

Да сървърите са на едно място.

В четвъртък стартирам системата, ще следя в действие, кое как се натоварва и ще променям нещата в движение.
 
От: Servers Sistems

Промених малко схемата, като постигнах най-оптимално натоварване и на двата сървъра.

Сървър 1:
на него оставих php, media files (снимки, клипове)

Сървър 2:
на него е mysql, memcache

Премахнах mysql replication-а, тъй като се оказа ненужен. Сега правя rsync на mysql файловете от сървър 2 към сървър 1 през 1 час за да имам актуален бекъп :)
 

Горе