Shopify > БГ алтернатива? <> Cloudcart - съпоставка

trendy

New Member
Здравейте,

Прегледах доста теми във форума(и не само), но повечето са малко поостарели и ще се радвам на прясно мнение и съпоставка от запознати, каквито вярвам има в изобилие тук.

От няколко месеца имаме амбиция за създаване на онлайн магазин бранд за индивидуални решения и дизайн на дрехи.
Създаване на качествени решения (без препродажба/дропшипинг) (за сега мога да издам толкова... :))
Магазина за начало ще предлага около 50бр. продукти, основно всичко е предвидено за продажба на територията на страната. Използван домейн ще бъде с национално разширение .bg, нямаме физически магазин и за момента не смятаме да отваряме такъв. Разполагаме с основни познания и затова към момента за нас не е опция да преминем към системи от отворен тип, wordpress и т.н, тъй като ни притеснява поддръжка и реакция при затруднения.
Търсим по-добро клиентско преживяване в нашата платформа, затова предпочитаме на този етап да сме на готова платформа, въпреки не толкова професионални и индивидуален облик, клиентите да получат също толкова добро качество при посещение и да направят своята поръчка, бързо, лесно като с няколко инструмента да успяваме да задържаме тяхното внимание и да спомагаме за повече продажби, чрез различни маркетинг похвати и кампании.

Колкото повече чета, толкова повече се обърквам и затова реших да попитам директно тук.

Моля за вашето мнение и съвети относно избор на SaaS система (за сега предпочитам да се спра на този по-лесен вариант, като при натрупване на опит и възможност ще мигрираме евентуално към др. тип система).

Основно се спирам на Shopify, и Cloudcart. - може би не е изненада

Основно се затруднявам в избора между двете платформи поради следните фактори:
Плюсове за Shopify - малко повече функционалности, по-голяма къстъмизация на темплейти, не-малко безплатни апове за един добър начален старт. Безпроблемна интеграция на БГ куриерска фирма, paysera, сходен абонамент на месечна база. БОНУС: безплатен GDPR и SSL сертификат.
Основни минуси: без опция за мейл хостинг, такса за всяка транзакция 2%,

Плюсове за Cloudcart: пряка насочесност за България, страната в която искаме да се развиваме основно.
Съпорт на български. Без такса за транзакции от сайта, прилични варианти за шаблони и безплатни стартови темплейти, но все пак по-ограничени варианти спрямо Shopify.
Основни минуси: без включен пакет GDPR/бисквитки - 500лв(еднократна такса), доплаща се мейл-хост, без вкл. SSL към плана.

Моля за вашето мнение и съвети, ще се раддвам на мнение от хора които имат наблюдения към двете система към днешна дата.
Аз съм активирал безплатен пробен период и за двете системи и продължавам да преглеждам и анализирам по-добрия вариант за нашите нужди.
И за двете системи на първи етап ще се вземе най-евтин план съответно Cloudcart 25евро и Shopify 29евро. - сравнението респективно са за тези два плана.

Отворен съм и за други адекватни SaaS предложения, до колкото успях да проуча и да тествам някои готови БГ платформи - просто не са на нивото на гореизброените. Oт вчера наблюдавам WIX, не изглежда зле но има доста негативни коментари, но пък те сравнително отскоро започват да инвестират в комерс. Сравнително бързо зарежда, дори има някои БГ онлайн малки магазинчета, които са на тази платформа и споделят добри отзиви.

Ще се радвам на обективни препоръки, мнения и съвети към коя от двете платформи според вас би било добре да се стартира, от гледна точка на опционалност, индивидуално решение на разумна цена, поддръжка, респонс, оптимизации и т.н в нашия случай.

Благодаря на всеки за отделеното време, оценявам го!

contra

Well-Known Member
Как тъй 500 лв за ГДПР?
И без SSL?

И какво те бъркат транзакциите - нали основно ще се работи с наложен платеж?

Mat

Active Member
Shopify се ползва от повече големи брандове по света. Аз имам Фейсбук маркетингова агенция и един от най-печелившите ни клиенти зса на Шопифай. Защо/ Защото е най-популярната платформа на света, създадена да е удобна за хора, които нямат никаква представа от програмиране или правене на онлайн магазини, която има страхотна екосистема от създатели на приложения за нея, коит приложения се възползват от най-новите течения в онлайн маркетинга.

Имам повече магазини на WooCommerce отколкото на Shopify, но не защото предпочитам първата, просто за някои проекти е по-удобна, но няма да ти казвам какъв кеф е WooCommerce магазинът да ти бъгне и да ти се наложи да направиш целия сайт наново с 1000 продукта.

В Шопифай ако имаш апп за връщане на базата данни, просто натискаш върни ме вчера, и хака на гнусните хакери изчезва и не ти се налага да правиш магазина втори път от нулата.

Клаудкарт никой не я брои за платформа нито от Фесйбук, нито от Гугъл, нито от апп разработчиците - там всичко си го правиш сам, разбирай плащаш на някой да го направи специално за теб, което е 1000 пъти по-скъпо, когато няма апп магазин в който същата функция да може разработчика да я продаде на хиляди хора, без да си мръдне пръста.

С две думи - избора не просто е лесен, а елементарен.

trendy

New Member
Как тъй 500 лв за ГДПР?
И без SSL?

Не е вкл.безплатен gdpr в плановете им и се заплаща допълнително 500лв такса, нямат и SSL включен трябва да се закупи допълнително.

contra

Well-Known Member
Виж и wordpress.com (готов хостнат wordpress + woocommerce) - само $15/месец (ако платиш за цяла година).

После много по-лесно ще се мигрира към "собствен" WooCommerce.

trendy

New Member
Как тъй 500 лв за ГДПР?
И без SSL?

За индивидуални дизайни ще се използва повече услуга за онлайн-плащане тъй като е custom решение и ще е с опция закупуване предварително. Тоест там ще ни удрят веднъж с 2% от Shopify, втори път 1% например от paysera...

trendy

New Member
Виж и wordpress.com (готов хостнат wordpress + woocommerce) - само $15/месец (ако платиш за цяла година).

После много по-лесно ще се мигрира към "собствен" WooCommerce.

При този вариант поддръжката ме притеснява, трябва да следя ъпдейти, при счупване на някой код може би ще трябва да търся съдействие и при други производствени проблеми и нужда от външно съдействие ще си плащам като пич.

trendy

New Member
Поддръжката си е включена.

Освен евентуално някакви плъгини дето сам решиш да си ги инсталираш.
А как се процедира с интеграции, оптимизации, платежни системи, Еконт-Спиди, SEO и т.н
Не съм особено запознат, извини може би тъпите ми въпроси, но не се ли изисква опит и поне някаква базова добра работа с wordpress?

Френдли ли е системата за толкова базови познания като за хора без опит?

contra

Well-Known Member
Нямам идея за тия подробности - не съм ползвал wordpress.com.
На теория позволяват ъплоуд на всякакви плъгини.
С темите е по-сложно.

Ама ако искаш да бърникаш в такива детайли, тия SaaS-ки не са за теб.

Наскоро една юзърка тук се оплакваше че нямало визуален билдър в Клаудкарт и не можела да си направи дизайна сама и нямало мегаменю :)

trendy

New Member
Нямам идея за тия подробности - не съм ползвал wordpress.com.
На теория позволяват ъплоуд на всякакви плъгини.
С темите е по-сложно.

Ама ако искаш да бърникаш в такива детайли, тия SaaS-ки не са за теб.

Наскоро една юзърка тук се оплакваше че нямало визуален билдър в Клаудкарт и не можела да си направи дизайна сама и нямало мегаменю :)
При SaaS има фрии трмплейти и платени такива. Хубавото там е, че всякакви добавки са готови за ползвани основно разпространените са безплатни - общо взето за минути имаш добавен еконт или спиди, платежна система, разби помощници за колички и т.н. мейл оптимизации - напр. Mailchimp
Това е важно за мен.

Самите темплейти са по-еднотипни и без особен вариант за индивидуалност, но както казах предпочитам клиента да е обезпечен с добри функционалности, лесни менюта и бързи опции за поръчка, плащане и доставка.

При open системите ще се затрудня да оптимизрам повечето функционалности и да добавям множество оптимизации, които често се и чупят една друга и при тях ще трябва да търся доата съдействие може би. Затова ще разчитам на SaaS решение на този начален етап.
Въпроса е има ли по-добра опция от Shopify дори за БГ пазар.

Visual

Active Member
При този вариант поддръжката ме притеснява, трябва да следя ъпдейти, при счупване на някой код може би ще трябва да търся съдействие и при други производствени проблеми и нужда от външно съдействие ще си плащам като пич.
Да ти кажа това дето си го чул са приказки наизуст и некви митове. Нито се чупи толкова нещо при Woo, нито пък е нещо чак толкова сложно да го оправиш, че и да си плащаш като пич. За базовите неща на Woo-то (редакция/качване на продукти/обработване на поръчки) му свикваш за 1-2 часа. Като интеграции е добре - за плащане си има с почти всички известни методи, за доставка има готови плъгини за Speedy/Econt.

Приказките на Shopify агенциите са сладки в началото - "няма да се занимаваш с това-онова, имаш поддръжка, само си гледаш бизнеса" ама после като почнат да те шибат с такси за всеки app и видиш ограниченията на платформата, става друго. Имай предвид, и че агенциите са в афилиейт програмата и ще вземат процент за "препоръката" ;)

Вземи и под внимание, че SAAS като цяло (поне за мен) е несигурна работа. Просто си на сергия под наем. За мен най-добрия вариант е да си валидираш идеята на Shopify, заради бързия setup. Ако върви, минаваш на платформа на твой хостинг (Woo, OpenCart, Magento, Prestashop) за пълен контрол.

Направи си една тестова инсталация и разцъкай платформите да се ориентираш сам.

trendy

New Member
Да ти кажа това дето си го чул са приказки наизуст и некви митове. Нито се чупи толкова нещо при Woo, нито пък е нещо чак толкова сложно да го оправиш, че и да си плащаш като пич. За базовите неща на Woo-то (редакция/качване на продукти/обработване на поръчки) му свикваш за 1-2 часа. Като интеграции е добре - за плащане си има с почти всички известни методи, за доставка има готови плъгини за Speedy/Econt.

Приказките на Shopify агенциите са сладки в началото - "няма да се занимаваш с това-онова, имаш поддръжка, само си гледаш бизнеса" ама после като почнат да те шибат с такси за всеки app и видиш ограниченията на платформата, става друго. Имай предвид, и че агенциите са в афилиейт програмата и ще вземат процент за "препоръката" ;)

Вземи и под внимание, че SAAS като цяло (поне за мен) е несигурна работа. Просто си на сергия под наем. За мен най-добрия вариант е да си валидираш идеята на Shopify, заради бързия setup. Ако върви, минаваш на платформа на твой хостинг (Woo, OpenCart, Magento, Prestashop) за пълен контрол.

Направи си една тестова инсталация и разцъкай платформите да се ориентираш сам.
Да, това е моята идея да не започвам с проба-грешка с малко по сложна платформа ами първо да добием практика да видим отзива на клиенти, обратна връзка и при възможност и нужда да мигрираме към по-добро общо решение и отворена платформа, с която да имаме пълен достъп.
Просто не съм сигурен коя SaaS платформа да избера....

Дай боже да потръгне и всичко да върви добре с радост ще надградя и мигрирам към по-добър и професионално издържан продукт.

trendy

New Member
Българските не струват ако ги сравняваме с shopify.
Разбирам бкагодаря, а някакви наблюдения върхи WIX като конкурент на shopify?
И дали бихте споменал някаква конкретика различаваща основно Shopify и Cloudcart например?

ReminD

Well-Known Member
И дали бихте споменал някаква конкретика различаваща основно Shopify и Cloudcart например?

Шопифай е достъпен за разработчици, което значи голямо разнообразие на модули / плъгини / теми / разни 3rd party благинки. Нашите нямат такива неща. Като цяло разчиташ на каквото ти добавят като модули / плъгини.

https://smsbump.com/platforms/shopify ей тея са българи, продадоха стартъпа на американска компания, бяха по медиите като стана сделката, може да видиш какво имат - разработен плъгин. Та не виждам плюсове в cloudcarta пред шопифай.

VAsk0

Well-Known Member
Клаудкарт никой не я брои за платформа нито от Фесйбук, нито от Гугъл, нито от апп разработчиците - там всичко си го правиш сам, разбирай плащаш на някой да го направи специално за теб, което е 1000 пъти по-скъпо, когато няма апп магазин в който същата функция да може разработчика да я продаде на хиляди хора, без да си мръдне пръста.

С две думи - избора не просто е лесен, а елементарен.
Това не е съвсем вярно :) Може да се свържеш с тях - сейлс/съпорт/собственик, за да ти разкажат повече за тях. На мен ми е правена такава презентация и са ми разказани тези неща.

Има такъв :) Вероятно просто не го е намерила, което не говори добре за навигацията в админ панела може би.

Горе