VAT номер за фрилайнсър

Sofianec

New Member
Регистрирах се като фрилайнсър в Uplwork,но от платформата ми искат VAT номер.Трябва ли да регистрирам фирма за да получа VAT номер?
 
По принцип може да се регистрираш като лице, практикуващо свободна практика. Но ако е само за пробата е друг въпрос (леко нелегален).
На практикуващите свободна практика лица данъчния номер от може би вече година не е е ЕГН-то.
 
за пред НАП може и да не си регистриран, ако си плащаш данъците съвестно, а може и това да ти е допълнителна работа, там съвсем не ти трябва регистрация в Булстат.
 
От началото на 2022 "егнтата" ги преобразуваха в нови номера. Но мисля, че преди всичко трябва да си обявил пред агенцията по вписванията, че упражняваш някакъв вид икономическа дейност и на база на това да те заведат под някакъв номер. Преди този номер просто съвпадаше с егнто, сега е от 9 цифри. Тоест, дори и преди самото наличие на егн не означаваше, че фигурираш в търговския регистър.
 
Регистрирах се като фрилайнсър в Uplwork,но от платформата ми искат VAT номер.Трябва ли да регистрирам фирма за да получа VAT номер?
Не е нужно да регистрираш фирма за да получиш VAT номер, но горещо го препоръчвам.
Ако ще развиваш реална дейност, прави го през юридическо лице, не през физическо лице.
VAT номера ти е Булстата.
Upwork не знам дали ще изискват регистрация по зДДС но най-вероятно ще го искат.

Както си прецениш, съвета ми е НИКОГА не развивай търговска дейност като физическо лице.
Може там да даваш нещо под наем като физическо лице ала бала, но дотам, не си прави експерименти, НАП чукат лошо.
 
Не се занимавай с бумащини и глупости. От личен опит ти казвам.. Бегай далече.
Времето което ще изразходваш в изучаване на вратички и глупости и закончета и ..... не си заслужава.
200 лева са ти 2 часа работа. Хвани си адвокат със счетоводител ( негов ) не отделно и ги остави да ти движат нещата.

Колкото и да си запознат, колкото и да прочетеш, все нещо ще пропуснеш.
 
...
Както си прецениш, съвета ми е НИКОГА не развивай търговска дейност като физическо лице.
Може там да даваш нещо под наем като физическо лице ала бала, но дотам, не си прави експерименти, НАП чукат лошо.
Ако е търговска дейност разбирам, но в upWork най-често се продават услуги свързани със софтуерна/уеб разработка.
Пиша, понеже работя точно като физическо лице, упражняващо свободна професия и предоставям услуги на контрагенти в чужбина. Счетоводителката не ми е споменавала за поводи за притеснение, свързани с предпочитанието/избора ми за регистрация. Данъци и всичко си плащам както трябва. Покупки на имущество движимо/недвижимо, всяко левче/евро/долар, които влизат и излизат от сметките ми са на светло и декларирани.
Единствен риск, който може би стои е ако тръгне недоволен клиент да ме съди. Това е и причината да подбирам внимателно с кого работя и при какви условия. В случай, че обема работа се увеличи и ми е необходима помощ от втори човек, тогава да, ще регистрирам едно ЕООД и ще пиша по една заплата над МОД (за да вървят осигуровки за пенсия и безработица както си му е реда), а останалото - за разпределяне в края на годината.
 
Последно редактирано:

Горе