VAT Number ? Помощ !

От: VAT Number ? Помощ !

Vat или иначе казано Value added tax (ДДС) е просто начислената данъчна ставка. А Vat Number-а ти е един вид Булстата на фирмата. Не е задължително да си регистриран по ДДС, но със сигурност ще ти се наложи да си регистрираш фирма, ако е част от изискванията на компанията с която искаш да работиш.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Регистрацията по ДДС е в два случея:
1. Доброволно - когато имаш стокооборот над 25 000
2. Задължително - когато имаш стокооборот над 50 000
Според мен няма нужда да го правиш. Регистрирай си фирма и си пердаши докато не стигнеш границата (дано да стане - никой не би се оплакал от подобен стокооборот), и едва след това се регистрирай по ДДС.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Някои счетоводители и одитори между тукашните участници (а дори и писатели) твърдят, че регистрацията по ДДС е задължителна без да се търси връзка със стокооборота - например при работа с Adsense. Което наистина усложнява проблема. Не заради това, че са се консултирали с НАП, а заради това, че затъвайки до шия сред тази неясна материя и лудо препускане за пълнене на бюджетни дупки, на НАП може да й хрумне да се консултира с тях.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Ние отговаряме на българското законодателство, а това което написах в предното ми мнение са условията за задължителна/доброволна регистрация по ЗДДС. Това, че работиш с фирма регистрирана и плащаша VAT такса, не те прави автоматично задължен и ти да го правиш. Разликата е в това, че само да речем гугъл плаща този VAT, а от теб се иска само да си попълниш годишната декларация и да уповестиш какви приходи си имал и съответно да ти се наложи данък печалба. В интерес на истината доста от счетоводителите ни, не зная как да се справят с това нещо, т.е. как да си разтълкуват законите ни.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Това имах предвид и аз. Лоша идея е във форум за уебмастери да се търси отговор на проблематичен финансов казус, тъй като противоречията в съществуващите закони и данъчни практики се тълкуват гьотере (понякога дори не могат да определят предмета на дейността, камо ли необходимите за това регистрации).

Що се отнася до връзката между регистрацията по ДДС и оборота на фирмата е така, както е посочил ktomov. Що се отнася до работа с фирми от ЕС обаче - вариации хиляди. И по тези форуми се обсъждат по такъв начин, че е чудно как правителството на някоя кретаща балканска икономика все още не е решило да налага и данък интернет.
 
От: VAT Number ? Помощ !

В интерес на истината доста от счетоводителите ни, не зная как да се справят с това нещо, т.е. как да си разтълкуват законите ни.
Пълни са с противоречия, затова, т. е . "експертите" би трябвало да четат закона от А до Я заедно с преходните и заключителни разпоредби докато го осмислят хубаво и едва ли не да го научат на изуст.:mrgreen: Едва след това да започнат да го прилагат или да дават съвети по прилагането му.

Общо взето такова е положението с нашите закони, не само с данъчните .....
 
Последно редактирано:
От: От: VAT Number ? Помощ !

НЕ е точно така. Работя като помощник счетоводител (Майка ми и Баба ми са счетоводителки от дълги години), и понеже са леко зле с компютритрите, аз се занимавам както с ДДС дневниците, така и с ВИЕС Декларациите, които са според изискванията на ЕС. 3 от 4 фирми на които попълвам ДДС дневниците, извършват вътрешнообщностни сделки. 2 от тях са регистрирани по ЗДДС, едната не е. Разлика между тях няма. Всичко се попълва по идентичен начин, плаща се идентичен данък, и който ви каже, че трябва да сте регистрирани по ЗДДС, за да работите с фирми от ЕС или е кръгъл идиот, или просто цели да напълни хазната (Макар, че и това няма как да стане, щото се пълни европейската хазна).
 
От: От: VAT Number ? Помощ !

и който ви каже, че трябва да сте регистрирани по ЗДДС, за да работите с фирми от ЕС или е кръгъл идиот, или просто цели да напълни хазната (Макар, че и това няма как да стане, щото се пълни европейската хазна).

Ами аз просто го казах по-възпитано.

А сега прегледай какво се пише в тези форуми относно Google (Ирландия) и ДДС и преброй колко народ цели да пълни хазната (или е другото) :) До такава степен, че успяха да откажат поне 50-на уебмастъра да работят с Adsense.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Виждал съм го това нещо. Изчел съм абсолютно всички теми отнасящи се за това нещо, но за жалост в нито една от тях не съм се обаждал. За съжаление не искам да съм конфликтна личност, която да внася смут и недоразумения и за това си премълчавах до сега.
Факт е, че българина страда от липса на елементарни знания (и най-вече, така наречения "предприемач"). Факт е и, че счетоводството ни е на такова ниво, че ако беше кон - по-скоро бих го застрелял. Аз не работя с гугъл по простата причина, че не ми се внасят осигуровки, които в момента са поети от университета. Това е проблема да имаш фирма - осигуряваш се като управител на 420 лева - искаш или не, така е по закон. Криворазбрана е цялата тази история с ДДСто, но така и не се намери компетентен счетоводител, който да изкаже мнението си отностно този казус.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Естествено, че написаното по форумите не ни задължава с нищо или поне мен.
Нищо чудно след време да се появи някой , който да измъкне друг единичен текст (цитат) от закона и да обърне общественото мнение относно Адсенс и връзката му с ДДС . :)

На мнения обаче написани от практикуване и опит, и четене на закона , вярвам почти 100 %.

Ами аз просто го казах по-възпитано.

А сега прегледай какво се пише в тези форуми относно Google (Ирландия) и ДДС и преброй колко народ цели да пълни хазната (или е другото) :) До такава степен, че успяха да откажат поне 50-на уебмастъра да работят с Adsense.

А останалите вероятно всичките са били регистрирани или са се регистрирали по ДДС, защото още никой не се е оплакал че са го глобили заради това ..:)
 
Последно редактирано:
От: VAT Number ? Помощ !

Българска фирма, която работи с фирми от ЕС трябва да се регистрира по ЗДДС независимо какъв оборот прави.

Ако българската фирма продава реклама на фирма извън ЕС няма да плаща ДДС и няма нужда да се регистрира (до натрупване на определен оборот; след натрупване на максималния оборот за година трябва да се регистрира, но не трябва да го плаща). Или поне беше така беше когато правих проучване.

Разбира се ще трябва да си намериш счетоводител, който да ти ги обясни още веднъж тези неща, защото с питане по форуми не става. Не мога да ти гарантирам, че това, което написах е вярно - четеш го на свой риск.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Регистрацията по ДДС е в два случея:
1. Доброволно - когато имаш стокооборот над 25 000
2. Задължително - когато имаш стокооборот над 50 000
Според мен няма нужда да го правиш. Регистрирай си фирма и си пердаши докато не стигнеш границата (дано да стане - никой не би се оплакал от подобен стокооборот), и едва след това се регистрирай по ДДС.

Това не е точно така, особено първа точка. Доброволно можеш да се регистрираш без да имаш и един лев оборот. А задължителната регистрация не е само при оборот над 50 000 лв. а и в доста други случаи. Също така мжеш да имаш оборот доста над 50 000 лв. и пак да не е задължително да се регистрираш. Ако наистина автора на темата мисли да се занимава с нещо сериозно определено е добре да потърси офлайн обслужване от счетоводител, защото по форумите се пишат най-различни неща и не е сигурно дали на него ще му хареса правилното или грешното мнение.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Извадка от ЗДДС

Задължение за регистрация при вътреобщностно придобиване

Чл. 99. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания за текуща календарна година не надвишава 20 000 лв.

(3) За лицата по ал. 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие за придобиването, с което общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания надвиши 20 000 лв. Вътреобщностното придобиване, с което се надхвърли посоченият праг, подлежи на облагане с данък по този закон.
(4) Стойността по ал. 2 е общата сума на облагаемите вътреобщностни придобивания, с изключение на придобиването на нови транспортни средства и на стоки, подлежащи на облагане с акциз, без данъка върху добавената стойност, дължим или платен в държавата членка, от която стоките са транспортирани или изпратени.
(5) Алинея 1 не се прилага по отношение на:
1. лицата по чл. 168, които придобиват нови превозни средства;
2. лицата по чл. 2, т. 4.
(6) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 98 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Здр!
В момента разработвам един сайт и бих желал да го регистрирам в Малта, но не ми е ясно точно как става регистрацията. Бих бил благодарен ако някой помогне :)
 
От: VAT Number ? Помощ !

В Малта може да си регистрираш фирма, а не сайт (макар че не ти е ясно дали това е изгоден вариант - според мен не е). Сайтовете не се регистрират никъде.
 
От: VAT Number ? Помощ !

В Малта е голяма набутвация да имаш фирма. Данъците са ужасни. Знам го от личен опит. След като видиш малтийските данъци, българските ще ти се сторят като промоция от сайт за групово пазаруване.
 
От: VAT Number ? Помощ !

В Малта е голяма набутвация да имаш фирма. Данъците са ужасни. Знам го от личен опит. След като видиш малтийските данъци, българските ще ти се сторят като промоция от сайт за групово пазаруване.

:) Браво! А къде?
 

Горе