Wordpress SILO Архитектура

Здравейте,

На първо място, целта ми е да попитам, хората с повече опит и повече знания (и практика надявам се) от мен. Прочетох наскоро една интересна книга и в нея се говореше за ролята на SILO архитектурата за WordPress (тука да не звуча нескромно, но моля да коментират само хора, които имат поне представа какво значи SILO архитектурата). Та аз по същество разбирам смисъла и идеята на SILO-то, но целенасочено съм решил да го направя за пръв път и то на WordPress.
Виждам, че има някакви безплатни плъгини (сигурно има и платени), предполагам с плъгин може да е по - лесно, но пък една част от възможността за прецезиране и контрол се губи. Интересно ми е дали има някои опит и желание да го сподели?

Това е ъф-топик, но се почувствах длъжен да го споделя:
Впрочем вчера търсих в Гугъл по ключова дума "Студио за уеб дизайн" или нещо такова беше, сродни на това съчетание и нямате на идея какви плачевни студиота намерих. Портфолиотата изглеждаха като правени на FrontPage сигурно от 1998, впрочем сигурен съм че ако изнамеря архивът ми на сайт от тогава, той ще изглежда по пълен, плътен и приятен за разглеждане. Не го казвам това като критика, ами поради факта че много взех да се отчайвам от родното ни производство, нз защо така. Все си мислех, че ще намеря материали на български да прочета, ама с такива дазайнер и сео оптимизатори, направо се чувствам потресен. Извинявам се за ъф-топика, просто нещо се разочаровах от предлагането на пазара, и още по - притеснителното от търсенето на подобни изпълнения. Няма да давам примери, понеже след кратко търсене в Гугъл всеки може да ги види.
 
От: Wordpress SILO Архитектура

Silo е изграждането на SEO гръбнак на сайта ти, тоест на определена семантична свързаност на страниците и категориите с цел контролирано разпределяне на link juice-a. От тук следват няколко вида silo, в зависимост дали искаш да буташ главната страница на сайта, някоя категория, или конкретна вътрешна страница.

Има някакви измислени плъгини за цялата тая работа, но до сега не съм намирал адекватен такъв. Най-добре е всичко да се прави ръчно, а и изобщо не е трудно.

Основната идея, както казах е да контролираш линк джуса, а когато структурата на сайлото е направена както трябва, тогава печелиш джус към всички страници, независимо към коя линкваш (тук става дума за външни линкове/ off-page)

Ето един елементарен пример:

Да приемем, че имам фен сайт на Мадона и трите ми основни ключови думи са "Дискография на Мадона", "Филми с Мадона", "Турнета на Мадона". Съответно си правя три landing page-a за тези ключови думи. След това правя под-страници с LSI или longtail и ги връзвам една с друга в една посока. Тоест, това би изглеждало нещо от сорта:

Песен на Мадона Like a Virgin >> Известни песни от дискографията на Мадона >> Дискография на Мадона >> Фен сайт на Мадона

В кои филми участва Мадона >> Филмография на Мадона >> Филми с Мадона >> Фен сайт на Мадона

Турнето на Мадона в България >> Къде има турнета Мадона >> Турнета на Мадона >> Фен сайт на Мадона

Страниците/постовете от най-долния слой на Silo-то също линкват към индекса, в случая това са Песен на Мадона Like a Virgin, В кои филми участва Мадона, Турнето на Мадона в България. Индексът пък, респективно линква към landing page-овете. Това е reverse silo. Има още няколко вида, но няма да ги описвам тук, мисля скоро да пиша по-подробно по въпроса в блога ми.

И пак относно плъгините - според мен най-добре да го караш на ръка, щом става въпрос за нов сайт (ако правилно съм разбрал). Просто използвай страници в Wordpress, а не постове.
 
От: Wordpress SILO Архитектура

Здрасти,

Мерси за отговорът. Много изчерпателен и добре структуриран, точно това, което исках да прочета.
Иначе плъгин има и уж се справя добре, обаче специално по тази част ми се струва малко "бот"-ско да се подходи с плъгин и сътветно едва ли ще се хареса на Гугъл.
Ако напишеш и публикуваш статия в твоя блог, моля пусни ми едно лично да мога да прочета, понеже темата ме вълнува.

Благодаря предварително.
 

Горе