Wu tang Clan

Музиката е такава каквато хората я искат да бъде, тя се управлява от хората, тенденциите в музиката, стиловете, бийта, ритъма, всичко е продиктувано от нуждите на слушателите. Щом в днешно време има такава музика значи това е актуално, това се слуша от болшинството, това се търси.

Всъщност е обратното. Да споменем Max Martin, който е продуцент на голяма част от популярната музика от края на 90-тте до сега. Та той си има формула за това какво трябва да съдържа всяка песен. Ако му бъде предложено нещо по-различно, просто се отхвърля. Така музиката е вкарана в релси за да няма твърде широко разнообразие, което би довело до излишен финансов риск. И така хората слушат каквото им се пуска и свикват. Същата процедура със сигурност се използва и за родната чалга, а вероятно и за така наречения "рап", който аз не възприемам много добре :)
 
То в България вече всеки втори квартален гамен стана рапЕр. Много малко от тях стават изобщо за слушане. Ама и за тях не мога да кажа че представляват нещо сериозно.

Не че Шамара и тем подобни са били по-добри, но времената са били такива, все пас са били и първите които са се занимавали по-сериозно с това в България, не са имали интернет, компютри и т.н и им е било доста по-трудно. Сега вече всеки хлапак с миклофон за скайп и компютър може да продуцира рап и да се мисли за ганкстер, ама да чака на мама да му даде парички за закуска след училище.
 
Същата процедура със сигурност се използва и за родната чалга, а вероятно и за така наречения "рап", който аз не възприемам много добре :)
Когато на кофти човек му е кеф - звучи чалга!
Когато кофти човек е тъжен - дъни бг рап.
Когато на готин човек му е кеф - слуша рок.
Когато е тъжен, си пуска блус. :)
Без да имам повод да съм тъжна днес (все още), се сетих за ей тоя шедьовър на новия крал на блуса:

 
Illiterate, limited, primitive, inconsiderate piece of shit
I stick you for yo ice with the graveyard pick
I'm sicker than sickle cell, puttin you through triple hell
Rippin your whole shell, then I cripple you as well!

Вече не ги правят така.


Сега е на мода mumble рапа. Ето и мнението на един от the greatest :

 

Горе