Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

GTA-RACER

New Member
България има 770 000 панелки. Ако те не се санират, след 10 години 2.7 млн. българи ще бъдат на палатки, с атомна електроцентрала. Считам и съм благодарен, че за първи път интегрирано, системно се подхожда към българската енергетика.

Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти по повод решението на правителството да се откаже от АЕЦ "Белене", да построи газова централа, а закупеният вече реактор да бъде поставен в АЕЦ "Козлодуй", предаде „Фокус”.

Прессекретариатът на държавния глава вече обяви официално, че държавният глава подкрепя позицията на кабинета, защото няма ясна финансовата изгода за България от реализацията на проекта и не решава проблема с енергийната неефективност.

Плевнелиев коментира още, че сега България ще има достатъчно аргументи да се бори за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй”, защото там се произвежда най-евтиният ток.

Той сравни "Белене" с магистралите.

"През 1981 г. е взето решението да се строи АЕЦ „Белене”. 10 години по-късно е взето решение да се спре. Още 10 години по-късно - през 2001 г., отново е взето решението да се стартира и 10 години по-късно взимаме решение да я спрем. На всеки 10 години някой решава нещо. Това не ви ли напомня на магистралите от 46 години - нито една завършена?Радвам се, че в продължение само на 2.5 години това правителство успя да адресира по един дългосрочен начин не само темата с магистралите, където вече четири се строят, но и темата с енергетиката. Имаме успех в магистралите, защото се намериха устойчиви модели за финансиране. Когато няма такъв за "Белене" – през 10 години много политици се упражняват, но накрая идва истината", каза президентът.

По думите му 2012 г. ще бъде много важна за българската енергетика, защото страната ни трябва да преговаря и по цената на газта.

Източник: http://profit.bg/news/article/nid-89579.html

Гледай наглост "трябвало да излязат на палатки". И защо точно "трябва" ? Не е ли ако искам ? Кой си ти че ще ми кажеш аз да напусна дома си ? Ти ли си броил пари да ми го купиш? Ти ли ми плащаш наема или разходите ? Отиди и кажи на някой в USA така, още до като наближиш вратата и те посрещат с пушката. Няма да забравя преди 2 години като бях в щатите с баща ми, и търсехме един по пряк път и спряхме до една къща само да попитаме от къде се минава за този път, и излезе една баба с пушка двуцевка на всичкото отгоре, и пита кои сме и какво искаме, и даже зареди пушката. Като разбра че сме с добри намерения свали пушката и ни предупреди да внимаваме като караме по тия безлюдни пътища и да не спираме на никой, ако някой е "закъсал" с колата си. Никой не може да ви накара да напуснете дома си, освен ако не сте осъден за неизплатен банков заем и сте осъден, и апартамента ви е запориран, но даже и в такива случаи пак имате право на защита. Санирането е добра идея, хем изолация и по топло през зимата, и хем удължаване на живота на сградата. Ами хората които нямат възможност ? И това ми било европейска социална политика.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Това не е ли оня дето не знае на коя държава президента му е дошъл на гости - :)

Толкова срам има да береме с тоя че на Жельо изцепките ще ни се струват като детска приказка.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Тези панелки реват за саниране, но хората нямат пари.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

То не става въпрос само отвън да ги изолират, а да сменят вътрешните връзки между панелите. Ако това не се направи, самите панелки ще започнат да се рушат и ще станат опасни за живеене. Ще им падат стените, то на по-старите вече започнаха подобни проблеми. Само че, няма как да стане тая работа, защото хората в панелите не искат да плащат по 5 лв на месец за поддържане на стълбището чисто, а какво остава да дадат по 1000 лв за саниране. Все пак, ако има известна доза разбирателство, може да се кандидатства по европейски проекти, при които се дава голяма част от сумата безвъзмездно. Също има и програма за енергийна ефективност, по която може да се искат пари, но това не е решение на проблема. Където живеят много хора, разбирателство няма. Освен това по входовете живеят хора, които не са виждали 1000 лв накуп никога през живота си, камо ли да ги дадат за саниране. Преди 10 години, когато си купувахме апартамента, мъжа ми искаше панелка, че били по-евтини, обаче аз казах, че в панел не влизам и добре че настоявах, та сега сме в тухлен апартамент. Така най-евтиното излиза най-скъпо, ако бяхме купили панелка тогава, сега щеше да е непродаваем вече.
 
От: От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Най-добре е къща....човека не е устроен да живее в такива кошери ( кошари ). Панелките са единственото решение което са намерили тогава да може много хора да се нагъчкат на едно място на малка площ за да може да се отговори на нуждите породени от миграциите от селото към града. Затова в чужите / бели държави в Европа караш и си от село в село и град в град без прекъсване защото всичко е застроено равномерно, а при нас всичко е нагъчкано в гета в големите градове заради миграцията. Затова и селата се обезлюдиха защото има панелки. Ако наистина трябва саниране масово това може да доведе до много промени...много и то сериозни
 
Re: От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

всъшност не са толкова зле панелките... това е масова психоза която се насажда от определени кръгове на който не им вървят продажбите... да няма лошо да се санират... щото гълтат много мегават часове енергия...

Мнението което ще изкажа е формирано вследствие на какво съм слушал от различни професори включително от УАСГ и БАН
панелките са проектирани както всяко мащабно строителство да издържат 100 години... връзките са между отделните панели са заварки на арматурата между отделните панели... на места ако е имало течове може да има проблем но това не значи че блока ще падне... каквото и да ви разпрвят... най старите пнели май стават на 50 години
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Когато на някоя панелка и почнат да се разпадат панелите и почнат да падат по улиците ела ми се обадете.
Дори и някъде да се получи подобно нещо то по скоро ще се дължи на подпочвени води и пропадане от колкото на това че е панелка.
Според мен това е поредният преекспониран проблем да се отвлича вниманието на хората и да се държат в постоянен страх.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Той проблема не е в падането на панелите, а в условията за живот в тях.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Защо мислиш че в панел се живее кой знае колко по зле от колкото в тухлен блок или ЕПК???
Има разлика дали ще живееш в къща или поне много малка кооперация от там натам има ли повече от пет-шест семейства на вход си е мамата ебало
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Мен ми се върти из главата една мисъл, че от парите за това саниране за някой ще има лапачка. Ще дадат някой лев на гражданятъ и незабелязано ще приберат по някой лев я за комисиони, я за няк'ва друга простотия. И за това се натискат и плашат хората, че ще спят на палатка. Това като ония 20к за малък бизнес дето щяха да дават ама май нищо не стана?:mrgreen: За банките дето ще заробят нови хора да не говорим.
 
От: Re: От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

всъшност не са толкова зле панелките... това е масова психоза която се насажда от определени кръгове на който не им вървят продажбите... да няма лошо да се санират... щото гълтат много мегават часове енергия...

Мнението което ще изкажа е формирано вследствие на какво съм слушал от различни професори включително от УАСГ и БАН
панелките са проектирани както всяко мащабно строителство да издържат 100 години... връзките са между отделните панели са заварки на арматурата между отделните панели... на места ако е имало течове може да има проблем но това не значи че блока ще падне... каквото и да ви разпрвят... най старите пнели май стават на 50 години

Така е, панелките ги водят като най сигурното и здраво строителство точно защото цялата конструкция е заварки и железобетон и т.н. Имам приятели които работят в строителството още от времето на комунизма включително и до сега, и ми разправят такива неща за сегашните нови кооперации че може да ти се изправи косата даже. Сегашното строителство с тия "модерни" нови кооперации които на външен вид имад фасада и грабват окото, са на принципа "от вънка ябълката красива - а от вътре гнила". Ще ви дам един пример: миналото лято с един приятел ходихме да го водя да си избира къща в едно ВИП-селище от затворен тип, където са 55 нови къщи и там са ги купили предимно англичани, ирландци и няколко руски семейства. Те идват само за лятото хората там, не са целогодишно но качеството на къщите е под всякаква критика. Отиваме на оглед и във всяка къща която влязохме видяхме паднали мазилки от стените, а самите стени имаха големи петна от влагата, понеже като валяло дъжд попива в стените и вътре стените стават влажни, а от таваните имаше течове! И това ми било ново модерно строителство. Управителя на селището тепърва щял да вика бригади да ремонтирали къщите заради влагата и течовете, което ще излезе пак двойно по скъпо, понеже тия които са ги строили не са си свършили работата, и ползват разни заместители вместо естествен материал. От там отидохме в друго подобно селище пак от затворен тип където имаше апартаменти. Там нямаше паднали мазилки от стените вътре в стаите, но пък на най горните етажи пак имаше течове от таваните от дъждовете. Накрая на човека му писна, и си купи един апартамент в панелка на края на града, ремонтира си го, и сега си е ОК. Цялата работа е че сега бачкат не майстори-строители, а текезесари придошли от селата, които цял живот са копали с мотиките и понятие си нямат за строителство, и другото че ползват разни химикали вместо естествен материал като бързи втвърдители, и други подобни евтини боклуци. Направете си сметка как става тази работа само за 3 месеца да вдигнат една 5 етажна кооперация, каква е тази бързина ? Ако ги питате те ще ви отговорят че сегашното строителство използва "съвременни и модерни" методи, а истината е знаем всички каква е. Фалшив материал който не е естествен а химикали, заместители бързи втвърдители, и неквалифицирани работници. Най сигурни си остават панелките и тухлените блокове, даже до колкото съм чувал тухлените имали живот до към 120 години.

Вярно е че блока е едно общежитие, там са много хора на куп - от ляво бебе плаче, от дясно чуваш кавги и караници, от горе някой кърти и прави ремонт, от долу пък купони се вихрят ама тях не ги броя понеже и аз съм купонджия, и като чуя някой да пуска музика на мен ми става гот че хората се кефят, няма значение по кое време на денонощието поне за мен де, аз в това отношение съм либерален, да не говорим че в блоковете се заформят и клюки по адрес на всеки, но така е в блока. Ако питате мен в тия блокове хората трябва да са разпределени по класови общества, не може на едно място да натъпчат интелигентни и възпитани хора, и да съжителстват с простаци и злобни хора. От там тръгват и конфликтите.

За качествено строителство, освен човек да наеме доказани квалифицирани строители да му строят къща, и да ги следиш какви материали използват, и строителния им техник да е твой човек и да ти гарантира че къщата ще бъде напълно здрава и качествена, друг вариант не виждам.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Това, което е казал Плевнелиев са пълни глупости и не е нужно да си инженер, за да разбереш. Старите панелки са едни от най-здравите сгради в България и дори без саниране могат да изкарат още минимум 50 години. Те по проект не предвиждат нужда от лепене на стиропори по стените си и той не им трябва, за да оцелеят. А това, на което сега му викат саниране е пълна пародия. В повечето случаи се прави от некадърници и под стиропора се просмуква влага и се причиняват повече вреди, отколкото ползи. Вътрешните системи хората сами си ги правят като сдадат багажа, защото няма накъде. Не може да се живее без водопровод или канализация. Покривите също се ремонтират редовно, ако има нужда.
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Като купувах апартамент и жена ми беше чувала, че е по добре да се купи тухлен, защото била по добра инвестиция.:) Добре че не я послушах. Тъй се случи, че купихме заедно с още двама авера. Аз си купих най-скъпия, отримонтиран и голям панел, който намерих, другия си взе ново строителство, а третия си взе стара тухла. Всички дадохме еднакви пари, почти. Ае сега може ли някой да познае, кой е дал най-малко пари, живее в най-големия апартамент и е ремонтирал най-малко след това.... Най се прееба тоя с новото строителство, няма да обяснявам защо ...
 
От: Без санирани панелки, 2.7 млн. българи трябва да излязат на палатки

Абе и като си помислите че тоя ни е "строил магистралите" нямате ли едно лошо предчувствие :)
 

Горе