Въпрос, свързан с НАП

Awesome

Active Member
Здравейте. Понеже си подавам декларация към НАП, през миналата година явно съм надвишил някакъв лимит с пратките от еконт и ми излезнаха в декларацията. Въпросът ми е какъв данък дължа към тях. Приложил съм снимка на сумата по-долу:


Разбира се, не съм извършвал търговска дейност, продавал съм компютърни части втора ръка (от мои собствени конфигурации), но от НАП едва ли ги вълнува и предполагам, че ще трябва да си ги декларирам понеже сумата е голяма..
 
15%, от тази година са направили прага 2500, ако ги отметнеш вариант да минеш метър, ако не плащаш на цялата сума 15%
 
Няма праг, и 100 лв да са, ако са ти изплатени с наложен платеж, излизат като задължение. Тези данни автоматично влизат в НАП от куриерите, няма измъкване. Данъкът е 15%, няма значение, че си физическо лице. Не ги интересува особено дали са лични вещи, или въртиш търговия - търсят си данъка до дупка.
 
Няма праг, и 100 лв да са, ако са ти изплатени с наложен платеж, излизат като задължение. Тези данни автоматично влизат в НАП от куриерите, няма измъкване. Данъкът е 15%, няма значение, че си физическо лице. Не ги интересува особено дали са лични вещи, или въртиш търговия - търсят си данъка до дупка.
През 2022 имах към 1000 лв, но ги изтрих от декларацията и нямах проблеми, но сега според мен ще си ги търсят - доста повече са.
Ако пък евентуално ги махна от декларацията какво може да стане в най-лошия случай, някой дали знае?
 
През 2022 имах към 1000 лв, но ги изтрих от декларацията и нямах проблеми, но сега според мен ще си ги търсят - доста повече са.
Ако пък евентуално ги махна от декларацията какво може да стане в най-лошия случай, някой дали знае?
В твоя случай, ако наистина е така, както казваш не трябва да ги декларираш, щом си продаваш старите неща. Те излизат автоматично попълнени, защото извличат данни от куриерите, които напоследък междудругото са направили някаква страшна каша и може да ти излезнат и неща, които не са твои, по групите е пълно с оплаквания. След като ги декларираш вече дължиш данък, но преценката е твоя. Ако си продавал твои стари неща просто не ги декларираш това е. В случай, че те потърсят обясняваш точно това, какво си продал как и т.н. и че не си извършвал търговска дейност. Но ако всъщност купуваш разни неща от Китай или другаде с цел да ги продадеш вече трябва да си платиш данъка. В случай, че те порътсят за обяснение ще ти поискат и някакви документи може би за произход на нещата, които си продавал, за да докажеш, че са твои стари неща, а не нови за продажба, както казах. Може би и извадки от обявите да си направиш би било хубаво, където си ги продавал - олкс, фейсбук маркетплей, за да ги представиш и тях при евентуално проверка. Пак казвам, ако наистина си продаваш твои стари неща. Понеже по групи виждам много хора продават нови неща от китайските сайтовете и е въпрос на време да ги погнат.
 
Миналата година ми се обадиха септември месец, да ми кажат, че не съм си пуснал декларацията, а имам изплатени НП от куриери. Казаха ми, че ако не ги декларирам, ме пускат за принудително събиране. Пуснах си декларацията в срока до края на септември, който се дава за хора, които все пак могат доброволно да си пуснат декларацията и да платят, въпреки, че са пропуснали да подадат декларация когато му е времето до края на април.

Тогава освен дължимото, платих някаква лихва, която не помня колко беше точно като процент, но не беше левчета. След това ти връчват наказателно постановление, и в рамките на 6 месеца ти излиза решение каква ще ти бъде глобата. При първо провинение се минава леко, при мен беше 50 лв, но зависи за кой град става въпрос, за София знам че отива поне 200 лв. Като ходих да си плащам глобата, ми казаха, че независимо какво и колко продаваш, мине ли през НП с куриер, си търсят парите. И за да не си помисля, че се шегуват, ми казаха колко майки имало по същото време, които са ги одръстили, защото са си продавали омалелите детски дрешки в OLX-а без да декларират.

И да ги махнеш от декларацията, не е гаранция че ще мине номера, по-добре си плати.
 
Не ми се занимава с глупости, ще им ги платя обаче 10 или 15% процента е тоя данък как мога да разбера точно?
 
Темата е разисквана подробно в счетоводните форуми, има и доста статии по въпроса. Самите НАП многократно са казвали, че при подажба на лични вещи, която можеш да докажеш не се дължи данък и не следва да се вписва в декларацията. Това, че някой не е бил подготвен с доказателства е тема на друг разговор. Това дали можеш да продадеш 45 лични вещи за една година със стойност 4000лв също следва да се дискутира отделно. Особено ако артикулите са сходни :)

Четете примерно тук: https://kik-info.com/forum/index.php?topic=30142.0 или тук https://kik-info.com/forum/index.php?topic=33598.msg192227;topicseen#new
 

Горе