За птиците и природата - Градина Вискяр

От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Не знам дали има обяснение научно, Вискяр може да каже нещо, ама осите са полудели тези дни, много са агресивни. Лежа си на леглото и даже не знаех че има в стаята и ме ухапа една без да я закачам, не съм алергиченм но се поду и в спешното ми направиха 2 инжекции. Точно отивам и в същия момент има още 3ма човека със охапвания от оси, а докато бях там дойде още 1 и лекарите казаха че тези дни има бум на охапвания и отдавна не са виждали подобно нещо, един приятел също го ухапа докато си пазарува в 1 магазин. Дори да не си алергичен пак се налагат инжекции, не знам какъв вид са ама доста отрова вкарват явно.

А други години като берем гроздето около мене има десетки и никога не ме е хапала, а сега не знам какво става ама хапят наред, та внимавайте ако видите около вас не разчитайте на няма да я закачам и ще съм ОК.

Има сушави райони без нектар тази година. Пчеларите доста се оплакват от нападения на оси и стършели над пчелни кошери. При мен все още е търпимо, макар осите да са в повече спрямо други години.

Първа помощ при ужилване от каквото и да е:

Малка глътка ракия, водка или друго алкохолно питие се поема и държи в устата, като се стремите течността да е под езика. През лигавицата под езика алкохола преминава мигновенно в кръвта и достига ужиленото място. За разлика от поглъщането - течността трябва да достигне стомаха, откъдето незначителна част минава в кръвта, и чак когато навлезе в червата, започва активно навлизане в кръвоносната система.
Всички природни животински отрови са киселини. Алкохола е основа. Става естествена неутрализация.
Силно препоръчвам репелента SOS за мазане около ужиленото място. Компрес с ракия също върши работа. Или амоняк. Стрит магданоз също.
В никакъв случай оцет - масово практикуван. Оцета е киселина, и освен да внесе допълнително раздразнение, нищо друго не постига.

Не съм прибягвал до лекар и инжекции дори когато заради дълъг градски живот бях развил алергия към пчелните ужилвания.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Днес направихме и гроздобера на черното грозде на 1ното лозе, утре на другото, а бялото ще стои за ядене, десертни сортове са. Тази година може би 20тина дена по-рано от миналата, сигурно заради сушата. За пореден път се учудих как кучето яде грозде, ама само черно и само хамбургски мискет, че и с претенции е :D Преди това забелязах че яде ягоди и череши, не мислех че ядат такива неща, черешите даже има 1 нисък клон и сам си "береше"

Втора година вече не роним взимаме една машина назаем, сама си рони около тон и половина за час супер бързо става, през 1 маркуч направо в бидона, а чепките си ги отделя отдолу, а едно време си спомням събирахме квартала да ороним 500кг грозде, сега за 20 минути става :D

Вискяр, ти правиш ли вино ?

9743212648_2361882368.jpg
9743212658_fd3f165e8e.jpg
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Днес направихме и гроздобера на черното грозде на 1ното лозе, утре на другото, а бялото ще стои за ядене, десертни сортове са. Тази година може би 20тина дена по-рано от миналата, сигурно заради сушата. За пореден път се учудих как кучето яде грозде, ама само черно и само хамбургски мискет, че и с претенции е :D Преди това забелязах че яде ягоди и череши, не мислех че ядат такива неща, черешите даже има 1 нисък клон и сам си "береше"

Втора година вече не роним взимаме една машина назаем, сама си рони около тон и половина за час супер бързо става, през 1 маркуч направо в бидона, а чепките си ги отделя отдолу, а едно време си спомням събирахме квартала да ороним 500кг грозде, сега за 20 минути става :D

Вискяр, ти правиш ли вино ?

Браво! Точно на Кръстовден се правят тези неща!

От три дни майка ми храни кучетата и кокошките с праскови. ;) Не забелязвам оплаквания. Само караници кой да докопа по-голямо парче.

Правил съм вино от малини, касис, ябълки, бъз (цвят). Правил съм оцет от малини. Вино от грозде при моя микроклимат не е най-удачното мероприятие. :(
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ех като каза бъз, баба ми прави страшно хубав сок от бъз, може би най-хубавото нещо което съм пил. За съжаление последните години все не мога да уцеля като ида в балкана бъз-а, иначе ако набера, пак ще ми направи.

Ние миналата година правихме оцет от ябълки, малко е странно като си свикнал на купешкия.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ние миналата година правихме оцет от ябълки, малко е странно като си свикнал на купешкия.

:lol: :lol: :lol:

А най-добрия ябълков оцет се прави от киселици и мед. Ябълката е малко отдалечена като химически състав от първоизточника си - киселицата.

Сега е момента да се берат плодовете било на черния бъз, било на бъзака.

Най-лесна рецепта е зърната да се залеят с пчелен мед.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Абе то не са баш ябълки май :D Има една дива е май, такива малки са 1/4 от "истинските" ябълки и е такава дребна и кисела, та може и да е това което казваш :D

Иначе бъза за който говоря са едни бели цветове.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Цветовете са напролет. Сега се берат плодовете. Имат доста сериозно въздействие върху човешкия организъм по отношение на прочистването от гадости. И на бъза, и на бъзака.

А по тезата за примитивите: Джанката е много по-полезна от сливата. Дори в момента, от няколко години, основните усилия по селекция на нови сортове сливи, са насочени при джанките.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ако някой не знае как да се завие, да вземе пример от майка зайка!

Zaycheta_Gradina_Viskyar.JPG
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Вискяр направи ли виното?
И кой е аджеба Айдън Бейтулов, и защо е пусната тая тема и какво е съдържал първия пост?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

200 кила джибре от круши и толкова от праскови чакат да бъдат дестилирани. :beer:
А относно Айдън Бейтулов - трябва да се пипне, предполагам, в таблиците на базата данни. Темата е създадена чрез отделяне от друга тема и така си седи.
 
От: Твоето мнение за моят онлайн магазин

Значително по-добре!
Нарочно ли си оставил толкова широки празни полета от двете страни?
Оптимизирай си текста. И по възможност го увеличи. :beer:
Колега Вискяр, абе нали щеше да ме черпиш ягоди от градината, ама май аз не дойдох, като се замисля:). Ще ме поканиш ли на следващата реколта, ще дойда с един Джак Даниелс, ако е колегиална постъпка това де:)
 
От: От: Твоето мнение за моят онлайн магазин

Колега Вискяр, абе нали щеше да ме черпиш ягоди от градината, ама май аз не дойдох, като се замисля:). Ще ме поканиш ли на следващата реколта, ще дойда с един Джак Даниелс, ако е колегиална постъпка това де:)

Дж. Д. винаги е добре дошъл! :) Независимо кой го носи. Стига версията да е на ниво - двуцифрена. Щото масовите едноцифрени версии не могат да се опрат на малкия пръст на отлежала 7 години ракия и не си струва човек да си харчи парите за тях. :D
Считай се поканен! :beer:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Вискяр имам един въпрос към теб. От какво зависи цвета и консистенцията на меда ? Примерно днес ни свърши меда и купихме нов, винаги взимаме от пазара от възрастните хора които знаем че е домашен. Но "стария" беше такъв по-тъмен и по-течен, а "новия" е такъв жълт и гъст, на какво се дължи това ? Кой е по-хубав или няма по-хубав. Ето 2 снимки, малко не си личи но този който е вече накрая наистина е по-тъмен такъв на живо. Като вкус също са различни, но най-вече консистенцията единия си е леко твърд даже, а другия доста течен.
10464243816_5158d15f3c_n.jpg
10464244165_bd36c6164f_n.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Зависи какъв нектар са събирали пчелите.
Като изключим простите монофлорни (един цвят, от едно растение: най-често от акация, липа, слънчоглед, рапица в България) медове, полифлорните са богати на нектар от различни растения.
Пчелите избират нектара с най-богато съдържание и него носят в кошера (няма будали животни, само човека върши нерационални неща). Например, тази година край мен имаше много слънчоглед. От него донесе само слабото ми семейство. Всички останали не бяха събирали слънчогледов нектар.

Med_edin_pchelen_kosher.JPG


Това е ливаден мед от един кошер, от едно вадене. На различните пити е носен нектар по различно време. И меда е различен.
 
От: Твоето мнение за моят онлайн магазин

Колега Вискяр, доколкото се разбира си и производител на зеленчуци. :)
Мога да ти съдействам за реклама със статия и снимки в 50 000 българска ФБ-страница Страницата е много активна със серизни хора над 25г.
Ако се интересуваш измисли текст и приготви най-малко 3-4 снимки
Всичко е безплатно
Пиши на лични
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Подвижно пчеларстване в Гърция:

[video=youtube;ihz3UaLmp4c]https://www.youtube.com/watch?v=ihz3UaLmp4c#t=13[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

В Градина Вискяр съм достигал само до три метра и половина високи домати. И не съм ползвал стълба за брането на доматите. Но този юнак от Ботевград с неговите домати, високи четири метра, ме бие! :D

[video=youtube;8hwoqWB_Oj8]http://www.youtube.com/watch?v=8hwoqWB_Oj8[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Д-р Димитър Иванов спасява по всички правила на медицината пострадала в София Зеленокрака водна кокошка (Gallinula chloropus) във ветеринарна клиника Добро Хрумване.
Водната кокошка от Южния парк, открита доста далеч от водните площи на парка, сред сгради. Нищо чудно, че са я взели за кълвач, когато са я намерили.

Кокошчицата е с кръвоизлив от устната кухина, масивен оток на част от главата, както и охлузване в тази част. Допускам, че нещо е подплашило кокошките през нощта и те са се разлетяли дезориентирани, а Кокинела е преминала улицата по погрешка и се е озовала безпомощна на съвсем непознато място. Много вероятно е и да е била блъсната от кола. Настанена е и обгрижвана във ветеринарна клиника Добро Хрумване, където за нея се полагат всеотдайни грижи.
Коки не стои на краката си и състоянието и е тежко. Надяваме се системите с медикаменти да облекчат положението, но истината е, че не е ясно доколко голяма е травмата в главата. Дали ще преживее нощта, никой не може да каже, но стискаме палци за тази мила душа...

1458467_499194616860525_892033795_n.jpg


Изчисляване дозите на лекарствата за животно с малко тегло не е лесно.

1473005_499194703527183_1766425820_n.jpg


Все още не се храни сама, но даденото на ръка го кълве и гълта с апетит, което дава надежди.

1426525_499483623498291_1661068273_n.jpg


След една седмица Силвана Алексова, която намерила "Н2О" кокошката, я пуска отново на свобода в Южния парк. Кокинела може да се различи от другите водни кокошки в парка по пръстенчето на крака.

1470139_503118746468112_855837100_n.jpg


Източник - https://www.facebook.com/DiviteJivotni
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Умна ли е гаргата?!

[video=youtube;n7hiuXjXJEw]https://www.youtube.com/watch?v=n7hiuXjXJEw[/video]
 

Горе