За птиците и природата - Градина Вискяр

От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Искам да попитам Вискяр какво му е мнението за препарати със активно вещество Глифозат, най-известния от които е Раундъп, ама аз си купувам просто глифозат че е на 50% от цената а на практика е същото. Доста трева има в лозето и предпочитаме да пръскаме че е по-лесно, като внимавам и пръскам ниско, като се случва да напръскам лоза, но само стеблото без листа и до колкото знам не е проблем, тъй като глифозата действа само на зелено. Дали евентуално нещо може да навреди на почвата ?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Мътни са нещата с глифозат съдържащите препарати. Преди се твърдеше, а и на опаковката пишеше, че попадайки в почвата се биоразгражда.
Сега на опаковката това липсва. За сметка на това Мрежата е фрашкана с всякакви твърдения - колко бил опасен този препарат. Но сериозна научна статия, подкрепяща такива твърдения, не съм срещал.
Глифозата навлиза в растенията единствено през листата.
А що не косиш тревата в лозето? Оставяш я отгоре - хем се получава мулч, хем по-късно ще изгние и се превърне в тор.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Абе то е много шибано място не може да се коси нито с електрическа и бензинова косачка имаме като тези които косят от общините с като корда и не е удобно хич.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ашладисване:) опрашване. Виждал съм на едно ябълково дърво да има два сорта ябълки, защото бяха опрашени от пчели
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ашладисване:) опрашване. Виждал съм на едно ябълково дърво да има два сорта ябълки, защото бяха опрашени от пчели

Майка ми има малко дворче и дядо ми едно време е направил една слива така. С 2 сорта. Едната половина зрее рано другата много късно. Не съм ходил скоро, но мисля, че още е живо.


Btw след миналогодишните доматчета на терасата в 1 огромна саксия сложих 1 гнездо картофи, понеже ги бях забравил и бяха доста поникнали. Ще кача снимка. За сега се развиват доста добре.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Това е от историите, които определено рядко се случват... 8,30ч сутринта е, едвам гледам и пия сутрешното си кафе. Звъни телефонът и чувам:
- Амиии, тук на метростанция Сердика има белоглав орел и враните го нападат...
- Какво?!?!?! (вече съм напълно будна) Няма такъв вид "белоглав орел". Опитайте се да ми опишете птицата колко е голяма в сравнение с кокошка.
- Много по-голяма е от кокошка!
- Стойте на мястото! Трябват ми 20 минути да стигна до там с метрото. Стойте до птицата, идвам!
Само се обличам и излизам. Вливам се в потока отиващи на работа, бързайки към метрото и мисля: Най-вероятно е мишелов, ама много голям мишелов ще да е и каква е тази бяла глава?!?!..
Още пътувайки започвам да звъня на момчето да проверя какво става, а той не си вдига телефона. Ще се побъркам! Пристигам на метростанцията и се опитвам да си спомня горе-долу какво ми е казал. Някакъв паркинг.. Излизам от изхода, оглеждам се, никъде не виждам суматоха, никъде няма струпани хора, а момчето въобще не отговаря на телефона, вече за 4-ти път му звъня... Добре... отивам към открития паркинг над метростанцията, но никъде нищо съмнително като шум. Обикалям колите, ослушвам се за врани, нищо... По едно време чувам няколко изграчвания и тръгвам към звука. Враните са на дървото в края на паркинга, отдолу има бетонна стена и подходът към подземния гараж. Отивам под дървото, надниквам надолу към подземния гараж и... БОЖЕ, толкова е бял!!!! Възрастен орел змияр в цялата си снежнобяла прелест стои долу пред входа на подземния гараж!
Тичам да заобиколя, по пътя свалям връхната си дреха, тичам по нанадолнището към подземния гараж и виждам човекът от охраната, стои прав и чете вестник. "Къде е птицата?", питам задъхано, а той само кимва надясно и казва "Пазя го. Един щеше да го сгази."
Бутнах си чантата в ръцете на човека и започнах да се приближавам бавно, но птицата беше доста изнервена и тръгна да лети към мен, но отстрани и не успях да я пресрещна. Летейки на метър над земята мина покрай мен и към сградите отсреща, преминавайки през улица Княз Борис I. Помня, помислих си, че ако пред очите ми го блъсне кола, ще се самоубия...
Пред сградите отсреща той беше принуден да кацне, защото не успя да завие към бул.Тодор Александров. Аз тичам след него, а в същия момент на метър от кацналата на тротоара птица се отваря врата и една чистачка излиза, гушнала пред себе си огромен черен чувал. Тя изобщо не го видя, а той беше до краката и. Тичайки само изстрелях командата: "Влезте вътре!", а тя просто така се стресна, че веднага си влезе на заден ход. От там с дрехата вече се приближих и го захлупих... Няколко минути по-късно се появих във ветеринарна клиника Добро хрумване, гушнала орела
Тъй като момчето по телефона ми каза, че са звъняли на 112, обадих се да съобщя, че птицата е уловена, а операторката ме пита: "Извинете, само да питам, наистина ли е орел?".
Звънях пак и на момчето, което ми подаде сигнала, за да му благодаря и да кажа, че всичко е наред, но пак не се свързах с него, затова използвам случая да му благодаря сега. Той със сигурност чете тази страница, щом има моя телефон .
За щастие птицата се оказа напълно здрава. Рентгенът показа, че няма сачми в тялото, паразитологичната проба показа, че няма дори паразити, което е рядко явление при дива птица. Най-вероятно лошото време и враните, които са го гонили в полет, са принудили птицата да кацне в тази абсолютно неподходяща среда.
След кратък престой в клиниката, вече кръстен със странното и цветно име Сориз, нашият змияр се върна към дивия си живот, белязан от срещата си с човеците само с метален пръстен с индивидуален номер на Българската орнитологична централа към БАН.



1545576_598685893578063_3007668499125619902_n.jpg


10342934_598692776910708_3576991848860891708_n.jpg


10360844_598686896911296_4505085683943843582_n.jpg


Освобождаването на орела змияр Сориз:

[video=youtube;jpupJz0_buE]https://www.youtube.com/watch?v=jpupJz0_buE[/video]​
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Това с орела е страхотно! :clap:

Браво за бързата и адекватна реакция! А като го гледах как полита и каква височина набира ... така ми се прииска да съм птица :)
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Как се лови риба със стръв?!

[video=youtube;2jnEWUQLfJQ]https://www.youtube.com/watch?v=2jnEWUQLfJQ&feature=youtu.be[/video]
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Как се лови риба със стръв?!

[video=youtube;2jnEWUQLfJQ]https://www.youtube.com/watch?v=2jnEWUQLfJQ&feature=youtu.be[/video]

Уникално!!! Каква е тази умна птица?
Ми той рибарския бизнес ще умре, всеки като си вземе по една такава птичка :lol:

Наистина е интересно и любопитно :)И как знае къде са и как си го придърпва, докато и дойдат "на човката"! :twisted:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Кризата налегна пловдивските врабчета - не достигат багрила за оцветяване на перушината.

Врабка:

10569015_825772637441557_4402597623483992889_n.jpg

10565014_825772697441551_5844543285932290123_n.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Искам да питам нещо за орела змияр.
Защо той е седял толкова време без да се опита да излети от явно необичайната и враждебна среда за него на паркинга?
Или нещо го е блокирало да лети и чак после на полето се е сетил че там може да се лети?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Най-вероятно лошото време и враните, които са го гонили в полет, са принудили птицата да кацне в тази абсолютно неподходяща среда.
Враните са сериозен противник.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

За кацането го разбрах.
Но кое му е пречило да излети отново? Не вярвам враните да го чакат 2 часа във въздуха.
Имал е достатачно място да размаха крила и да се вдигне.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Нещо, което само съм гледал на снимки - пчели, заселили се на джанка:
https://www.facebook.com/photo.php?v=848473598496398
Сега трябва да измисля как да го прибера.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Европа - миграция на белите щъркели:

10468347_697660813616946_5543318960017601349_n.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Пет евро за 125 долара.
Емитирани са 3000 монети. 92,5 % сребро, позлатeни. Издател - Люксембург.

_3.2.JPG

Luxemburg-2003-5-euro-BCL-av.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Пътят на щъркела Роки.
Дали ще има късмет над Ливан?

10320444_826454707399702_7607209011345348747_n.jpg
 

Горе