Какво изгубихме с края на социализма

От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Заеби го тоя промит мозък това и лекенце сигурно на 15-20 годинки, нито помни какво е било нито знае и все иска да му се обяснява, аз съм му обяснявал в маса и теми ама то не хваща от дума.
Обяснението е много просто! Снимките са от 1991г!
Тоест снимките са след падането на соца!


http://www.lostbulgaria.com/index.php?cat=11
Ето и друг магазин чиито магазинер е бил по-предприемчив, пак 91-ва http://www.lostbulgaria.com/?p=1168


Ето по времето на БКП колко са били празни щандовете:
3176.jpg

3362.jpg

5128.jpg

425.jpg

1049.jpg

2118.jpg


Ето ви ги и хората как гладуват, направо ме е жал за тях.. без пари и на празни маси:
4520.jpg

3363.jpg


Ето ви ги и амортизираните заводи работещи на загуба. Можете да видите в какво окаяно състояние са:
3422.jpg

5131.jpg

2282.jpg

2284.jpg

5132.jpg

2283.jpg

5127.jpg

5130.jpg
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Заеби го тоя промит мозък това и лекенце сигурно на 15-20 годинки, нито помни какво е било нито знае и все иска да му се обяснява, аз съм му обяснявал в маса и теми ама то не хваща от дума.

Само един идиот може да тъжи за комунистически режим.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Само един идиот може да тъжи за комунистически режим.
Сега ако беше комунизъм Уни-то щеше да е на нивата.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Сега ако беше комунизъм Уни-то щеше да е на нивата.
Щеше да е комсомолец и да експлоатира другите :)
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Абсурд! `

Той е страстен комунист, няма какво друго да стане - няма него да го експлоатират я!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Тая снимка първата е най-вероятно на представителния магазин в ЦУМ.

Щото пакетиран хляб само там имаше. :lol: :lol: :lol:

И най-вероятно снимката е правена с рекламна цел. Влизал съм няколко пъти в него и нямам спомени да е бил чак толкова зареден. Но наистина беше по-зареден от обикновените бакалии.


Добре е да отговориш на въпроса и защо аджеба се чакаше по 10 години да си купиш автомобил след като са се произвеждали тоооолковааааа много автомобили та чак и снимка са направили. И дали и тя е рекламна или пропагандна

:lol: :lol: :lol: :lol:
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Той е страстен комунист, няма какво друго да стане - няма него да го експлоатират я!
Освен това трябва и още нещо.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Тая снимка първата е най-вероятно на представителния магазин в ЦУМ.

Щото пакетиран хляб само там имаше. :lol: :lol: :lol:

И най-вероятно снимката е правена с рекламна цел. Влизал съм няколко пъти в него и нямам спомени да е бил чак толкова зареден. Но наистина беше по-зареден от обикновените бакалии.


Добре е да отговориш на въпроса и защо аджеба се чакаше по 10 години да си купиш автомобил след като са се произвеждали тоооолковааааа много автомобили та чак и снимка са направили. И дали и тя е рекламна или пропагандна

:lol: :lol: :lol: :lol:

Не е ЦУМ а е централните Хали. И спри да заблуждаваш хората! Нестига, че пускаш снимки който си видял, че не са за съответния период ами и продължаваш в същия дух.
504%2Bcopy.jpg

kastlsdicm7p04hgo38hdc8ag0_1415529701.jpg


Това за теб пак ли е в ЦУМ?

Всичката информация която мой близки и познати (говоря за хора живели през соца, а не само дето са слушали) са ми казвали, че храна е имало в изобилие! kpetrov също потвърди, че е имало храна, при това евтина. Ти зачекна въпроса за храната и преди да преминем към темата за автомобилите, кажи аджеба защо лъжеш?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Питай близките си за купонната система.

Питай ги и за либерализацията на цените.


Питай ги и колко време чакаха да си купят кола.




А за да съм коректен. Писах някъде в една друга тема. Намери го и го прочети, че не искам да се повтарям. Тука ще пиша накратко.



Като цяло нещата нещата със соца не са толкоз зле. Особено 1980-87 год. периодът е добър. Има и стоки има и кинти. Проблемът е, че България почва да трупа по 1 милиард долара годишно кредити от началото на 1980 год.

1987-1988 година липсата на стоки почват да се усещат - макар не и сериозно.

Края 1989 година официално социализма свършва - свалят бай Тошо.

Началото на 1990 година БКП слагат Луканов за шеф и той излиза по ТВ и казва - пичове имаме много голям външен дълг (10-13 милиарда долара) и не можем да го плащаме - затова обявяваме мораториум върху плащанията му (демек фалираме).

Стоките изчезват от магазините. Въвеждат купонна система - по 1 кило месо месечно на човек, 1 кило сирене и 1 кило кашкавал мисля.

Това се точи да кажем от средата на 1990 год до средата-края на 1991 година и става известно като Лукановата зима.

После правителството вижда че купонната система до никъде не води и казва "либерализираме цените" - т.е. хляба няма да е 20 стинки ми ще е толкоз колкото пазара реши.

И всичко се появи по магазините - ама цените на стоките бяха по 5.


Така че снимката дето е пусната с надницата и цените е вярна за периода преди 1987 година. Само че тогава ние живеем на кредит.

Когато цените се "нормализират" вече са като сегашните.



Така че и твоите хора са прави да казват, че е било добре - но това е за периода в началото на 1980 до средата. Само дето твоите хора не ти казват що е било добре.

И аз съм прав да твърдя, че след 1988 до 1992 някъде е мизерия, липса на храна, купони. И после като либерализират пазара цените скачат по 5.

И като казвам, че социализма фалира - става въпрос точно за тези години.

И как той не можеше да издържи като система.

Ако не беше дошла демокрацията. Ако бай Тошо беше излязъл и беше казал - вдигаме цените 5 пъти. Хората щяха да излязат на улицата и да го линчуват.

Затова управляващите тогава (БКП, комунягите, ДС) първо вкарват демокрацията и после казват - ама имаме дългове, ама не можем да си плащаме дълговете, ама цените на може да са такива, ама ние въвеждаме избори, ама изберете друг да ви управлява.

И после почват да се оправдават - ама плана Ран, ама Сорос, ама американците, ама евреите, ама илюминатите.


А фактически те фалираха социализма и системата и да не ги линчуват хората, хвърлиха вината на другите.


А иначе ти си мисли квото искаш. Хубавото е че няма как да се върне онова време. Пък случайно ако тръгне да се връща - границите са отворени. И на кой не му харесва ще се спаси при гадните еврогейове.
 
Последно редактирано:
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ще ги питам, ти кажи защо лъжеш!
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Само един идиот може да се радва на кривокрацията.
Само един идиот може да тъжи за комунистически режим.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма


Опаааа тва е КОРЕКОМ-а! Ше ме извинявате ама баш там немаше как всеки да пазарува. И само заради тази велика простотия наречена КОРЕкциянаКОМунизма си заслужава да псувам с кеф оня строй. И заради мега глупостите с вноските за колите и моторите....и за дънките и маратонките РОМИКА. Обаче като изключим тези глупости, другото си беше перфектно. И нормално здравеопазване и образование, и що годе морал в обществото. Може би, ако се беше запазил донякъде този строй той щеше да се развива с времето и повечето глупости щяха да отпаднат и да преминем към по-модерно общество, както сме сега, но с други ценности и самочувствие. Е като чехите или поляците примерно. Ма ние винаги сме си били селска нация и в добрия и лошия смисъл, а селянина си е селянин баце. Гражданите отдаааааавна са напуснали татковината....и те така те.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Прочети горе защо лъжа.

Е ти една снимка от 1991 год да видиш колко точно е струвала една шунка. И да си прецениш с надница 10 лв на ден колко шунка може да си купиш.

http://www.lostbulgaria.com/?p=1168
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Да - горната снимка верно е от Кореком. Ама и аз не съм обърнал внимание.

Питай ги вашите и за Кореком и кой можеше да пазарува от него. Простосмъртния човек там не можеше да влезе. Трябваха му връзки, да си купи нещо от там.


А за нормалното здравеопазването и образованието - пак може да се спори. Особено за здравеопазването - всички го плюят, обаче средната продължителност на живот се качва в България. Верно че сме назад спрямо Европа, ама пък сме напред спрямо времето на комунизма.

Ама то може да се дължи и на "скапанато" здравеопазване - демек хората като знаят кво е здравеопазването и спряха да ходят на лекари и почнаха да живеят по-дълго. :lol: :lol: :lol:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

А как се пазаруваше и от кореком(бонбонки тик-так, цигари кент, уиски и др.)?
Всеки ли можеше тогава да пазарува от там и как?
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Само един идиот може да се радва на кривокрацията.

Does Putin fuck you well?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Предлагам на всеки, който хвали здравеопазването да иде на зъболекар със соц. техника :D


Интересно защо, като е имало всичко по магазините и то по много, се пълнеха бурканите от село и пред всеки блок се печеша чушки за зимата. :) Отделно за техниката, на сервиз не се ходеше, на секи метър чичка легнал под жигулата. :D Инструментите краднати от работа, а другото с тиксо и тел се оправя. :D
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

mathematician, да обаче пак говорим за 91-ва. Времето за което говориш не е това за което става дума в темата или по-конкретно за снимката с цените от където тръгна спора за твоето заблуждение. За другите неща не спора. Мога да кажа само, че никой не знае какво е щяло да стане ако нещо си.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Бе социализъм моциализъм...нема смисъл нито да се реве по него нито да се кълне. Квот било било, важното е къде сме сега. Щото има вече бая народ в трудоспособна възраст роден след '91, а са си келеши отвсякъде поне 90%. Неграмотни и мързеливи. Поне с технологиите са напред ама то интернета не се яде. Ся за тва комунизма ли е виновен или такава си ни е семката?
 

Горе