Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

@Маверик, вашете да не са били от номенклатурата, че само из корекомите са пазарували?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Неграмотни, мързеливи и с големи претенции.

Няма лошо да е капитализъм или каквото и да е, стига да има ред, спокойствие, уважение... Като гледам това за което са се борили хората за да свалили комунизма и до ден днешен не е постигнато. Засилили сме се право към дивия запад!

Едит:
@Маверик, вашете да не са били от номенклатурата, че само из корекомите са пазарували?

Много неуместен и безпочвен въпрос! Не, не са били.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Има си почва, стига си цапал - ето ти я и почвата.
Даваш снимка и пускаш мухата всичко имаше и най-вече пълни щандове и даваш корекома, какво да те питам - щото никой от мойте близки не е пазарувал щастливо в корекома ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Една от снимките, а другите?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Някои от снимките май са от така наречените РУМове. Районен Универсален Магазин, приватизираха ги началото на 90-те и ги имаше във всеки голям град. Варненския беше много хубав, сега е кауфланд :)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

mathematician, да обаче пак говорим за 91-ва. Времето за което говориш не е това за което става дума в темата или по-конкретно за снимката с цените от където тръгна спора за твоето заблуждение. За другите неща не спора. Мога да кажа само, че никой не знае какво е щяло да стане ако нещо си.

Зависи какво смяташ за края на социализма.

Бай Тошо го свалят на 10 ноември 1989 година.

Първите демократични избори са на 10 юни 1990 година - спечелени от БКП-то.

До 1996 - когато обявяваме втори фалит - 90% от икономиката ни е социалистическа въпреки че политически се водим демокрация официално от лятото на 1990 година.


Така че въпросът за социализма и кога си отива всеки си го пише както му дойде.

Чисто икономически социализмът свършва когато фалираме за втори път и идва МВФ и Костов затваря/приватизира/открадва (както искате му викайте) губещите предприятия и икономиката тогава става в по-голямата си част частна (демек капиталистическа).


Ти може да се кефиш на оня период когато сме живели добре, но на кредит. Но той не е бил устойчив - било е ясно, че някой ден някой ще плаща сметката. Както Гърция отколко време ги мъчат и все фалират и все им помагат, ама стандарта на гърците падна с 30% последните няколко години. Сега сигурно ще падне още.


Ранните години на социализма не си ги спомням щото съм бил дете. Имам някви спомени от преди 1985 но като цяло повечето спомени ми са след това - щото тогава просто бях ученик горните класове и после по време на прехода студент. И оня години като цяло бяха мизерни - супер мизерни.


А ги свързвам със социализма - щото тогава не беше и капитализъм - беше някакъв преход. Икономика от социалистически тип с демокрация и партии, които не разбираха значението на думата демокрация. То впрочем и сега продължават много от партиите да не разбират думата демокрация кво значи. Ама поне икономиката е частна в голямата си част.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Някои от снимките май са от така наречените РУМове. Районен Универсален Магазин, приватизираха ги началото на 90-те и ги имаше във всеки голям град. Варненския беше много хубав, сега е кауфланд :)

Повечето от тези снимки са правени с рекламна (пропагандна) цел и съответно са добре аранжирани.

Доколкото ги гледам са от София - колегата каза че едната е от Централни Хали, а другата според мен най-вероятно е от ЦУМ-а.

Толкова лъскави РУМ-ове нямаше или поне аз не помня.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Аз бях малък но помня, че примерно около 94-та майка ми на заплата, отиваше в хранителните стоки, и със 1/5 средна заплата купуваше 2-3 кила кашкавал, няколко големи салама и луканки - това от по-скъпите стоки + почти всичко друго като лютеници, сладки, по-централни стоки като сирене, млека и изобщо хранителни стоки които напълно да задоволят семейството за около половин месец. Алкохола и цигарите бяха на смешни цени. Дори и след кризата 96-та, примерно цигарите тогавашният бг флагман беше Средец, който по-късно стана Виктори, Средеца беше лев, лев и нещо, сега Виктори-то е 5 лева и догодина ще удари 7 лева. Това за един среден пушач са 30-45 лева преди и 150 лева сега. Но-най голямата разлика беше в услугите - ток вода телефон и прочее, тогава бяха стотинки. Сега точно те са основната част от удара върху месечният бюджет.
Говоря не теоретично с някакви таблици, говоря от практиката. Айде да видим сега със сочената за средна заплата от 600 лева, дали това може да стане ?!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Такива неща, като празни витрини, аз след 10-ти не помня! Напротив след 10-ти в началните години живота беше песен. Храната беше евтина, цигарите бяха евтини, дрехите бяха евтини, услугите бяха почти нищо! Празни витрини може да е имало преди 10-ти, и след 96-та.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Едно време преди социализъма къф живот беши, ама тогава старите градски песми бяха млади и рокенрола беше жив,,, стига сти ревали за соцялизама, вий препреймачи листи ил червени бабички с дременциум,,,
добрютро стари муцуни
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Идентичност загубихме, ама не с края, а с началото на социализъма
Погледнете българските села и ги сравнете с гръцките и турските или германските, там дето не е имало социализъм,,, и ще ви стане мъчно
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако днес бяхме комунистическа държава, щеше да има най малко 30 агента на ДС в този форум това първо. Второ - даже не мисля че беше възможно да има предприемачи със собствен бизнес които могат да внасят от където си искат и да продават на колкото си искат, за собствено производство дори не говоря. Стига го хвалихте този тоталитарен режим.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако днес бяхме комунистическа държава, щеше да има най малко 30 агента на ДС в този форум това първо. Второ - даже не мисля че беше възможно да има предприемачи със собствен бизнес които могат да внасят от където си искат и да продават на колкото си искат, за собствено производство дори не говоря. Стига го хвалихте този тоталитарен режим.
Идеологията на комунизма не е лоша, изпълнението е плашещо. Същото се отнася и за капитализма. Изпълнението на идеите на комунизма е противоположността на либертарианството. И двете са гадни копелета. И двете се прилагат в крайният им нелицеприятен вариант.
Аз като центрист, относно политиката, за мен най-добрият социално-политическо-икономически строй би бил да се вземат добрите идеи от комунизма и добрите идеи от капитализма, да- ама не.
И, ще конкретизирам, ако някой го интересува.
Идеята за строг контрол върху качеството на стоките, от страна на държавата ми допада много.
Идеята за връщането на държавен стандарт ми допада много.
Идеята за пълен контрол над частният бизнес не ми допада изобщо
Идеята за пълен контрол върху свободата на словото не ми допада изобщо.
Трябва да има баланс.
Първо свободата на словото е само дотам, докато не започнеш да говориш на всеослушание опасни за властта неща, независимо от строя.
Второ, пазара не може да бъде наистина свободен пазар, докато политически и медийни инструменти за пропаганда определят пазара.
Трето - всичко зависи от хората, които го правят. Явно обществото няма ценза за да живее с един идеален строй. И по-лошото е, че според мен както забелязвам, с течение на годините нещата не се подобряват, а влошават

В основата на идеите на комунизма, без съмнение е марксизма. Марксизма е контра-отговор на феодализма, прерастнал в късно-средновековения капитализъм.
Простно казано - малко на брой много богати и много на брой бедни, срещу всеобщо равенство. Първото е зло, а второто е неадекватно и неприложимо.

Ако случайно, някога се намери поне някакъв баланс между бесният капитализъм и крайният комунизъм, това според мен би била добра полит-икономическа система в която да се живее.
Това е обаче, само полит-икономическият аскпет, оттам насетне минимум трябва да се приложи на и демокрацията. Демос+кратос.
Нито капитализма, нито комунизма са такива примери.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако случайно, някога се намери поне някакъв баланс между бесният капитализъм и крайният комунизъм, това според мен би била добра полит-икономическа система в която да се живее.

Икономика на Третото Българско Царство

Балансът е намерен и системата е ясна ;)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Комунизма няма добри страни - от него нищо добро не може да се вземе.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Комунизма няма добри страни - от него нищо добро не може да се вземе.
Разбира се, че има.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Икономика на Третото Българско Царство

Балансът е намерен и системата е ясна ;)
Това е решението - регулация от държавата. Или по друг начин казано, определяне на рамките. То това се прави почти нявсякъде по Света. Но всичко се определя от човешкият фактор. Свободен пазар никога е нямало, няма, и няма да има, докато човешкият фактор е такъв.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Разбира се, че има.

Няма да е зле да посочиш една.

Ама не от теоретичния комунизъм, а от тоз дето беше реализиран в соц блока.

Всъщност аз и за теоретичния не се сещам.


:lol: :lol: :lol:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма


Има и добри попадения с който съм 100% съгласен. Но има и такива с който не съм.

Защо социалистическата ни пералня Перла 05 постоянно й гореше мотора ?
Нашата перална перла 05 работеше без проблеми до към 2000г. След това я продадохме. Болера пък с който са ме къпали като пеленаче и до ден днешен работи.

Защо в панелките винаги имаше мухъл, дограмата духаше отвсякъде и имаше само 1 модел кухненски шкафове?
В панелката в която живеех аз имаше мухал само в мазетата. Дограмата никога не е духала (да, беше по-студено до нея ама чак пък да духа...). А пък ако някой е бил измислил алуминиевата дограма по онова време е друг въпрос. За шкафовете също не съм съгласен. Е моите спомени са малко след соца. и за това няма да спора тук.

Защо дамските превръзки приличаха на детските памперси?
До колкото знам дамски превръзки не е имало!

Защо автобусите бяха мръсни, течаха отвсякъде като валеше, а зимата беше по-студено от навън?
Тия автобуси изкараха до завършването ми на 12-ти клас (че и след това не знам колко още). Така, че колкото сме били зле тогава, толкова (че и по-зле) и след това.

Защо училищната зъболекарка ми извади зъба, вместо да го лекува?
Да бе, и на мен така.... явно е било практика някаква дори и след соца. :)

Защо в детската градина си премазах пръста, а другарките ме наказаха и дори не ме пратиха на лекар?
Незнам вие в кой свят живеете, ама в БГ има толкова нехайни и немарливи хора, че това е едно голямо нищо спрямо това на което съм ставал свидетел.

Защо алкохолът беше супер, ама всички си варяха домашна ракия и вино?

Незнам някой да е спрял да вари ракия и вино.

Защо времето при соца се изразяваше с лага „сушата, кишата и Гришата “ ?
То пък щото сега в София е толкова чисто и подредено.... Незнам тогава някой да си е позволявал да паркира в тревните площи и да каля навсякъде.

Защо беше забранено да се внасят западни лекарства, дори ако от това зависеше живота на човек?
Лекарства и сега е забрано да се внасят от частни лица.

И с още някой малки изключение от към въпросите който се обясняват с това, че просто технологиите и медицината не са били толкова развити тогава, не съм съгласен. За другото съм ЗА.
 

Горе