Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Отношението ви към източването на лични данни от големите мрежи:

  • Много ме дразни всичко това.

    Votes: 16 57.1%
  • Дразни ме, но малко - мога да го преживея.

    Votes: 5 17.9%
  • Все ми е едно - да вземат каквто инфо искат.

    Votes: 2 7.1%
  • Харесва ми, че ми източват личните данни.

    Votes: 3 10.7%
  • Никой нищо не източва.

    Votes: 2 7.1%

  • Общо гласове
    28

Alf

New Member
Телефони и телефонни контакти, скайп контакти, имейл контакти, приятели, роднини, истинските имена на всички, интереси и т.н. - големите мрежи всячески се опитват да създадат и допълват регулярно досиетата ни. Или може би това не е вярно.

Какво ви е отношението и мнението ви по въпроса?

Пускам тая анкета защото ми стана интересно, че не всички имат против и не всички мислят, че това е така и мисля, че ще е интересно да видим какви са настроенията и мислите по въпроса.

Анкетата я оставих анонимна.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

След като агенцията по вписванията е изтипосала пред целия свят моето ЕГН, адрес, дялови участия във фирми, нотариални актове, ГФОта, мейли, телефони, факсове и прочие, мислиш ли, че ми пука за ФБ? :cry:
 
Гласувах твърдо против.

Ето и нещо, което видях в Yahoo News. Явно и там е топ новинка за деня: Data collection arms race feeds privacy fears

Общо взето всички си ги знаем кои са: Google, Twitter, Facebook, Linkedin и к'вото се сетиш в тази последователност. :)
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Харесва ми мнението на тео. Иначе за обикновения потребител - първо няма избор, второ май няма и чак такова значение.
 
От: От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

След като агенцията по вписванията е изтипосала пред целия свят моето ЕГН, адрес, дялови участия във фирми, нотариални актове, ГФОта, мейли, телефони, факсове и прочие, мислиш ли, че ми пука за ФБ? :cry:

Да, това е най-големият парадокс. А Агенцията по вписванията се води първичен администратор на данни ...
Колкото до ФБ има една истина - ако не искате да знаят нещо за вас, не го качвайте. Друг начин няма :)
 
Принципно всичко което мисля за социалните мрежи вече е казано в този страхотен клип

[video=youtube;oNofb-OlZyQ]http://www.youtube.com/watch?v=oNofb-OlZyQ[/video]

А какво ми е отношението - все ми е тая. Така или иначе вече каналите по които ни се събира личната информация са стотици хиляди. Ако тръгна да крия всяко нещо ще свърша като изкукуригал отшелник на остров на сред океана.

Истината е такава, че както каза Тео по-горе - държавните институции предлагат всякаква информация за гражданин на републиката, така че фейсбук/туитър/гугъл са ми най-малкия проблем :)
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Знаех си, че ще има и хора, които ще гласуват, че им харесва да им източват данните :))

Благодаря ви на всички за гласуването, в един момент си мислех, че май само мен и 1-2 човека ни дразни да ни влизат в личното пространство без да питат.

Тео, ето ти малко сладко отмъщение, не че има значение, но все пак: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4579231

Блинки, благодаря за линка, дано вземат малко да им стегнат опинците, след като виждат, че прекаляват... но не храня надежди големи...

ktomov, хареса ми клипа, добре ги изобразяват.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Ако говорим за обикновения човек, то няма как да съм за събирането на толкова много лични данни.
За един сайт администратор са важни следните данни за user-ите:
- локация (държава) - Това е нужно за осигуряване на добра свързаност на сървърите ти, на добро местно офлайн обслужване или доставка до конкретната локация и т.н.
- любими услуги и/или части от сайт/ове - Това е нужно за да знаеш какво искат user-ите, за да можеш да им го дадеш. Тук се включва броенето на уникалните посетители и техните импресии, за да можеш да оцениш до колко са им интересни/полезни сайтовете/услугите ти.
Всичко друго си шпионаж в стил (и вероятно за) ФБР, ЦРУ, КГБ, Мосад и тем подобни.
От друга страна считам за редно администраторите на сайтове/услуги да предоставят повече данни за себе си като публични личности както и по причина доказателство за коректност (никой не обича да го обслужва фантом, който набързо може да се запилее безследно).
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Това е цената на "безплатните" услуги. Пак си плащаш, но просто не с пари, а с информация. Няма как да се избегне това освен ако не хванеш гората и не се отделиш от света в някоя планинска къщичка.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Това е цената на "безплатните" услуги. Пак си плащаш, но просто не с пари, а с информация. Няма как да се избегне това освен ако не хванеш гората и не се отделиш от света в някоя планинска къщичка.

Нищо против нямам да платя с информация и да - нормално е това, но в някакви разумни рамки, както ги описа Unwise примерно.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Ти доброволно си даваш личните данни, никой нищо не "източва". Това, че си кликнал на "Съгласен съм да ми източите телефонните номера и електронните адреси на контактите ми напълно доброволно" без да си прочел за какво става въпрос си е твой проблем.

Все още не са направили задължително ползването на Google, Facebook и каквото още се сетиш. Има доставчици на услуги, които не ти проверяват телефонния номер дали е твоя (например abv.bg, hotmail.com и др. не ти проверяват телефонния номер като се регистрираш).
 
Последно редактирано:
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

happyslacker, очаквах и с това мнение да се включи някой и затова и наблегнах на отношението, защото това само по себе си може и да е така, но въпроса е, че е гадно, поне според мен, ами те утре може да напишат - като се регистрираш всичко, което притежаваш става наше и ти какво ще кажеш - ами като не си го прочел всичко си е ОК, така ли?
 
Re: От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

happyslacker, очаквах и с това мнение да се включи някой и затова и наблегнах на отношението, защото това само по себе си може и да е така, но въпроса е, че е гадно, поне според мен, ами те утре може да напишат - като се регистрираш всичко, което притежаваш става наше и ти какво ще кажеш - ами като не си го прочел всичко си е ОК, така ли?

Да. Това е смисъла на общите условия. За това от камара време повтарям, че всеки трябва да чете под какво слага съгласието/подписа си, ама никой не е*ава да хване какво му се говори.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

ktomov, ясно е за какво са общите условия, въпроса е, че и отношенията с някакви сайтове стават недобронамерени, изгубва се някак очакваната даденост, че нищо лошо няма в тия общи условия, при положение че говорим за социална мрежа, за търсеща машина направена за доброто на хората и т.н.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Търсещите машини и социалните мрежи не са създадени за доброто на хората, а за да се правят пари. В тая игра няма непозволени средства.
 
Чакай сега, тук малко си противоречиш. Какво иска фейсбук от теб за регистрация?

1. Име и Фамилия
2. email
3. Парола
4. Пол
5. Дата на раждане (и има връзка защо това се изисква).

Всичко останало което си споделил е било доброволно. Проблема си е лично твой, че си го направил.

Виж не защитавам никой, но в последно време всички почнаха да реват като девойки, защо някъде си из интернет имало еди си каква тяхна информация. Отговора е прост - доброволно сте предоставили достъп до тази информация в някой уебсайт. ВИЕ. Не сайта като страна по въпроса.

За това и по-горе казах, че не мисля да ставам параноичен специално за тези неща. Наредил съм си настройките във фейсбук - информацията споделена от мен да се вижда само от приятели - останалото не ме интересува. Оставил съм си и телефона, и? Аз ползвам социалната мрежа най-вече за да говоря и имам контакти с познати и колеги - хора на които мога да имам доверие и не се притеснявам, че им предоставям телефона.

Фейсбук от своя страна какво могат да направят с този телефонен номер? Да ми звънят денонощно за да ми съобщават за нови нотификации? Да го продадат на терористи, които посредством гпс да ме проследят?

Вкарвате се в прекалено големи филми, за прекалено дребни работи.

Вярно е, че сами предоставяме информация за самите себе си. Страх ни е за това как може да се използва, и? Кой ги използва? Някой виждал ли е нещо различно освен рекламите от google adsense? Само там съм забелязал да следят тренда на моите действия и да ми показват релативни на моите търсения реклами.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Еелеее, преди няколко години като прочетох една книга- Обект 522 се казваше (не помня автора) ТОЛКОВА БЯХ възмутен какви безкрупулни хора може да има :lol: Ама се оказа, че и клиентите са УЖАСНО МНОГО :) За един увяхващ бизнес (и за всеки друг на вас ли ще обяснявам) съответните услуги на един "продавач на лични данни " си е направо манна небесна (естествено на съответната цена). Така че за мен не е важното дали е правилно а на коя страна на барикадата си.

Та единственото което искам да попитам автора на темата е възползва ли се по някакъв начин от това срещу които негодува? Имам предвид като търговец в интернет пространството? :)

Тоест да не искам събират (моите) данни, но да като си пусна рекламата у фейса да са ми таргетирани потребителите. Вярно е дразнещо, да гледаш клип с дарт вейдър в тубата а след това по сайтовете адсенс да ти предлагат... лазерни мечове... но нека събират !!!! Аз съм избрал позицията на търговец. Пука ми, че някой ще знае, че нося 42 1/2 номер и последните 4 чифта маратонки които съм си купил са пума. Важното е, че аз кат си пусна рекламата ще я видят 10 000 тъпи путки които са си купили подобни парцали на тези дето продавам и аз. За да мога да отида да си купя и 5-ти чифт пума след това...

А когато му дойде времето системата каквато и да е пада. От това естествено някой ще направи УЖАСНО много пари. И после наново... и така до края на света...
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Спомням си времето когато да попиташ някого за името в мрежата се считаше за грубост и липса на обноски. Тогава за отсрещния беше важно що за човек си и дали споделяш неговите интереси (нали все за нещо трябва да чатите). Красота, народност и тем подобни нямаха значение. Сега е ерата на тотално профилиране - име (трите имена), роднини, работодател, "приятели" и същите данни за тях. Не е проблем да си създадеш впечатление за аудиторията на сайта си - че в него 80% от посетителите са мъже и са на средна възраст или че не са много сговорливи (т.е. не им се пише много). Проблемът идва когато се нарушава фундаменталното правило за анонимност в мрежата, т.е. свързването на това профилиране с реални имена. Не е проблем да имаш 3 потребителя, които обичат да пият бира. Проблем става когато стане ясно, че това са Иван, Георги и Пешо.
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

white_pawn, да видим какво интересува един интернет търговец боравещ със суха статистика, хвърлящ мрежата и знаещ на колко рибки какъв процент ще конвертират:

1. Името и Фамилията на купувача? - едва ли!
2. Точната рождена дата на купувача? - не, даже и точната година не е от определящо значение, само възрастова група.
3. Телефонния номер на купувача и номерата на познатите му? - не мисля.
4. Сканирано лично ID на купувача? - сигурно много го интересува търговеца.

ФБ иска точните данни на хората по някаква причина и тя не е чисто търговска.

-

ktomov, първо името и фамилията ми не ги интересуват, т.е. явно ги интересуват, но не са тяхна работа, точната ми дата на раждане също.

Относно доброволното:

1. Искали са ми сканирано ID или непременно да потвърдя телефон или си нямаш на идея с каква мъка съм добавял нов френд примерно - виждам и профила и не мога да я добавя, защото фейсбука ми иска личните точни данни по някаква причина.

2. Това да скриеш някакви условия в голям текст не го считам за доброволно и съответно целия достъп до информаия, който си го дал защото не си очаквал, че им даваш достъп не го считам за доброволен и от там инфото събирано от мобилни аппс, от скайп етц. не е доброволно за мен.

3. Където могат ги правят нещата така, че ти ако не дадеш, други ще дадат вместо теб - примерно ще те тагнат в снимка и ето - имаш и снимка дадена на някакви хора, които кой знае защо ги интересува максималното възможно количество лична информация за теб, без това да е с търговска цел.

Отделно, какво ще направят с инфото ти - не знам защо им е, ще стане ясно някой ден, но тук става въпрос освен всичко останало и за лично пространство, в което те искат да се намърдат, то е все едно да дойде Марк ли беше на ФБ или Сергей или Лари и да легне в хола ми в единия ъгъл и да си стои там под предлог, че нищо лошо няма да стори и че няма да ми пречи - еми ще ми пречи, това ми е личното пространство и той там работа няма. (Освен ако не ми плаща наем съответстващ на имотното си състояние в момента :) )

Като става дума за финансови институции, банки, пейпал и т.н. разбирам и подкрепям да ми имат инфото пълното, но интернет сайтове някакви - те какви са - банки ли са, пейпал ли са, полицаи ли са някакви, на какво отгоре ще изискват лични данни, това не мога да го разбера аз лично!

-

Тест, имах предвид претенциите им, а не реалността :), така че съм съгласен с теб.

-

Ънуайз каквото и да каже, аз съм съгласен - това е статистическа вероятност от 100% дотук :)))
 
От: Отношението ви към източването на личните ви данни от големите

Ето как една американска фирма ползва информация за клиентите си с цел да печели повече: Личната информация и компаниите.
 
  • Like
Реакции: Alf

Горе