Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Чудно ми е дали, ако хамериканска компания вземе Белене противниците на атомната енергетика ще продължат да пищят или ще се покрият в дън земя? :)

Аз съм ЗА дори да преглътна омразата си към Хамериката... стига да се строи Белене. Предпочитах да го строим ние данъкоплатците. За мен това е разумна инвестиция, но правителствата са ни страхливи да поемат отговорности... все пак нека се строи Белене..
 
Re: От: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Достра странно наистина - уж до преди броени дни се говореше че АЕЦ "Белене" е неефективна и др. подобни, а сега изведнъж стана много ефективна и вече са готови за стартиране. Ей страшно са хитри тия от ГРОБ - по хитри и от дявола даже.

Значи ако една ядрена централа трябва да работи 10 години за да се избие ( 20 години в някой случай инвестицията за нея) то като ти излезе на петорна цена централата може да се окаже че през сегашните цени на тока няма да се избие през целия си живот...

Този проблем дали е ефективна спрямо разходите за построяването е проблем на собственика (в руския случай България в лицето на нек щеше да бъде изгърбена )

Ако руснаците решат да я построят те за тяхна сметка и да няма договор за задължително изкупуване това за ефикасноста си е проблем на руснаците, или на американците

България ще си прибира данък печалба от печалбата на централата задето е построена на наша територия
 
Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Аз съм ЗА дори да преглътна омразата си към Хамериката... стига да се строи Белене. Предпочитах да го строим ние данъкоплатците. За мен това е разумна инвестиция, но правителствата са ни страхливи да поемат отговорности... все пак нека се строи Белене..

За мен не е, ама щом повечето българи я искат нека я има... дано не я строим данъкоплатците, а цената и да се избива само с цените на тока, независимо кои я строи... да не се налага субсидия от други източници, защото само при още едно двойно падане на цената на соларните технологии което сигурно ще видим в следващите две три години, една къща с изолации ще може да е оф д грид с инвестиция от няколко хиляди лева и ще излиза по евтино отколкото отколкото да купуваш ток от мрежата и след 5,7, 10 година ще си на печалба а те имат живот по 20 години... дори при сегашните цени май вече почваш да излизаш на печалба а както блеки написа тока, ще се вдига във времето, докато на панелите цената е на долу...

Само тези с апартаментите нямат избор... ама те и с парното нямат избор, 370 лв парно (на месец тази зима) за изолиран тристаен, а с климатици не познавам човек с повече от 200 лв сметка...

На дърва толкова излиза целия сезон кажи речи 500 лв за 10 кубика дърва...
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Това е поредния трик на руснаците да ни накарат да строим.

Това е сайта на "американския" инвеститор: globalpowerconsortium.com
Ужким стар сайт, компания от 1996-та?

Да, ама не :D
http://www.whois.com/whois/globalpowerconsortium.com
Creation Date: 23-jun-2012

Тоя 16 годишен "инвеститор" е създадена е сега, специално за АЕЦ Белене :) И сещай се колко е американски :)
 
руснаците ако искат да я строят, да я строят ама с техни пари и да нямат гаранции за изкупуването на тока, и те да се тревожат за ефективноста и....

а не наште и техните комунисти (бивши) да се налапат за сметката на българския народ... пък после ние да е оправяме с централата...
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Абе защо нямам спомен доклада за централата да беше оповестен официално а пък всички знаете колко щяла да излезе цената на централата.

За мен тази новопоникнала Фирма инвеститор си е чист кьор фишек и балон който правителството ще надува до изборите догодина за да може да замаже очите на хората дето са за строителството на централата и да се натяква ето виждате ли ние какви инвеститори намираме дето ни пари искат нито гаранции - След изборите Крупният инвеститор ще се оттегли в знак на покруса щото ГРОБ не са могли да вземат 99% от гласовете на изборите и всичко ще се забрави.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Да, сега гледах пресконференцията и представител на инвеститора каза, че ще обяви (разкрие) участниците в консорциума, едва след като се постигне споразумение.:) Смърди яко.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Манта, не че нещо ама нета е пълен с инфо:

Ето и митичния доклад на HSBC: http://www.mi.government.bg/bg/news...oklad+za+finansova+inspekciya+na+NEK-642.html
А това което писах го извадих от тук на Петър Димитров:

Ние можехме да направим два блока в „Белене” за 6 млрд. и 300 млн. евро

http://www.focus-radio.net/?action=opinion&id=13247
В статията некви фантасмагории се пишат както и по рано дето станишката вика от Белене ще имаме 200 мил. печалба :D По рано съм дал инфо аджеба колко струва реактора, ако руснака си финансира проекта сам и няма никакви обвързващи цени, а само пазарни методи, ще се радвам да го строят.

@Биааро, дам почва се предизборното шоу :D
 
От: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

@Биааро, дам почва се предизборното шоу :D


Ако овцата се върже и на тая простотия, отказвам се от съгражданите си чрез държавен вестник. Не мога с толкова прости хора в една държава да съжителствам. Само като си представя, че има хора, пред които ще мине лошо ми става.

По някои от телевизиите даваха батката какъв е железен в позицията си за АЕЦ-а и веднага след това даваха какви се плещят днес. Страхотен цирк ни разиграват в момента. Толкова е съшито с бели конци това, че няма накъде повече. Отврат!
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Е що бе не виждаш ли колко са добри сега прав. и КЗП вече почна да действа и банките ще са внимателни и давност на дълг ще има, направо как да не ги избереш. А виж и нов АЕЦ ще има таман и за червения електрорат - всички щастливи :D

Най-ме дразни че всичко обществено значимо, се прави в мега тайна и евентуално се оповестяване нещо малко преди или след подписването. Как да дадеш нац. сигурност и бъдещето на страната на шайки крадци се пита в питанката.

П.С. Тук се рових из нета, та гледам някъде дори викат че "up to 5k for installed kw", но то е било в пика на суровините. Така, че по-горното ми становище малко се ревизира.
 
От: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

При 100% Руски енергиен монопол, становището ти му буди малко смешки.

Те първа ще разберем кви са тези хамериканци и за какво се борят.
Нека правим разлика между "централа изградена от" и "централа собственост на".
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

А правим ли разлика, 100% зависимост от руско гориво, за да функционира АЕЦ или не ?
 
От: Re: От: Re: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

И е достатъчно България да не налее и една стотинка в проекта... няма нищо за вярване две прости неща

А това че руснаците ни съдят за един милярд те го казаха толкова струва половин центрлаа :)

Как няма да участваме ние??? Че откъде накъде хамериканци ще държат атомна електроцентрала в България? За чиф ху* ни е, трагедия мога да кажа аз. Трябва да имаме 51 процента дял в цялата работа, иначе ще ни се ибе майката - 51 ПРОЦЕНТА МАЖОРИТАРЕН ДЯЛ И ТОВА Е.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

А правим ли разлика, 100% зависимост от руско гориво, за да функционира АЕЦ или не ?
Най-близката ни алтернатива на Русия е Франция като една от петте световни ядрени сили. Само дето точно французите имат важна роля в прецакването на затворените блокове в АЕЦ Козлодуй. По исторически причини досегашния ни АЕЦ е правен по руски технологии и е логично горивото ни да идва от там. Кофтито е, че след падането на комунизма в България бяха затворени урановите мини вместо да бъдат модернизирани. Така няма какво да предложим за крайния продукт освен пари, които е очеизвадно, че не ги имаме в достатъчно количество.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Unwise, то ако ставаше така и тайландско гориво щяхме слагамe. До колкото знам освен тяхното друго не минава, щото реакторите им по друга технология. А ние от де да го добиваме това гориво, няма и логично внос ;/ Ама такъв внос, така обвързан за напред, че няма мърдане от Русия.
 
От: Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

На дърва толкова излиза целия сезон кажи речи 500 лв за 10 кубика дърва...

Не знам тая година някъде да е бил 50 лева кубика. Ние взехме още май месец и кубика беше 75 лв, при това ненарязани. Нарязани и нацепени сигурно щяха да са 80-85 лв. Края на август един приятел ги взе по 90 лева кубика нарязани и нацепени, тоест 900 лв за 10 кубика. Не ми се мисли зимата колко ще са. С тоя износ за Гърция направо ни разказват играта.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

А гледайте какво става в Германия:
http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=13387&page=26

ВЕИ мания - енергия за 22000 MW - като за 11 АЕЦ-а

Щото като ни спре Козлодуя, дори и с тези хамериканцкия да са тяхно финансиране - така ще издерат и те. Бъдещето е на ВЕИ-то
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Unwise, то ако ставаше така и тайландско гориво щяхме слагамe. До колкото знам освен тяхното друго не минава, щото реакторите им по друга технология. А ние от де да го добиваме това гориво, няма и логично внос ;/ Ама такъв внос, така обвързан за напред, че няма мърдане от Русия.
Уранът си е уран. Разлика може да има в самия реактор като устройство. При достатъчно добри преговори всяка от ядрените сили може да ни доставя ядрено гориво, което пак ни прави зависими от някого. Ако искаме да сме енергийно независими, може да последваме примера на Иран за ядрена програма и да се надяваме да не ти бият през ръцете "борците за световен мир". Най-лесно ще минем ако погледнем по-сериозно на вариантите за използване на ядрен синтез на леки елементи вместо ядрен разпад на тежки. При синтеза не се използват радиоактивни елементи и по-трудно ще ни правят проблеми от МААЕ.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

А виж и нов АЕЦ ще има таман и за червения електрорат - всички щастливи :D

По дясна политика от инвестиране в атомна енергетика ако ми кажеш, минавам у лево.. защо ви е страх да инвестирате в енергия .. защо ви е страх, че децата ще плащат АЕЦ? Какво да плащат, заплатите на руснаци, американци и евреи ли? Или соц. помощи на мароканци и тунизийци..? Тиквата има шанс да оправи ОСРАНОТО - няма значение кой ще строи
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Това е поредния трик на руснаците да ни накарат да строим.

Това е сайта на "американския" инвеститор: globalpowerconsortium.com
Ужким стар сайт, компания от 1996-та?

Да, ама не :D
http://www.whois.com/whois/globalpowerconsortium.com
Creation Date: 23-jun-2012

Тоя 16 годишен "инвеститор" е създадена е сега, специално за АЕЦ Белене :) И сещай се колко е американски :)

Всъщност сайта globalpowerconsortium.com е копие на http://quantumgroupus.com/, абсолютно едни и същи. Може би тези Quantum Group стоят зад тоя консорциум. Но наистина странно, че globalpowerconsortium.com е регистриран преди месец. Може би ще е специално юридическо лице, което е специално регистрирано за преговорите за АЕЦ, но има много странности.

Другото, което е, че globalpowerconsortium.com е регистриан с прайваси, а http://quantumgroupus.com/ е с отворени контакти. Може би трябва да се свържем с quantumgroupus и да ги питаме дали имат общо с Global Power Consortium :)

Иначе сайта им е потресаващ... какъв дизайн, какво нещо :D
 

Горе