Работа - хоби.

Niki_Rules

New Member
Рейтинг - 0%
0   0   0
Здравейте, май не улучих раздела, ако е така моля темата да се премести. :)
Така, искам да започна "работа - хоби". Тоест, например да сменям стъкла на телефони и тъч скрийнове. Вече на доста приятели съм сменил, сравнително лесно ми е а и ми отнема около 10 минутки. Също съм им оправял други проблеми. (например брикнати смартфони, смяна само на лайсна и т.н.) И веднъж се сетих че, щом това ми е сравнително лесно и просто, защо просто не си поспечеля чрез това ? (например да отида на кино с приятели с мой пари без да товаря наще).
Сега, имам въпрос, как мога да започна да правя това ? Но повече ме е страх дали социалните могат да направят нещо ?

Благодаря предварително. :)

П.П. Сега можете да кажете че съм малък, (13) но това е само въпрос и ако нещата не се получат няма да правя нищичко. :)
 
От: Работа - хоби.

Миии на 13 - тц, няма да стане, а за социалните не знам какво очакваш да ти направят :D
 
От: Работа - хоби.

Еми, просто супер. Да, знам че ако разваля нещо ще трябва да го плащам. Благодаря ви! :)
 
От: Работа - хоби.

Не го заблуждавайте - нелегално е да полага труд без разрешение от дебелите бюрократи. А и за 13 годишни деца май не дават разрешение изобщо.

На него нищо няма да му направят, ама на родителите му може да направят нещо. Те отговарят за нелегалната дейност, извършвана от децата им.

Масова практика е децата да крадат самоличността на родителите си и да работят. Даже в много случаи родителите не плащат данъци върху парите, които постъпват по платежните им сметки.

(Не ме разбирайте погрешно, не съм против нелегалната дейност. Не бива да се слага знак за равенство между законно и правилно, между незаконно и неправилно. Не виждам нищо лошо в това децата да се занимават със свой бизнес, ако това не им пречи на ученето (или им помага), обаче във всяка държава има закони, които казват друго.)

Първият урок, който децата трябва да научат: бюрократите и държавата не са ваши приятели. Те са ваши врагове.

За такава дейност по принцип трябва регистрация на фирма, издаване на касов бон (когато плащат в брой) и т.н. Тези неща са абсурдно скъпи. Само една заплата месечно отива за бюрократичните глупости (водене на счетоводство и подобни). Тоест трябва да вадиш минимум две заплати за да има смисъл да се занимаваш.

Ако клиентите сами си купуват материалите и идват при теб само да ги инсталираш - може и да минеш без фирма, ама тогава трябва регистрация на физическо лице по БУЛСТАТ (самоосигуряващ се) - което няма как да стане, ако си на 13 години. Може да се разбереш с някой възрастен той да приема поръчките и тайно да ти ги предава да ги изпълняваш. Но след като тази дейност не е сложна защо да ти я прехвърля на теб вместо той сам да си я върши?

Да си на 13 в някои отношения е гадно. В други не е.

На тази възраст приоритетите ти трябва да са други. Например да учиш неща, които твоите съученици няма да знаят. И когато завършиш училище вместо да "търсиш работа" ти самият ще станеш работодател на твоите съученици, които вместо да учат самостоятелно (извън учебната програма) са се шляели по заведения и са правели бели.

Ако вършиш някакъв бизнес онлайн е по-лесно - никой не те вижда кой си и не ти знае годините когато комуникирате по електронната поща и ползваш платежните сметки на мама или тате.

Темата за книгите.
 
Последно редактирано:
От: От: Работа - хоби.

Пълни глупости написа.
Не го заблуждавайте - нелегално е да полага труд без разрешение от дебелите бюрократи. А и за 13 годишни деца май не дават разрешение изобщо.

На него нищо няма да му направят, ама на родителите му може да направят нещо. Те отговарят за нелегалната дейност, извършвана от децата им.

Масова практика е децата да крадат самоличността на родителите си и да работят. Даже в много случаи родителите не плащат данъци върху парите, които постъпват по платежните им сметки.

(Не ме разбирайте погрешно, не съм против нелегалната дейност. Не бива да се слага знак за равенство между законно и правилно, между незаконно и неправилно. Не виждам нищо лошо в това децата да се занимават със свой бизнес, ако това не им пречи на ученето (или им помага), обаче във всяка държава има закони, които казват друго.)

Първият урок, който децата трябва да научат: бюрократите и държавата не са ваши приятели. Те са ваши врагове.

За такава дейност по принцип трябва регистрация на фирма, издаване на касов бон (когато плащат в брой) и т.н. Тези неща са абсурдно скъпи. Само една заплата месечно отива за бюрократичните глупости (водене на счетоводство и подобни). Тоест трябва да вадиш минимум две заплати за да има смисъл да се занимаваш.

Ако клиентите сами си купуват материалите и идват при теб само да ги инсталираш - може и да минеш без фирма, ама тогава трябва регистрация на физическо лице по БУЛСТАТ (самоосигуряващ се) - което няма как да стане, ако си на 13 години. Може да се разбереш с някой възрастен той да приема поръчките и тайно да ти ги предава да ги изпълняваш. Но след като тази дейност не е сложна защо да ти я прехвърля на теб вместо той сам да си я върши?

Да си на 13 в някои отношения е гадно. В други не е.

На тази възраст приоритетите ти трябва да са други. Например да учиш неща, които твоите съученици няма да знаят. И когато завършиш училище вместо да "търсиш работа" ти самият ще станеш работодател на твоите съученици, които вместо да учат самостоятелно (извън учебната програма) са се шляели по заведения и са правели бели.

Ако вършиш някакъв бизнес онлайн е по-лесно - никой не те вижда кой си и не ти знае годините когато комуникирате по електронната поща и ползваш платежните сметки на мама или тате.

Темата за книгите.
 
От: От: Работа - хоби.

Не е приемливо да се цитира мнението, което се намира точно над твоето.

Твърдението ти не е обосновано.

С кое не си съгласен? Може би ти твърдиш, че е напълно в рамките на закона дете на 13 години да извършва трудова дейност срещу заплащане? Ти имаш ли си представа изобщо от трудовото законодателство?

Или може би твърдиш, че за търговска дейност не се изисква регистрация на фирма?
 
От: Работа - хоби.

Трябват ти 14 години, за да се считаш за непълнолетен и можеш да работиш със граждански договор за услугите, които предлагаш
 
От: Работа - хоби.

Аз се съмнявам, че пича ще си отвори офис и ще напише отгоре с табела "ремонт на смартфони" и ще чака да дойдат да го проверят на колко е години. Още повече се съмнявам, че ще седне да издава касови бележки.

На тези години си спомням че имаше доста хлапета, които ходеха по къщите да преинсталират 'виндолс' за по 10-20 лева.

Не виждам проблем да сменя дисплеите на съучениците си и разни познати и да им прибира по някой лев като им сменя екраните, за което биха платили на сервиз доста повече. Още повече, че на тази възраст ще има доста клиенти с потрошени екрани.

Ако някой "доброжелател" реши да му направи гадно, сигурно може, но за това и на 20 години да беше пак нямаше да е застрахован.

Сега ще ми каже някой, че го подучвам да работи нелегално сигурно, но поне от моя опит, няма кой да тръгне да се занимава да търси дете на 13 години и да го проверява какво прави и какви пари взема. Не работи на строеж да носи кофи с вар до 10тия етаж, все пак.
 
От: Работа - хоби.

И какво като е на 13 ? Ако нещо му се отдава и му харесва , защо да не го прави?
Закони? Ай стига глупости в тоя сайт знам поне 20 човека,които не са чували за закони или за легализиране на приходи.
Вярно,че има риск,защото е прекалено малък да се занимава с дейност, но лично моето мнение е щом ти харесва НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ и при това е много хубаво ,че си само на 13 а си оправил примерно вече 2-3 телефона на свои приятели тоест след 10 години,когато удариш 23 няма да си поредния беЗработен чудещ се кого да изменти или какво да открадне а ще си развил един много доходоносен бизнес,защото всеки човек има телефон и почти на всеки някога му се е налагало да ремонтира нещо.
Аз лично не виждам проблем да се занимаваш с това АКО:
Приемаш да оправяш телефони само, които си сигурен,че ще можеш тоест да поемаш минимален риск,предимно работи с познати или приятели,и не прави шашми от сорта да подменяш части, да крадеш телефони,да застрашаваш родителите си по някакъв начин.
Няма никакъв проблем да смениш панела или тъча на някой аверче и да изкараш 5-10 лева вместо да отиде в сервиз и да даде 100 за тъч , тъй като толкова струват по смотаните смартфони а за модели по 1000 лева може да те оскубят и 300-400 лева (плащал съм ги) така че знам.
Както каза момчето иска да отиде на кино с приятели с негови пари а не да чака на родителите си никой не знае в какво положение са дали имат или нямат и няма нищо лошо в това сам да си плати обяда ! А относно закона ??? Стига глупости направил е услуга на приятел платили са му за услугата 5-10 лева изяло е момчето 2 дюнера - УЧИ СЕ на занаят закона не е ощетен по никакъв начин. Разбира се риска с повреда на телефон го има и то голям за това не поемай рискове пипай,където си сигурен ,че ще се оправиш , заделяй по някой лев,ако евентуално повредиш на някой телефона и ,ако се случи го плащаш за да не замесваш родители в недоразумения.

Успех с начинанието аз лично се гордея с такива хора още дете и вместо да се чуди с коя пачавра да ходи по кафенетата момчето иска да изработи по честен начин пари за кино ЕВАЛА и не се отказвай ще е грешка !
 
От: Работа - хоби.

Проблема не е в законите, а че е на 13 :_) Да може да оправя нещо на приятели, но до там..
 
От: Работа - хоби.

Не им взимай пари. Разменяй услугата за билети за кино или ваучер за пазаруване или купони за храна, ако искаш :).Щом повечето са ти познати, те казват на други познати и тнт, важно е да нямаш конкуренция, ако е в училище, повечето ученици нямат много кинти:) за това разменяй . Или за учебници и някакви пособия може да разменяш уменията си. Но в никакъв случай не се отказвай, ще трупаш все по-голям опит с времето и когато дойде момент да си законен , ще си спец :) . Сега ми хрумна , може и за стар телефон да разменяш, поправяш го и го продаваш с помощта на тати :).
 
  • Like
Реакции: Sky
От: От: Работа - хоби.

Хапи, прочети това и ще разбереш за какви глупости говоря.
Не им взимай пари. Разменяй услугата за билети за кино или ваучер за пазаруване или купони за храна, ако искаш :).Щом повечето са ти познати, те казват на други познати и тнт, важно е да нямаш конкуренция, ако е в училище, повечето ученици нямат много кинти:) за това разменяй . Или за учебници и някакви пособия може да разменяш уменията си. Но в никакъв случай не се отказвай, ще трупаш все по-голям опит с времето и когато дойде момент да си законен , ще си спец :) . Сега ми хрумна , може и за стар телефон да разменяш, поправяш го и го продаваш с помощта на тати :).
 
От: Работа - хоби.

Решението е просто. Бaщa му си прaви легaлно фирмa, a синът му изкaрвa пaрите. Никой нямa дa гледa кой прaви същинския ремонт.
 
От: Работа - хоби.

С подобна дейност няма да може да плати само за счетоводството на фирмата.

Бартерът по никакъв начин не води до облекчаване на бюрократичните пречки. Даже осчетоводяването се усложнява. И кой ще тръгне да се занимава да купува билети за кино, учебници и т.н. за да му сменят стъклото на телефона (освен познатите и приятелите на детето)?

И пак повтарям - аз не пропагандирам да се спазват законите. И не твърдя, че непременно ще тикнат в затвора родителите му заради нелегалния детски труд.

Не е изключено и някой българин да подаде донос, защото му доставя удоволствие да гледа как държавата мачка другите българи. Нали знаете онзи мем за българския казан в ада? Българите сами дърпат обратно опитващите се да излязат - няма нужда от охрана.

Хайде в казана – оригиналът е във Варненско!
6ce5805bb734.jpg
 

Горе