Какви "бизнес книги" препоръчвам

happyslacker

New Member
Един потребител на форума ме пита на лично съобщение какви бизнес книги мога да препоръчам (видял е, че препоръчвам книгата на Даниъл Пинк "Мотивацията" в тази тема).

Не обичам този етикет "бизнес книги". Всяка една книга може да се разглежда като "бизнес книга", защото всяко едно знание може да е полезно при "правене на бизнес". Примерно учебникът по програмиране може да се разглежда като "бизнес книга", защото ти помага в бизнеса с програмирането. Учебникът по отглеждане на картофи ти помага в бизнеса с отглеждането на картофи.

Много често книгите, които ще ти помогнат да натрупаш знания, благодарение на които може да спечелиш пари изобщо нямат етикет "бизнес книги".

Препоръчвам книгите на Насим Талеб:

Надхитрени от случайността - Бизнес книга на 2007 година
Черният лебед - търсете второто издание, то включва първото + още текст.
Антикрехкост

Препоръчително е да ги четете по ред на написване.

Още книги:
Чарлс Дюиг, Силата на навиците.


Парите не са достатъчни за да мотивират хората. Даже в много случаи печалбата може да действа демотивиращо!

Вижте какво казва Даниъл Пинк:

[video=youtube;rrkrvAUbU9Y]http://www.youtube.com/watch?v=rrkrvAUbU9Y[/video]

Препоръчвам книгата му „Drive“ (преведена на български като „Мотивацията“).

Който иска да научи повече за мотивацията, препоръчвам да се запознае с книгата на Даниъл Пинк „Мотивацията“, а също така може да гледа и това видео.

Може би ще се изненадате, но много често парите демотивират хората, вместо да ги мотивират. И това е демонстрирано с експерименти.

Забавно е да четеш книги за психология, в които идеите са подкрепени чрез експерименти с хора (а не празни и недоказани, изсмукани от пръстите на някой луд „психолог“ псевдонаучни глупости). Помислете си например защо Encarta на Microsoft е в историята, а Wikipedia продължава да се усъвършенства от доброволци, на които никой не плаща.

Друга интересна книга (написана от истински учен психолог) - „Самоконтрол“ на д-р Кели Макгонигъл (преглед на книгата, PDF). Подзаглавието „съзнанието може всичко“ е грешка на българския издател - не му обръщайте внимание (знам, че звучи като написано от шарлатанин; това го няма в оригиналната книга). Написаното в книгата се базира на експерименти с хора (има и с маймуни - за сравнение; оказва се, че маймуните се справят с някои задачи по-добре от хората!).

За по-любознателните: The Greatest Instruments.

(Тук във форума много потребители пишат безплатно разни неща. В същото време пазарната цена за писане на уникални текстове е доста над нулата. Помислете над това преди да решите, че може и да не четете книгите, които посочих по-горе.)

Връзки:

26 страници от „Мотивацията“
Идва ли краят на Мотивация 2.0?
Даниъл Пинк - Мотивацията: Изненадващата истина за това, което ни движи напред
Самоконтролът – част 1 (част 2)
Няколко идеи за борба с постоянното отлагане
Още няколко идеи за борба с постоянното отлагане

* Връзките са „натурални“ - не ми е платено за да ги публикувам. Два от блоговете към които линквам са направени с идеална цел - на тях няма реклама. Последния блог даже не се знае кой го пише (има само електронна поща за контакт). Хората редактират Уикипедия без да им се плаща. Пишат качествено съдържание без да им се плаща. Помислете над това.

(Вместо да се занимавам със създаване на печеливши сайтове, аз писах в този форум безплатно - от връзките в подписа ми нямам почти никаква печалба и не очаквам такава.)
 
Последно редактирано:
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Интересна тема, ще се следи :)
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Малко златни класики от мен: "Бомбардировачи" от По Бронсън.
Не е бизнес книга, а роман, който е възхвала на "Параграф 22" и е маниакална, много черна сатира на глобализацията в бизнеса и тотална подигравка с инвестиционните компании и фондове.
Книгата е много рядка и трудно се намира, но определено си заслужава..

Също така, всичко от Ал и Лаура Рийз, като "Фокус" си остава култова бизнес книга. www.ries.com/

Без да са бизнес книги, но ясно показват цикличността във бизнеса - всичко от Пол Лу Сюлицер. Някой от нещата ги има тук:http://chitanka.info/person/paul-loup-sulitzer

Ендре Гьомьори - Свръхбогатите (История на големите имущества) http://chitanka.info/book/1823-svryhbogatite
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Ендре Гьомьори - Свръхбогатите (История на големите имущества) http://chitanka.info/book/1823-svryhbogatite

Култова книга! Особенно когато на едни германци (юбер богати) паднала бомба в/у къщата и я гасили със шампанско и 50+ годишни вина. Все пак е било ВСВ и е нямало вода... и онзи възкликнал "това е вече прекалено"
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

записвам се и +1 от мен
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Списъкът с последната получена репутация ми се препълни. Тази тема ми е личния рекорд по получена положителна репутация.

Upts6bk.png


Още една книга, което се колебаех дали да я включа в категорията "бизнес книги". Стигнал съм до малко повече от половината, но смятам, че това е достатъчно за да я препоръчам:


Оливър Бъркман "Противоотрова"
(списъкът с ревюта е дълъг). Оригиналът на английски: The Antidote: Happiness for People Who Can't Stand Positive Thinking.

Ето някои от централните [еретични] идеи в книгата:
1) Позитивното мислене е вредно.
2) Поставянето на цели (и безкритичното им следване) може да ви навреди.
3) Има полза от стоицизма.
4) За да постигате разни неща не е необходимо да сте "мотивирани". Хората не могат да задържат продължително време своето вдъхновение, не може постоянно "да се чувстват мотивирани". Но това не е пречка за постигането на... успехи (нарочно не казвам "постигането на целите си").

Повечето книги от типа "бизнес психология", "самопомощ" и т.н. пропагандират позитивното мислене и поставянето на цели. Но не и тази. В нея ще прочетете защо традиционните книги за "позитивно мислене" не само, че няма да ви помогнат, но ще ви навредят.

[video=youtube;bOJL7WkaadY]https://www.youtube.com/watch?v=bOJL7WkaadY[/video]

If you’re reading it in a book, folks, it ain’t self-help. It’s help.
—George Carlin

Критика на книгите за "самопомощ".
 
Последно редактирано:
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Да перифразирам една реклама: Искате да кажете, че четете това с години... и ви помага? :D

Имам съвсем сериозен въпрос: С какво ви помогна за финансовото развитие прочитането на такава книга / книги? Или само е само за бизнес-духовно извисяване? Че нещо съм скептичен към такава литература.
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

С какво ви помогна за финансовото развитие прочитането на такава книга / книги? Или само е само за бизнес-духовно извисяване? Че нещо съм скептичен към такава литература.

Книгата е прозорец. Всеки вижда различни неща гледайки през него :)

Едва ли някоя книга ще ти даде готова рецепта (освен готварските) която да изкопираш с гарантиран успех, но четенето на книги развива качества които определено могат да помогнат на умния да направи информиран избор, а живота е низ от решения.
 
От: От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Списъкът с последната получена репутация ми се препълни. Тази тема ми е личния рекорд по получена положителна репутация.

Това което липсва е афф линк към препоръчаните книги. Аз например бих си купил през твой афф линк с удоволствие
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Да перифразирам една реклама: Искате да кажете, че четете това с години... и ви помага? :D

Имам съвсем сериозен въпрос: С какво ви помогна за финансовото развитие прочитането на такава книга / книги? Или само е само за бизнес-духовно извисяване? Че нещо съм скептичен към такава литература.

Хората когато са изобретили капитализма тук сме били под далеч по-други социално-икономически системи. Реално ако тук от 25 години има (нещо като) капитализъм по другия свят е познат от над 250+ години.
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Ето един хубав списък с 30 must read книги сред които:

'Think and Grow Rich' by Napoleon Hill
'So Good They Can't Ignore You' by Cal Newport
'Zero to One' by Peter Thiel
'Getting Things Done' by David Allen
'The Tipping Point' by Malcolm Gladwell

http://www.businessinsider.com/30-business-books-to-read-before-turning-30-2015-4?op=1
 
От: От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Оливър Бъркман "Противоотрова"

То хубаво, но някой да има идея от къде да се купи БГ електронен вариант, че не ми се иска на англиски да чета тази тематика?!?
 
От: От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Хората когато са изобретили капитализма тук сме били под далеч по-други социално-икономически системи. Реално ако тук от 25 години има (нещо като) капитализъм по другия свят е познат от над 250+ години.

Кви глупости говориш бе, капитализъм тука е нямало само 45-та - 89-та. През цялото останало време сме били търговци, предприемачи и производители, включително турското робство. Чорбаджиите какви мислиш са били? Макар и очернени и сатанизирани от комунистите. Бизнеса по българските земи е познат от над 1500 години, тея 250 + не знам от къде ги измисли....
 
От: От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Кви глупости говориш бе, капитализъм тука е нямало само 45-та - 89-та. През цялото останало време сме били търговци, предприемачи и производители, включително турското робство. Чорбаджиите какви мислиш са били? Макар и очернени и сатанизирани от комунистите. Бизнеса по българските земи е познат от над 1500 години, тея 250 + не знам от къде ги измисли....

http://bg.wikipedia.org/wiki/Чорбаджия

Чорбаджия (на турски: çorbacı} е турска дума, която има няколко значения:

В областите с преобладаващо християнско население, като например българските земи, "чорбаджии" са наричани членовете на селищния елит: богатите търговци, лихвари и едри земевладелци. Местната османска власт ги ангажира за различни административни позиции, например в системата на данъчно облагане (като откупвачи и събирачи на данъци), като доставчици за държавата и в съдебната система. "Чорбаджийството" е назоваване точно на тази административна ангажираност - то е можело да бъде прекратявано по решение на местната власт, като не всички богати и влиятелни представители на подчиненото население са били чорбаджии, нито пък чорбаджиите са били винаги най-богатите и влиятелните.

След края на османското владичество в дадена територия и със смяната на обществената система честотата на употреба на понятието намалява, но то разширява значението си. Днес под "чорбаджия" се разбира:
1) изтъкнат, богат човек изобщо, имащ голямо влияние в съответната област;
2) собственик, ръководител.
От това звание произлизат фамилни имена - Чорбаджиев, Чорбаджийски и др. Производното прилагателно "чорбаджийски" се използва за обозначаване на обекти, които се отличават с особено качество (чорбаджийски чушки, чорбаджийска яхния, чорбаджийска трапеза...). тя била голяма.

А това за бизнеса от над 1500 години ще го пропусна...
 
От: От: От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

http://bg.wikipedia.org/wiki/Чорбаджия



А това за бизнеса от над 1500 години ще го пропусна...

Българина винаги си е бил предприемач, манталитета си ни е такъв, не мислиш ли? Предприемач не се става изведнъж. Както biaaro посочи, от древността си ни е в кръвта.
 
От: Какви "бизнес книги" препоръчвам

Какъв е смисъла да се четат подобни книги?
 

Горе