Правописни ЗагаТки

contra

Well-Known Member
[Понеже ме обвиниха, че съм критикувал правописа на разни мембъри (което доста рядко се случва всъщност) без да съм особено полезен по някакъв съществен начин в критиките си, а аз почти се вързах... Тук ще отбелязвам разни погрешно написани примери (от форума), заедно с правилните начини и обясненията защо са правилни (ако ги знам - не съм филолог все пак, а ме мързи да ровя в учебници).

Доброто владеене на правописа и българската граматика е нужно за въртене на сериозен бизнес. Успешните бизнесмени са начетени и искат да работят със себеподобни.

А след туй ще има и загаТки за ученолюбивите.
]

Пример 1: особенно (грешно)
Правилното е: особено
Защо: Защото казваме "особен", а не "особенен".

Дотук с теорията... Следва:
ЗагаТка: Кое е правилно - "свещеник" или "свещенник" и ЗАЩО?
(на това ме хванаха преди около 3 години че не го знам...)

ПС: Чувствайте се поканени да давате и свои примери с или без обяснения.
 
От: Правописни ЗагаТки

Дотук с теорията... Следва:
ЗагаТка: Кое е правилно - "свещеник" или "свещенник" и ЗАЩО?
(на това ме хванаха преди около 3 години че не го знам...)

Еуементарно Уотсън, казваме "свещен", не "свещенен", т.е. "свещеник" е правилно. Същото като в първият пример.

Зъгаткъ:
Нисши или низши и защо?

П.С.: Не знам защо толкова се жегвам на тема правопис, ама да гледам правописни грешки го чувствам така, все едно някой да хлопне вратата на колата ми.
 
От: Правописни ЗагаТки

Уф,
чуствам -> грешно
двайсет -> грешно
загатка -> грешно :lol:


Еуементарно Уотсън, казваме "свещен", не "свещенен". Същото като в първият пример.

Зъгаткъ:
Нисши или низши и защо?
Според плъгина ми за правопис на ФФ и двете са верни :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Еуементарно Уотсън, казваме "свещен", не "свещенен". Същото като в първият пример.

Зъгаткъ:
Нисши или низши и защо?

Дублетни форми.

Иначе, зависи от контекста - нисши (като нисшестоящ) или низши (низък, аморален)



ФинНа или Фина!?
 
От: Правописни ЗагаТки

Грешно, ама дръжки ...
Дублетни форми
двадесет или двайсет
Според плъгина ми е грешно, но пък ми дава че двайсе е верно :( хммм
 
От: Правописни ЗагаТки

Дублетни форми.

Иначе, зависи от контекста - нисши (като нисшестоящ) или низши (низък, аморален)



ФинНа или Фина!?

Позна. Само, че вече разнищихме въпроса за двойнот н, мисля :)

ThinkFast, от известно време (под 10 години) двадесет, тридесет и т.н., могат свободно да бъдат заменяни от двайсет, трийсет...
 
От: Правописни ЗагаТки

Позна. Само, че вече разнищихме въпроса за двойнот н, мисля :)

ThinkFast, от известно време (под 10 години) двадесет, тридесет и т.н., могат свободно да бъдат заменяни от двайсет, трийсет...

Не сме разнищили, щото това е изключение и се пише ФИНО.

Малееее, ами полюлей ми е любимо! Вярно ли съм го написал?
 
От: Правописни ЗагаТки

фин, фина, фино, фини :)

анцуг или анцунг?

Иначе за тези неща си има букварчета, училище, книжки и т.н. стига да им се чете на малките.
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Между другото, интересно ми е колко ли % от българите не знаят правилният начин за изписване на "ъпсурт" :D
 
От: Правописни ЗагаТки

Нямам претенции за филолог, и аз доста пъти се замислям преди да напиша нещо. Нормално си е, поне според мен.
 
От: Правописни ЗагаТки

Не сме разнищили, щото това е изключение и се пише ФИНО.

Малееее, ами полюлей ми е любимо! Вярно ли съм го написал?

Че какво му е изключението? Казваш фин, а не финен.

Не е правилно "полюлей" ;]
 
От: Правописни ЗагаТки

Между другото, интересно ми е колко ли % от българите не знаят правилният начин за изписване на "ъпсурт" :D

Имайки предвид, че в тая дума има цееели 3 правописни грешки!
 
Доброто владеене на правописа и българската граматика е нужно за въртене на сериозен бизнес. Успешните бизнесмени са начетени и искат да работят със себеподобни.
.

тои човек може и да си е много грамотен сериозен бизнесмен но като си е избирал секретарката по ц$ц$ и тя пише неграмотно като и диктуваш и пак си изглеждаш неграмотен :) иначе екстра темичка ще следя как ще се развие :)
 
От: Re: Правописни ЗагаТки

тои човек може и да си е много грамотен сериозен бизнесмен но като си е избирал секретарката по ц$ц$ и тя пише неграмотно като и диктуваш и пак си изглеждаш неграмотен :) иначе екстра темичка ще следя как ще се развие :)

Фирма търси да назначи секретарки. Идва младо момиче и чете на входната врата: "Ако кандидатствате за позиция секретарка, то отстъпете 5 крачки назад, сложете си ръцете на тила така, че лактите да сочат напред и бавно продължете към стената. Ако лактите ви докоснат стената преди циците, то значи не сте за тази позиция."

Малко оф, ама се сетих за този виц :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Изключение се води.

И като не е кое му е правилното ?
Грешни (Верни, защо)
финна, финни, финно (фина, фини, фино, проверка: фин, не финен)
полюлей (полилѐй, остаряло: полиелей, от гр. πολύελαιλον- много елей, т.е. много маслинови масла, много светлини; означава (1) вид осветително тяло и (2) вид подбрани псалми)
 
От: Правописни ЗагаТки

бомбардирам.

Малиииии тука имало филолози :shock:

Я сега нещо по-лесно, че тия дублетни форми утрепаха коньо...
Има ли грешка в долното изречение?

Нахраних коня със зоб и отидох да накарам жената да ми сипе една паница с боб.
 

Горе