Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

bombarda.jpg


кой туй?
бомбарда.
по корабите са го инсталирали навремиту..
 
От: Правописни ЗагаТки

Лезбийки или лесбийки!???

Айде като за след полунощ...ххх...и без гугъл, моля!
Незнам как се проверява,но мисля,че е лесбийки.
ПС:В повечето слчай,когато пиша бързам и негледам какво пиша,и заради това постовете са ми пълни с грешки :D
 
От: Правописни ЗагаТки

Незнам как се проверява,но мисля,че е лесбийки.
ПС:В повечето случаи,когато пиша бързам и не ІІІІ гледам какво пиша, и заради това постовете са ми пълни с грешки :D


Дублетни форми - и двете са вярни.

СлучаЙ - в единствено число
СлучаИ - в множествено число

Обичай - единствено
Обичаи - множествено

Който - единствено
Които - множествено

Преди "и" не се пише запетая, освен ако не става изреждане (а ако става преди всяко се пише запетая - без преди първото) - Отивам на училище и си развързвам обувките, и танцувам, и щурея.
Пея за птиците и лудея, и се смея.

Аз си харесвам ЛЕЗБИЙКИ
 
От: Правописни ЗагаТки

Свещ + наставка "та" = свещта

Анцуг, между другото, значи костюм :)

Амоуне да се гърмим ли :D
Да де, ама що е "та" накрая щ = ш+т (като звуци) и се появява двойно "т", как ще напишеш бита или битта ?
 
От: Правописни ЗагаТки

Да де, ама що е "та" накрая щ = ш+т (като звуци) и се появява двойно "т", как ще напишеш бита или битта ?

По същата причина, поради която не пишем "ноща", а "нощта". ;] Просто оригиналната дума си е с "щ" накрая, а другото е наствка.
 
От: Правописни ЗагаТки

Незнам как се проверява,но мисля,че е лесбийки.

Не се проверява, просто се научава и се знае, наизуст, както таблицата за умножение. Нея знаеш ли я?:)
 
От: Правописни ЗагаТки

По същата причина, поради която не пишем "ноща", а "нощта". ;] Просто оригиналната дума си е с "щ" накрая, а другото е наствка.
Никаква причина не ми каза тука. Имаше си някакво обяснение защо е така, ама не се сещам точно сега. :(
Наставката трябва да е "а"
 
От: Правописни ЗагаТки

Не се проверява, просто се научава и се знае, наизуст, както таблицата за умножение. Нея знаеш ли я?:)
Чи то в днешно време за кво ти е да я знайш?
Нали кат напишеш <?php echo (str)5*9; ?> и компютуро ще го сметне?
....има глрешка,вместо месец пише месен хД
Това е печатна грешка, не правописна.
 
От: Правописни ЗагаТки

Да де, ама що е "та" накрая щ = ш+т (като звуци) и се появява двойно "т", как ще напишеш бита или битта ?

Не можеш да кажеш БИТТА, защото думата БИТ е в мъжки род. Членуване с наставка ТА става за женски род.

За мъжки род - битИЯТ(пълен член), БИТИЯ (непълен член)
Ако става въпрос за БИТ като ежедневие - БИТЪТ (пълен член), БИТА (непълен член)
 
От: Правописни ЗагаТки

Никаква причина не ми каза тука. Имаше си някакво обяснение защо е така, ама не се сещам точно сега. :(
Наставката трябва да е "а"

Ами те английско-говорящите за това не могат да разберат как така нашите съществителни имат род и в случая от къде на къде нощ ще е от женски род :)

Айде лека нощ!:)
 
От: Правописни ЗагаТки

Никаква причина не ми каза тука. Имаше си някакво обяснение защо е така, ама не се сещам точно сега. :(
Наставката трябва да е "а"

Свещ е в ж.р. и когато искаме да я членуваме с пълен член, трябва да се добави наставка "та". Тъй като коренът е "свещ", а при членуване той не се променя, то членуваната дума става "та".
 
От: Правописни ЗагаТки

Ами те английско-говорящите за това не могат да разберат как така нашите съществителни имат род и в случая от къде на къде нощ ще е от женски род :)


Не казваш ЕДИН нощ, а ЕДНА нощ.
ЕДИН бит, не ЕДНА бит.

Не е толкова сложно да уцелиш рода.
 
От: Правописни ЗагаТки

Свещ е в ж.р. и когато искаме да я членуваме с пълен член, трябва да се добави наставка "та". Тъй като коренът е "свещ", а при членуване той не се променя, то членуваната дума става "та".

А в непълен член ?

Само в мъжки род има пълен и непълен член.
 
От: От: Правописни ЗагаТки

Не се проверява, просто се научава и се знае, наизуст, както таблицата за умножение. Нея знаеш ли я?:)
Не,ние в училище учим само информатика и музика,а и физкултура....
ПС: Не си ли личи?
 
От: Правописни ЗагаТки

нема непълен.
 
От: Правописни ЗагаТки

Не можеш да кажеш БИТТА, защото думата БИТ е в мъжки род. Членуване с наставка ТА става за женски род.

За мъжки род - битИЯТ(пълен член), БИТИЯ (непълен член)
Ако става въпрос за БИТ като ежедневие - БИТЪТ (пълен член), БИТА (непълен член)
СВЕЩ в какъв род е според теб? ами ПЕЩ?
Какъв е пълния член на свещ ако непълния е свещта?


ПП: Добре разбрах. Бях забравил как се определя род :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Ехе, страхотна тема се е получила, но не помня да съм давал разрешението си да използвате моята авторска дума "загаТка" :D
 
От: Правописни ЗагаТки

А в непълен член ?

Ъъъ... абе кво ви се обяснявам, прав съм :D:D:D

Правилото за наставката в определителния член в ж.р. е, че когато думата завършва на "т" или "щ", то не се добавя "а", а "та".

Е отивам да си лягам, че почнах глупости да ръся.
 
От: Правописни ЗагаТки

СВЕЩ в какъв род е според теб? ами ПЕЩ?
Какъв е пълния член на свещ ако непълния е свещта?

Ако думата се съгласува с ЕДНА ... - женски род
Ако думата се съгласува с ЕДНО ... - среден род
Ако думата се съгласува с ЕДИН - мъжки род - само тук има пълен и непълен член

ЕДНА СВЕЩ, ЕДНА ЖЕНА, ЕДНА ПЕЩ - женски род. В този случай, знаем че няма непълен член (защото е женски род).

Ако беше в мъжки род, тогава имаме пълен и непълен член.
 

Горе