За и Против nofollow

Pesho1978

Well-Known Member
dtodorova каза:
Blinky каза:
Украсени, има се предвид много банери или картинки, който да разсейват бота на търсачките, Еми хубаво е да е чист без много изходящи банери, по принцип бота, не ги одобрил повече от 20 изходящи линка на главната страница, Защото той си чете съдържанито и по едно време (ако е 20 пъти е грубо) ти го изхвърляш на друга страница. Енидственият начин това да е в полза е когато, даденият линк води към страница, която ти връща линка пак към твойта страница.

А и другоро което е че повечето графики бавят зареждането на сайта ти, а това определено не е добре за посетителите и за бота. Ако е възможна да се улекоти, е хубаво да се направи.Гледай сайта ти да е в рамките на 80к - даже е много.
-----------------------------------------------------------------
Internet Affiliate Marketing

Аз бих сложила тук по едно ноу фолоу на всички банери, и външни линкове (освен може би тези външни, с които сме си стиснали ръцете за нещо). Единствените линкове към които да пускам пейдж ранк да са си текстовите линкове към другите ми ВАЖНИ страници - страниците които продават (не към Търмс & Къндишънс примерно). Тогава ботовете не ги мисли :)


nofollow == EVIL

НЕ ГО ИЗПОЛЗВАЙТЕ, НИКОГА
Използвайки nofollow нарушавате препоръките на Google
 
MacTeP каза:
dtodorova каза:
Blinky каза:
Украсени, има се предвид много банери или картинки, който да разсейват бота на търсачките, Еми хубаво е да е чист без много изходящи банери, по принцип бота, не ги одобрил повече от 20 изходящи линка на главната страница, Защото той си чете съдържанито и по едно време (ако е 20 пъти е грубо) ти го изхвърляш на друга страница. Енидственият начин това да е в полза е когато, даденият линк води към страница, която ти връща линка пак към твойта страница.

А и другоро което е че повечето графики бавят зареждането на сайта ти, а това определено не е добре за посетителите и за бота. Ако е възможна да се улекоти, е хубаво да се направи.Гледай сайта ти да е в рамките на 80к - даже е много.
-----------------------------------------------------------------
Internet Affiliate Marketing

Аз бих сложила тук по едно ноу фолоу на всички банери, и външни линкове (освен може би тези външни, с които сме си стиснали ръцете за нещо). Единствените линкове към които да пускам пейдж ранк да са си текстовите линкове към другите ми ВАЖНИ страници - страниците които продават (не към Търмс & Къндишънс примерно). Тогава ботовете не ги мисли :)


nofollow == EVIL

НЕ ГО ИЗПОЛЗВАЙТЕ, НИКОГА
Използвайки nofollow нарушавате препоръките на Google


По-абсурдно нещо не съм чувала :)
Надявам се че ще чуя някаква добре подплатена с ресурси обосновка, защото инак просто ще приема че се шегуваш (което си го мисля и в момента де) :-Р
 
MacTeP каза:
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=35769

Quality guidelines - basic principles

Make pages for users, not for search engines.

Слагането на nofollow е правене на сайта за търсачките, следователно == EVIL

Това си е твоя презумпция. Там не пише ако ползвате ноу фолоу си вкарвате автогол на сайта. Всичко което Гугл искат е все по-малко хора да им се бъркат в работата, за да може на спокойствие да си работи алгото и те да си правят годишните милиарди. Ние тук сме се събрали за да се учим да правим точно обратното (за алгото, не за милиардите) :)
 
Не съм казал че с nofollow ще си навредите на сайта, поне не от към търсачките... казах че nofollow е лош и да не се използва. Защото играем по свирката на google, а аз много мразя да играя по нечия свирка. Общо взето всички занимаващи се активно със SEO пропагандираме против nofollow, защото просто не е правилно

След като съм сложил линк на някъде, значи сайта го заслужава, защо да му отнемаме тежестта?
 
MacTeP каза:
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=35769

Quality guidelines - basic principles

Make pages for users, not for search engines.

Слагането на nofollow е правене на сайта за търсачките, следователно == EVIL
Чакай че се вдъхнових! Използването на ноу фолоу е точно една от тези прословути СЕО техники, заради които повечето хора със сайтове ровят във форуми за СЕО. Мене лично никой не може да ме спре сама (чрез ноу фолоу) да реша коя от страниците ми ми е важно за пред търсачките, и коя има нужда да бъде побутната. Иначе подкрепям идеята за "сайтове за юзърите", но в случая юзърите и хабер си нямат имам ли аз ноу фолоу нямам ли. Всичко което те искат е да получат това което искат - услуга, информация, каквото и да е. Моя работа е да насоча пейдж ранка ми точно към страниците с най-добро и релевантно съдържание, така че Гугл могат да пишат каквото си искат, докато съм с бялата шапка на главата, мога да правя каквото аз реша, че е добре за сайта и посетителите ми :)
 
Мастър, ние не си ли говорим по две различни теми? :) Сега обърнах внимание. :shock:
Това което казваш е хубава кауза, ама малко партизанска за мен. Гугл си е тука и е факт че диктуват правилата. В крайна сметка аз искам позиции не ме интересува дали Гугл или тея дето ще ги изкарат от играта ядат баницата. Повтарям пак, хубаво е да не им се даваме ама дай все пак и да си вземем максимално от ситуацията, ако единствената причина да не ползваш ноу фолоу щото не ти допада да ти командват парада - хубаво. Ама се уточнявай за тея неща, някой може пук да иска да си продаде душата :twisted:
 
dtodorova каза:
MacTeP каза:
това което описваш като ситуация е grayhat мен ако питаш :)

абе да речем че е уайт хет, с кофти ариел :roll:

Да де сивее нещо там ;)


Ами въпрос на гледна точка е малко с nofollow какво се печели и какво се губи. Понякога може да загубиш повече отколкото да спечелиш, а имено трафик, който не линква към теб щото не си им симпатичен щото слагаш nofollow, коментари от хора, който ги пускам с идеята да вземат още някое линкче и тн...
 
MacTeP каза:
dtodorova каза:
MacTeP каза:
това което описваш като ситуация е grayhat мен ако питаш :)

абе да речем че е уайт хет, с кофти ариел :roll:

Да де сивее нещо там ;)


Ами въпрос на гледна точка е малко с nofollow какво се печели и какво се губи. Понякога може да загубиш повече отколкото да спечелиш, а имено трафик, който не линква към теб щото не си им симпатичен щото слагаш nofollow, коментари от хора, който ги пускам с идеята да вземат още някое линкче и тн...
Ех, Мастър, то това му е хубавото на ноу фолоуа, че можеш да си избираш дали и къде да го слагаш. Въпроса не е черно или бяло, нофолоу навсякъде или никъде. Ако имаш страница със ТОС, ще сложиш ли да ти тече ПР натам, на някакви афилиейт банери дето програмата 5 пари не дава за линка към хттп://вфсбфснс.цом? За тея неща говоря по-общо. Аз примерно слагам на всички US ресурси които ползвам в блога ми, защото не очаквам Ранд Фишкин или Википедиа да линкнат кум БГ блога ми. Във всеки по-голям сайт има страници които нямат нужда от ранкване, защо да си пращаш ПР-а натам? Това имам предвид ... Нофолоуа е своего рода инструмент, как, за какво и колко ще го ползваш си е твоя работа :) Ама като всеки такъв трябва умно и с мярка :wink:
 
малко ще се намеся в "спора" понеже ми се струва, че Мастер-а каза доста неправилни неща и най-вече свързването на nofollow с принципа "Make pages for users, not for search engines." Разбираемо е донякъде, че не искаш да угаждаш на принципите на Г, но nofollow няма абсолютно нищо общо с usability-то на една страница за обикновения юзър. Според мен е неразумно да не се слага nofollow на линкове към страници като contacts например.
Освен това спомена нещо което ми се стори доста наизуст казано:
Общо взето всички занимаващи се активно със SEO пропагандираме против nofollow, защото просто не е правилно
Интересно ми е кой имаш предвид като обобщаваш така, какво намираш за неправилно, за мен и повечето ми колеги нещата не стоят така както казваш.
Иначе си прав за едно, че може да се изггуби трафик като коментари в блог например с изходящи nofollow, но трафик от хора които пишат с единствената идея да си сложат линк към сайта си повярвай не ти трябва :wink:
 
Според мен "nofollow" не помага за PR, ясно е че не дава PR на линкваните сайтове, обаче линковете си влизат в броя на всички изходящи линкове. Докато имах много такива nofollow линкове не можах да кача PR. Това беше преди около година и половина, може вече да не е така. Моя съвет е да се използва <A HREF...> само там където е важно, ако имам някакви не особено нужни страници мога да направя връзка към тях с JS, и абсолютно безмислено е да се слагат такива линкове:

Код:
<a href="" onclick="window.open('http://...')...">...</а>

Такива са bookmark-иконите отгоре във форума, ако няма застряховка с линк по-добре да бъде <SPAN ONCLICK="...">
 
AxCx каза:
Според мен "nofollow" не помага за PR, ясно е че не дава PR на линкваните сайтове, обаче линковете си влизат в броя на всички изходящи линкове. Докато имах много такива nofollow линкове не можах да кача PR. Това беше преди около година и половина, може вече да не е така. Моя съвет е да се използва <A HREF...> само там където е важно, ако имам някакви не особено нужни страници мога да направя връзка към тях с JS, и абсолютно безмислено е да се слагат такива линкове:

Код:
<a href="" onclick="window.open('http://...')...">...</а>

Такива са bookmark-иконите отгоре във форума, ако няма застряховка с линк по-добре да бъде <SPAN ONCLICK="...">

Изобщо и през ум не ни е минало, че някой може да му се дигне ПР от ноу фолоу .... той разпределя ПР който вече е на сайта. Що се отнася до джаваскрипта, като го ползваш да не би Г да вижда повече изходящи линкове? Иначе си прав че не е хубаво да нямаш никакви изходящи, но ние това вече го застъпахме с Мастъра, че не става въпрос да го има навсякъде или никаде ... просто може да се ползва разумна за някой излишни (за търсачките) страници датс ол.
 
dtodorova каза:
Що се отнася до джаваскрипта, като го ползваш да не би Г да вижда повече изходящи линкове?

Напротив. JS ми трябва за да намаля броя на изходящите линкове, за да хвана PR, обаче "nofollow" не помага и затова предпочитам 50 от 100 линка в страницата да ги заменя с

Код:
<span onclick="self.location='URL';">Link Text</span>

Аз поне така си мисля, може и да не съм прав, няма да споря.
 
AxCx каза:
dtodorova каза:
Що се отнася до джаваскрипта, като го ползваш да не би Г да вижда повече изходящи линкове?

Напротив. JS ми трябва за да намаля броя на изходящите линкове, за да хвана PR, обаче "nofollow" не помага и затова предпочитам 50 от 100 линка в страницата да ги заменя с

Код:
<span onclick="self.location='URL';">Link Text</span>

Аз поне така си мисля, може и да не съм прав, няма да споря.

Ъ?????

Моля те, недей така, джаваскрипта в случая е другия начин да получиш ноу фолоу ефект ... за изходящите ти линкове е абсолютно едно и също, с тая разлика, че при ноу фолоу линковете ще бъдат кроулнати но няма да пуснат ПР, докато при джавасрипта няма да бъдат изобщо кроулнати. И на мене не ми се спори за тея неща, има маса материал онлайн по темата.
 
В единия случай имам 100 изходящи линка, а в другия 50. Това е разликата. Със или без "nofollow" линка си е линк. За мен няма никакво значение дали линкваната страница ще хване нещо, интересува ме моята.
 
AxCx каза:
В единия случай имам 100 изходящи линка, а в другия 50. Това е разликата. Със или без "nofollow" линка си е линк. За мен няма никакво значение дали линкваната страница ще хване нещо, интересува ме моята.

Добре, днес по-късно ще напиша един обяснителен пост по темата в блога ми, едно само искам да те попитам. За каква оптимизация иде реч изобщо щом ти е все тая как се разпределя ПР-а по сайта ти и накъде отива?

Момчета, айде включете се да я клоузнем тая тема един път завинаги. Дайте да го изчистим тоя въпрос с ноу фолоу, джавасцкрипт и тъй нататък. Тъй да си блъскаме двамата с AxCx по масата до никъде не стигаме.
 
dtodorova каза:
За каква оптимизация иде реч изобщо щом ти е все тая как се разпределя ПР-а по сайта ти и накъде отива?

Имах предвид изходящи линкове към външни сайтове или мои безполезни страници които нямат нужда от PR4, напр. страница от рода на contacts.php на която има адрес, телефон и мейл и към нея има линкове на всички страници от сайта.
 

Горе