Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

rak

Active Member
Агенцията по заетостта отпуска до 20 000 лева на безработните българи за стартиране на собствен бизнес. Парите се дават абсолютно безвъзмездно и не трябва да се връщат.

Хората, които към момента са без работа, наброяват около 300 000 българи. Ако някой от тях реши да си отвори магазинче за цветя, например, ще му трябва начален капитал от точно около 20-25 000 лева - пари за регистриране на фирма, купуване на касов апарат, стока и въобще за всичко необходимо. Ако реши да ги изтегли като кредит за 5 години, заради лихвите ще върне на банката с около 7 000 лева повече.

С новата европейска програма обаче, предприемчивите безработни могат да получат до 20 000 лева безвъзмездно и да забравят за вариант кредит или пари назаем. Парите по програмата ще стигнат за подпомагане на собствен бизнес на поне 2 500 души, съобщи БТВ.

Капацитетът е за около 10 000 души, които ще бъдат обучени в две направления - "малък и среден бизнес" и "бизнес услуги". Обучението ще продължи между два и три месеца. След това всеки ще бъде консултиран как да разработи собствен бизнес модел, с който да кандидатства за отпускане на субсидията, която може да достигне до 20 000 лева - пари, които не трябва да се връщат. От помощта ще могат да се възползват поне 2 500 души, като предварително трябва да са регистрирали фирмата си.

През първата година на бизнеса собственикът има право на безплатни консултации, затова как да го развива. Новата програма ще съществува до 2013 година. Документите се подават в бюрата по труда. В програмата не могат да се включат безработни, които получават социални помощи. Не са изключени и варианти за злоупотреби с регистриране на фалшиви фирми, за да се получи субсидията.

От Агенцията твърдят, че контролът ще бъде железен. През първата година непрекъснато ще се следи дали се изпълнява бизнес моделът, с който е кандидатствал безработният.


Автор:
Татяна Георгиева
източник
--------------------------
Чудя се, дали простосмъртните безработни ще се доберат до тази програма?
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Хахаха щом Бунака е съобщил нищо чудно да се окаже, че на безработните всъщност няма да им се раздават безвъзмездни субсидии, а това е един вид 30 годишен кредит който трябва да се върне на 400% :D

Изобщо недейте се връзва на тия предизборни балончета с въздух под налягане.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Ихиии 20 бона ще раздават. Да ги дадат на собствениците на микро бизнес вместо да вдигат данъци и осигуровки, те ще наемат безработните.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Това още в понеделник ще го проуча на какъв принцип работи.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Това още в понеделник ще го проуча на какъв принцип работи.

Сигурно ще е на стандартният принцип с проект. Тези са ми съмнителни ама дори да се докопаш до парите ще те следят изкъсо. Като ти дишат във врата кръвопийци нема да прокопсаш. biggrin2.gif
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Нека да следят. Кой бяга от подарък за старта на собствения си бизнес? Имам готов бизнес план, но пари нямам. Кажи речи като за мен е тая програма.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Още понеделник ще проуча нещата. Но от нета имам следните впечатления: Проекта е задвижен май от 2007ма, като 2009 е забуксувал ( и по-добре, защото тогава имаше повече корупция май и тогава щеще да потъне в дън земя финансирането ). Май има няколко етапа като първия е кандидатстване за обучение. За сега никъде, дори на официалните страници не намерих срокове, изисквания и.т.н.. Всичко е нахвърляно, явно тази програма е била забравена и сега явно предизборно са се сетили за нея и са юрнали нещата ама то си личи, че е хаотично. Има линкове, които не сочат на никъде, има някакви архиви с пакети с документи, които не се знае за какво са и са написани на оня висок безмислен стил дето трябва да си автора на документа, че да имаш шанс да го разбереш - аз не съм глупав човек, винаги съм бил топ3 на класа си. Още понеделник ще проуча нещата повече.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Пълни глупости !
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Да ти кажа честно не си прав. При всичката корупция и.т.н. бюрокрация и простотия все нещо се процежда и до обикновени хора. Ако ние обикновенните хора спрем да си търсим правата за тези проекти тогава те ще си ги раздават с чиста съвест сами на себе си. Аз мога да кажа, че съм бил една година на работа в чужбина точно по една спогодба, за която имаше квота от 50 човека годишно, и за която всички казваха, че нямат шанс. В резултат, даже не се запълни квотата.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Някой има ли по-добро инфо от това, защото на мен ми звучи, като нещо много позитивно и добре дошло. Веднага ще им намерим място. Все пак при нас инвестициите да идея малко по икономически и с малко може да се направи много. Не знам дали това ще помогне на някой, но определено ще му засили онлайн бизнеса. Сигурно се минава през специална комисия, която си иска своето. Не съм скептичен, но изглежда много хубаво.

tanipo, бате, ако е възможно да ни дадеш малко инфо за това, ще ти бъда благодарен. Не за друго, но един предприемач гледа всяка една възможност, нали така? :) Само да не е някакъв предизборен PR,който да увехне веднага след изборите и пак да се зацикли. Абе хората ни дават пари, тия кретени се дънят. Знам, че нямат далавра да раздават пари на истинските предприемачи, но поне да го правят и да извлекат добър PR от това. Все повече се убеждавам какви малоумници ни управляват. Даже не си дават зор да правят добри новини и да извличат полза от това. А карат продажните ни медии да бълват лъжи.

Ще се радвам да е истина това. Бях чул още преди 3-4 години за това, но мислех, че комисията леко спъвала цялата система и не са били отпуснати много, да не кажа никакви. Или бяха нещо във високите изисквания или в корупция около оформянето на документите за тази субсидия, но имаше нещо.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

За сега не знам повече от това, което написах за програмата. Според мен 2007/2008/2009 спряха финансирането от Европа по много проекти, защото съм се интересувал и от други такива. И с този тогава са забуксували нещата. Някъде видях коментари, че на хора които са се обаждали да питат 2009 са им казали, че за момента още търсят статистическа агенция да проведяла проучване дали би имало интерес към тази инициатива. Това последното го оставям без коментар.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Ама моля ти се, кога ли съм бил прав, пишем си ей така да ви дразня..какво друго може да е :)
Програмата е просто уникална! Трябва да си ТВЪРДО безработен, ни почасово, ни на помощи, ни на нищо...Скачаш в некви курсове - тримесечни, които никой още не е споделил как ще са, що ще са...а дали и ПАРИ няма да струват. ОК не говорят за плащане...ама един баш безработен само покрай тях ще му трябват едни 15 кинта дневно. После, след тия курсове, а и най-важното преди да кандидатстваш, трябва да си регнеш фирма...тоест - уйде коня у реката. Ти регни фирма като безработен, задължи се със секви осигуровни, изисквания, касови апарати и прочие, па после ходи кандидатствай за нещо дето му викат "ДО 20000". До 20000, ама може и 2К, щото за бутка дето ще изкараш с нея макс 3 месеца покрай хиените дето ги е брулил ветъра 100 години, щи дадът толкова...после ходи гледай втората част на филма - БАНКА ! Мда банчица, една такава убавка и хрупкавка, ще те схурка за отрицателно време. А без банчицата няма да можеш да продължиш "бизнесот" повярвай ми. Всъшност с нея че се закопаш дваж, ама тва е друга тема :)
Иначе убава работа ама #цензура#, програмката до 2013, ама макс можело да се "облажат" от нея 2500 кандидатващи. Е бате тия 2500 че се изредат до нова година.
Друго, СПОРЕД ПРАКТИКАТА, верно ли смяташ, че тая работа ще е толкова безвъзмездна дето я редят?? Мене малко ме съмнява да мине без некои доутепващи те подписа, ама айде да не го чекнеме, а да видим какво реално ще се случи, щото програмки "облагодетелстващи" дребният бизнес - много, ама до сега ни една не е била облагодетелстваща. По скоро си редят ПР-а, и ще залебят некоя друга банчица..хрупкава...интересно ми е да разбера през коя ще въртят "бизнеса"
Бе май че минат 100К безработни да ги регнат и да "усвоят" некви турбо яки цифри за 3-месечните курсове (щото повервайте ще са яки цифри), че лапне некоя още убава фирмица една яка парица, покрай тоя калабалък още некое друго ведомство, друг баджанак, малко ПР-че и тва ще е олелията. Ще гръмнат макс 200-300 пича дет са им дали 2-4К пара за бутки и тва ще е - бели коси, разбити нерви, сърца, семейства ахахах Е а дано да не е тала, а дано де...
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Какви яко схеми ще се заформят...
Близък роднина на тоя дето одобрява моментално напуска работа.
Същия близък роднина отива на курс при друг близък роднина.
Накрая всички доволни и щастливи роднини си делят 20 бона чиста пара.
Някой спомня ли си дъщерята на съдията, дето отиде (по документи) да живее в някакъв бардак, за да може да и отпуснат евтино земя на "кофтито" място на брега на морето? И бедната си построи селска гимназия. Някой направи ли им нещо? Не?
Е това ще стане и с тия пари!
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Абе всичко е така както го описвате, но ние какво да правим? Да не се кандидатираме изобщо ли? Затова и политиците ни такива защото умници като МадГугглеБота са прекалено възвишени и негативно настроени за да се кандидатират. Пак казвам че негативизма, сарказма и иронията няма да ни помогне. Единствения начин да не потънат тия пари някъде е млади и инициативни хора да кандидатстват и постоянно да упражняват натиск. Да не забравяме че живеем в информационната ера на интернет. А е видял някой измама нещо, а утре всичко ще цъфне в нета.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Абе всичко е така както го описвате, но ние какво да правим? Да не се кандидатираме изобщо ли? Затова и политиците ни такива защото умници като МадГугглеБота са прекалено възвишени и негативно настроени за да се кандидатират. Пак казвам че негативизма, сарказма и иронията няма да ни помогне. Единствения начин да не потънат тия пари някъде е млади и инициативни хора да кандидатстват и постоянно да упражняват натиск. Да не забравяме че живеем в информационната ера на интернет. А е видял някой измама нещо, а утре всичко ще цъфне в нета.

Прав си, ама не съвсем. Първо ще има едни 20 лева за документи, 30 лева за таксови марки, 80 лева за едикво си. Ще се набуташ а после я те одобрили я не.
Аз искрено пожелавам на всеки да успее да вземе тия пари, но отсега ви казвам че без "роднини" не става.
А и какво като цъфне нещо в нета? То толкова фрапиращи случаи са описани, че 1 година няма да ти стигне само да ги прочетеш. Някой да е направил нещо? Полицай? Прокурор? Съдия? Да има някой в затвора?
Хващат ги с белязани банкноти и ги пускат.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Абе всичко е така както го описвате, но ние какво да правим?

Изкарай си ги тези 20к от нета примерно и си ги вложи у к'вото искаш. Да предположим, че всичко е като в приказките и ти дадат тези пари, ще ти упражняват ежедневен тормоз, пардон контрол да те видят как ги усвояваш. Проблема е, че в БГ ако не ползваш black hat offline methods :D няма да прокопсаш, такива са правилата на "игрътъ". Ако ползваш и те хванат обикновено те карат да връщаш кинтите(в този случай не знам как е).

Иначе и аз съм на мнението на колегите, че ще изхабиш една камара пари, нерви, време и ако не си депутатско или кметско чадо ще ти отпуснат трибуквен.biggrin2.gif
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Мисля, че съм по-умен от някакви лелки от администрацията. Няма невъзможни неща. На мен не ми пречи да подам документи и да посещавам курса за забавление. Приемам го все едно съм пуснал някой фиш за тотото. Ако някой го плашат 30лв такси, то няма какво да ги говорим изобщо с въпросния човек. Няма да изгубя нищо освен малко време. Може пък да превърна кандидастването по тази програма делото на живота си. Да почна блог, да ангажирам преса, радио и телевизия, да го направя като риалити шоу направо :). Аз през живота си съм минавал през иглени уши на няколко пъти и това конкурсче не ме плаши :).
 
От: От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Иначе и аз съм на мнението на колегите, че ще изхабиш една камара пари, нерви, време и ако не си депутатско или кметско чадо ще ти отпуснат трибуквен.Виж файлът 2268
Все си мислех, че може и да не е толкова зле положението за някакви си 20К. Не са малко пари, и хората, които знаят как се изкарват ще потвърдят, но не мисля, че тези които ги крадат и правт врътки го знаят. Та те би трябвало да гледат на тов, като на нещо, за което не е нужно да минаваш през 7те круга на ада, за да те удобрят. Все пак говорим за благото на бизнеса, не е за лична облага на някой. Ако е добър ще има лична облага, но това си зависи от човека и това какво ще развива. За това тая някаква надежда в това. Ако не друго ще има преспективи за бъдещо мотивиране на малкия и среден бизнес. Ако всичко е ок и не е толкова зле както е било или се твърди всеки има шанс да си засили неговият бизнес, бил той онлайн или офлайн. А това за безработния, винаги може да се измисли.

Има много изписано за всякакви шарлатании и какви ли не злоупотреби и откакто съм онлайн, не съм чел или не съм срещал някой да се е похвалил със спечелване на тази субсидия и започване на макло бизнесче. Жалко е и ако няма ще е повече от демотивиращо за всеки дръзнал да опита. Аз поглеждам от погледа на интернет предприемача, на който му трябва такава минимална за размерите си финансова инжекция, за да мине, както викаме ние компютърджийте, другото ниво. Далеч съм обаче от мисълта, че ще се получи веднага, но съм за това, че ще стане с добре подготвен план и стратегия, да им се покаже на ония "професионалисти" как с 20К може да се направи нещо много по-схосно и добро от това за 6.5 мил. Важното е да се вярва за сега, а дали ще стане е друг въпрос.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Само да спомена, че посещенията на такива курсове също се заплащат. Тоест, ако ходите на курса ще ви дават някаква минимална сума за да ви мотивират. Те знаят, че човека е безработен и все от нещо трябва да живее през това време. За всичко това плаща Европа разбира се, а не държавата.
 
От: Безвъзмездно ще раздават по 20 000 лв на безработни за стартиране на бизнес

Не съм песимист....
реалист съм...
80% от тези пари ще се откраднат по всевъзможни пътеки.
Останалите ще се разпределят с връзки...
Възможно е маааалък процент да станат наистина реално дадени на хора и то ще е за замазване на очите...
99% от тези хора ще фалират за по малко от година!
 

Горе