Въпрос за написване и продажба на книга

mvmrik

Well-Known Member
Почнах да пиша една книга, няма да казвам на каква тематика е, но е обща - подходяща за всякакъв пол и възраст. Та мисълта ми е - какво да я правя след като я напиша?

На мен ми харесва и не го правя само за печалба, но все пак кой би отказал допълнителни приходи, аз поне не искам :)

Гледах цени на разни печатници, за нормална книга от 200 страници искат по 7-8 лева, това ми се вижда много и значи трябва да се продава скъпо, не ме устройва особено. Как е по-изгодно според вас - да търся някое издателство, ако случайно се навие да я отпечата или да обикалям по печатниците и да търся по-ниска цена, за да си я отпечатам сам.

Освен това ме интересува и как стои въпроса с продажбата? Мисля да направя и сайт, в който да се продава както на хартиен, така и в електронен вариант. Малко ми е мътно как става разпространението, ако се занимавам сам и дали въобще ще има желание някой да ми продава книгата. Може и към сайта да се направи някакво дропшипърство :)

Другото което се чудя е, как става продажба на такава книга на чужд пазар, понеже мисля да се пише и на английски? Дали има сайтове в които може да се продава или трябва само чрез моя личен сайт? За хартиения вариант не ми е ясно как ще става изпращане до чужбина и дали си заслужава въобще да има такъв на английски?

Ако имате някаква информация или можете да ми отговорите на някой въпрос, ще се радвам. Всяко нещо което науча ще ми е полезно. Само не ме разубеждавайте, защото вече съм я започнал и както казах това ми харесва, дори и да нямам печалба няма да съжалявам.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Или имам някакво дежаву или си мисля, че и в друга тема беше питал за тая книга и мисля ти бяха цитирали някакви данни. Ако си спомняш къде може ли да дадеш линк, че ми стана интересно да си припомня какво ти бяха казали.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

За друга книга ми трябваше тогава, ето я темата http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=22777

Онова отпадна, но сега съм решил сериозно, макар че цените на печатниците които видях са много скъпи. Не знам каква надценка им слагат по принцип, но самото отпечатване ако е 7 лева не си заслужава.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

За друга книга ми трябваше тогава, ето я темата http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=22777

Онова отпадна, но сега съм решил сериозно, макар че цените на печатниците които видях са много скъпи. Не знам каква надценка им слагат по принцип, но самото отпечатване ако е 7 лева не си заслужава.


Попитай ги, дали има отстъпки за по-голяма бройка.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Голямо значение има коя е печатницата. Аз съм се занимавал навремето...има значение , голяма ли е , малка ли е , печатат ли директно или са посредници и.т.н. Имаш вариант само електронна да я пуснеш, или да събереш поръчки и така да печаташ. Това 7 лв за какво е , то има значение хартия, корици , изработка какви са и.т.н. Обема също е от значение. Направи си сметката добре...електронна ще продадеш по-малко, но пък толкова време и главоболия ще спестиш, че ако инвестираш времето в промоция на книгата в електронен вариант може и да излезеш по на печалба. Варианти много.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Как се защитават ел. книги ? За да може да ги купува който му е необходима и да не я разпространява. Става дума за ел. учебник, който се ползва от 20 - 30 студента от един курс (въпросът ми е как да я пусна без да я купи един и да си я разпрати на колегите си, а и те да я купят)
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Как се защитават ел. книги ? За да може да ги купува който му е необходима и да не я разпространява. Става дума за ел. учебник, който се ползва от 20 - 30 студента от един курс (въпросът ми е как да я пусна без да я купи един и да си я разпрати на колегите си, а и те да я купят)

Може да бъркам, но мисля, че няма такъв вариант. Това си е "стара българска практика" - един купува, останалите разпределят разходите и след това получават копие.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Можеш да ги заключваш с индивидуален ключ, има си начини порови из нета. Освен това на книга много лесно се защитават авторските права. Един приятен подход е книгите с постоянни ъпдейти. Купуваш я и имаш ъпдейт, който си теглиш. Мисля SEO Book е на тоя принцип.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Автора на книгата взима 8%
Посредника (между издателството и книжарниците и прочие) взима 30-40%
ДДС - 20%

От там нататък от другите приходи се разпределя % между издателя и в отстъпката за книжарници и т.н.

П.С. Възможно е да са различни % в различните издателства.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Хаха, това е смешно, по добре да се наблегне на промоция на електронна книга или собствена онлайн дистрибуция на хартиен носител евентуално с предварителна поръчка или лимитирана пробна серия. Най-добре и двата варианта да се пробват. Това е смешно 8% при средна цена от 15лв за книга е 1.20лв на книга. Като знам какви тиражи се реализират, човек може да си напише цяла книга за 200-300-500лв :), по добре електронна версия или лимитирана самостоятелна онлайн дистрибуция на хартиен носител.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Цената за отпечатване на книга в печатница зависи от няколко неща, а не само от броя на страниците, които ти си посочил. На първо място тиража, за нисък тираж цената на бр. е висока. Второто е хартията - каква хартия ще избереш. Третото е цветността, дали ще имаш четирицветна корица, ще има ли цветна вложка или втори, трети или четвърти цвят вътре в книжното тяло. Четвъртото е дали ще занесеш книгата готова за печат, или ще искаш от тях и предпечат. Има и други по-маловажни фактори. А иначе да тръгнеш по издателства, първа книга, неизвестен автор, шансове имаш около нулата някой да се заинтересува, честно. Да не говорим пък ако контактнеш някое англоезично издателства, известните получават стотици ръкописи на седмица, едва ли ще ти обърнат внимание близките няколко години, дори да си гений и с перфектен английски, което не е много сигурно нали? Не искам да те отчайвам, всеки е почнал от нулата, дори и Толкин и Ролингс, така че все пак опитай.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Ще си печатам сам най-вероятно, аз ще си направя предпечатната подготовка, само печат ми трябва, ще обиколя и ще видя как са цените. Колкото до електронния вариант, ще го има и него на БГ и на английски. Къде може да се продава най-вече английската версия - гледам в amazon имат нещо подобно, но не съм го гледал обстойно. Иначе доста такива сайтове намерих в които да си продаваш книгите, колко са надеждни е друг въпрос.

Иначе варианта със собствен сайт на БГ и на английски си остава. От него ще може да се плати и да се изтегли онлайн или да се поръча печатното издание. Поне така съм го запланувал.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Относно онлайн разпространение:
Бих ти препоръчал да погледнеш тези: http://choveshkata.net/blog/

Относно защитите:
Книги, филми, музика и подобни материали няма полза да се защитават по какъвто и да е начин след като по този начин ти по подразбиране считаш ползвателите (в случая читателите) за нарушители/крадци/пирати, което ги подбужда да бъдат такива дори и да не са. Ако някой не иска да даде пари за нещо, просто няма да даде. Винаги ще се намери начин да се заобиколи дори и най-сложната защита. От друга страна ако даден автор бива харесван от аудиторията, не би било проблем доволен читател да задели някой друг лев за любимата си книга/автор.
Печалбата от онлайн книги е по-голяма, тъй като не е проблем за доволен читател да даде 2-3-5лв за книга (почти всички ако не и всички пари отиват за автора) вместо да даде за нея 15-20-30лв за хартиен вариант (от тези пари авторът вижда много малка част). Ако има директен контакт автор-читател, вероятността за приход от книгата е голяма. Обратната връзка мотивира автора да пише, а читателите - да финансират и очакват с нетърпение следващите книги на този автор.

Относно книжното издаване:
Ако толкова държиш да има книжна версия, мога да те свържа с мой познат издател (не от най-големите, но честен), но преди това е хубаво да знам в общи линии каква е темата на написаното.

Относно популяризирането:
Може да потърсиш реклама на книгата си в най-популярния български библиотекарски сайт - http://chitanka.info/
Книгите се излагат в най-горната част на страницата в категории "Открийте", "Купете си" и "Прочетете" с картинка на корица на книгата. Никакви пари няма да ти струва това, тъй като chitanka.info е проект с идеална цел. Много са печени, така че със сигурност ще ти помогнат.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Може да пробваш да продаваш евтино. Ако имаш възможност да разделиш книгата си на отделни, по-малки части, може да ги продаваш отделно. Щом ти харесва да пишеш, ако пишеш интересно и увлекателно, напиши няколко малки интересни книги или поредица и ги предлагай в електронен вариант на ниска цена. Имаш предимство, че можеш и на английски да ги пишеш. Като са евтини едва ли някой ще си прави труда да ги препредава на приятелите си - особено чуждите ти клиенти едва ли ще се замислят да ти платят някаква елементарна сума и да получат копие от теб, отколкото да губят време да търсят безплатен вариант.
Важно е да напиша, че идеята не е моя. За съжаление, не мога да дам линк към информацията, където четох за това. Една тийнейджърка пишеше малки фентъзи книжки, които доста се харесват на нейните връстници и продаваше огромни тиражи в електронен вид. Клиентите очакваха с нетърпение всяка следваща, за да си я купят.
 
От: От: Въпрос за написване и продажба на книга

Относно онлайн разпространение:
Относно защитите:
Книги, филми, музика и подобни материали няма полза да се защитават по какъвто и да е начин след като по този начин ти по подразбиране считаш ползвателите (в случая читателите) за нарушители/крадци/пирати, което ги подбужда да бъдат такива дори и да не са. Ако някой не иска да даде пари за нещо, просто няма да даде. Винаги ще се намери начин да се заобиколи дори и най-сложната защита. От друга страна ако даден автор бива харесван от аудиторията, не би било проблем доволен читател да задели някой друг лев за любимата си книга/автор.
Точно това имах предвид като написах, че не можеш да измислиш абсолютно никаква защита, която да спре копирането. Но Unwise е прав - ако твоята книга или учебник е добър всеки ще предпочете да си го купи. stoineff, задай си и следващия въпрос: и уиндоус е със защита, кодове но въпреки това какъв е процента на пиратските копия?

А щом се отнася до учебник и искаш да прекараш студентите всеки да си го купи, то правиш един списък, издаваш учебника и после по списъка го продаваш. И казваш, че ще скъсаш всеки който не си купи учебник от теб!
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

И казваш, че ще скъсаш всеки който не си купи учебник от теб!

Е това па е ебаси рекета.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Е това па е ебаси рекета.

Е, рекет, ама ... той си го е казал:

Става дума за ел. учебник, който се ползва от 20 - 30 студента от един курс (въпросът ми е как да я пусна без да я купи един и да си я разпрати на колегите си, а и те да я купят)
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

За защита е ясно че няма какво да се направи. Особено с електронния вариант, аз гледам че не се и опитват. Купих си една електронна книга от сайта на Хеликон и е epub формат, нито е защитена нито нищо. Мога да я дам на всеки да я чете без да плаща, явно няма какво да се прави че да се защити само за 1 потребител. С хартиените е същата работа - всеки може да я прочете и да я даде на приятелите си да я четат, да я сканира, принтира и т.н.
 
От: Въпрос за написване и продажба на книга

Много внимавай с ценообразуването има продукти за които е по-добре да слагаш безбожно високи цени вместо 2лв.
 

Горе