Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Blinky

Owner


Здравейте приятели,

Вчера всички станахме свидетели на това как нейм сървърите на големия гигант GoDaddy паднаха за много време. Сигурно много колеги са имали проблеми с ъптайма на сайтовете. Реално, тези, които зорко са следили онлайн ресурсите си първи забелязаха това. Напоследък при зачестилите хаквания на уордпреси, фронт пейдж дейфеси, кражби на посетители и ъптайм проблеми сайт мониторинга стана важна част за онлайн бизнеса ни. Мисля, че ще е полезно за колегите да споделя опита си за една услуга, която ползвам за мойте сайтове и няколко фирмени сайта. Сайта е SendSignal.com и като един от първите му потребители, смея да твърдя, че са една добра възможност за мониторинг на сайтовете ви, с идея по-професионално от стандартните. Даже, аз лично го препоръчвам на хора, които имат сериозни клиенти и не могат да си позволят да не им работят сайтовете.

SendSignal.com алармира с SMS и емайл при проблеми със сайтовете ви. Навременната намеса е гаранция за едно - минимизиране на загубите. А един ден неработещ сайт са загубени пари. Примерът даден горе с GoDaddy е само един, сигурен съм, че сте били и свидетели на много други. Като казвам мониторинг, имам предвид услуга с която изгодно можете да следите състоянието на всичките ви домейни на всеки 2 мин.

От моя опит с подобни услуги мога да кажа, че цената е ниска на фона на световните сайтове, а услугата работи стабилно и с доставката на SMS-те, защото се работи директно с нашите GSM оператори. Ще спомена, че направих в началото и експеримент да сменя контролната дума в админ панела и след проверките, веднага ми писна на телефона SMS за дефейс алерт, че имам намеса в страницата и думата не е намеререна.

В момента новите акаунти ги активира съпорта им. Повече информация можете да получите тук: http://sendsignal.com/
Темата за Годеди може да видите тук.
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Дано да са ти платили за ревю-то :wink: Добре изглежда, ще се изпробва :)
 
Мерси за думите. Тук интересното е, че пробвахме системата в реално време как реагира. Наистина ми допадна идеята, че отбеляза мигновенно това, което бе засечено като проблем. В пробите беше промяна на текст в панела й, който реално скролна сайта и не намери нещо такова, за което изпищя, че има нередност.

А втория път, който не бях го планувал, беше когато имахме малък даун, и пак се върнахме. Стана в рамките на няколко минути, но това бе засечено с 2 SMS-а. Един веднага след падането и втория дойде, когато сайта се върна. Виждал съм подобни услуги на чуждия пазар, но реално ми се виждаха скъпи. И ако имате въпроси по техническата и друга част, ще имате отговор. Така, че задавайте ги.
 
Не, че искам да скапвам ревюто, или пък да казвам нещо лошо, ама нали си знаете, че съм ръб .. та да си кажа мнението.
1. Една селс пейдж без кой знае каква информация? Нима се очаква това да продава? Това което е написано в момента не би ме накарало да дам дори и лев за да тествам системата.
2. Пак към едно - е не можеше ли да има поне една страница със скрийншоти на предоставените възможности? Видео ревю, нещо?
3. Неправилно създадена система за поръчка - на който и линк да цъкна от различните пакети ме води към една и съща страница - регистрацията. Най-вероятно тогава ще ми се наложи повторно да избирам пакета. Да бе ама след регистрация и евентуално посещение на пощата, може да не помня кой от пакетите съм избрал -> Отвори сайта наново и си харесай, пък тогава избери ....

И не, че нещо, ама по-горе беше споменато wordpress .. пък много обичам това да се свързва с дупки, пробиви и прочие, та някой може ли да ми обясни преимуществата пред това да ползвам http://www.websitedefender.com/wordpress-security-scan-plugin/ в комбинация с http://www.pingdom.com/
смсите са в траел периода за pingdom, wsd за момента не предлагат такава опция, но пък предлагат известяване чрез имейл. Та силно ме съмнява някой който си изкарва парите от уебсайтове да не разполага с някой самсунг за 200 лева чрез който мейлите му идват на секундата (т.е. смсите се обезсмислят).

Не, че нещо ама услугата ми се струва безсмислена ..
 
От: Re: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

... по-горе беше споменато wordpress .. пък много обичам това да се свързва с дупки, пробиви и прочие...

Сигурно непрекъснато ти е много хубаво, блазя ти :))

Иначе:

Успех на проекта!

Няма лошо и в предложенията на КТомов, но нека има и един български проект и дано просъществува, конкуренцията никога не е излишна, даже има нужда от още такива (и всякакви други) бг проекти на сцената!
 
Последно редактирано:
ktomov, както винаги с креативно включване и реално точно това прави една тема успешна и четена. Мерси за което и никога, когато започнеш да пишеш тук не се взима за нещо негативно или да разваляш. Рядко се случва точни ти да го направи, да не кажа никога. Въпросите са ти много в целта и ще се постарая да бъда максимално изчерпателен тук.

1. Като цяло сайтът сега навлиза на пазара и е един нов проект, който ще търпи доста сериозно развитие както от вътрешна страна (системата), така и от външна - облика на сайта и неговите елементи. Това е единствената причина сайта да има такъв изглед, като това ще бъде коригирано във времето. Има неща да се дооправят (по външната част), както и текста да стане така, че да предложи повече яснота и да предизвика хората да пробват тази услуга.

2. Предвидени са не само такива материали (скрийншотове), но и обучителни видеа, който да насочат потребителя към идеята какво реално получава след като стане потребител на системата. И за стане интересно, тук ще приложа няколко, защото е редно така:

sendsignal.png

* Това е как изглежда главната страница, след логване в системата, като съм закрил информацията ми.

Както се вижда панела е максимално опростен и дава на всеки потребител възможността да оперира с него, без излишни усложнения. Сами можете да къстамизирате заявките, както и да имате пълната свобода да избирате опции, като:

1. На колко време да ви алармира за нередност.
2. След коя проверка да ви праща текстово съобщение (мейл и СМС).
3. За какво да ви алармира - вид нарушение.
4. Секция "Помощ", която да ви даде отговорите на някои въпроси, които касаят услугата.
5. Сигнали, отчетени в рамките на 24 часа.

Ако нещо друго се сетя или ме попитате, отворен съм за въпроси.

3. Това ще се вземе под внимание, защото е объркващо реално. Хубаво, че води към регистрацията, но е още по-хубаво да се знае от кой пакет си дошъл, като седи цената плътно във всяка стъпка до завърпшване на регистрацията и активирането на акаунта. Това ще се оправи също, ако не, ще се направи така, че да не се заблуждава потребителя. Мерси и за този анонс към всичко казано от теб.

Смея да кажа, че @ktomov е потребител, на който може да се допреш при тестване и анонс на услуга или продукт в тази сфера.

И веднага ще ти кажа 2 основни разлики:

1. Месечния абонамент - по-специално цената
2. Скоростта, с която ще пристигне СМС-а - не минава през 2-3 оператора.

Аз нон стоп съм в движение и нямам самсунг за 200 лева. :) Не инвестирам в телефони, ама грам. :) Не знам колко съм еквивалент за активен уебмастър, но реално мейлите ги чеквам като съм пред лаптопа и само когато знам, че чакам нещо. Седят ми отворени пощенските кутии, за да знам, че ще реагирам бързо. А за останалото време, в което не съм рядко влизам през телефона си.

Ще помоля за техническата част да се включи и самият провайдър на услугата.
 
Радвам се, че критиката ми не е била криво разбран. Успех на проекта. Ще изчакам известно време да видя как ще се развие и може да го изтествам :)
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Не разбрах ролята на примера с ГоДеди :) .
Ако сайтовете ми бяха на ГД, бях абонат на услугата, и бях получил СМС, .... Какво реално би ми помогнало това? :)

Първото което мярнах в шота от админ панела бяха граматическите грешки.
Като се зачетох по-нататък, включително и хоум пейджа, останах с впечатлението че изреченията са писани от 14-годишен.

Извод: поне лъснете стъклата на витрината преди да излезете пред магазина и да забиете тъпана..
 
Re: От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Не разбрах ролята на примера с ГоДеди :) .
Ако сайтовете ми бяха на ГД, бях абонат на услугата, и бях получил СМС, .... Какво реално би ми помогнало това? :)

Първото което мярнах в шота от админ панела бяха граматическите грешки.
Като се зачетох по-нататък, включително и хоум пейджа, останах с впечатлението че изреченията са писани от 14-годишен.

Извод: поне лъснете стъклата на витрината преди да излезете пред магазина и да забиете тъпана..
Добро включване. Реално би помогнало само за едно - да разбереш на време, че имаш паднал сайт и кой реално е той. След преглеждане на дадената ситуация, в която е той, ще разбереш и причината за това. Респективно, това се отнася и за вдигането му. А примерът даден с ГоДеди бе защото аз лично (какъвто е и стила на темата) разбрах от Facebook и форума, което реално е стратегическа грешка, ако си администратор на няколко сайта и някои (или един) е там. А по-лошия момента е самия клиент да го хване преди теб. Това вече е и издънка.

В момента, в който това се случва (да кажа 50% от времето) аз не съм на копма и разбирам по пасивни начини, че нещо е паднало или не работи.

Граматическите грешки ще се изчистят, благодаря за това. Реално и това прави силно впечатление. Мерси за доброто ти включване. Както винаги креативно. Ще се лъснат стъклата и силно се радвам, когато има такива критики и коментари - това помага за подобряването на сайта, бизнеса, системата.

Ще се радвам и на други отзиви.
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Браво много добър проект!!!!
Ще се възползвам със сигурност от услугите на този сайт.
Преди сайтовете ми са ставали доста нестабилни поради незнайни причини и от тогава станах голям параноик на тема сигурност.
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Блинки, ако беше казал че е твой сайтът, щях да съм по-деликатен :) .
Но към анонимни бизнесмени не проявявам кой знае какво разбиране.

Но иначе ще се радвам ако се вдигне общото ниво на офертите тук и се обръща внимание на детайлите.
Та da взема да намеря причина да си сменя общия attitude..
 
Не е мой сайта, на приятелче е. PR-ът е просто за да дам гласност на услугите му, така както бих помогнал на всеки друг тук. :)

Както казах, за техническата част - собственика с удоволствие ще отговори на всеки ваш въпрос. Може да се абстрахирате от това, че съм ползвател на услугите на сайта и да получите втори мнения от хора, които реално управляват повече от един сайт, чрез услугите на SendSignal.com .

Към мен лично ще се радвам да си по-директен и критичен. Само истинските хора могат да бъдат откровени един към друг. :) И го мисля. Истината винаги е и в детайлите. Спор в това няма. Особено като се представя пред една доста креативна и добре информирана за нещата аудитория. ;)
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Здравейте колеги, благодаря на всички за мненията и подкрепата.

Услугата е в помощ на оптимизаторите и уебмастерите с много сайтове, които искат да следят отблизо онлайн активите си. Много колеги от форума имат популярни сайтове през които продават реклама или продукти и за тях минутите офлайн са пропуснати продажби и загубени пари. Постарали сме се цените да са достъпни за всеки.

Всеки интернет адрес се проверява в избрания от вас интервал през няколко независими сървъра - два в Европа и един в САЩ.

Към момента всички нови акаунти се активират от отдел поддръжка. Ако имате нужда от помощ при добавянето на сайта ви в мониторинг системата или имате въпрос екипа ни е готов да съдейства и отговори на всичките Ви въпроси.


Sendsignal.com - Мониторинг и хакинг алерт услуга за вашите сайтове
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

И аз бих го тествал, щото много сайтове - много нещо. А и така с няколко лева на месец може да се разбере дали ти е надежден хостинг доставчика.
Щото сайта ти може да е на 3 рекуеста добре,и ти като си го зареждаш да си е ОК но ... всъшност на 4-тия да дава постоянно проблеми за конекция с база данни, тайм аут и т.н.

Но да не дава господ така да става де :) И аз ще изчакам да чуя какви са отзивите и май ще се регна.
 
Здравейте!

Помолиха ме за ревю на услугата и ми предоставиха акаунт за да го направя. Ще се опитам да бъда максимално обективен и да ме прощава собственика на въпросната услуга, но тя не отговаря на критериите ми. Знам, или поне се надявам това да е бетата и да се различава от финалната фаза, на това което всички очакваме да получим. Та ето ги моите забележки за краткото време в което ползвам услугата.

Тестовете се правят на сайта от подписа ми, така че всеки може да провери твърденията ми (ползва се CloudFlare - по-долу ще се разбере защо е важно). Настройките които ползвах:
Въведен уеб сайт: http://gledai.be
Въведена дума за проверка: Gledai.Be е сайт
Изпрати ми сигнал ако: Всичко без опцията за трафик
Проверка: 2 минути
Алармирай ме след: 3 опита
Въведен имейл - check
Въведен телефон - check (Глобул)

Та ето ги и моите впечатления:

1) Във футера на сайта имаше следното изречение: "Gledai.Be е сайт – каталог за филми.". Заложих в админ панела на приложението да търси за промяна на "Gledai.Be е сайт", и в последствие промених джаджата да показва следния текст "Gledai.Be е нашият сайт – каталог за филми.". Не получих нотификация за това. Ако софтуера работи и търси само за една определена дума, то това е смешно. Ако следвам логиката, то сървърите дърпат чрез curl съдържанието на сайта и с регекс се сканира за промяна на думата, т.е. за липсата и. Да бе ама това се получава при пълен дефейс, а това в последно време рядко се забелязва.

2) Вече минаха 30 минути от както е активиран софтуера и не мога да разбера каква ми е ползата от него. Тук идва момента да кажа какво направих след като промених текста в джаджата - изчистване на кеша от w3 total cache + изтриване на съдържанието на папка /cache/ (ползвам nginx), рестарт на apache, рестарт на nginx. Сайта се отваря с новото съдържание. Ей тук ми идва другия проблем - вижте скрийншота. Имам нотификация, но нито мога да кликна за да прочета за какво става дума и каква е грешката, нито пък е написано някъде в контролния ми панел - иначе казано - просто разбирам, че някъде има проблем, ама къде точно ще го разбера от кристалната топка.

1.jpg

3) Спрях apache, спрях nginx. Услугата вече реагира и ми показа това "Възможно е сайта да е хакнат. Контролния текст на страницата не е открит." Да бе ама не трябва да е това. Кода който се връща от сайта/сървъра е 502 - bad gateway. Системата си мисли, че сайта е хакнат защото не открива контролния текст, а той всъщност е долу. Хубавото нещо е - получих както смс, така и имейл. Смса съдържа това "gledai.be Hacking deface alert .... дата и час". Да ама сайта не е дефейснат, той просто не работи. Отделно на това пък, в контролния панел на услугата ми показва, че има 2 сигнала, докато настройката показва, че трябва да получа аларма след 3тия - аз ли нещо не съм разбрал като хората? Вярно, че вече минаха 3 проверки (да се чете повече от 6 минути), но пък сайта на услугата или е в грешка или аз нещо не съм разбрал като хората. Току що пък получих смс, че сайта ми работи отново - 3 минути след като пуснах apache и nginx.

Та сори ако съм прозвучал прекалено критичен, може би аз не съм направил нещо като хората или пък не съм разбрал какво точно трябва да изпълнява услугата. В моя случай и моите условия, тя ряботи основно за да разбера каква ми е мелодията за смсите.

И за да не ми се разсърдят всички, че съм все прекалено критичен, ето малко съвети които аз лично бих искал да видя реализирани в приложението - тогава наистина мога да си платя да го ползвам:

1. Да не работи само за ключова дума, а за израз/изречение
2. Да се въведе допълнителна защита, която да проверява за iframe, като се даде опция на потребителя да маркира дадени домейни като trustworthy, иначе казано бял списък за да не се известява за тях - това е основен проблем в wordpress наскоро.
3. Да се въведе допълнителна защита, която да проверява за javascripts от външни сайтове, като се даде опция на потребителя да маркира дадени домейни като trustworthy, иначе казано бял списък за да не се известява за тях - това е още един основен проблем в wordpress наскоро.
4. Да се въведе опция в админ панела да се получават смси в определени случаи. Бих искал да получавам смс когато сайта ми падне, но пък не искам да си изразходвам всичките кредити за да получа и смс когато сайта работи отново. Само заради единия тест в момента съм с 2 смса по-малко. Клиента трябва да има право да избира за какво нещо да получи смс известяване и за какво само по имейл.
5. Добавяне на линк, към сигналите, който да показва какво точно е видял бота. Това което виждам в момента е, че е имало проблем със сайта, но не и какъв - паднал ли е, променен ли е контролния текст, прекалено натоварен ли е бил сървъра (http status codes anyone?).

На последно място - най-големият ми съвет. Спрете да популяризирате услугата за момента, платете някой лев на тестери. Ползвайте няколко готови ЦМСи на различни конфигурации (с nginx, cloudlfare, cpanel и без тях) и тогава я пуснете пак, когато е изчистена и предлага нещо за което си струва да дадем парите. Разбирам перфектно, че за 3 лева не мога да очаквам пълен мониторинг, но това което видях в рамките на 1 час докато тествах и писах това ревю, не мога да кажа, че заслужава дори и 3те лева за минималния план.

С добри чувства и пожелания за успех,
Красен

Едит: Забравих да кажа, че с най-голямо удоволствие ще напиша ново ревю, също толкова изчерпателно в момента в който се изчистят грешките, а това ще остане в историята ;)
 
Последно редактирано:
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Аз си предпочитам безплатния uptimerobot.com :)

Мисля, че имаш много добри мнения за uptimerobot, но аз от опит мога ти кажа, че в някои ситуации едвали ще останеш доволен , например: да не получиш алерт,а сайта ти да е долу. В интерес на истината ползвам uptimerobot + hostracker с абонамент . И двете системи се издъниха. Как разбрах ли ? Случайно видях този сайт sendsignal и си купих акаунт от там с идеята този трети мониторинг да провери коректността на останалите два. Резултатът не дойде късно! С атаката на Godaddy веднага стана ясно! Всичките ми сайтове които бяха на Godaddy бяха долу, а съобщение получих единствено от sendsignal. Дори като го получих си помислих, че системата им е пратила fake alert. Да ама не. Понеже обичам да говоря с изводи ще заключа така:

Извод:
Ще се доверявам първо на sendsignal.com , после на hostracker и най -накрая на uptimerobot.

PS: А целия ми пост може да се прочете от тук: http://mpetrov.net/preporychvam-tozi-monitoring-sendsignal-com
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Благодаря за критичната публикацията на Ktomov, много интересни въпроси е задал колегата а тук са отговорите.

1. Системата прави винаги избрания брой проверки от потребителя през избрания интервал от време и двата случая. При добавяне на сайт и влизане в ОК статус и при възникнал проблем всичко се проверява по 3 пъти през 2 минути, както е в админ панела. Т.е. Влизаме , добавяме контролна дума правят се през 2 минути 3 проверки и ако думата я има се отчита ОК статус / 1 сигнал / и започва да се следи дали има промяна. За да няма фалшиви алерти специално всичко се проверява по 3 пъти.

Софтуера не търси само по определена дума - това е направено за улеснение на потребителите. Може да се проверява и цяла фраза. Дори може да е коментар от кода на страницата ти например: <!-- Performance optimized by W3 Total Cache.
Работи и със части от текст на китайски. Пробвано е с Baidu - това е китайския Гугъл.

2. Нотификацията е че след като е намерен текста в страницата "Gledai.Be е нашият сайт – каталог за филми" е отчетен ОК статус. Системата нищо не кешира и не е мало нужда да рестартраш нищо. Текста го има и се отчита като 1 сигнал за последните 24 часа. Тук може би е добре да направим някои пояснения за по-голяма яснота на полето "Сигнали за последните 24 часа" - благодарим за коментара.

3. Контролния текст се ползва и като контрола за достъпноста на сайта. В голяма част от случаите за обикновенния потребител съобщения:[600] gledai.be Error deface website doesn't return status 200 but 502 не му говори нищо. А всички хедър статуси да се описават и за всеки да се изпраща отделен алерт смятаме, че би объркало обикновенни потребители. За броя сигнали в по-горния параграф са пояснени нещата.

Вече е добавено видео в което всичко е подробно описано как се работи със системата. Мисля, че ще бъде полезно.

В случай, че колегите имат други въпроси не се колебайте да ни пишете през формата ни за контакт или в темата.

Поздрави
Sendsignal.com
 
Последно редактирано:
Здравей, Бикс!

Мерси за бързият отговор, макар да не е по всичките точки все пак успях да схвана как процедира системата за алерти.

Мисля, че по точка две не си ме разбрал правилно. Оригинала на текста в сайта беше "Gledai.Be е сайт". В този му виде беше и добавен сайта, като веднага мина проверката от страна на бота ви, съответно получих статус OK. Тук трябва да напиша, че не бях наясно, че и това се отчита като сигнал и явно заради това съм се объркал. Та окей, ситуацията е такава:
1. Текста е въведен, имаме статус ок и съответно вече един сигнал
2. Промених текста на джаджата от "Gledai.be е сайт" на "Gledai.Be е нашият сайт", т.е. съм дубавил думата нашият. В контролния панел на сайта не е променяно нищо. Изчаках повече от достатъчно (над 10 минути), но системата не отчете нищо - нямаше сигнал.
3. Системата отчете сигнал едва когато спрях http демонта, т.е. когато сайта ми не се зареждаше, а се връщаше страницата на cloudflare с текст, че сайта е недостъпен.

Иначе казано - не отчете промяната в текста като опит за дефейс.

Що се отнася до броя сигнали, не мисля пък, че обикновения потребител би желал да получи смс под формата на "Hacking deface alert" и да се втурне да решава проблем който не съществува. Все пак тук говорим, че проблема ми е в апачето - няма го и nginx казва, че обработи заявката. Няма нужда да правите проверки за всички кодове, но поне за най-важните като 400, 403, 404, 500, 502, 503. Все пак предлагате услуга насочена към уебмастъри, ако те не знаят какво значат тези статус кодове, то кой? Аптекаря? Не разбирам в такива случаи понятието "обикновения потребител".

Ще се радвам ако вземете предвид и предложенията ми от по-горе.

Поздрави
 
От: Полезна система за мониторинг на сайтовете ви - SendSignal.com

Аз ползвам такава безплатна услуга от години. Проверява на 15 минути. По принцип праща имейл съобщения когато спре сайтът ти и после когато се върне онлайн, но аз използвам възможността на Мтел да ги получавам като SMS-и. Там всеки номер може да бъде като представен като имейл адрес и когато някой пише на него автоматично го получаваш на телефона без да плащаш нищо.
 

Горе