пари за черни дни...

От: пари за черни дни...

Трудно ще станеш милионер само с 10 000 лева. В момента най-високия процент е в Аржентина - 29.78% Ако чакаш на депозит от 10 000 лева дори при този процент, ще ти трябват 345 години за да направиш милиона. :D Ако не си дърпаш лихвата и оставяш парите да се трупат, след 20-30 години може би ще имаш нещо, което при този процент може да ти носи добри пари. Но никой не знае какво ще бъде след 20-30 години. :)
 
От: Re: пари за черни дни...

лихвиии, застраховка живот... търкалета...

Яж пий и каквото остане обръщай в стока нещо бизнес?
как в банка и да чакаш на лихва... това да не е пътуване в бъдещето филма :)

Купи си десет декара хубава земя плодородна, давай я на рента по 60 лева на декър
ето ти 500 лева на година. = 6% лихва.
А земята си е земя, няма да се обезцени 100 пъти ненадейно :)


Tова е добро решение: земя!
 
От: пари за черни дни...

10 000 е един добър капитал за малък бизнес, но тип не производство, а примерно покупко-продажба. Най-сигурният начин за бърза печалба е да купиш нещо евтино и да излъжеш хората да го купят скъпо от теб. Но това става с работа, цялостен идеен проект и следване на мечтите. Не става само така - имам едни пари, ама искам без да си мръдна пръста, нито да си размърдам мозъка, да спечеля. С мързел не се печели, а с работа. Въпреки че също може да възникнат спорове и в това отношение..
 
От: пари за черни дни...

Здравейте!
Да речем, че искам да си оставя 10 000 лева в банка да се олихвяват за 10-20 години.В коя банка бихте ми препоръчали да ги сложа? Също така гледах в нет-а начин, по който си оставяш 10 000 лева и след 30-40 години стават милион. Звучи много интересно , но в България с тези 2-3% лихви е ясно, че и за внуците няма да станат толкова , а и инфлацията ще си каже думата след толкова много години.Смятам , че това е интересен начин без да ги пипаш тези пари да се умножат яко след много години и да имаш пари да купиш на децата си апартамент,кола и т.н.т. Според мен темата е интересна и може да бъде полезна за много хора.Ако имате идеи за чуждестранни банки,където процентът ще е много по-висок, моля кажете.Четох статия, че в някои страни тези проценти достигат и до 10-15, което си е перфектно :)


Да се надяваш да печелиш от лихва при това за 30-40 години напред е като да се надяваш да печелиш от тотото. И двете хитринки са направени да печелят организаторите, а не потребителите. Банковата лихва се мени така че да е по-малка от инфлацията. Това означва, че винаги с покупателната стойност на парите ще си на загуба.

Ако имаш пари инвестирай. Парите в банка са мъртви, каквато и да е лихвата.

Ето например една добра инвестиция за мен:

"Кан Аспарух" - художник Васил Горанов. масло на платно.

Първоначално картината е продадена от художника на първия собственик за 15 000 лв., а година по-късно е продаена на друг ценител на изкуството за 32 000 лева. Много от картините на Горанов са добра инвестиция. За последните 5 години цените му са се повишили с 500%.
Трябва само да говориш с НЕЗАВИСИМ ОЦЕНИТЕЛ на изкуство за да получиш качествен съвет какво да купиш.
44358_594446063912349_503491206_n.jpg
 
От: пари за черни дни...

Ами сега времената са малко по различни - през 2002 си направих застраховка живот за 10г, вноската ми беше 1400 лева на година и през 2012, когато застраховката изтече получих почти 21 000лв.

Не съм смятал инфлация, но бях доволен, просто приложих на практика това за което бях учил и имах спестени пари накрая. Всеки сам за себе си знае как и къде да вложи парите си.

Щом си учил, ти вярваш ли наистина че застрахователната компания се е прецакала да получи по-малко стойност, а да ти върне по-висока стойност?
Не мислиш ли че и при тях има хора учили за това как да печелят, как да те заблудят с цифри и проценти , че да ти вземат паричките а ти все пак да останеш доволен ?

Те от какво ще си плащат за офиси, техника, заплати, реклами ?
 
Аз имам две картини на Юрий Гранитски :) кога ще струват 30 000?
 
От: пари за черни дни...

Щом си учил, ти вярваш ли наистина че застрахователната компания се е прецакала да получи по-малко стойност, а да ти върне по-висока стойност?
Не мислиш ли че и при тях има хора учили за това как да печелят, как да те заблудят с цифри и проценти , че да ти вземат паричките а ти все пак да останеш доволен ?

Те от какво ще си плащат за офиси, техника, заплати, реклами ?



Застрахователната компания инвестира твоите ( моите ) пари, това е доходността който парите ми носят на мен и на застрахователната компания, докато съм застрахован. Спокойно и те са доволни.
 
От: Re: пари за черни дни...

Аз имам две картини на Юрий Гранитски :) кога ще струват 30 000?
Точно затова споменах, че трябва да се съветваш с оценител на изкуство. Разбираемо, че не всички картини и не всички автори стават за инвестиция.
 
От: пари за черни дни...

Застрахователната компания инвестира твоите ( моите ) пари, това е доходността който парите ми носят на мен и на застрахователната компания, докато съм застрахован. Спокойно и те са доволни.
Аз съм спокоен за тях. Застрахователите винаги печелят. Те професионално те заблуждават, че уж делят някави печалби от инвестиции с теб. В най-добрия случай върнатите пари са с покупателна стойност равна на стойноста им при влагането. Иначе ще им се смеят от конкуренцията.
Единствения начин да спечелиш от застраховка е да се случи "събитие" с теб, както те го наричат. Което не ти го пожелавам.
Но щом си щастлив със своя избор това все пак е някакъв вид придобивка. :)
 
От: пари за черни дни...

При всички застраховки губиш пари.

Целта на застраховането е носене на риск.

Ди даваш пари, те носят риска.

Ако има събитие те плащат (евентуално).

Ако нямаш събитие ти плащаш (само).

Това ЗЖ с фондовете, инвестицията и прочие са маркетингови трикове, не се хващай.

Или искаш някой да носи риска и си плащаш или не искаш. Инвестицията означва ти да носиш риска, така да се каже. Дали си купиш злато, койни, долари, имоти, земя, бизнес, акции, и т.н. ти си този който решава кога да купи , какво да купи и кога да продаде, тоест ти носиш риска ти обираш печалбата и понасяш загубата.

Можеш да платиш на друг да поеме част от риска - например ако платиш на брокер да ти управялва капитала или на управител да ти управлява бизнеса... но реално риска го носиш пак ти.

При застраховането искаш някой друг да носи риска - застрахователната компания. И си плащаш за това. Няма как те хем да носят твоя риск, хем да ти плащат.

Каското - даваш пари и ако нямаш щета ги губиш на 100%, ако имаш щета плащат но винаги ще вземеш по-малко от колкото си дал. Същото е и при имущественните застраховки, Същото е и при живот във всичките и форми и имена.

Банките ? Как да стане? Те имат огромни разходи и тяхната печалба не е сигурна, защото както всеки бизнес и при тях има риск. Те носят риска и убират печалбата, защо да я дават на теб? Ти ще получиш нещо от горе (повече от колкото си дал) но реално си загубил в дългосрочен план заради инфлацията. Това са елементарни приципи от финансовата грамотност. Не се лъжи.

Парите за черни дни не ги смесвай с инвестиция. Тяхната цел е виска ликвидност - трябват ти и ги ползваш на момента. Те ще загубят стойността си защото реално това им е функцията - да носят риска, че може да се случи нещо с теб и да ти потрябват..... :)

Ако имат 10 лева, задели 5 за черни дни и инвестирай 5. Целта е хем да имаш за черни дни , хем да печелиш. Ако от 5 направиш 6 или 7 реално има вероятност да пребориш инфлацията (да спечелиш) и да имаш пари за черни дни. 2 в 1.
 
От: пари за черни дни...

Много синтезирано и точно изказване. Чудесно би било всеки да го знае - народа щеше да има повече пари. Благодаря ! Имаш реп :)
 
Последно редактирано:
От: Re: пари за черни дни...

Аз имам две картини на Юрий Гранитски :) кога ще струват 30 000?

Помислих си че въпроса ти може и да не е само риторичен, затова пускам една статия с някои основни правила при купуването на картини с цел инвестиция.
Те не са гаранция за успешна инвестиция и не отменят необходимостта от съвет с оценител:

How to Collect and Buy Art: The Basics

Note: This article is taken from a speech originally given to an audience of art collectors at the Indianapolis Art Center. It covers a number of topics that are treated at length and in detail in my book, THE ART OF BUYING ART.

Suppose you see a work of art for sale that you like-- a painting, a sculpture, a print-- it makes no difference. If you like it so much that you think you might want to own it, begin your decision-making process by asking and answering four basic questions.

(1) Who is the artist?

(2) How important is the art?

(3) What is its provenance, history, and documentation (or more simply, where has the art been and who's owned it)?

(4) Is the asking price fair?



* The artist's birth date and death date (when applicable).

* Where the artist lives and works.

* Where, when and with whom the artist studied.

* Organizations the artist belongs to.

* Galleries, museums, or institutions where the artist has exhibited art either in one-person shows or in group shows with other artists.

* Awards, prizes, grants, and honors that the artist has received.

* Public, private, or corporate collectors who own the artist's art.

* Positions the artist has held (teacher, lecturer, writer, and so on)

* Publications that mention the artist such as books, catalogues, newspapers, magazines, and so on.

Цялата статия тук
 
Re: От: пари за черни дни...


Нещо ме дразни в тази картина.
Този не ми прилича на Кан, нито на Аспарух.
И дрехите им не ми приличат на прабългарски,
Абе турчее ми нещо тази картина и не разбирам от физиономията му или от дрехите.
А и тези коне бахти любопитните все едно гледата във фотоапарата и средния кон е някакъв набит, такъв като мутра е.

Не бих я купил, а за 30 бона да не говорим.
Обаче оная с чайката на плажа е ебахти яката за нея бих дал много повече / ако не ми се свидеха :)/
 
От: пари за черни дни...

Да, има нещо такова. Такива плътни шлемове са по скоро ромейски.
Но както и да е, аз я дадох тази картина като пример за добре направена инвестиция, а не за високо изкуство.
 
От: пари за черни дни...

Първата с хората е китайска със сигурност.
Те рисуват хората по много характерен начин, който не може да се сбърка.
Оригинал е масло на платно рисувано от човек, но за съжаление без никаква стойност, защото те ги рисуват стотици точно същата като тази.
Ebay е пълен с подобни.

Ами добре ако има интересуващи се може да отворим отделна тема
 
От: пари за черни дни...

Не е китайска, но иначе си прав, че не струва почти нищо, взех я заради рамката-в случая тя е ценната и имам план за нея (рамката).

Нека да видим ако още някои проявява интерес към картини няма да е зле да си направим отделна тема
 
От: пари за черни дни...

Трябва да ти се противопоставя малко. :) Доста сигурен съм, че е китайска.
Веротно подписа е с английски звучащо име. Но това не трябва да те заблуждава. Много китайчета го правят. Просто казват - ами това ми е псевдонима. :)

Те имат един харектерен начин за рисуване на хората в подобни картини. - големи глави , тесни рамене и широки задници.
А отгоре на всяка глава поставят по една бяла точка. Защо я слагат тази точка само те си знаят.

attachment.php


Ето други китайски картини подобни на твоята. Забележи хората рисувани по същия начин като твоята и с бяла точка на главите на всеки :)

http://www.ebay.com/itm/141238816632
http://www.ebay.com/itm/160895181266

А виж тук . Този явно се е заблудил, като теб и явно някой го е светнал, а сега я препродава тази, като се опитва да си върне парите.
http://www.ebay.com/itm//191142619247

Виж тук рамката е доста подобна на твойта и пак същите хора с бели точки по главите:
http://www.ebay.com/itm/291117859660
http://www.ebay.com/itm/141258828149
 

Горе