10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Blinky

Owner
Последно време адски много стари и нови потребители тук се кооперират по един или друг начин, за да достигнат крайната цел. И поради тази причина искам да дам няколко стъпки как можете да станете още по-добри в отборна си игра, наречена още бизнес. :)

Надявам се след статията да се включите в коментирането и да дадете своята гледна точка, да споделите опит и дори предложения, които да дообогатят.

"Не е толкова важно какво знаеш, а кой познаваш." Всички знаем, че опита е в основата на всичко и това си е така. Няма спор. Но замислете, в края на всеки един ваш работен ден най-важното, което остава накрая са мейлите, телефонните номера и иментата на тези, с които сте осъществлили професионален контакт. Аз мисля, че бизнесът е отборна игра и това го срещам като фраза във всяка една книга, на която попадам, била тя мотивационна, с икономическа насоченост или каквато и да е ориентирана към хората с бизнес мислене.

Важно е всеки ден освен регулярната работа, която вършите, да ви остава време, за да завържете нови контакти и отношения с професионалисти в областите, които са леко извън вашият обсег. Например, ако сте програмист, със сигурност няма да е лоша идея да познавате и някой друг оптимизатор за търсачки. Или сте сошъл гуру...контакта ви с някой CMS девелопър ще ви помогне много. Просто никога не знаете какво ще представлява всеки следващ ваш проект, бил той ваш или за ваш клиент, партньор или шеф.

И запомнете едно - бизнес отношенията не са просто размяна на визитки и стискане на ръце. Истинското бизнес отношение е много повече от това, и всеки занимаваш се в тази област го знае. То е важна чат от всеки успяващ екип или човек. Ето и няколко стъпки, които можете да следвате, ако искате да сте добър в изграждането на качествени и дългосрочни бизнес отношения:

[h=2]1. Включете се активно.[/h]Не можете да създавате отношения с други професионалисти като си седите на стола в офиса. Нужно е да се раздвижите малко. Дори и да сте във форум като този, няма да е лошо да бъдете активни. Много хора търсят даден професионалист и след това бият кепенцата след приключване на работа си с него. Това не е правилна стратегия. Трябва да сте по-циркулираща фигура - опознавайте бъдещите си и настоящи партньори или хората, с които възнамерявате да работите, бъдете активни, за да ви разпознават по-добре и на тях да им е спокойно като знаят кой седи от другата страна. Попитайте "старите кучета" във форума и доказалите се потребители тук - на тях им е много по-лесно след като се свържат с друг човек тук да започнат веднага работа и тя в повечето случаи протича безпроблемно. Лично на мен ми е адски лесно. Вярвам и на вас. :)

[h=2]2. Нека ви опознаят повече.[/h]От т.1 следва и т.2, в която ще кажа само едно - на хората им е по-лесна работа с вас, само ако преди това сте им направили положително впечатление. Представяйте се добре, бъдете внимателен и възпитани, просто изградете един положителен образ. Дали в обществото, дали зад някой ник тук, това е успешна форума. Колкото повече се доказвате като такъв, толкова повече хората ще искат да работят с вас. Дори този ми пост може да добави стойност към ника ми тук. И защо само тук. :)

[h=2]3. Изслушвайте.[/h]Ефективното изслушване е един от най-важните елементи при съвместната ви работа с някой. В живота е същото, колкото повече слушате, толкова повече информация получавате, анализирате и шанса ви да допуснете разминаване със събеседника ви намалява в пъти. А колкото по-малко грешки правите, толкова ви е по-лесно. Нали?

[h=2]4. Намерете общото между вас.[/h]В голяма степен добрата комуникация и съвместна работа се опира на това да имате нещо общо. В повечето случаи е проекта, върху който работите, но винаги има и нещо повече, защото сте личности, личности с интереси и свои собствени виждания за нещата. Намерете това общо нещо - по този начин ще се чувствате още по-обвързани като екип. В някои случаи това общо нещо може да е естеството на бизнеса. Например, вие сте разработчик на сайт на тема домашни любимци и го изготвяте за ваш клиент, нужен ви е човек, който да напише хубаво съдържание за него. Ако човека, който намерите има куче или друг домашен любимец, вече се застъпвате по две основни точни, изключвайки факта, че съдържанието ще е написано от първо лице.

[h=2]5. Добавяйте стойност.[/h]Веднъж щом сте намерили хората, от които имате нужда, опитайте се да добавите стойност към техния бизнес или живот. Това, че карате някой да ви направи статия на тема все още непозната за него - можете да му обясните с няколко думи какво е и къде да търси. Това добавя стойност за него, защото ще се справи по-добре със задачата и всяка следваща подобна задача ще е лесна за него. Винаги когато съм давал да се пишат статии на теми, които са "тежки", то съм давал примери и съм давал насоки. Добавям някаква стойност към съвместната ни работа. Нещо, което ще бъде не само оценено, но ще ви докара желания резултат. :)

[h=2]6. Помнете.[/h]В основата на всяка съвместна работа са знанието, доверието и яснотата за крайната цел. Помнете всичко, което учите и откривате в работата си с други хора, за да можете да предвиждате ситуации. Без да помните някои важни и дори по-малко важни неща, имате шанс да направите големи грешки. Например, аз работя с няколко контентрайтъра и знам кой за колко време се справя с даде задача. Имам проект, които ме поставя в рамка от 1 месец, аз съм преценил, че за да смогна са ми нужни 10 добре написани страници за един сайт, и знам, че хххх би ги направил за 5 дни, на еди каква си цена. Помня, че е писал по подобна тема, значи това е човека.

[h=2]7. Следвайте.[/h]Следете хората, с които сте работили и са ви направили добро впечатление. Или по-точно казано - дръжте ги в полезрението си. За проект, който е на стойност ХХХХХ, примерно, знаете, че ви трябат 3ма специалисти. Знаейки това, остава да ги намерите и да поддържате постоянен контакт с тях. Успехът на един екип е не само в неговата компетенция, но и правилната работа на елементите (един спрямо друг) в него.

[h=2]8. Допринасяйте.[/h]Вие сте добър отборен играч, когато допринасята и дава повече. Дори и да работите в екип, който има една обща цел, давайки повече, вие ще мотивирате и остналите да последват вашия пример и да видят, че вие наиситна вярвате в крайната цел, което ги кара да се чувстват още по-надъхани. Когато сте в един екип, следваща една цел, винаги гледайте да сте двигателя. Всеки е талантлив и кадърен, но не всеки е говот да дава повече, освен ако за целта няма пример. Този примем може да сте вие.

[h=2]9. Търсете помощ.[/h]Не можете да помогнете на другите, ако не можете да помогнете на себе си. За да получите помощ, когато ви е нужна, не се колебайте да я потърсите от тези, с които работите. Не е срамно, срамно е когато провалът се основава на това, че сте си го спестили. Никой не се ражда научен и не само вие, но и всеки го знае. Една система, била и тя от хора, екипи, се движи толкова бързо, колкото най-слабия и елемент.

[h=2]10. Показвайте признателност.[/h]Не пестете "Благодаря", "Задължен съм ти", "Оценявам го". Хората нямат навика да го казват и това е голяма грешка. Всичко трябва да се възнаграждава, дори и да си мислим, че уж ни е даденост. Някой се е постарал да свъщи преди крайния срок, или друг е дал нещо повече, защото е имал времето да го направи. Това, че днес му благодарите, означава, че утре вратите на човека ще са отворени за вас, защото той е видял, че цените неговите услилия и разбирате какво му е коствало.
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Контактите са наистина много важни, не се знае кога ще опреш до услугите на даден човек.
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Може би ще задам въпрос по темата. Кога трябва да опиташ да осъществиш кооперирането с други хора? Когато си изцяло направил проект и си намерил инвеститор, който е и вече инвестирал в проекта ти?
 
Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Може би ще задам въпрос по темата. Кога трябва да опиташ да осъществиш кооперирането с други хора? Когато си изцяло направил проект и си намерил инвеститор, който е и вече инвестирал в проекта ти?

Зависи на какъв етап си и вече къде са ти нужни средства, други специалисти, ресурси. Можеш да започнеш да се кооперираш на етап идея, може и да се кооперираш на етап популяризиране. Ще ти дам 2 примера, които съм виждал тук във форума:

1. Имаше един пич с идея, който включи в екипа си още двама - контентрайтър и девелопър, а той бе по частта с рекламата. Започнаха съвместна работа и си продължиха заедно и естествено приходите са на 3, защото не само работата е била (и все още е) на 3, както и инвестирания капитал.

2. Други един човек дойде с готов проект, на който му бе нужен човек добре запознат с онлайн маркетинга и имаше ресурси - страници, акаунт в AdWords, сайтове, от който можеше да вземе линкове и т.н.

За това, няма конкретен етап. Важното е едно - да се постигне крайната цел. ;)
 
От: Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

За това, няма конкретен етап. Важното е едно - да се постигне крайната цел. ;)
Така е. Но има ситуации при които кооперирането няма как да стане лесно. Имам предвид, ако ти трябва много рядко срещани специалисти. Тогава да разчиташ, че ще минат през сайта на predpriemach - вероятността е почти напълно нула.
Винаги съм си мислил, че е добре да има сайт в който да представяш способностите си, както и да го наречем част от философията си. Ама такъв сайт, който е много популярен. Например социалната мрежа linkedin определено не е подходяща за целта. Не е важно какво си тръгнал да работиш като професия, а е важно какви са всичките ти интереси (професионални и хоби), а работното ти място и името ти - те са без значение (но обратно в linkedin ги изискват).
 
Зависи и какво търсиш. Няма как тук да намериш физици, химици или танцови учители, но определено ще намериш такива специалисти, които могат да ти помогнат поне в областта онлайн проекти. За всичко по в страни от това, което представлява форума като тематика и насоченост, няма как да намериш. :)

Виж, търсиш специалисти в областта, в която смяташ да развиваш проекта. Например искаш на направиш най-големият магазин за автомобилни гуми в БГ, като вече си се договорил с доставчиците, но ти трябва магазин, съдържание, някое SEM гуру, фейсбукър и това е за проекта ти. Търсиш тук и на подобни места.

Но ако искаш някаква научна работа по винопроизводство. То друг тип сайтове и форуми ще е нужно да посетиш и да намериш там твоите хора и така. ;)
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Blinky ти винаги опитваш да представиш нещата много лесно, но много често те не са. Говоря, че дори и елемнтарните на пръв поглед неща понякога стават много трудно. Ако търсиш химик, то естествено не е мястото да го търсиш в този форума. Ако търсиш предприемач, то тогава няма да го търсиш във форум за химици.

Но какво ще правим, ако търсиш химик-предприемач? Такова животно няма, няма и форуми за химици предприемачи. Такова животно се създава от обикновен химик, като върху него трябва да въздействат най-добре цяла предприемаческа организация да го кажем. Не, че няма учени предприемачи, но те са изключително рядко явление и то само в някои области. Учените и технолозите и предприемачите мислят по коренно различен начин.
- Учен: Отговаря си на въпроса: Какво е това?
- Технолог (инженер): Отговаря на въпроса: Как мога да модифицирам това?
- Предприемач: Как да се популяризира и печели от това?
- Занаятчия: Как да правя точно това по-добре и да печеля от него?
В този ред на мисли един предприемач може да се кооперира сравнително лесно с хора, знаещи даден занаят, но пък с технолози и учени - това е изключително трудно. И точно защото е трудно, то затова това трябва да е задача не на всеки да се мъчи сам (като резултатът почти със сигурност ще е неуспешен), а трябва нещо по добре организирано.

Ето например една моя стара тема:
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54065&PageSpeed=noscript
Там точно това се опитвах да направя. Да организирам инженери по електроника в това да са и с предприемачески инициативи. В темата не търсих инженери разбира се, а други предприемачи и горе долу не се получи. Търсенето на специалисти само като изпълнители - така не става. Специалистите са по наясно кое как и ако го правят по поръчка, то те се движат по чужд мозък и изпълняват механично и изобщо не влагат пълните си възможности. Трябва самите специалисти да придобият някакви предприемачески наклонности.

Напоследък все се говори за връзка на бизнеса и науката. Правят се държавно субсидирани проекти, но почти винаги парите потъват. Учените ще симулират някаква реална полза, а ще използват парите за чиста наука. И обратно бизнесът ще симулира някаква наука и ще вложи парите почти директно в примитивния си бизнес. Тук мисля, че трябва да има посредник - споменатата от мен по-горе предприемаческа организация, която да прави връзката. Да проучва особеностите и двете страни и да спомага за процеса на връзка между наука и бизнес.
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

И тук проблема става много сложен. А и да се гони ясна обща цел за постигане, а не като инженера се понаучи как да прави бизнес да бие шута на предприемача или обратното. изобщо да се направи свързващо звено м/у бизнес интереса, организацията, маркетинга и специалиста, който ще разработва или произвежда нещо си, от което да се печели. Като цяло връзката м/у бизнеса и науката куца много здраво и нямаме работеща икономика като следствие.
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Проблем при мен, който възникна при опит да сформирам екип е, че или човека има нужните знания и умения, ама е малко несериозен и чака да ми вземе идеята, или е "пичага" и коректен, ама не разбира достатъчно от това, което ми трябва за осъществяване на идеята. И те така се получава, че си убивам излишно време, за да направя сайта, уча се всичко как се прави, вместо с още 1 колега, който да си хване неговата сфера например. За съжаление на теория е много лесно :(
 
Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Проблем при мен, който възникна при опит да сформирам екип е, че или човека има нужните знания и умения, ама е малко несериозен и чака да ми вземе идеята, или е "пичага" и коректен, ама не разбира достатъчно от това, което ми трябва за осъществяване на идеята. И те така се получава, че си убивам излишно време, за да направя сайта, уча се всичко как се прави, вместо с още 1 колега, който да си хване неговата сфера например. За съжаление на теория е много лесно :(

Да, на практика нещата са малко по-сложни, но реално този човешки фактор няма как да се предвиди, защото хората са винаги променлива във всяка една теория и случай. Не мисля, че намирането на кадърни хора, които да са отговорни е чак толкова трудно, но определено и аз съм попадал в много такива ситуации. ;)
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Мда, темата е до болка позната.
Малко отклонение в началото.
В момента съм изпратили 4 проект за технически одит, като го преминат, отиват за одобрение за финансиране. Интересното е че вътре в проектите участват физици, био технолози, химици и какви ли още не учени и специалист. Всеки от тях е много добър, някой са на световно ниво и имат международно признание. Проблема им беше , че те може да са много добри специалисти в своята област, но нищо не разбират от света на парите и реализирането на проекти.
Както се досещате, някой от тези проекти са правени с години, докато не стигнали до кривата круша, просто защото хората не знаят как се случват нещата реално.
До момента, в който разбраха как могат да реализират идеята си, как да създадат екип и най-важното, как да направят куп пари в бъдеще. Просто защото им беше разяснена технологията, те я разбраха и в момента освен че са учени, мислят повече като предприемачи и бизнес хищници.
Та това е положението, всичките 10 стъпки на Blinky са правилни, но ще се опитам да ги сведа до едно изречение – ако намерите правилните хора, с правилните технологии и правилните контакти, всичко след това вече е история.
 
Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

До момента, в който разбраха как могат да реализират идеята си, как да създадат екип и най-важното, как да направят куп пари в бъдеще. Просто защото им беше разяснена технологията, те я разбраха и в момента освен че са учени, мислят повече като предприемачи и бизнес хищници.
Та това е положението, всичките 10 стъпки на Blinky са правилни, но ще се опитам да ги сведа до едно изречение – ако намерите правилните хора, с правилните технологии и правилните контакти, всичко след това вече е история.

То винаги има един в екипа, който обединява звената, защото те са си в техния коловоз, ти в твоя, но ако си по бизнес-ориентиран, ти ще трябва да си в ролята на лидер, или както се нарича връзката между тях. Лошото е когато няма такава. Дори и да са най-добрите специалисти и мозъци на света, ако не са правилно синхронизирани помежду си, все тази. Няма да има голям смисъл. То и други проблеми често се появяват при работата с повече от 2ма в екип. Тук не са са само специалисти, но и хора с характери. Това също в някои аспекти си е тегаво - и пак човека, който ще ги обидени тези различни характер трябва да им опит с хора, подход към всеки един от тях и да може да не му пречи това.
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Аз мисля, че е пропуснато още нещо - компромис. Нужно е да се правят компромиси, без тях нищо не може да се постигне.
 
От: Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

То винаги има един в екипа, който обединява звената, защото те са си в техния коловоз, ти в твоя, но ако си по бизнес-ориентиран, ти ще трябва да си в ролята на лидер, или както се нарича връзката между тях. Лошото е когато няма такава. Дори и да са най-добрите специалисти и мозъци на света, ако не са правилно синхронизирани помежду си, все тази. Няма да има голям смисъл. То и други проблеми често се появяват при работата с повече от 2ма в екип. Тук не са са само специалисти, но и хора с характери. Това също в някои аспекти си е тегаво - и пак човека, който ще ги обидени тези различни характер трябва да им опит с хора, подход към всеки един от тях и да може да не му пречи това.

Всъщност решихме проблема софтуерно, така елиминирахме всичките тези проблеми, за които говориш на 90%.. Просто нямаше друг начин..
Елиминирахме човешкия фактор, защото иначе няма оправия.
 
Re: От: Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Всъщност решихме проблема софтуерно, така елиминирахме всичките тези проблеми, за които говориш на 90%.. Просто нямаше друг начин..
Елиминирахме човешкия фактор, защото иначе няма оправия.

Бате, човешкият фактор винаги ще го има. Просто без него няма бизнес система. Софтуерът решава нещата до някъде, и най-вече оптимизира някакви процеси, но да замести човека, все още не е стигнал тази еволюция. :) Има оправия, и това точни подход, и както каза @Странника - компромиси. ;)
 
От: Re: От: Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Бате, човешкият фактор винаги ще го има. Просто без него няма бизнес система. Софтуерът решава нещата до някъде, и най-вече оптимизира някакви процеси, но да замести човека, все още не е стигнал тази еволюция. :) Има оправия, и това точни подход, и както каза @Странника - компромиси. ;)

Хах, принципно си прав, но ако се подходи с внедряването на изкуствен интелект, там яко са зациклили всички...
Решението е съвсем друго и няма нищо общо с познатите...
Като му дойде времето, ще направя едно представяне:)
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Не на мен тия "съвместни" работи.
Ако искаш всичко да е точно си работиш сам и заплащаш за неща които не са ти в компетенцията.
 
Re: От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Не на мен тия "съвместни" работи.
Ако искаш всичко да е точно си работиш сам и заплащаш за неща които не са ти в компетенцията.

Така е бате, но това за малките проекти. За големите някак няма да стане. Без екип - или ще са ти нужни 100 години, или няма да се получи. ;)

Не може без екип, въпросът е дали ще се сработиш или ще си в цикъл. ;)
 
От: 10 стъпки към успешната съвместна работа (team networking)

Един българин - хайдутин. Двама българи - сговорна дружина. Трима българи - чета с предател.

Екип без шапка не може да се развие, освен с много безотчетни служебни чужди пари.
 

Горе