Пари в Банка

Zdravko.Kapanov

Active Member
Здравейте,

Имам един въпрос. До колко пари мога да държа в банка без да ме питат дали съм плащал данаци на парите и произход. Не става въпрос за депозит с лихва просто, спестовна сметка. И мога ли примерно в няколко банки да ги разпръсна ? Моля, ако някой може да ми обесни какви процедури и " схеми " има.

Благодаря Ви предварително!
 
От: Пари в Банка

За суми над 10к почват един питания ....
 
От: Пари в Банка

И за откриване на сметка има едни питания - дали си роднина на някой си... ама нема страшно и да си, винаги можеш да кажеш че не си... :)
 
От: Пари в Банка

Благодаря за бързите отговори :)

За суми над 10к почват един питания ....
А може ли да се пръснат в няколко банки примерно суми на стойнос 7-9 хиляди. Да попитам и докато е време, за преводи на стойност около 9 хиляди, може ли да имам проблем ?
 
Re: От: Пари в Банка

За суми над 10к почват един питания ....

Да, това за единично вкарване на такава сума. За натрупването, както се вика по малко, по малко, като стигне завидна сума, реално се пише спестявания от заплата, договори, бизнес, еди какво си. Няма кой знае какви схеми. Хората със схемите не са тук и оперират с офшорни сметки.

Хубаво е да са в 2-3 и повече банки, на депозити. Добре е от гледна точка на това да не ги яде инфлацията, а и все пак обикновения потребител в такива сметки държи спестяванията.
 
Re: От: Пари в Банка

А може ли да се пръснат в няколко банки примерно суми на стойнос 7-9 хиляди. Да попитам и докато е време, за преводи на стойност около 9 хиляди, може ли да имам проблем ?

Зависи от основанието. Но над 5 лв. си ги засичат и гледат. И можеш да внесеш в няколко различни банки тези суми, може би без да питат за произход. ;)
 
От: Пари в Банка

Абе ако не са ти редовни парите, по-добре стой далече от банките. Ако стане някоя мацаница запорират всички сметки във всички банки и почваш да доказваш общата сума. Иначе самата банка няма да те изпържи на никой, даже и 100 000 лв да са. Влагай на депозит в буркан банк докато събереш по-голяма сума и купувай имоти на роднини примерно или нещо подобно, дето няма да се обезцени драстично. Наемче, това, онова, компенсира се....
 
От: Пари в Банка

Благодаря за бързите отговори :)


А може ли да се пръснат в няколко банки примерно суми на стойнос 7-9 хиляди. Да попитам и докато е време, за преводи на стойност около 9 хиляди, може ли да имам проблем ?

Можеш да пръснеш в 3-4 банки суми до 9999 лв или в 1 банка да се разкарваш няколко дни нямаш грижи.
 
От: Re: От: Пари в Банка

Зависи от основанието. Но над 5 лв. си ги засичат и гледат. И можеш да внесеш в няколко различни банки тези суми, може би без да питат за произход. ;)
Аз пък бях дочул, че преводи до 10 000 не е проблем, но ... преводите са от чуждестрана компания и в основание не пишат за какво е просто някакви глупости които може би са им за архива ...
 
Re: От: Re: От: Пари в Банка

Аз пък бях дочул, че преводи до 10 000 не е проблем, но ... преводите са от чуждестрана компания и в основание не пишат за какво е просто някакви глупости които може би са им за архива ...

Да, официално е така, 10К, но реално малко нещата са по-стегнати, защото гледат да издуят всеки. Имай го в предвид. Първото 5К, второто 5К, но някъде ще хванат и ще питат. А идва ли от компания, сигурно е нещо, от което може да се възползва. :)
 
От: Re: От: Re: От: Пари в Банка

Благодаря отново за полезните съвети.Ще размисля РАЗУМНО какво да направя, весели празници :)

Да, официално е така, 10К, но реално малко нещата са по-стегнати, защото гледат да издуят всеки. Имай го в предвид. Първото 5К, второто 5К, но някъде ще хванат и ще питат. А идва ли от компания, сигурно е нещо, от което може да се възползва. :)
 
От: Пари в Банка

Банката няма да те пита дали си плащал данъци.

Избягвай да ползваш ПроКредит Банк, защото се правят на интересни.

Може да получиш над 10 хиляди лева с банков превод - не си длъжен да пишеш декларация за произход на средствата при получаване на парите в банковата сметка. После може да теглиш по няколко хиляди на ден (колкото банката позволява да се тегли без такса) - пак не се пише декларация за произход (обикновено банките дават да се тегли 2-5 хиляди на ден без такса). Ако решиш да теглиш над 10 хиляди на един път (не го препоръчвам - ще те одерат с такса теглене) ще трябва да пишеш декларация за произход на средства (това е касова операция).

Ако ти наредиш банков превод за над 10 хиляди лева - пак може да не си длъжен да пишеш декларация за произход, ако сметката, от която правиш превода е захранена с банков превод. Ако е в брой - тогава банката може да поиска да напишеш декларация за произход на средствата. (Не помня къде го четох това, може и да не е вярно.)

При нареждане на валутен превод за над 30 000 лева се пише декларация за произход на средствата (независимо как е захранена сметката - в брой или по банка). Ако се прави превод към трета страна (извън територията на Европейското икономическо пространство) се искат един куп документи.

При касови операции за 10 000 лева или повече се пише декларация за произход на средствата.

Писането на декларация за произход на средствата не е свързано по никакъв начин с данъчното облагане.

При операции над 100 000 лева се пишат статистически форми (за нуждите на БНБ). Пак нямат нищо общо с данъчното облагане.

За подробности, виж сайта на ПИБ. Разгледай раздела изходящи преводи във валута, таб Нормативни изисквания. А също и входящи преводи във валута, таб Нормативни изисквания. И други банки имат подобни разяснения на сайта си.

В САЩ, ако вкараш в банкова сметка $9'990 може да те тикнат в затвора, като не е нужно да доказват, че си престъпник (тоест внасянето на сума малко под 10 хиляди е само по себе си престъпление, дори и когато напълно законно си спечелил тези пари). Там има сериозни проблеми със законите свързани с прането на пари. В България, доколкото знам няма такива изцепки.

В декларацията за произход на средства се пише основанието, на което са изплатени парите и лицето, което ги е изплатило. Някои твърдят, че се пише само основанието, но не съм убеден, че това е коректно.

Примери:
авторски възнаграждения, изплатени от ABC XYZ LTD
дивиденти, изплатени от XYZ LTD

Грешно (според мен):
авторски възнаграждения
дивиденти

Една банка предлага в електронното си банкиране меню, от което си избираш произход на парите. В менюто се съдържат само различни основания за получаване на плащането. Това според мен не е правилно - трябва да се пише и лицето, което е изплатило дохода.

Сериозен проблем е, че във формулярите, които банките предлагат няма достатъчно място. Дори и в електронното банкиране. Ако примерно имаш доходи от авторски възнаграждения (от 3 фирми), дивиденти (от 10 фирми), рента (от 3 фирми), лихви (от 2 източника), доход от упражняване на свободна професия (с 27 лица, които са ти платили) - няма как да напишеш само основанията, на които си получил този доход, какво остава за изброяване на лицата, които са изплатили този доход...
 
От: Re: От: Пари в Банка

преводите са от чуждестранна компания и в основание не пишат за какво е просто някакви глупости които може би са им за архива ...

Тези "глупости" може би са номер на плащането и лицето, което се вижда като наредител е всъщност доставчик на платежни услуги, а не действителния платец на дохода. Например OKPAY ползва Mayzus FS за банковите преводи. Може и наистина да получаваш плащанията директно от платеца на дохода.

Има голямо значение дали парите са от европейска държава или извън ЕС.

Ако са от ЕС - вероятно възниква задължение да се регистрираш по ЗДДС 7 дена преди данъчното събитие (преди датата на плащането).

Глобата за неподадено в срок заявление за регистрация по ЗДДС:

Чл. 178. Данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.

След като се регистрираш по ЗДДС трябва да внимаваш всеки месец счетоводителя ти да подава справка-декларация в срок до 14-то число на месеца, следващ месеца за който подаваш данни. В противен случай глобата е от 500 до 10 000 лева за всеки месец, когато е пропуснато да се подаде справка-декларацията в срок.

Чл. 179. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Регистрирано по този закон лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124, декларацията по чл. 157, ал. 2 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв.

Данъчните много ги обичат такива - получават доходи по банка (лесно се доказва колко е дохода) и доходът е от ЕС (глобичка за неподадено в срок заявление за регистрация, глобичка за неплатен осигурителен рекет, глобичка за неплатен данък, глобичка за неподадена в срок справка-декларация по ЗДДС - за всеки месец по една...).

А дали ще те хванат - не знам.

Преди време бях писал:

На държавата така или иначе ще даваш, въпроса е колко точно. За да дадеш по-малко е трябвало да платиш на счетоводител още преди да решиш да изкарваш пари от Google AdSense (или по друг начин, различен от трудов договор). Обаче повечето хора правят като теб - първо гледат да спечелят пари, а после се чудят как да спазват законите... Само че българското законодателство е такова, че тази тактика е погрешна. В България първо трябва да проучиш законите и чак тогава да правиш пари - задължението за подаване на декларации (заявление за регистрация по ЗДДС) започва 7 дена преди получаване на първото плащане.
 
От: Пари в Банка

Статия по въпроса: Честите пътувания в чужбина може да доведат данъчните пред вратата ви

Накратко: чести пътувания в чужбина, деклариране на границата на скъпи вещи, декларирани заеми (в годишната данъчна декларация), високи вноски за лизинг, сделки с имоти (данни има в Агенцията по вписванията), скъпи застраховки, спиране на подаване на данъчна декларация (ако години наред подавате декларация и изведнъж спрете)...


Тия дни прочетох поредната сплашваща тема, че 3000 човека отивали на данъчна ревизия, защото им хванали лизингови вноски и вноски по кредити за по 800 лв. месечно, а нямали такива доходи декларирани.

Та исках да попитам, някой има ли представа каква точно информация и от къде получава НАП, та да прави такива съпоставки?

Как НАП научава за лизинги и кредити?

НАП СА ПО-НАПРЕД ОТКОЛКОТО ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ ПРЕДСТАВИ. ИМАТ СИСТЕМА, В КОЯТО ВКАРВАТ ДА КАЖЕМ 10000 ЕГН-ТА. СЛЕД ТОВА НА ТЕЗИ ЕГН-ТА ИМ СЕ ПРАВИ АВТОМАТИЧНА СПРАВКА ОТ ПЕРСОНАЛЕН РЕГИСТЪР, КРЕДИТЕН РЕГИСТЪР, ИМОТЕН РЕГИСТЪР. СЛЕД ТОВА КОМПЮТЪР СРАВНЯВА ДАННИТЕ, И ГИ ПОДДРЕЖДА ПО СТЕПЕН НА НЕРЕДНОСТ. НЯМА ВАРИЯНТ ЗА ЧОВЕШКА НАМЕСА. В АМЕРИКА ВЪПРЕКИ, ЧЕ ТОВА ГО МОГАТ, НЕ ГО ПРАВЯТ ЗА ДА НЯМА ФАЛИТИ, И ДА ВЪРВИ БИЗНЕСА, НО ТУК НЯМА ДА ИМА ПРОШКАНАП СА ПО-НАПРЕД ОТКОЛКОТО ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ ПРЕДСТАВИ.

След като установи номерата на банковите сметки органът по приходите следва да установи наличностите и движението по банковите сметки. За целта от ревизираното лице се изисква представяне на съответните извлечения от банковите сметки, каквито то е длъжно да представи отново по силата на чл. 37, ал. 2 от ДОПК. Ако лицето не представи исканите извлечения, данните могат и следва да бъдат изискани по реда на чл.62 от Закона за кредитните институции чрез определение от съда по искане на директора на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите

Тоест банката не дава данни просто ей така. Трябва лицето, което се проверява да отиде и да поиска извлечения и да ги даде на НАП (ако не го направи - тогава по служебен път се изискват чрез определение от съда). Тоест от НАП не могат просто да ви гледат банковите сметки ей така.
 
От: Пари в Банка

Здравейте, Имам един въпрос. До колко пари мога да държа в банка без да ме питат дали съм плащал данаци на парите и произход. Не става въпрос за депозит с лихва просто, спестовна сметка. И мога ли примерно в няколко банки да ги разпръсна ? Моля, ако някой може да ми обесни какви процедури и " схеми " има. Благодаря Ви предварително!
при транзакции в брой >=10К, безкасови >=30К, всичко останало в темата е гонят ме извънземни в 99% от случаите, нап няма да се занимават с тебе ако нямаш публични задължения, радара на куиппд или както се казват там е >240К за период от 10 години, луксозни покупки с ф-ра по егн също носят неприятности, примерно LCD за 5-10К, почивки на аруба, посещения до монако 4 пъти в годината и тнт...
 
От: Пари в Банка

Здравейте,

Работя извън БГ в държава, която не е член на ЕС. Получавам доходите си в БГ банка. България има споразумение с дадената държава за избягване на двойното данъчно облагане и това ми даваше спокойствие - дори не съм попълвал данъчна декларация. Мислех си, че ако ме потърсят данъчните просто ще им покажа документ, че дължимия данък е платен в дадената държава или, че съм бил извън БГ повече от половината година...

Повод за моите притеснения са следните факти:

1. Наскоро мой колега от БГ, на който жена му работи като одитор ме осветли, че независимо дали дължиш данък ако не попълваш годишна декларация и те проверят ще се наложи да платиш глоба + данък(в случая 10%) + здравни осигуровки(около 3000лв годишно върху макс. облагаем доход в моя случай).
2. Миналата година по време на кризата с КТБ притеснен от банкови фалити направих превод за около 50000 евро към сметка на приятелката ми(преди това не съм правил за над 30000лв, за да не попълвам декларация).
3. В последствие закупихме имот с приятелката ми за 78 000евро като сме съсобственици - аз реално нямам деклариран доход в БГ и се водя безработен, а тя работи и взима около 23000лв годишно(осигуряват я на реалната заплата).

Моите въпроси:

1. Колко вероятно е данъчните да ме надушат и да се наложи да плащам солено, след като не съм подавал годишни декларации?
2. Данъчната служба има ли достъп до тези декларации за произход на средствата и възможно ли е "надушването" да стане по тази линия?
3. Какво е най-удачно да направя в момента, за да избегна евентуални санкции?

Предварително благодаря за Вашите отговори!
 
Последно редактирано:

Горе