Въпрос относно Амазон.

manqka94

New Member
Здравейте,

Продавам в Амазон от около 5-6 месеца,правя дропшипинг от разни американски сайтове и продавам в Амазон. Амазон ми превежда парите в американска кредитна карта Payoneer.Въпроса ми е: Когато се регистрирах в Амазон в началото се регистрирах като individual , а не като фирма и попълних документ W8-BEN. И информацията която имам е,че този документ след известен оборот се е изпращало до IRS, а те до БГ. И искам да ви попитам какъв данък ще плащам върху този оборот като нямам фирма?Някой занимавал ли се е с подобно нещо до сега?Ще съм благодарен ако някой може да помогне.Мерси предварително
 
От: Въпрос относно Амазон.

Не можеш да платиш данък легално. Защото извършваш незаконна търговска дейност (според българските закони за да извършваш търговска дейност трябва да си регистриран като едноличен търговец или да извършваш тази дейност чрез фирма - например ЕООД).

Данък върху оборота няма. Има данък върху печалбата (ако извършваш дейност като ЕТ или фирма).

Типичното мислене на българите е такова - "аз първо да направя печалба, а после ще му мисля за данъците". Много грешно. Много. Първо трябва да изсипеш пари за консултация със специалист (счетоводители, адвокати) и чак тогава да решиш дали изобщо да се захващаш с бизнес в тази сфера, в която желаеш. Можеше и просто да питаш във форума (ако нямаш пари за адвокати и счетоводители). Щяха с няколко думи да ти обяснят това, което сега аз ти пиша.

Иначе за търговска дейност в САЩ може да регистрираш фирмата си в САЩ. Така ще редуцираш досега с българската бюрокрация колкото е възможно.
 
От: Въпрос относно Амазон.

Според мен следва следното.

В данъчната си декларация към НАП си посочваш печалбата и си плащаш съответния данък. 25% от тия пари са ти разходи, а дължиш 10% върху другите (ако не се лъжа, но питай по-добре счетоводител).

Не посочваш нищо и си теглиш парите от банкомат - никой не може да те засече, ако не идват към банкова сметка. Ако идват малки суми към банкова сметка, шансът пак клони към 0, но все пак има някакъв риск.

Интересното е обаче, че си избрал тоя начин на плащане, т.е. уж парите ти са в американска банкова сметка. Я кажи, ти в тази декларация която попълни посочи, че не си гражданин на сащ и не се намираш там, нали? Сигурен ли си, че пращат документ на нашите след определен оборот, все пак ти може да живееш във всяка една държава от ЕС в момента и да не си в България. Може и да не си въобще в ЕС, а в Тайланд примерно. Къде го прочете това?
 
От: Въпрос относно Амазон.

Пак се пишат глупости и се ядосвам. Първо за да декларираш нещо трябва да имаш документи, които да представиш в НАП. Независимо какъв гражданин си щом парите са ти преведени в САЩ плащах данъци там. Американците не пращат нищо на БГ данъчните все се още хората работели там носят лично документи в Нап за връщане на данъци.
 
От: Въпрос относно Амазон.

Амазон имат и офиси в EU , но пък ти продаваш в USA, това с пращането на инфото в Бг е малко странно особенно за страна извън EU , варианта ти е да си направиш фирма в USA както каза колегата, има доста писано по въпроса има варианти да се напарви от тук с посредник. а иначе ти си физическо лице и да не говроя на изуст но тук не е USA, тоест ако от Амазон :) изпратят инфо за оборота ти ще платиш глоба и данък за цялата сума т.е. целия оборот.
happyslacker не си прав ,че се плаща само на печалбата, тоест ти си прав :) но това е когат имаш фирма или си е ЕТ и имаш признати разходи като фактури и т.н. за стоката която си продвал ,той казва,че е физическо лице което продава и върти обороти, като му цъфнат тук, ще има една голяма сума и 0 разходи тъй като такива няма признати за физическите лица в БГ, т.е. има но са % от общата сума.
Силно ти препоръчвам да се консултираш с адвокат и счетоводител, но е важно да се разровиш за такъв най-малкото които работи с фирми опериращи на пазари различни от Българския, тъй като голяма част от счетоводителите ще те гледат като полезно изкопаемо и ще те питат ко е тва Amazon и кво е W8-BE и т.н. ,
тук има голяма тема за дропшипинг с доста инфо за това как да си направиш фирма в офшортни зони, това е доста добър вариант за теб, тъй като няма да имаш никви ангажименти към нашата мила държава, освен когато си теглиш парите под формата на дивиденти примерно от фирмата ти :) тогава ще си платиш 5% данък и ще спиш спокоино

п.с. ако греша за данъка за физически лица някой да ме поправи :) , но аз лично съм имал подобен казус с пари като физическо лице и счетоводителя ми каза,че имам % определен от държавата като признати разходи и плащам данък на другите пари , та изхождайки от това, то излиза,че ще трябва платиш данък върху цели оборот ако тръгнеш да ги декларираш тук.
 
От: Въпрос относно Амазон.

Аз се свързах със счетоводител, който в началото ми каза да не търся този оборот,който съм направил до сега тъй като нямам фирма и няма как да ми признаят разходите и каза че никой няма да ме търси за този данък.За да съм чист след това ми каза да си открия фирма тук в БГ и да се регистрирам в амазон като фирма и след това да съм чист от тук нататък и да си събирам фактури за всичко и да си плащам данъка и да съм спокоен.След което аз му обясних за този документ W8-BEN, че амазон след известно време пращат това до IRS, а те до НАП в БГ и няма как да избягам от този данък. В правилата на Амазон пише
IRS regulations require non-U.S. taxpayers to provide Form W-8BEN to Amazon in order to be exempt from U.S. tax reporting requirements." само това е информацията за non-US продавачите и никъде не пише,че след известно време този документ се праща до IRS, а те до НАП, но просто аз си предполагам,че ще е така.Ако не го пращат примерно какъв ще е смисъла от него? След този разговор със счетоводителя ми каза да събера всички фактури до сега и фактури за продажбите в Амазон и да платим данък печалба 10% като това ще го отразим като "Други приходи от чужбина" имало е някаква такава секция, но каза че неможе да ми гарантира,че ще ги одобрят.Незнам вече на кой да вярвам,имам чувството,че и този счетоводител си няма хал хабер от нищо.Препоръчайте ми какво да направя или някой добър счетоводител ако познавате и да разбира от тези неща да питам и него.Благодаря ви предварително
 
От: Въпрос относно Амазон.

Ама едно е ти да си предполагаш, друго е наистина да е така. Ако искаш да си чист, смени си данните на профила да са на българска фирма, взимай си парите с чекове (май не може да посочиш бг банкова сметка?) и отчитай всичко.
 
От: Въпрос относно Амазон.

М/у другото как подаде декларацията, прати я по пощата или с електронен подпис?
 
От: Въпрос относно Амазон.

Ама едно е ти да си предполагаш, друго е наистина да е така. Ако искаш да си чист, смени си данните на профила да са на българска фирма, взимай си парите с чекове (май не може да посочиш бг банкова сметка?) и отчитай всичко.

Единсвтения вариант за получаване на парите за Бг е Payoneer за съжаление :(
 
От: Въпрос относно Амазон.

С електронен подпис.

Глупости. Цъкнал си върху бутон в браузъра. Това не е електронен подпис. Електронен подпис е онова чудо, дето се пъха в USB-то на компютъра, за което плащаш годишна такса.

Онези признати разходи се отнасят за дейността ти като свободна професия (самоосигуряващ се), а ти даже не си регистриран като такъв (регистрираш се в регистър БУЛСТАТ, после в НАП и после ежемесечно плащаш осигуровки минимум 108,36).

Търговска дейност не може да извършваш така без регистрация като ЕТ или фирма (регистрацията като самоосигуряващ се не ти дава право да извършваш търговска дейност).

Може евентуално да си признаеш пред НАП и да разглеждат дохода ти като на ЕТ (ще има и глоби разбира се, и ще трябва да се регистрираш като ЕТ).

Може да пробваш да си декларираш реалната си печалба в онзи раздел с "другите" доходи (и да се обложат с 8% здравен рекет и 10% плосък рекет - Образец 2061: Приложение № 6 доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ). Обаче това е руска рулетка - при проверка ще трябва да обясняваш защо си извършвал търговска дейност без регистрация като ЕТ или без да ползваш фирма.

Друг вариант "руска рулетка" е да декларираш тези доходи в приложението "Образец 2051: Приложение № 5 доходи от прехвърляне на права или имущество", "Таблица 3 – Доход от продажба или замяна на: пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства - код 01; произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети - код 02". Обаче се съмнявам, че си продавал "пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства - код 01; произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети - код 02". Ако не си продавал такива стоки - не можеш да ги декларираш в тази таблица.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос относно Амазон.

Пич, никой няма да се занимава да ти праща писъмца до нашите незнайни НАП-аджии... Ако някъде ти спират данъци от американска фирма, за тяхната данъчна система, недей да търсиш счетоводители, а отиди в някоя агенция за tax back. Много хора сме бачкали в САЩ и на всички ни казаха едно и също нещо - ти не дължиш нищо на тяхната държава, след като не си неин гражданин. Затова ти връщат данъците от америка до стотинка. Да не мислиш, че това, дето сме го взели от бригадата, барабар с върнатите данъци, сме ходили да го пишем в НАП?
Най-добрият вариант е да си вземеш дебитната карта от Payoneer и с нея да се разплащаш на POS терминалите тука - хем няма да плащаш такса за транзакцията, хем тая карта никой не знае, че съществува :)
 
От: Въпрос относно Амазон.

Най-добрият вариант е да си вземеш дебитната карта от Payoneer и с нея да се разплащаш на POS терминалите тука - хем няма да плащаш такса за транзакцията, хем тая карта никой не знае, че съществува

Той вече го е направил.

Няма как да платиш данък върху тези пари, който на практика 'почти' не влизат във България. До толкова влизат във България, колкото и парите на някой германец дето е за 3 дена на Слънчев Бряг и си тегли пари от банкомата до плажа със собствената си дебитна карта (Която 'дърпа' от банковата му сметка в чужбина'). Пайонер (ползвам ги) е фирма в офшорна зона близо до Мексико, със банкови сметки във Северна америка, който на практика не са твой, цялото нещо е доста сива зона откъм закони и т.н, ако тръгнеш да декларираш пари само ще се закопаеш в повече проблеми и никой счетоводител няма да знае какво да прави. Ще си първият човек декларирал пари от там, все едно да си декларираш парите дето някой приятел ти ги дава на ръка лично, също толкова странно ще те гледат служителите във нап. :lol:

И информацията която имам е,че този документ след известен оборот се е изпращало до IRS.

В8 Бен си е форма НА IRS и винаги отива там, също както данъчната декларация(която няма да подадеш :)) отива във нап. Цялата цел на дабалиуеит формите е американската фирма (amazon) да докаже че плаща на чуждестранно лице а не на някой вътре в УСА. Ако плащаше на някой в УСА, ИРС щеше да чака този някой да декларира този разход(на амазон) като (негов)доход. След като е подадено в-8 тези пари не се търсят и никой не го интересува.

, а те до БГ

:shock::lol: Нее, споко, IRS праща информация до Българския НАП след поискване(имаме СИДДО с америка), макар че дори и тогава не съм сигурен че ще прати :lol: :lol: Информацията, която праща е с цел избягване на двойно данъчно облагане, т.е представлява един си кой си колко долара е платил в данъци, не колко някой трабва да плати във другата държава. Това си го решава съответната държава след като получи първата информация.

Декларираните разходи на амазон(това от което те е страх) да се споделят с бабите във нап, да бе да :lol:
 
Последно редактирано:
От: От: Въпрос относно Амазон.

Пайонер (ползвам ги) е фирма в офшорна зона близо до Мексико, със банкови сметки във Северна америка, който на практика не са твой, цялото нещо е доста сива зона откъм закони и т.н,

Българските закони са пределно ясни. Няма нищо неясно. Защото българските закони не правят разлика между пари, които постъпват по твоя сметка в българска банка и пари, които постъпват по твоя сметка при друг доставчик на платежни услуги (банка или доставчик на платежни услуги, който не е банка). Това, че Payoneer е в Белиз няма никакво значение. Декларирането на тези доходи става точно както декларираш доходите в американски долари по твоя лична сметка в българска банка - умножаваш доларите по курса на БНБ за деня, в който си получил дохода (това е деня, в който банката или доставчика на платежни услуги, който не е банка е заверил сметката ти - т.е. деня, от който парите са били на твое разположение по сметката).

ако тръгнеш да декларираш пари само ще се закопаеш в повече проблеми и никой счетоводител няма да знае какво да прави.

Компетентните счетоводители знаят, че методът на плащане няма значение и ще се справят. Въпросът е дали ще попадне на компетентен счетоводител или някой пенсиониран учител, който не е в час със счетоводството, обаче иска да изкара някой лев като предлага "попълване на данъчни декларации".

Ще си първият човек декларирал пари от там, все едно да си декларираш парите дето някой приятел ти ги дава на ръка лично, също толкова странно ще те гледат служителите във нап. :lol:

Няма да е първия. Може би има още трима или четирима в България, които са го правили. Аз знам за niks и bgkulinar.

От къде НАП черпи информация при проверки писахме в тази тема. Тоест - не тегли кредити (които погасяваш с недекларирани пари), когато купуваш нещо скъпо не си давай ЕГН-то (в някои магазини ти го искат уж за гаранционната карта, обаче го пишат във фактурата и така твоите данни влизат в ДДС декларацията на фирмата - от там НАП може автоматизирано да извади лицата, които нямат декларирани доходи, но са купили примерно плазмен телевизор за 10 000 лева).
 
От: Въпрос относно Амазон.

Е разбира се че няма значение метода на плащане ако гледаме законите, ама на практика как без банкова сметка ще декларираш пари, айде Western Union пак добре, там данъчните могат да гледат кой е получил пари, ама да си теглиш с чуждестранна дебитна карта от филипините и да ги декларираш, извинявай много... :) Пишеш си доходите в декларацията ама няма проследяване/проверяване.

Все едно съседа ти е дал на ръка 100 лева за това че си му помогнал да си изцикли паркета, да дължиш данък, че и здравни, щото си извършил и трудова дейност. Ама на практика е смешно да ги декларираш. Малко преувеличавам, ама почти е така. Или все едно да имаш офшорна фирма дето получава пари от чужбина и да декларираш парите тука без да влизат в българия дори...В случая е същото, даже офшорната фирма където са парите не е негова..

Няма да е първия. Може би има още трима или четирима в България, които са го правили. Аз знам за niks и bgkulinar.

Еее имах впредвид Payoneer конкретно, декларирали доход от интернет със сигурност са доста повече от 3-4 :))) Същност, може и 3-4 да са незнам :rolleyes:
 
От: Въпрос относно Амазон.

Законът не изисква да прилагаш към данъчната декларация банково извлечение. Тоест може и да не си ползвал банка. Може да си ползвал доставчик на платежни услуги, който не е банка.

А при ревизия как ще докажеш, че реално си ги получил тези пари? Ще им покажеш разпечатка от сайта на доставчика на платежни услуги. Да ходят в Белиз, Британските вирджински острови или където е там доставчика на платежни услуги, ако много искат да се уверят, че разпечатката е действителна.

Аз съм давал на НАП банкови извлечения, на които нямаше печати и подписи (документите не са при мен за да проверя дали паметта не ме лъже). Не са се заяждали. Повечето им служители са в час, че подписите и печатите върху хартия са анахронизъм и не ги изискват когато става въпрос за разпечатки от онлайн банкирането и договори с Googlem Amazon и други чужди фирми (договорът с Google/Amazon - т. нар. общи условия - може да го отпечаташ, обаче няма начин да накараш Google/Amazon да ти ударят печат върху него).

Ако съседът ти е дал 100 лева за услуга с личен труд трябва в 7 дневен срок да подадеш заявление за регистрация в регистър БУЛСТАТ, после да подадеш още една бумага при НАП и след като свършиш работата да пуснеш заявление в НАП, че прекъсваш дейност (за да не дължиш осигуровки за дните, през които не си полагал труд, защото ако плащаш осигуровки през целия месец дължиш 108,36 лв осигуровки - т.е. повече от 100-те лева доход; данък не дължиш, защото данъкът се плаща върху каквото остане след облагането с осигуровки).

Съгласен съм, че е смешно. За едни 100 лева трябва да ходи при две институции да го регистрират, после да ходи в НАП да декларира, че е спрял временно да се труди (за да не дължи осигуровки за всички дни от месеца), после в началото на следващия месец трябва да декларира осигуровките (декларация образец 1)... Разкарването до институциите за регистрации и подаване на декларации (ще трябва и счетоводител да си наеме, че декларацията образец 1 се мръщят като я подаваш на гише - трябвало с електронен подпис) ще ти струва повече от 100 лева. Излиза по-изгодно да не работиш. И за да си плати осигуровката за деня, през който е спечелил стоте лева, трябва да плати банкова такса от 0,50 лв (ако ползва електронното банкиране на TBI Bank) или 2-3-4 лева (ако ползва някоя кожодерска банка и внася на каса). И забравих да спомена таксата при регистрация в регистър БУЛСТАТ (и банковата такса при плащане на тази такса)...

В хипотезата с офшорната фирма нещата са по-сложни.
 
От: Въпрос относно Амазон.

Ето инфо, което получих по един мой въпрос:

Тъй като нямам достатъчно постове за линк, потърси темата ми Въпрос относно печалби от Amazon.com

Сега няколко други неща:

1. Това, че си попълнил W8-BEN си е в реда на нещата, то е за през IRS и само за пред тях. На тях от тук нататък слабо ги интересува къде плащаш данъци, защото W8-BEN им казва - аз няма да плащам данъци в Съединените Американски Щати. Дали ще пратят твоята форма на НАП? Кой знае.

Това, което мога да ти кажа е, че има хиляди хора, които пишат статии по разни кънтент мил-ове в Интернет или извършват услуги в сайтове като Freelancer, Odesk, Elance - които сайтове също изискват да попълниш W8-BEN форма. Ти да си чул някой писател на статии да се самоосигурява или да е платил данък върху парите, които изкарва от статии? Не. И аз така си помислих.

2. Престъпление е, ако си признаеш. С две думи - едва ли някой ще те потърси. Или изобщо няма да получат W8-BEN формата, или няма да й обърнат внимание, или прихода ди няма да е достатъчно висок да се занимават с теб, или няма да им пука какво правиш, или ще ги мързи.

Но ако отидеш и им кажеш - правех това незаконно, няма как законно да си платя данъците - тогава със сигурност ще се занимават с теб.

Нито те съветвам да пренебрегваш законите, нито да ги заобикаляш, нито да ги спазваш. Но такава е реалността.

Този пост го написах заради хората, които те съветват едва ли не да си хвърлиш оборота в океана и да забравиш, че си вложил едни пари някъде си, направил си печалба и сега не можеш да си изтеглиш печалбата.

И това, което всъщност трябва да направиш, ако толкова много се притесняваш е:

В Амазон можеш да имаш до два акаунта. Започваш или с един личен, който превръщаш във фирмен( и след това при желание си правиш и един личен акаунт) или направо започваш с фирмен акаунт( и след това при желание си правиш фирмен акаунт). В този ред на мисли можеш просто да минеш от личен на бизнес акаунт, за което да, ще ти трябва фирма. Но ако изчакаш с тегленето на парите и трансформираш акаунта ти във фирмен, теглиш си парите след като оправиш акаунта документално и си ги осчетоводяваш през фирмата.

Повечето счетоводители са некомпетентни, когато става въпрос за онлайн търговия, особено ако извършваш и такава в чужбина. В темата по-горе съм написал как ще се консултирам с моята счеотоводителка, която между другото е доста кадърна. Казах й - провери това, кажи ми какво ти е мнението, плащам колкото кажеш. Обаче ми се след седмица и ми кажа - не мога да ти дам точен отговор, не ми дължиш пари. Ако искаш да оправиш нещата наистина, намери счетоводител, който се занимава с такива неща и има опит - шанса е, че с който и да си се консултирал е бил невеж в областта на онлайн търговията, но не ти го е признал, защото е искал да му платиш за единия час занимавка с теб.
 

Горе