Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

happyslacker

New Member
Днес ходих да си взимам новата карта и ми съобщиха за промяната в тарифата им (за която са ме уведомили на сайта си, аз трябва да го проверявам редовно за съобщения, обаче не го правя - така се съгласявам мълчаливо с вдигане на таксите им).

Първо, вдигат таксата от 1 лева на 2 лева месечно.

Второ, има изискване за минимум един входящ превод месечно, иначе ти закриват сметката автоматично и картата ти става неизползваема (така ми обясни служителката). Ако обаче имате поне 250 валутни единици по сметката - ще бъдат милостиви към вас и няма да ви закрият сметката. Тоест, условието за активност (да има редовно входящи преводи) е за бедните - тези, които не могат да си позволят да имат 250 валутни единици.

Броят транзакции месечно се изчислява на 6-месечна база. За транзакции по сметка не се считат преводи между сметки в банката на един и същи клиент, както и всички служебни банкови трансфери (удържане на такси, вноски по кредити и др.).

Възможно е служителката в банката да ме е подвела и всъщност да броят за "транзакции по сметка" и плащанията (а аз редовно имам такива - плащам си битовите сметки през ePay от картата). Не знам.

Основно ползвам картата си от Алфа банк (за която не съм платил нито стотинка банкова такса - от какъвто и да е вид - даже и месечна такса няма), но искам да имам и поне още една резервна карта (за плащания онлайн и други).

ePay може и да се ползва без карта, доколкото разбрах. Ще проуча този въпрос допълнително.

Има ли други банки, които да предлагат дебитна карта с възможност за плащане чрез PayPal и изобщо онлайн плащания, която да не дере с никакви такси (като Алфа Банк) или таксата да не е повече от 1 лев месечно? ПИБ предлага Visa Electron за 0,50 лева месечно* (не ми е проблем, че искат пари за теглене от банкомат - тази карта ще я ползвам само за плащания). В тарифата им не видях да пише каква им е таксата за refund, но във форума прочетох, че е 1%.

ЦКБ също предлагат дебитна карта за 1 лев, не пише колко взимат за refund, може би 0% (в таблицата на Шерифа пише 0%).

Някакви по-изгодни предложения знаете ли?

Който случайно не е разбрал:

* Бях написал 1 лев месечно, но съм се объркал:

Разплащателни сметки с дебитна карта в национална и
чуждестранна валута 0.50 лв. месечно

Това се отнася за "Visa Electron / V Pay".

Токуда взимат само 0,80 лв на месец, но имат такса за плащане на стоки и услуги в чужбина 0,30 лв.
 
Последно редактирано:
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Само едно уточнение, че поста ти излиза малко, като реклама на Алфа банк. Аз също имам дебитна карта от тях от две-три години и наистина нямаше такса до сега. Но миналия месец получих предупредителен SMS, за да захраня сметката си с 24лв (ако нямам). Това е такса за картата за една година. Което прави по 2лв на месеца, като другите банки ;)
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Каква ти е сметката? За Алфа ултима нямат такса. Трябва да вкараш 1000 лева минимум. Да не би да имат промяна в условията?

Сега проверих на сайта на Алфа банк - таксата им е точно нула лева. Твоята сметка явно не е "Алфа ултима".

(От Алфа банк си спечелиха безплатна реклама - наистина предлагат безплатна дебитна карта - само внимавайте да не я вкарате в банкомат на друга банка, тогава има такса за теглене.)
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Точно Ултима е. Питах в местния клон на банката и ми отговориха, че това е от скоро. Промяна в условията!
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

В тарифата на Алфа банк не виждам промени. Нямам и начислени такси - сега си проверих движенията по сметката.

Имам пари в сметката, може би затова не звънят (прозвъняват само клиентите, които нямат пари да си платят таксите)?

За клиентите с пари по сметката няма ранно предупреждение... Ще ги питам дали това е наистина така и ако е така може да си закрия картата при тях. Все още има банки, които имат такса 1 лев.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

За хора , които изкарват повечко пари и плащат основно с карта , най далавера са кредитните карти , които ти връщат 1% от всяко нещо , което платиш на ПОС терминал. Аз имам такава на ПИБ , това което печеля от този процент покрива многократно таксата на картата + разните им други таксички. Разбира се при кредитните карти , задължително е да си плащаш навреме сумите , които си използвал - само тогава е на далавера.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Точно за тази стратегия на банките да стимулират плащането с карти писах в тази тема:

защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Банките са лакоми за банкови такси и стимулират клиентите да пазаруват с кредитни карти като плащат 1% от стойността на покупката на клиента (познайте колко процента взимат от търговеца за такса по транзакцията с ПОС терминал щом успяват да дадат 1% на клиента).

Поради тази причина започвам да се оглеждам за кредитна карта (до сега карах на дебитна). 1% кешбек (банката ми дава на мен 1%) може да избие годишната такса за кредитната карта. Разбира се лихва за кредит няма да плащам, защото ще си захранвам сметката навреме за да не дължа лихва. И даже ще печеля пари! Например ако харча по 10 000 лв на година с кредитната карта ще получа 100 лева, което е близо два пъти колкото годишната такса за картата (на далавера съм).

Къде е уловката?

Аз не искам да плащам в магазина с карта по политически причини (не ми харесва картела Visa/MasterCard - как принуждава търговците да не начисляват допълнителна такса на клиента за това, че плаща с карта, като по този начин търговецът е принуден да вдигне цените за всички клиенти (с цел да компенсира загубите от такси по картовите плащания) - даже и за тези, които плащат в брой).
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Разберете се кой е физическо лице, кой е юридическо, тъй като таксите са различни, съответно и тарифата. Отделно въобще не става и дума въпрос за това какъв ВИД е дадената карта.

Alpha Bank:

• Физ. (годишна такса за поддръжка):

— Dynamic Visa – дебитна: 25 лв.;​
— Visa Classic – кредитна: 40 лв.;​
— Visa Gold – кредитна: 100 лв.;​
— MC Standard – кредитна: 40 лв.;​
— Dynamic Visa – кредитна: 50 лв.​

• Юрид. (годишна такса за поддръжка):

— Visa Business – дебитна: 20 лв.;​
— Visa Business – кредитна: 80 лв.​

Не става ясно кога се charge-ва тази такса, дали на 01.01.201X или на годишна база от създаването на сметката, или на самата карта (издаването ѝ).

Надявам се, че се има едно наум, че има ДВЕ ОТДЕЛНИ ТАКСИ за „банкова сметка“ и „карта“ в почти всяка една банка, които често са различни.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Точно за тази стратегия на банките да стимулират плащането с карти писах в тази тема:

защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?



Аз не искам да плащам в магазина с карта по политически причини (не ми харесва картела Visa/MasterCard - как принуждава търговците да не начисляват допълнителна такса на клиента за това, че плаща с карта, като по този начин търговецът е принуден да вдигне цените за всички клиенти (с цел да компенсира загубите от такси по картовите плащания) - даже и за тези, които плащат в брой).

До колкото знам , на търговеца му взимат 2,5 процента , за да дадат тоя 1 процент на притежателя на картата. Аз съм доволен , защото както казах с тоя процент си покрива таксата по картата многократно. Но аз въртя и големи суми тъй като плащам доста хотели извън бг.
Чух , че в някоя от скандинавските държави има предложение парите да изчезнат тотално до 2020. Тоест всичко да е само карти. Аз лично мразя да разнасям банкноти - имам си карти , имам си онлайн банкиране - лесно и удобно за всякакъв вид сделки и покупки.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Аз ползвам "Алфа Ултима" и две карти към нея (Visa Electron Enter и MasterCard Enter) като физическо лице. Няма нищо общо с „Dynamic Visa“.

http://www.alphabank.bg/?page=ultima
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

На колегата с ПИБ кредитната да си погледне, но мисля че от съвсем скоро кешбекът е сведен на 0.5 %
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Аз имам две дебитни карти към една сметка в Пощенска. Не е като да нямат такси, сега гледам че имам -1.90 всеки месец за поддръжка, когато вкарам пари от PayPal взимат по около 20лв, 30ст ми е за теглене през техен банкомат. През една от картите в ePay си плащам някоя и друга сметка и сега като сравнявам - едно е числото в ePay, а с няколко стотинки отгоре се появява в Пощенска, но мисля че това е таксата за ePay.
 
От: От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за актив

Точно Ултима е. Питах в местния клон на банката и ми отговориха, че това е от скоро. Промяна в условията!

Да не са ти издали друг тип дебитна карта? Може да имаш сметка "Алфа ултима", обаче ако дебитната ти карта е Dynamic или нещо друго е нормално да има такса. Без такса са картите с "Enter" в името. На твоята карта пише ли "Enter"?

* * *

Имайте предвид и това:

Има един такъв бъг в мисленето на хората - стараят се да избягват загубите вместо да се съсредоточат върху това да печелят достатъчно.

Loss aversion

Ще отделят няколко часа в четене и тестване какъв безплатен хостинг да ползват вместо да отделят същото време в правене на пари и да си платят...

Иначе ако се прегледат внимателно тарифите на банките, ще намерите начин да платите по-малко такси. Защо да плащам примерно такси при плащане на битови сметки с ePay след като може и да не плащам? Защо да се редя на опашка в банката за внасяне/теглене, след като на банкомат е безплатно и даже може да няма опашка? За какво да си отварям „разплащателна сметка“, като мога да отворя сметка с друго име, която върши същата работа, но няма месечна такса?

Ако не бях прочел тарифите на банките щях ли да изкарам повече пари? Може би. Но някак си не се чувствам комфортно да плащам за нещо, за което може и да не плащам.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Днес ходих в офис на банката (Алфа Банк). Нямат промени в тарифата за дебитните карти с "Enter" в името, които се издават към сметката Алфа Ултима - нула лева месечна такса, нула лева такса за теглене от банкомат на същата банка.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Днес ходих в офис на банката (Алфа Банк). Нямат промени в тарифата за дебитните карти с "Enter" в името, които се издават към сметката Алфа Ултима - нула лева месечна такса, нула лева такса за теглене от банкомат на същата банка.

До там ли я докара бе човек? До тия 2 лева ли опря?
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Дева "предприемачите" - за два леа исписа матрял дет можеше да гопродадеш поне за десет и изгуби времето на сички ни поне за още сто кинта...
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Аз така или иначе ходя до банкомата да си тегля банкноти (не плащам с карта по политически причини), не ми беше проблем да питам дали наистина имат промяна в тарифата.

Мисля да си закрия дебитната карта в Прокредит банк и да си плащам битовите сметки с ePay.bg като ползвам микросметка и я зареждам с превод по IBAN (за целта вече се регистрирах като потребител ниво III).

Аз така или иначе излизам от вкъщи на разходка (епична грешка, която много предприемачи правят е да работят като роби, все едно работят за работодател - не отделят достатъчно време за физическа активност и почивка*), маргиналната цена да попитам дали имат промяна в таксите беше малка (така или иначе ходя до банкомата им, което го комбинирам с разходката).

* Добър начин едновременно за почивка и физическа активност е разходката в парка.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Аз ползвам ЦКБ. Месечната такса е 1 лв. Имам две дебитни карти, едната от които Мастър кард. И двете са без допълнителни такси. Плащам навсякъде в интернет без такси. В Ипей преди удържаха някаква такса при всяко плащане на сметка, затова започнах да вкарвам веднъж месечно пари в микросметката и от там вече плащам различните битови сметки. Таксата за теглене на банкомат май беше 20 ст. Други такси не мисля че има, освен още едни 2-3 лв., които се удържат веднъж в годината за още нещо, което не помня.
 
От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за активност

Аз и жена ми имаме обща съвместна сметка в Прокредит, която е с 2 карти. Плащаме 4 лева (по 2 лева на карта). Сега ако го направят двойно, хич не ми се дават 8 лева месечно. Кажете някоя друга банка с възможност за съвместна сметка. Преди бях на ЦКБ, но се махнах, защото нямат такива при тях.
 
Re: От: Прокредит банк вдигна таксите на дебитната карта, въвежда изисквания за актив

До там ли я докара бе човек? До тия 2 лева ли опря?

Робе,

въпросът е принципен. По тая логика всеки мангал с имплантирани в х.уя сачми може да иска да си го тикне само 2 см ВГЗ.

Ясно е, че не си опрял до тия 2 лв, т.е. см.

Описал съм случки с банките тук: www.lefterov.info

Вече нямам сметки в БГ (DGD банките там) , а от УК банки за последните 6 месеца съм получил ~1200 лири като награди, е от тоя сорт: http://www.cbonline.co.uk/personal/current-accounts/switch-offer
 

Горе