АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

кучи студ под минус 20, снежни преспи... Прилича на Витошка през февруари :p

Е, това е само есен. Не кучи студ. :D
Все пак е зад Полярния кръг.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Страна - струва ми се, че тази карта е неточна, което означава, че руснаците лъжат. На тази карта никъде не са показани българите и българското царство.

По това време българите са били под Османско робство, затова ги няма. Иначе като етнос ги има. Много българи са се спасявали в Крим и Бесарабия, бягайки от османлиите, а много от тях са били и доброволци в Кримските войни на страната на Русия.

* * *

Няма друга такава амалгама от народности в съвременната история, които да се допълват така пълноценно. Може би само в Ливан успяха, но трябваше 10 години да пишат двутомна Конституция, за да посочат правата и отговорностите на всеки поотделно.

А за размерите (ако размерът има значение) ... за сравнение - територията на Римската империя е била по-малко от 3 млн. кв. км.


Територията на Руската империя е била над 23 млн. кв. км.


Дори днешната територия на Руската Федерация (без отцепилите се след СССР републики) е над 17 млн. кв. км. - 6 пъти по-голяма от Римската империя
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Е, това е само есен. Не кучи студ. :D
Все пак е зад Полярния кръг.

Не случайно дадох за пример Витошка :) На късокраките мургавели там, дето им стърчат телесата от нискоталийните дънки, докато сърбат мохито, ще им измръзнат мартинките от подобна есен.
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

По това време българите са били под Османско робство, затова ги няма. Иначе като етнос ги има. Много българи са се спасявали в Крим и Бесарабия, бягайки от османлиите, а много от тях са били и доброволци в Кримските войни на страната на Русия.

Нямам предвид българите от Аспарухова България, а българите в Русия, Волжска България. Сега няма нужда да преговаряме историята какво са направили (ако пък си я забравил или не я знаеш, нека го направим?), но само ще спомена, че те са били много важна част от историята на Русия. До толкова важна, че в чест на победата на руснаците над българите от Казанското ханство, Иван Грозни построява храмът „Свети Василий Блажени“, храм, с който цял свят свързва с Русия, а Русия се гордее, че го има.

Е, Страна, къде са българите, тези наши потомци? Изпариха ли се? Когато не ви изнася нещо, е много лесно да се игнорира.
 
От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Нямам предвид българите от Аспарухова България, а българите в Русия, Волжска България. Сега няма нужда да преговаряме историята какво са направили (ако пък си я забравил или не я знаеш, нека го направим?), но само ще спомена, че те са били много важна част от историята на Русия. До толкова важна, че в чест на победата на руснаците над българите от Казанското ханство, Иван Грозни построява храмът „Свети Василий Блажени“, храм, с който цял свят свързва с Русия, а Русия се гордее, че го има.

Е, Страна, къде са българите, тези наши потомци? Изпариха ли се? Когато не ви изнася нещо, е много лесно да се игнорира.
А, това също е интересна тема...

Оня ден преглеждах някаква фб-група с тематика "Русия". Общо взето, с положителна насоченост като цяло. По едно време някой пуснал снимка на татарка в национална татарска носия. С цел да покаже многообразието на културите в Русия, хубава жена и т.н. Все добри неща. И изведнъж се почна от българите участници - като че ли некой едновременно им го начука с пирон у мозъка... Нямало татари - това е българка. Татарите се гордеят, че са българи. Всички останали (башкири и т.н.) са българи и т.н. Само дето не се докараха до трите океана...

Не става въпрос за спор - има си исторически теми, има си исторически тези и те си имат право на съществуване. Волжските (казанските) татари наистина са интересни и с богато минало и настояще. Хората в подобни теми по форумите спорят, аргументират се и т.н. Ама може ли дотолкова да си потиснат и издивял, че от една снимка на симпатична жена с коментар "татарка в национална носия" да стигнеш до такова мракобесно ниво? Или да търсиш Волжска България в карта отпреди 200-300 години... Това е психиатрия в най-чист вид.

Не съм виждал такова чудо в никоя друга европейска страна. Поляците, които са толкова големи националисти - дори и те не изпадат в толкова смешни ситуации. Украинците донякъде - да, но на тях в момента така им промиват мозъците, че бих ги оправдал донякъде. Македонците... смешно е и при тях, но те поне имат цел - борят се, за да ги признаят за нация. А вие се борите от нация да се превърнете в комплексирана сбирщина.
 
От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Или да търсиш Волжска България в карта отпреди 200-300 години... Това е психиатрия в най-чист вид.

Не съм виждал такова чудо в никоя друга европейска страна. Поляците, които са толкова големи националисти - дори и те не изпадат в толкова смешни ситуации. Украинците донякъде - да, но на тях в момента така им промиват мозъците, че бих ги оправдал донякъде. Македонците... смешно е и при тях, но те поне имат цел - борят се, за да ги признаят за нация. А вие се борите от нация да се превърнете в комплексирана сбирщина.

Страна, ай де не се обиждаме, а? Вече е ясно, че ти или не знаеш за какво става въпрос, или нарочно преиначаваш фактите! И да, не само, че ще търся на картата къде са нашите потомци, но и ще искам сметка защо не са отбелязани! А впрочем, всичките ти доводи издишат, защото само преди месец Путин предложи създаването на "Българска ислямска академия", а следствие на това е разбира се и факта, че с това си действие Путин признава Волжска България и нейните наследници, т.е. българите.
 
От: От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Дори ще забравя, че акад. Лихачов е руснак, а не българин, така че, няма за кво да се косите... но да преминем към нещата, с които сте съгласни (като факти, иначе на изложението ми може да се дървите, ако има с какво):

Котраг основава Волжка България малко преди да бъде основана сегашната България. Страната е васал на хазарския каганат чак до началото на 10-ти век. Тепете малко угрофини и се запознавате с нас (русите) покрай Болгар и Сувар. Приемате исляма от арабите и почвате да се правите на селскостопански работници. Чат-пат си разменяте шамари с руските князе в Поволжието.

През 13-ти век ви превземат монголо-татарите (тия, дет им викате, че и те са българи) и ставате част от Златната Орда. Като васал на монголите се врете в Полша, Литовското княжество, Унгария и сие.

През 15-ти век волжките татари се отделят от Ордата в Казанско ханство. Идва Иван Грозни и им нашоква канчето, тъй като са мюсулмани и се държат неприлично. Наричат ги казански татари, булгари и мишари.

През 90-те години на миналия век, когато Русия бе мачкана от "демократичните" промени и западняците се чудеха как да я разпарчетосат, татарите предпочитаха да се наричат българи. След като мина известно време и видяха в какво се превърна София, а в какво - Казан, предпочетоха пак да се наричат татари.

kazan_panorama-10.jpg
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

...А вие се борите от нация да се превърнете в комплексирана сбирщина.

Страна, значи според теб Путин "комплексар", и си е част от някаква "комплексирана сбирщина" според теб. А относно начина ти на преразказ в горното мнение... ще се въздържа да напиша какво мисля. Не мислиш ли, че така настройваш хората против теб? Аз съм един от малкото, който досега харесваше какво и как пишеш, и съм подкрепял мненията ти, но ако продължаваш така да се държиш и да обиждаш безпричинно ... ще си го изпросиш. Не се ли усещаш, че понякога прекаляваш?
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Страна, значи според теб Путин "комплексар", и си е част от някаква "комплексирана сбирщина" според теб. А относно начина ти на преразказ в горното мнение... ще се въздържа да напиша какво мисля. Не мислиш ли, че така настройваш хората против теб? Аз съм един от малкото, който досега харесваше какво и как пишеш, и съм подкрепял мненията ти, но ако продължаваш така да се държиш и да обиждаш безпричинно ... ще си го изпросиш. Не се ли усещаш, че понякога прекаляваш?

Не съм споменал никакъв Путин. Просто споменах наблюденията си върху емоции, които предизвиква хубава жена в традиционна татарска носия в неукрепнали умове. Ако тези неукрепнали умове се настройват и срещу мен, то какво да направя? Да се саморазруша и аз ли?

Казвам го с добри чувства към българите, напълно сериозно. Някои нации понякога ги мачкат и всички знаем, че тези нации понякога болезнено реагират. Както германците, например, които и досега усещат вина покрай вманиачаването си по дребния австрийски художник.

Случва се, разбира се, и е неприятно. Едва ли има някоя от по-старите нации, която да не е преминала много подобни етапи. Но това не може да се оправи с репчене (американците са млади, затова не го разбират, но българите биха могли). Истинското чувство за собствено и национално достоинство е над тези неща.
 
От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Не съм споменал никакъв Путин. Просто споменах наблюденията си върху емоции, които предизвиква хубава жена в традиционна татарска носия в неукрепнали умове. Ако тези неукрепнали умове се настройват срещу мен какво да направя? Да се саморазруша и аз ли?

Вярно е, не спомена Путин, но от думите ти следва извода, че всеки който мисли по определен начин е такъв, следователно и Путин е такъв, щом по негова инициатива се създава "Българска ислямска академия". Като чета как иронизираш и се подиграваш с историята на Волжска България, май те настъпих по болното място. Е, искаш или не, това са си факти, които не могат да се подминат. И на мен ми се искаше да бяха разбили Иван Грозни, но не се случи.

Аз само попитах дали знаеш защо на картата която показа не е отбелязано никъде присъствието на тези българи, след като ги има, а ти започна да се подиграваш! От начина на самото ти подигравателно описание на историята на Волжските българи става ясно, че всички знаят, че ги има. Тогава пак ще попитам същия въпрос: Знаеш ли защо това се премълчава и на официалните карти, като тази, която ти самият показа никъде не се споменава този факт? И моля, този път избегни подигравките и словоизлиянията как сме по-долни от укрите, поляците, македонците...
 
От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Вярно е, не спомена Путин, но от думите ти следва извода, че всеки който мисли по определен начин е такъв, следователно и Путин е такъв, щом по негова инициатива се създава "Българска ислямска академия". Като чета как иронизираш и се подиграваш с историята на Волжска България, май те настъпих по болното място. Е, искаш или не, това са си факти, които не могат да се подминат. И на мен ми се искаше да бяха разбили Иван Грозни, но не се случи.

Аз само попитах дали знаеш защо на картата която показа не е отбелязано никъде присъствието на тези българи, след като ги има, а ти започна да се подиграваш!

Стига нездрави емоции.
1. Путин създава културен институт, това разбираемо ли е?
2. Подиграл съм се с историята на Волжка България? Къде, при положение, че дори излагам българската, а не руската гледна точка върху събитията. И пиша името на тази държава на български за разлика от теб.
3. Каква Волжка България през 1750 година?! Имаш ли си представа за какво става въпрос? Да, в е етническата карта от 1750г. не са отбелязани татари, чуваши, башкири, дагестанци и т.н. поотделно - отбележи ги ти на 23 млн. кв. км, ако можеш. Дори Стивън Сигал, който откри, че баба му е башкирка (и по твоите представи, българка), не е отбелязан на тази карта - просто няма място за снимката му и надписа айкидо, а не че не е фотогеничен. Гледай картите по региони.
 
От: От: От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

След като мина известно време и видяха в какво се превърна София, а в какво - Казан, предпочетоха пак да се наричат татари.

Аз затова си пледирам за Шопско-Малтийска конфедерация.
 
От: От: От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Аз затова си пледирам за Шопско-Малтийска конфедерация.

С вас, шопите, винаги си имам едно наум, обаче след като видях как малтийците правят пачки от туризъм без дори да имат прясна вода и пясък, то съм твърдо за. В небето ще прелитат малтийски соколи, а Евгени Минчев ще го изберат за шеф на Малтийския орден...

Пичове са както малтийците, така и шопите. Нека.

P.S. (по старата тема) татарите засега са 1:1 с Ливърпул.
 
От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

А, това също е интересна тема...

Оня ден преглеждах някаква фб-група с тематика "Русия". Общо взето, с положителна насоченост като цяло. По едно време някой пуснал снимка на татарка в национална татарска носия. С цел да покаже многообразието на културите в Русия, хубава жена и т.н. Все добри неща. И изведнъж се почна от българите участници - като че ли некой едновременно им го начука с пирон у мозъка... Нямало татари - това е българка. Татарите се гордеят, че са българи. Всички останали (башкири и т.н.) са българи и т.н. Само дето не се докараха до трите океана...

Не става въпрос за спор - има си исторически теми, има си исторически тези и те си имат право на съществуване. Волжските (казанските) татари наистина са интересни и с богато минало и настояще. Хората в подобни теми по форумите спорят, аргументират се и т.н. Ама може ли дотолкова да си потиснат и издивял, че от една снимка на симпатична жена с коментар "татарка в национална носия" да стигнеш до такова мракобесно ниво? Или да търсиш Волжска България в карта отпреди 200-300 години... Това е психиатрия в най-чист вид.

Не съм виждал такова чудо в никоя друга европейска страна. Поляците, които са толкова големи националисти - дори и те не изпадат в толкова смешни ситуации. Украинците донякъде - да, но на тях в момента така им промиват мозъците, че бих ги оправдал донякъде. Македонците... смешно е и при тях, но те поне имат цел - борят се, за да ги признаят за нация. А вие се борите от нация да се превърнете в комплексирана сбирщина.
x_316ecf88.jpg

x_5871a46c.jpg
 
От: От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Благодаря за снимковия материал в подкрепа на думите ми.

Остава само да се пуснат малко снимки от Казан в момента и темичката ще заспи.

P.S. Може да се направи и допитване сред татарите, които се намират на Мърсисайд в момента, но едва ли ще им е до тва.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Просто ти показвам, че "татарин" от Татарстан е нещо, с което самите "татари" не са съгласни. Или поне европеидната част от тях. Щом те се смятат за българи, защо ние да не ги смятаме за такива? Това, че някой е измилил и наложил със сила една наименование, не значи че всеки трябва да се съгласява с него. Ако за теб това не е важно, за други хора може и да е. Следователно ще го коментират. Нормално.
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Просто ти показвам, че "татарин" от Татарстан е нещо, с което самите "татари" не са съгласни. Или поне европеидната част от тях. Щом те се смятат за българи, защо ние да не ги смятаме за такива? Това, че някой е измилил и наложил със сила една наименование, не значи че всеки трябва да се съгласява с него. Ако за теб това не е важно, за други хора може и да е. Следователно ще го коментират. Нормално.

Просто ми показваш снимки от миналия век. С лозунги за неща, които, смятам, че достатъчно подробно обясних.

В момента не е така. Това е минало. Може би незабравимо, но минало. Като ръждивото корито Булгария, което потъна във Волга и взе жертви... Казан сега е великолепен град, а татарите там живеят далеч по-добре (като жизнен стандарт) от българите в България. Техният отбор се бие в ШЛ, провеждат световни конференции и състезания, има религиозни симпозиуми, след камбаните на християните пее мюадзинът от минарето, Казанският Кремъл грее и т.н. и т.н.
 
От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Просто ми показваш снимки от миналия век. С лозунги за неща, които, смятам, че достатъчно подробно обясних.

В момента не е така. Това е минало. Може би незабравимо, но минало. Като ръждивото корито Булгария, което потъна във Волга и взе жертви... Казан сега е великолепен град, а татарите там живеят далеч по-добре (като жизнен стандарт) от българите в България. Техният отбор се бие в ШЛ, провеждат световни конференции и състезания, има религиозни симпозиуми, след камбаните на християните пее мюадзинът от минарето, Казанският Кремъл грее и т.н. и т.н.

%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F.jpg


Черно-белите са от 88-а година, митинг с искане да бъде върнато истинското име на волжките българи. Тая цветната харесва ли ти?
 
От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F.jpg


Черно-белите са от 88-а година, митинг с искане да бъде върнато истинското име на волжките българи. Тая цветната харесва ли ти?

Не ссы... Същата тема е.

Има си и грешки на "съветското общество", разбира се. Дори урките се гавреха. Самото наименование съдържаше негатив. Че как да реагира татарин на "блатная" песничка от типа:
"и жену удавивший татарин,
и активный один педераст,
Всю дорогу до зоны шагали, вздыхая,
Не сводили с окурочка глаз. " ?

Плюс това половината от татарите са си мюсулмани. Повечето руснаци (в РФ 43% са россияне) сме християни, естествено е да има леко цупене. Имаше си чисто национални и религиозни искри. Но се разминаха. Казанските татари най-вече помогнаха в преговорите с кримските татари, когато Крим гласуваше за възсъединяването с Русия - дори Турция не успя да ги спре.
 
От: От: От: От: От: От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

С вас, шопите, винаги си имам едно наум, обаче след като видях как малтийците правят пачки от туризъм без дори да имат прясна вода и пясък, то съм твърдо за. В небето ще прелитат малтийски соколи, а Евгени Минчев ще го изберат за шеф на Малтийския орден...

Пичове са както малтийците, така и шопите. Нека.
Малтийските соколи не се нуждаят от ремонт на двигателите.
Малта е член на ЕС, без да е член на НАТО. Дали са военна база на Италия и не се занимават с армия и военно-командващи.
Имат само 65 депутати и един президент. Нямат паразитираща областна администрация - държава и местни общини.
Процъфтяващо земеделие, икономика и туризъм.
 

Горе