Алтернатива на БГ банка

Whisky

New Member
Здравейте,

Имам афилиейт бизнес, който обслужвам с Revolut за бизнес. Доста доволен съм колко по-удобно и по-евтино е от банка. И като цяло не искам да ползвам банка, защото таксите които искат не отговарят много на технологичния прогрес за 2022 год.

Проблемът обаче идва, когато дойде време за възстановяване на ДДС и НАП искат български IBAN, иначе не може :)
С револют за бизнес няма такава опция, там IBAN-a е литовски и няма как да се получават/изпращат плащания към бюджета. А осигуровките си ги пращам към ОББ физ. лице и ги превеждам от там към задълженията на фирмата. Обаче да се получава не може по този начин.

Опитах с icard, но ми отказаха сметка, а бизнеса ми е чист като момина сълза. Нещо не им е чиста работата на тях подусетих от въпросите, които задават. А може би има наплив на сенчести бизнеси към тях и са прекалено предпазливи, не знам.

Алтернативи за място с електронни пари и БГ IBAN? Някакво друго решение, може би?

Поздрави,
whisky
 
Здравей, не сме се засичали по темите, така, че добре дошъл от мен. :)

Според мен тук ще е нужно да се отвори бг сметка, фирмена бг сметка, с която да се оперира с бг институциите, в частност НАП. За жалост е така, иначе масово хората щяха да се изнесат към Revolut заради добрите такси, които са сериозен проблем при бг банките. И няма как бг институциите да разрешат това нещо с външни разплащателни системи, така ще убият банките тук, което нали се сещаш, няма как да се случи. Аз за друго решение не се сещам, ако нямаше ДДС за връщане, можеше и да продължиш по този начин, щом нямаш служители и се самоосигуряваш с личната си сметка. Но когато започнеш да имаш отношения с институциите тук, греда. Може би повече информация ще ти даде @hap23 , който писа по този въпрос тук:

 
Пейсера ти дават български IBAN, по който можеш само да получаваш левове, но не и да пращаш. Като гледам, ще ти свърши работа.
 
Пейсера ти дават български IBAN, по който можеш само да получаваш левове, но не и да пращаш. Като гледам, ще ти свърши работа.
А как става номера с плащането на данък тогава от фирмена сметка? Говорим за корпоративния + ако си разпределяш дивидент.
 
А как става номера с плащането на данък тогава от фирмена сметка? Говорим за корпоративния + ако си разпределяш дивидент.
При изходящи левови преводи като изпратил превода се изписва Пейсера, а не ти или фирмата ти. Разбира се, това не би трябвало да е проблем при плащания към бюджета, още по-малко пък когато си изплащаш дивидент на себе си. Но имат такса от 1 лев за изходящи левови преводи, което обезсмисля до голяма степен ползването им за такъв тип преводи. Обаче за получаване на левови преводи, както и за всякакви преводи в евро са супер.
 
Здравей, не сме се засичали по темите, така, че добре дошъл от мен. :)

Според мен тук ще е нужно да се отвори бг сметка, фирмена бг сметка, с която да се оперира с бг институциите, в частност НАП. За жалост е така, иначе масово хората щяха да се изнесат към Revolut заради добрите такси, които са сериозен проблем при бг банките. И няма как бг институциите да разрешат това нещо с външни разплащателни системи, така ще убият банките тук, което нали се сещаш, няма как да се случи. Аз за друго решение не се сещам, ако нямаше ДДС за връщане, можеше и да продължиш по този начин, щом нямаш служители и се самоосигуряваш с личната си сметка. Но когато започнеш да имаш отношения с институциите тук, греда. Може би повече информация ще ти даде @hap23 , който писа по този въпрос тук:

Благодаря ти. Аз започнах да чета тук съвсем скоро, докато правех проучване за баклинкс.
Много добра работа с форума, особено UX. Обикновено форумите са малко с дървен дизайн и трудно-интуитивни, а тук дава много приятно усещане.
 
Мисля, че с Wise ще ти се получи. Ползват на райфайзен IBAN, съответно можеш да получиш в акаунта си пари, които са преведени през bg IBAN в лева.
Хмм и аз се надявах на този вариант, тъй като ги ползвам за ф.л. но БГ IBAN, не изглежда да има наличен за биснес. Ето списък с налични 10 - https://wise.com/gb/multi-currency-account/#coverage-bankdetails
Може би скоро...

Paysera ще ги проверя, да. Мерси за идеята @Attacker
 
Благодаря ти. Аз започнах да чета тук съвсем скоро, докато правех проучване за баклинкс.
Много добра работа с форума, особено UX. Обикновено форумите са малко с дървен дизайн и трудно-интуитивни, а тук дава много приятно усещане.
Благодарско за думите. Много се радвам, че така те кара да се чувстваш форума тук. :)
Има много информация, която ще ти бъде много в полза за проекта. Не искам да звуча много наперено, но мисля, че тук има най-много информация за афилиейтинга като метод за печелене на пари онлайн, на локално ниво. ;)
 
Можеш да пробваш и mypos.eu - имат 1.25% такса при транзакция (на БГ карти) и нямат месечни/годишни такси за поддръжка на сметка и имаш БГ ИБАН. Единственият проблем е че не можеш да правиш преводи към бюджета.

пс: Осигуровките можеш да ги плащаш с фирмената карта през сайта на НАП - както твоите лични, така и на служители. Проблем ще е когато си плащаш Данък Дивиденти и Годишния данък, които се водят превод към бюджета - поради това и си държа сметка в unicredit, но с най-голямо удоволствие бих я закрил.
 
За плащания към бюджета workaround-a с револют е:

- нареждане на точната сума на задълженията за осигуровки/данъци към ф.л.
- плащане от ф.л. сметката по ЕИК към НАП
Или поне до сега така не съм имал проблем.

Все още не съм плащал годишен данък или дивидент така. Но предполагам, че няма причина да е различно?
 
За плащания към бюджета workaround-a с револют е:

- нареждане на точната сума на задълженията за осигуровки/данъци към ф.л.
- плащане от ф.л. сметката по ЕИК към НАП
Или поне до сега така не съм имал проблем.

Все още не съм плащал годишен данък или дивидент така. Но предполагам, че няма причина да е различно?
По принцип може от лична сметка към НАП, въпросът е да стигнат го тази сметка на физ. лице. Не е никакъв workaround, направо си е правилно. Вече от самата фирмена сметка в личната си, после си плащаш накрая данък дивидент.
 
Мисля, че когато можеш да докажеш, че сумата е отишла за осигуровки на фирмата, не дължиш дивидент.
 
Мисля, че когато можеш да докажеш, че сумата е отишла за осигуровки на фирмата, не дължиш дивидент.
Хм, осигуровките са нещо различно от данъка. Данък дивидент е сумата, която си си взел от наличната печалба след облагането с корпоративен данък. Така поне знам. Мисля, че не съм в грешка.
 

Горе