Арбитраж на .BG домейн, мнение за казус.

Как точно можеш да провериш дали е стартиран такъв процес, докато не е одобрен и т.н.? Знам само за тези: https://euipo.europa.eu/ohimportal/...58e39a7d27c0314bbf07d82d40ef2899bd76e866d366e
Ами тук може да следиш подадените заявки за национални марки. Те все още не са регистрирани, чакат да изтече срока за опозиция, тоест ако някой реши, че заявката нарушава неговата регистрирана марка.
А пък тук може да следиш вече регистрираните марки.
Това само за България, европейските ти си ги намерил.
 
Не мисля, че някой може да претендира за домейн, който е обща дума.
Напротив може, ако е защитен под търговска марка/и, в нея могат да се включат вариации, които поне по мое виждане все едно са отделни търговски марки - сродни. Пример: Панталон, Панталон.БГ, Pantalon.bg. Ако фирмата е само Панталон ЕООД, аз ако направя фирма Панталон.бг ЕООД / Panltalon.BG Eood и регистрирам две търговски марки Панталон.БГ и Pantalon.bg, които няма причина да не бъдат приети се сети какво става. Като всичко това трябва да стане преди регистрирания домейн ( или двата домейна на кирилица и латиница в случая ) да има сайт и да бъде така да се каже онлайн. Да недавам моя си пример :)
 
  • Sad
Реакции: Sky
Реших да споделя, че домейна си намери нов собственик / препродаден, което доказва, че когато един човек иска даден домейн, няма фиксирана цена.

Та цялата история беше за D E S I R E . B G
 
А кой го купи, тоя дето плаши гаргите или друг?
Друг, клиент с няколко проекта при мен. Най-вероятно ще става секс шоп, последно спомена, че иска аз да го правя, но ще видим.
 
  • Like
Реакции: Sky
Друг, клиент с няколко проекта при мен. Най-вероятно ще става секс шоп, последно спомена, че иска аз да го правя, но ще видим.
Супер, добре че не им се върза на тия.
Явно имаш топки :D за разлика от половината писали които го бяха отписали домейна.
 
Напротив може, ако е защитен под търговска марка/и, в нея могат да се включат вариации, които поне по мое виждане все едно са отделни търговски марки - сродни. Пример: Панталон, Панталон.БГ, Pantalon.bg. Ако фирмата е само Панталон ЕООД, аз ако направя фирма Панталон.бг ЕООД / Panltalon.BG Eood и регистрирам две търговски марки Панталон.БГ и Pantalon.bg, които няма причина да не бъдат приети се сети какво става. Като всичко това трябва да стане преди регистрирания домейн ( или двата домейна на кирилица и латиница в случая ) да има сайт и да бъде така да се каже онлайн. Да недавам моя си пример :)
Дай твоя пример. То с примери става. Според мен за обща дума не би трябвало да може.
В момента дори не се сещам за бранд с "обща" дума.
 
В момента дори не се сещам за бранд с "обща" дума.

Преди няколко години един датчанин се опита да вземе queen.com от известен американски домейнър. Остана с пръст в г*з и стана за смях. На мен лично преди няколко години едни шваби се опитаха да ми вземат един подобен домейн, само че .инфо, т.е. ме заплашиха с арбитраж. Сайта с този домейн хранеше яко дебелата Берта, тогава канцлер на Зеления райх. Пожелах им успех и им казах да си гледат работата. В следващия си имейл ми предложиха 50 евро, за да си регистрирам нов и да им върна "техния", на който отговорих доста грубо. Последва нов имейл, с оферта 500 евро, на който отговорих с контраоферта с още една нула, отговориха, че не им е по джоба и повече никога не ме потърсиха. Думата беше в топ 100 на използваните в ежедневието разговорно на немски.
 
Реших да споделя, че домейна си намери нов собственик
От детско любопитство имам въпрос. Десислава ли стои зад фирмата "ПРАСКОВА ЕООД" , която подаде жалбата за арбитраж ?
 
Преди няколко години един датчанин се опита да вземе queen.com от известен американски домейнър. Остана с пръст в г*з и стана за смях. На мен лично преди няколко години едни шваби се опитаха да ми вземат един подобен домейн, само че .инфо, т.е. ме заплашиха с арбитраж. Сайта с този домейн хранеше яко дебелата Берта, тогава канцлер на Зеления райх. Пожелах им успех и им казах да си гледат работата. В следващия си имейл ми предложиха 50 евро, за да си регистрирам нов и да им върна "техния", на който отговорих доста грубо. Последва нов имейл, с оферта 500 евро, на който отговорих с контраоферта с още една нула, отговориха, че не им е по джоба и повече никога не ме потърсиха. Думата беше в топ 100 на използваните в ежедневието разговорно на немски.
Разговорна дума, може би е по-различна "работа", но и там не ми се вярва. България е по-особен случай, защото няма вътрешна регулация за много неща, и в момента, в който се опитат да приложат регулация на нещо, обикновено копират "чужд опит", само че този опит е добит в друга среда. Присаждат го тук и става манджа с грозде.
 
Реших да споделя, че домейна си намери нов собственик / препродаден, което доказва, че когато един човек иска даден домейн, няма фиксирана цена.

Та цялата история беше за D E S I R E . B G
Хубаво име е.
Супер, добре че не им се върза на тия.
Явно имаш топки :D за разлика от половината писали които го бяха отписали домейна.
То пък едната далавера. :)
Да вземеш домейн ей така да го имаш без да "имаш време за проекта" си е кретения.
 
  • Like
Реакции: Vbb
К'ва е логиката да хостваш сайт на български в САЩ с домейн регнат в Корея?
 
  • Haha
Реакции: Vbb
К'ва е логиката да хостваш сайт на български в САЩ с домейн регнат в Корея?
мен пък домейна ми е български, сайта е EN, хоста е канадски :rolleyes:
 
мен пък домейна ми е български, сайта е EN, хоста е канадски :rolleyes:
То това е ясно. Няма необходимост да си българин и да си бил с българка от България, виж го партито.
Както може да няма нищо особено, така пък може и да има, ддз.
 
Ако фирмата е регната преди домейна, спокойно го вземат, само правят заявка. Казвам ти поне 5 случая последните 4 месеца. Ако е обратното не те интересува, ако го вземат ти съдиш яко и ще спечелиш. Но ако фирмата е като домейна и е преди него край. А ако има търговска марка, бъди сигурен, че оставаш без него.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Ако фирмата е регната преди домейна, спокойно го вземат, само правят заявка. Казвам ти поне 5 случая последните 4 месеца. Ако е обратното не те интересува, ако го вземат ти съдиш яко и ще спечелиш. Но ако фирмата е като домейна и е преди него край. А ако има търговска марка, бъди сигурен, че оставаш без него.
Дай някой пример.

И къде точно го пише това нещо. На какво се основават за да го вземат, както казваш.

Като дадете конкретни примери, тогава може да попитам, ако си регнал xyz.bg и някой си има фирма "хикс игрек зет", а то всъщност има такава фирма, ще ти го вземе, значи. Ами ако фирмата е "екс уай зет" пак ли? Щото и такава има. Всъщност коя от тези двете фирми, може да претендира за домейна?
 
Ако фирмата е регната преди домейна, спокойно го вземат, само правят заявка. Казвам ти поне 5 случая последните 4 месеца. Ако е обратното не те интересува, ако го вземат ти съдиш яко и ще спечелиш. Но ако фирмата е като домейна и е преди него край. А ако има търговска марка, бъди сигурен, че оставаш без него.
А ако имаш фирмата регната преди .бг домейна, но някой вземе търговската марка и пропуснеш срока за обжалване на търговската марка?
 
А ако имаш фирмата регната преди .бг домейна, но някой вземе търговската марка и пропуснеш срока за обжалване на търговската марка?
В момента просто си приказвате. Ще чуем ли примери?

И също така, айде кажи сега кой щял да претендира за xyz - хикс игрек зет, екс уай зет или ако щеш други вариации.

Въобще по какъв начин, която и да е българска фирма, ще претендира за домейн изписан на латиница? Фирмите задължително се регистрират на кирилица.

Много ми е интересно, коя фирма може да претендира за домейн xyz.bg - просто това ми хрумна по-рано а то се оказа, че го има.

И тъй, коя фирма би могла според тия тъпотии да претендира за този домейн? Много ми е интересно. Щото не са нито фирмите "хикс игрет зет" и "екс уай зет". А, сега да видим?
 
А ако имаш фирмата регната преди .бг домейна, но някой вземе търговската марка и пропуснеш срока за обжалване на търговската марка?
Много зависи от комисията, но има и съд дори за такива неща и се стига до тях, това с плащене на гаргите може да го каже, човек не стъпвал в съд и си нямал работа с тези проблеми. Просто се вдига дело за уронване на авторитета на фирмата, ако има нещо активно на домейна и че много хора бъркат домейна с фирмата, дори има фалшиви доказателства и накрая домейна пак се взема. Но ако има търговска марка за .bg домейн, защото това не е стандартен домейн, домейните като .bg , .ro , .gr са локални един вид и при търговска марка на място се взема. Разбира се, винаги се предлага оферта на собственика на домейна.

За да спечели спор за прехвърляне, бизнесът трябва да докаже, че:
  • Името му има добра репутация на марката
  • Името се свързва с неговия бизнес
  • Налице е погрешно представяне от трета страна, което води или е вероятно да накара обществеността да обърка стоките и услугите на третата страна с тези на бизнеса
  • Претърпял е щети поради използването на името му от трета страна, това се симулира лесно

Остави лапетата какво пишат тук, реалността е друга, ако има регната марка, нещата стават лесно, дори да пропусне се взема, последните месеци съм свидетел на такива вземания на .bg домейн, но всичко беше с търговска марка, домейните и без това не бяха активни.

Поздрави.
 

Горе