Афилейт програма и изплащане на комисионни

wbg

Active Member
Здравейте,
някой запознат дали има как се осчетоводяват изплащането на комисионни към афилейт програми?
Конкретно при мен:
- Продуктите са електронни и евентуалните афилейт партньори ще са 99% от чужбина.
- Изплащането на комисионни ще се прави от фирмената PayPal сметка. тази PayPal сметката се осчетоводява до цент, т.е всичко влязло/излязло се документира, ако е разход се прилага фактура, ако е приход съответно се издава фактура.
Та, при тези условия, как ще се осчетоводяват евентуалните изплащания на комисионни при условие, че ще са налице плащания към частни лица, от които няма да получим фактури или други документи.
Евентуални партньори биха били:
- Частни лица от България
- Юридически лица от България
- Частни лица от ЕС
- Юридически лица от ЕС
- Частни лица от трети страни, извън ЕС
- Юридически лица от трети страни, извън ЕС

Благодаря предварително
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Май няма запознат с материята.
Поне някой да познава счетоводител запознат с тези неща с когото да се консултирам?
 
Към частни лица си се изплаща с бележка, която трябваше да се разпише и от теб и от него, че е изплатена. Като имаш и един агриимънт, в който се споменава, че не си отговорен за това дали ще ги обяви парите и дали ще им плати данъци. Поне така е практиката. Не знам точно, тъй като не съм бил афилиейт програма, плащаща комисиони на афилиейти. НЕ си ли към някоя тукашна програма да видиш как става номера?

За юридически лица е ясно - с фактура. Но нека се включат по-опитните, защото аз знам как трябва да се случи, но не знам дали практиката е на 100% такава. :) Все пак не съм счетоводител. :)
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Има много запознати, ама това е много дълга и сложна тема и да ти обясна във форума ще трябва да изпиша 5-6 странци поне. Само не ми стана ясно ти счетоводителя ли си или шефа. Щото ако си шефа и да ти ги изпиша няма много да го разбереш. Но в общи линии проблема е при частните лица, защото при юридическите не виждам причина да няма фактура.
Проблемът с физ. лице ще е, че вероятно ще се налага да им удържаш данък (вероятно, защото това ще е доход с източник от България) а този удържан данък ще доведе до изплащането на по-малка комисионна на физ. лица, което трябва и да им се обясни, а това е сложно. Свързано е и с декларирането и плащането на този данък, защото технологията е различна при български и при чуждестранни лица.
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Директена афилейт програма с чужденци май наистина е сложна работа от гледна точка на легалното осчетоводяване. А какво ще кажете за платформи като shareasale.com и cj.com, където разплащанията към крайните афилейт партньори се извършват от посочените сайтове а автора на програмата плаща на веднъж към тези сайтове. Разбира се, те си удържат проценти, които ми се виждат приемвливи. Примерна сметка, ако се използва shareasale.com
Цена на продукт, който се продава: $50
Обявен процент за афилейт: 30%
Комисионна, която партньора получава: $15
Цената, която автора плаща: $18 (т.е 20% към $15, която се изплаща към партньора)

@account-bg аз съм шефа ;)
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Ползването на афилиейт мрежа има едно важно предимство - така ще си намериш повече афилиейти.

Виж също и ClickBank.com.
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Фактури се издават, независимо какво е лицето.
При физически лица
1. Името на фирмата е името на физическото лице.
2. Адреса си е адрес.
3. ЕИК/ЕГН
4. ИН по ДДС – попълва се когато физическото лице е регистрирано по ДДС
5. Лична карта – попълва се за физически лица.
6. Представител – името на физическото лице.
7. МОЛ - името на физическото лице.
8. Тел. си е телефон за връзка.

Когато правите плащане към физическо лице, то трябва да ви издаде фактура, като попълни данните както е описано горе.
 
Последно редактирано:
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Чак от лична карта и телефон няма нужда, и от представител няма нужда, че даже и от МОЛ няма нужда
Няма нужда, в смисъл, че това не са задължителни реквизити за издаването на фактурата.
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Чак от лична карта и телефон няма нужда, и от представител няма нужда, че даже и от МОЛ няма нужда
Няма нужда, в смисъл, че това не са задължителни реквизити за издаването на фактурата.

Попълва се или МОЛ или представител. Може и да не се попълват, но данъчните винаги гледат да се заядат.
При положение че не попълниш ЕГН, което е равно на ЕИК, тогава фактурата е невалидна, същото важи за адрес и другите атрибути.
Всичко се попълва, или гориш, това е положението..
 
От: Афилейт програма и изплащане на комисионни

Попълва се или МОЛ или представител. Може и да не се попълват, но данъчните винаги гледат да се заядат.
При положение че не попълниш ЕГН, което е равно на ЕИК, тогава фактурата е невалидна, същото важи за адрес и другите атрибути.
Всичко се попълва, или гориш, това е положението..

В такива случаи все ми се иска да питам - Вие жив напър виждали ли сте?
Първо няма норматив който да задължава издаването на фактура на физ. лице - на физ. лице се издава фактура само след поискване от негова страна.
Второ ако не пише примерно МОЛ или представител за какво точно ще се "заяде" един напър - напърите се "заяждат" за неща за които могат да съберат допълноителни данъци, а от това, че липсва примерно МОЛ някак си не могат да произлезнат данъчни задължения.
Има си закон за счетоводството и там в чл. 7 много точно си пише какво точно трябва задължително да се пише в една фактура - каквото пише там, това е - другото са свободни съчинения.
 

Горе