Банка за фирмена сметка - коя?

mvmrik

Well-Known Member
Споделете в тази тема коя банка ползвате за фирмена сметка и какви са предимствата и недостатъците. Аз ползвам ЦКБ в момента и не съм доволен, затова искам да я сменя. По-принцип съм доволен от обслужването, но има много неща, които ме дразнят и са доста неудобни.
Ето какво предлагат ЦКБ:

- такса 7 лева на месец
- пощата се печата всеки ден и може да се взима на ръка от банката
- искат електронен подпис за е-банкиране, без значение дали искате да извършвате операции или не
- пари могат да се теглят от сметката само лично с печат и то само от един определен клон на банката (това е много неудобно)
- няма възможност за дебитна карта

Ако знаете банка с по-изгодни условия от тези, споделете, защото не ми харесва най-вече това, че не могат да се теглят парите от други места. Мисля да отскоча до няколко дни до Пощенска банка, един ми ги хвалеше и ще ходя да видя какви са им условията на тях.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Така е, аз също в началото се учудих като ми го казаха, но направих сметката понеже тогава не ми пречеше това. Регистрирал съм фирмената сметка в Люлин и мога единствено от там да тегля пари, ако съм в друг квартал не може, дори от централния им офис да искам, пак не мога да тегля от там.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

ДСК - не помня таксата, май 6 лв. беше.
има дебитна карта
иска ел. подпис за ел. банкиране
пари могат да се теглят от всеки клон, но лично с печат или от упълномощен

успех
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

В Прокредит е много лесно и няма такива глупости. От всеки клон можеш да теглиш, не искат печат и т.н.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Печата не ми е проблем, нека си го искат. В ДСК как така има дебитна карта, пък пари могат да се теглят само с печат. Не може ли да се тегли от банкомат щом има дебитна карта?
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

В Прокредит е много лесно и няма такива глупости. От всеки клон можеш да теглиш, не искат печат и т.н.

Аз също имам добри впечатления от Прокредит. Интернет банкирането им е много улеснено и не се изисква електронен подпис.

В Райфайзен ме уведомиха, че мога да използвам електронно банкиране, за да следя движение по сметката си, но не и да се разплащам.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

А от Пощенска банка някой има ли впечатления, че тя ми е най-близо?
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

А от Пощенска банка някой има ли впечатления, че тя ми е най-близо?

Ако Бат Бойко не беше предупредил, че обсъждането на банките по вестниците и форумите застрашава стабилността на банковата система, съответно и на държавата, щях да кажа, че е с гръцки собственици, но сега ще си затрая...
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Според мен лидер в предлаганите условия е ОББ АД.
Месечна такса - 8, 10, 12 лв. в зависимост от условията
Банкиране с ел.подпис - постоянно имате достъп до информацията от вашата сметка.
Можете да теглите пари от който си клон искате
Може да имате дебитна, а а в някои случаи и кредитна карта към фирмената сметка
Извлеченяита - както искате всеки ден на хартия - по-висока такса, всеки ден на мейл, всяка седмица, всеки месец и т.н. с каквато периодичност искате с такава ще ви ги пращат.

Моите фирмени сметки са там и аз реално освен за да си занеса чека от гугъл от време на време, за друго не си спомням да съм ходил в банката поне от 3-4 години.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Не мога да разбера защо банките масово започнаха да изискват електронен подпис.

Онлайн банкирането на Прокредит банк не изисква електронен подпис. Ползват се кодове разпечатани на хартия и при всяка операция (различна от получаване на информация за наличността и транзакциите) се изисква въвеждане на следващия код от списъка. При въвеждане на кода се изпълнява съответната операция, след което същия код не може да се ползва за друга опрация - трябва да се въведе следващия.

Това е много по-сигурно от електронния подпис, защото електронния подпис може да се ползва от всеки грамотно написан троянски кон, докато кодовете, записани на хартия няма как да се прочетат от троянски кон (до момента, в който компютрите започнат да имат роботизирани скенери, които се управляват софтуерно и могат да разбиват сейфове).
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Е той ел. подписа си има ПИН все пак и троянския кон трудно ще го научи. Повечето банки предлагат и тази екстра с кодовете под една или друга форма. ОББ например е предлага под формата на токен устройство, което генерира тези числа и ти си ги въвеждаш при всяка операция, други анки ползват SMS система за изпращане на същите тези кодове и всъщност хартиеният носител е най-архаичното от този тип.
Аз все пак препоръчвам електронен подпис първо защото ако го имаш може да се ползва за още доста неща и второ аз не съм чул някой да е успял да хакне хардуерен ел. подпис със ПИН чрез софтуерна технология.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

ОББ е собственост на националната банка на Гърция. Само това ми стига никога да не открия сметка там.
 
Няма място за паника батета зад гръцките банки банки седи ЕЦБ и налива евра в системата :) евро ще има за всички от сърце щом са навити да правят обратни изкупувания на държавни облигации от пазара (разбираи от банки)... само дето колото повече ЕЦБ налива евра толкова повече ще пада еврото спрямо долара :)
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Не е проблемът в това, че гръцка банка ще фалира и ще ти завлече паричките, а в това да си повериш парите на банка, която се управлява от най-лъжливото племе (гърците). Никога не знаеш какви изненади ще ти сервират :twisted:
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Спора е Безмислен Банката е ПРОКРЕДИТ

На светлинни години от всичко останало в БГ

Ето само няколко щриха към горното да не съм голословен
- Колко банки в БГ работят след 18ч. и колко работят в събота
- В колко банки можете да проверявате сметката си и превеждате пари от произволен компютър напълно сигурно и без електронен подпис
- Колко банки в БГ ви предлагат възможност за използване на сметка без месечна такса
- Колко от банките в БГ имат по развита клонова мрежа

Поздрави
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Спора е Безмислен Банката е ПРОКРЕДИТ

На светлинни години от всичко останало в БГ

Ето само няколко щриха към горното да не съм голословен
- Колко банки в БГ работят след 18ч. и колко работят в събота
- В колко банки можете да проверявате сметката си и превеждате пари от произволен компютър напълно сигурно и без електронен подпис
- Колко банки в БГ ви предлагат възможност за използване на сметка без месечна такса
- Колко от банките в БГ имат по развита клонова мрежа

Поздрави

Напълно подкрепям
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Аз като ви чета коментарите май ще си остана на ЦКБ.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Спора е Безмислен Банката е ПРОКРЕДИТ

На светлинни години от всичко останало в БГ

Ето само няколко щриха към горното да не съм голословен
- Колко банки в БГ работят след 18ч. и колко работят в събота
- В колко банки можете да проверявате сметката си и превеждате пари от произволен компютър напълно сигурно и без електронен подпис
- Колко банки в БГ ви предлагат възможност за използване на сметка без месечна такса
- Колко от банките в БГ имат по развита клонова мрежа

Поздрави

Донякъде Първа Инвестиционна.
Странно защо никой не я спомена.
 
От: Банка за фирмена сметка - коя?

Прокредит банк имат годишна такса, ако към сметката има банкова карта (за физически лица; ако няма банкова карта няма никакви такси към разплащателна сметка тип "стандартна сметка*").

За юридически лица имат такса за откриване на разплащателна сметка 10 лв и месечна такса 6 лв.

Освен това проверката на сметката "от произволен компютър" не е сигурна, независимо коя банка ползвате. Но специално при Прокредит банк има повече сигурност при ползване на "произволен компютър", защото дори и да има keylogger и троянец само ще видят наличността на сметките ви без да могат да правят преводи. За преводите написах по-горе подробно (трябва да ви откраднат списъка с ТАН кодове (освен паролата), който се съхранява на хартия за да могат да крадат пари).

Хартиения списък с ТАН кодове има предимства и недостатъци в сравнение с кодове, изпращани чрез SMS и генерирани от електронни устройства (security token). Предимството е, че хартията не се нуждае от електроенергия за да показва числата и като седнеш по погрешка върху нея не се чупи, за разлика от телефоните и електронните устройства ;)
 
Последно редактирано:

Горе