Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

happyslacker

New Member
Заплатите ще се плащат само по банков път?

Със законопроекта за ограничаване на плащанията в брой се предлага паричните плащания над 5000 лв. включително между юридически лица, физически лица и между юридически и физически лица да става само по безкасов път. Безкасово ще се извършват и плащанията на стойност под 5000 лв., ако представляват част от парична престация по договор, която е равна или надвишава 5000 лв. Разпоредбите не се отнасят до тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени банкови сметки.

Предвижда се и промяна в Кодекса на труда, която регламентира изплащането на трудовото възнаграждение на работника или служителя по безкасов път в посочена от него банкова сметка. Изключение е направено за работниците в селски райони. Новият ред ще се прилага само в случаите, когато работникът или служителят живее или работи в населено място, в което има доставчици на платежни услуги.

Ако в населеното място има банкомат само на една банка, това значи, че работодателят ще е длъжен да плаща на работника заплатата по банков път и работникът ще бъде принуден да ползва услугите на точно тази банка (или да ходи до друго населено място, където други банки предлагат услугите си).

Работодателите, които плащат осигуровки върху по-малка сума просто ще доплащат на ръка разликата между договорената заплата и получената в банковата сметка. Затова тези мерки за ограничаване на плащанията на заплати няма да доведат до по-малко укриване на осигуровки. Вместо това ще се увеличат работодателите, които изобщо не осигуряват работниците си и не сключват с тях официален договор.

Добре, че е сивата икономика - иначе щяхме да сме в по-голяма мизерия (държавата щеше да преразпределя повече пари по възможно най-неефективния начин): Неформалната икономика била спасителна.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Аз не виждам какво толкова има в закона. То и досега си е било така. Кой луд дето взема над 5000лв ще ги иска на ръка? Баси аз ще ме е страх да се прибера бе!
Всеки нормален човек, който няма какво да крие предпочита плащане по банков път за по големи суми, я за покупка на апартамент, нова кола, яхта, вила, и т.н.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

5000 лв изобщо не са много пари. В много случаи е по-удобно да ги дадеш в брой, отколкото да пускаш банков превод и да чакаш на следващия ден парите да пристигнат за да ти дадат стоката. Плащанията с банкови карти не са удобни за големи суми заради високите такси (които търговците плащат). Затова плащанията между търговец на едро и търговец на дребно се правят в брой или чрез банков превод, а не чрез банкова карта (за тях няколкото процента комисионни за плащането чрез банкова карта са много пари и ги прави неконкурентноспособни).

А и не става въпрос само за плащания над 5000 лв.

Всички заплати ще се плащат по банков път, дори и да са възможно най-мизерните и минималните!
 
Последно редактирано:
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Аз пък съм съгласен със закона. Ще извади много бизнес от сивата му страна.
В Швеция има идеи да се премахнат хартиениете пари, само тука ще сме някакви неандерталци и като искаш да платиш с карта някъде да те гледат накриво.
Моят опит показва, че поне 80% от плащанията на заплати кешове е с цел прикриване на осигуровки и данъци. Вероятно е и по-висок.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

А как ще коментираш това?
Работодателите, които плащат осигуровки върху по-малка сума просто ще доплащат на ръка разликата между договорената заплата и получената в банковата сметка.

И докато има начин да се ползват пари в брой ще го правят.

А какво ще правим когато спре тока? Как ще пазаруваме, ако нямаме хартиени пари? Не е нереалистично да се случи земетресение, наводнение или просто някой кабел да се скъса.

А какво ще правим, ако нямаме хартиени пари, при едно силно слънчево изригване като онова, което в миналото е повредило телеграфните мрежи?

При предишната голяма слънчева буря имахме само телеграфни мрежи. Нямахме сателити, нямахме компютри, телефони – всички играчки на електрическата ера. Ние сме застрашени едва от два слънчеви цикъла насам. При последното слънчево изригване, ние трябваше да евакуираме нашите астронавти в най-защитената част на космическата станция. То не беше много силно, но беше достатъчно голямо, за да ни накара да ги евакуираме. Така, че това е още една допълнителна грижа, за която ние дори не предполагахме, че трябва да се грижим преди няколко години. Проблемът е, че за първи път в историята на човечеството, сме до такава степен зависими от електрическите си системи и сателитите си. Това нещо не е научна фантастика. Ние учените искаме да покажем, че сме научили уроците на Катрина.
Източник: http://www.sci-bg.com/?p=450
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

А как ще коментираш това?
Работодателите, които плащат осигуровки върху по-малка сума просто ще доплащат на ръка разликата между договорената заплата и получената в банковата сметка.
И докато има начин да се ползват пари в брой ще го правят.
Това се прави така и в момента на доста места. Въпроса е принципен и според мен ще накара много фирми да замислят дали да не минат на светло.
Мен ако питаш, има далеч по-ефективни начини, за да се спре този проблем. Но никой не ме пита. :)
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Най-ефективният начин е да няма възможност парите, които даваш за осигуровки да се ползват от други хора - т.е. да се отмени солидарния комунистически принцип "от всеки според възможностите, за всеки според нужните".

Хората ще започнат да плащат данъците и осигуровките когато данъчната тежест стане толкова малка, че да не е изгодно неплащането на данъци и осигуровките станат изгодни.

Например данък печалба на фирмите може да се намали до нула, а да се дължи само данък дивидент 5%. Данъкът върху доходите на физическите лица също може да се намали до 5%. И най-важното - плащането трябва да е много лесно: просто пращаш парите и готово. Никакви декларации за започване/спиране на дейност, никаква регистрация на физическите лица по БУЛСТАТ и т.н.

На въпросът какво ще се прави с разходите на държавата - отговорът е: ще се редуцират. Държавата не е редно да се бърка във всички области на живота. Много от нещата, които сега са престъпления може спокойно да се заличат от законите за да не бъдат престъпления. По този начин ще се облекчи работата на полицията - ще се занимават само с истинските престъпления, а не с измислените от болните мозъци на законодателя.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Иво,
не знам какво ще извади, но с тези цени на банковите услуги си е чист лобизъм.
В Швеция годишната такса за подръжка на банкова дебитна карта е около 300 крони което е около 65 лева.
Всички плащания в магазини както и тегления от банкомат са безплатни. Тегленията на пари от банкомат в чужбина е 30-40 крони.

Средната работна заплата в Швеция е 2700 евро. Съпостави заплатата с цените на банковите такси и сметни колко трябва да са в България. Ако банките променят таксите си, нека всички плащания да минават през тях.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Добре, че е сивата икономика - иначе щяхме да сме в по-голяма мизерия (държавата щеше да преразпределя повече пари по възможно най-неефективния начин)

Happy, много си прав. Преди няколко години обясняваха доброто състояние на английската икономика точно със нелегалните работници в страната, които статистиката не отчиташе, а те генерираха продукт. После като излезе месечната статистика и УРА - те резултатите винаги по-високи от прогнозираните!
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Има една дребна разлика. Технологиите и в Швеция и в България струват долу горе същите пари, поддръжката на инфраструктурата също.
В България таксите са около 30-40 лева на година, голяма част от банките предлагат безплатни тегления от техни банкомати, както и безтаксови разплащания на ПОС терминал.
Иво,
не знам какво ще извади, но с тези цени на банковите услуги си е чист лобизъм.
В Швеция годишната такса за подръжка на банкова дебитна карта е около 300 крони което е около 65 лева.
Всички плащания в магазини както и тегления от банкомат са безплатни. Тегленията на пари от банкомат в чужбина е 30-40 крони.

Средната работна заплата в Швеция е 2700 евро. Съпостави заплатата с цените на банковите такси и сметни колко трябва да са в България. Ако банките променят таксите си, нека всички плащания да минават през тях.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Има една дребна разлика. Технологиите и в Швеция и в България струват долу горе същите пари, поддръжката на инфраструктурата също.
В България таксите са около 30-40 лева на година, голяма част от банките предлагат безплатни тегления от техни банкомати, както и безтаксови разплащания на ПОС терминал.

e да ама не :) може технологиите и поддръжката да струват едни и същи пари но стандарта на живот няма нищо общо. От друга страна качеството на скандинавските банкови услуги, няма нищо общо със нашето :) вся някакви грешки с знаини и незнайни кодове (става въпрос за плащане с кредитна карта през Борика).
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Има една дребна разлика. Технологиите и в Швеция и в България струват долу горе същите пари, поддръжката на инфраструктурата също.
В България таксите са около 30-40 лева на година, голяма част от банките предлагат безплатни тегления от техни банкомати, както и безтаксови разплащания на ПОС терминал.
Технологиите може и да са едни и същи пари, но поддръжката е далеч от същата. Пример, заплата на техник в България, заплата на техник в Швеция. Тук поддръжката им излиза без пари в сравнение с там. Поддръжка на кредитна карта за година не е 30-40 лв, а над 50 (в Швеция - 65 лв) Разликата във възнагражденията ви е ясна. Абе в тая държава, никога нищо няма да е наред... Отчайваща работа.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Аз от месеци пазарувам в големите супермарики само с банкова карта. И съм страшно доволен и спокоен, не ми се налага да нося пари и да се притеснявам дали не съм ги забравил. Моята банка е супер за пазаруване през пост терминал не ми взема комисионна.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Какви са тези глупости които говорите само да се намирате на работа

Този 132 годишен Руско-Турски колониален бардак няма нищо общо не само със скандинавските но дори и с африканските държави повече от които вече отхвърлиха робството дори и им изплащат компенсации за което.

Не аз АЗ трябва да плащам данъци а на мен трябва да ми плащат че все още обитавам този кенеф нямащ нищо общо с Българската държава.
 
Последно редактирано:
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Ей така като започне някой да ми сравнява България с някоя друга страна от ЕС чак вземам да се нервя. Какво общо има България, с която и да е страна от ЕС като изключим Румъния? Нищо! България е по-скоро страна от третия свят, бананова република няма нищо общо и с най-пропадналата страна от ЕС.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

А бе не мога да разбера какви банки ползвате ? Имам две кредитни карти от една и съща банка и единсвено плащам по 1 лв. на месец такса за всяка . Не говорим за таксите ако закъснеш да си върнеш кредита 60 дена след като си го изтеглил . Отделно разплащателните ми сметки са без годишни месечни часови и каквито и да е било такси (май има само такса закриване 2 лв) . Просто сменете банката . Ако не е тайна я кажете в коя банка ви е тая такса за картите ?
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Този закон няма да извади нищо на светло. Това, че банките са на далавера е сигурно.
Обаче правителството е в страхотна грешка. Опитва се да решава икономически проблеми с психологически хватки. Да този похват има краткосрочен ефект. Докато се посвестят хората от бизнеса и след това се намира начин и психологическият ефект изчезва.
Това, че заплатите ще се плащат само по банков път няма никак да спре раздаването на пари на ръка. То си има и лесен начин да се спре такова плащане, ама на никой не му харесва. Платените пари на ръка къде са? Те по документи остават в касите на предприятието. И касите стават едни прекрасни. Да им се ненагледаш. Къде по-лесн е да се прегледат отчетите на фирмите и да се види - който има 300-400 хил. лв. в касата - проверка на касовата наличност - и то си има ЗКПО по въпроса - за липсващите пари - 10% в бюджета и си готов. Бързо, лесно и удобно както се казва. Да, ама не. С този закон се имитира дейност, а тази дейност е със сигурен неуспех.

По същия начин стои и въпросът с касовите апарати - ще се вързват с НАП - пак психология - та продавача ще си мисли, че тези от НАП го следят с джи-пи-еса и ще чука. Да, да ама не. Щото не е много трудно някой да те светне, че те с това устройство могат да четат, но не могат да чуват и виждат. И пак няма да се чука по апаратите. А има и лесно решение - да се въведе задължение за всички търговци да водят пълна отчетност - колко сирене купи, колко продаде, колко бракува и т.н. В момента от НАП знаят всеки какво купува и си нямат никаква представа кой какво продава, защото бай Иван от кварталната бакалия отчита покупка на 200 кг. сирене, и отчита продажби за 220 лв. ама никой не знае какво е продал. Внедряването на система за следене на аналитичностите е съезмирима с разходите за поставяне на джи-пи-еси в касовите апарати. Само че от второт ще спечелят само 5-6 фирми, а бюджета не, а от първото ще има реална печалба за бюджета, защото лесн се разбира кой укрива продажби - ако някой е купил 100 кутии цигари, продал е 20 и купува още 100 - ясно, другите са продадени без документи - отива се в магазина - я покажи сега 120 кутии цигари - да, ама не, защото те отдавна са продадени - цакат го с данъка и готово. Не е като с джи-пи-ес - ите.
То обаче тези работи не че не съм ги споделял и с някои хора от разни политически сили обаче всички ми отговарят точно като политици - "то това сега няма да има воля да се направи, защото ще има протести".
Да а за това, което сега се канят да направят няма да иам протести, защото на всички им е ясно, че с тези мерки ще хванат на някуму ... . И затова никой няма да протестира, защото хем управниците демонстрират дейност, хем нещата реално ще си вървят по старо му.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

То обаче тези работи не че не съм ги споделял и с някои хора от разни политически сили обаче всички ми отговарят точно като политици - "то това сега няма да има воля да се направи, защото ще има протести".

Как ще има воля да се рита срещу спонсорите които финансират кампаниите и вкарват в парламента 90% олигофрени които само симулират присъствие в пленарната зала и запълват бройките в комисите и 10% овчари-пъдари които да се грижат стадото да слуша и да изпълнява командите при гласуване на лобиските закони за защита корпоративните интереси на цели браншове и отрасли на незнайно защо наречената родна "пазарна икономика"

Честита 66 годишна народна комунистическа "пазарна" икономика от мутро-олигархичен тип характерна само за бившите съветски републики и разбира се за вярната и до днес на матушка Русия - Задунаевска губерния.
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

От първи август в Швеция е в сила нов закон, който забранява на фирмите да обременяват с допълнителни такси плащането с кредитна карта.

Източник: Как шведите забравиха парите в брой

Доколкото ми е известно е обичайна практика такова изискване да има в договора на търговеца с банката, която предоставя услуги за приемане на плащания с дебитни/кредитни карти. Обичайна практика е цените на стоките да не се повишават когато се пазарува с карта.

Имайте предвид, че банковите такси, които се "плащат" от търговците в същност се плащат от потребителите. И не само от потребителите, които пазаруват с дебитни/кредитни карти, а от всички потребители, защото цените за всички са едни и същи независимо дали плащат в брой или с карта (търговецът си е направил сметката да е на печалба при всички клиенти като е вдигнал цената на стоките така, че да може да си покрие разходите за банкови такси).

Не съм правил проучване колко плащат търговците на хранителните магазини за такси по транзакциите с карти, но за аналогичните такси в магазините онлайн знам, че са около 3-4% (сравнено с данъка върху доходите 10% това е една трета данък).
 
От: Банките си купиха закон: заплати и плащания над 5000 лв само по банков път

Това достатъчно ли е :) За 9 месеца са събрали 621 млн. :]
http://profit.bg/news.php?id=71496

 

Горе