Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

законово няма забрана да се продава стока под себестойността й!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако обаче го правиш при продажба на свързани лица...
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

просто се иска цената да е пазарна
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Как се определя пазарната цена, ако продаваме продукт на 10 лв. при себестойност 8 лв, но на пазара го има и същото и на 3 лв? Под същото разбирай по документи отговаря на същите стандарти. Реално не е баш така.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте. Ще отварям rent a car фирма и имам няколко уточняващи въпроса, преди да се консултирам със счетоводител. Просто искам да съм запознат и да знам какво да изисквам пред тази среща, а и да знам какви ще са ми ежемесечните разходи към държавата за данъци и осигуровки.
1. На трудов договор съм и желая да си запазя мястото - има ли някакъв начин работодателят ми да не разбира,че съм открил фирма, без изрично да проверява в Търг.регистър или по егн?
2. При ЕООД /където ще съм едноличен собственик и управител/, кой е най-икономичният вариант спрямо осигуровките - да не се вписва трудово възнаграждение и да полагам само личен труд, или нещо друго?
3. Какви ще са ми осигуровките /предполагам върху мин. 420лв, осигуряват ме на под 2000лв/? Какви други задължения ми възникват към държавата - данък печалба, други....
4. Как стои въпроса с това да не се плащат осигуровки, при положение че фирмата не извършва дейност за определен срок /поради сезонноста/. И ако е възможно да не се плащат осигуровки за този период, някакви други задължения към държавата продължават ли да са изискуеми. Ако отдам кола за 2 дена в рамките на месец, пак ли се плащат всички осигуровки и задължения.
6. Поради дейността на фирмата, може ли след регистрацията й /фирмата няма да достига 50 000лв годишно/, да купувам коли и да се възползвам от данъчен кредит- ако ли не, съответно кога и как ще мога да се възползвам-само ако съм се регистрирал по ЗДДС ли?
7. Същото ли се отнася за разходите за колите, които ще отдавам под наем - амортизация, ремонти, гориво и прочие.
8. Трябва ли колите да са на името на фирмата, при положение че са на мое име, а фирмата ще бъде ЕООД, като аз ще бъда собственик и управител, т.е. задължително ли е да се прехвърлят колите на фирмата или не?
9. На чуждестранните лица, освен договор за наем, трябва ли да издавам и фактура?
10. Mога ли и съответно как, да давам коли под наем /собственост на физически лица или вземайки от други rent a car фирми/ на моите клиенти - единствено чрез чрез договор под наем между нас ли?

Благодаря предварително!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравей!
1. Няма как да разбере ако не провери ТР.
2. Най-икономично да си самоосигуряващо се лице , да се осигуряваш на 420 лв. Ако ти е нужно да доказваш доход , извън трудовия договор може и личен труд да полагаш.
3.Не разбрах в какъв смисъл те осигуряват на под 2000- на колко те осигуряват?. 123.06 лв ще ти бъдат осигуровките на високия праг- с право на болничен, и 108.36 без болничен. Другите ти задължения- ако си по ДДС, да внасяш , когато си на внасяне,,, данък печалба , ако си на печалба,, Да си подаваш редовно декларации и отчети.
4.Когато започнеш дейност- разбирай получаваш приходи, в 7- дневен срок подаваш декларация към НАП и започва осигуряването. По същия начин и като спираш дейността в 7 дневен срок приключваш осигуряването пак с декларация. Дори да нямаш дейност обаче пак ежегодно трябва да подаваш годишна данъчна декларация към НАП, статистика, и ако си по ДДС дневницитие докато се дерегистрираш.
6. Във връзка с ДДС и купуването на коли, мисля , че още не е гласувано, но ще има промени .
7. Възползваш се от данъчен кредит при покупка само ако си регистриран по ДДС
8 Всичко трябва да е на фирмата, или да се отдават на фирмата под наем.
10. Да , сключвате договор за наем, Ако са физически лица им превеждаш данъка обаче към НАП авансово
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

А това, че имаш разходи (примерно за банкова сметка, за телефон и т.н.) води ли се дейност на фирмата (можеш ли да обявиш, че фирмата не работи)?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

за осигуряването не мисля , че е проблем
за годишната отчетност е дейност- ако отразиш фактурите в счетоводството си
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Orhideq, много благодаря за отговорите!
Имам само два уточняващи въпроса:
4. Има ли лимит на броя декларации за започване и спиране на дейност. Порада характера на фирмата - може месец,два да няма дейност, след което за по седмица примерно в рамките на два месеца и т.н.
10. А ако в рамките на отетен период /примерно месец - през седмица кажем/ съм взел кола от физическо лице, естествено чрез договор, всеки път ли се плаща авансово? т.е. вземам колата на 10-то число за седмица, след това ми се налага пак да я взема на 20-то число - всеки път ли е авансово? Предполагам става въпрос за данък печалба
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

законово не мисля , че има лимит, но за мен това спиране и възобновяване винаги е било при единични случаи... така постоянно да се прави всеки данъчен ще се усети, че се укрива дейност, тоест внасянето на осигуровки. Ако с месеци няма да има дейност не мисля че ще има проблем да се прекъсне.
Това е ако вземеш кола от физическо лице, която ще преотдаваш ти ли? Като се сключи договора за наем не мисля , че ще има възможност една седмица ти, една седмица той да я ползва.
Става въпрос за данъка на физическите лица, които са задължени да внасят, когато отдават движима недвижима вещ под наем. Вече нормативно не го внасят те, а фирмата , която е взела под наем вещта. Авансово на тримесечие примерно.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ок, благодаря ти много за отзивчивостта и отговорите!!!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Може ли фирма, регистрирана по ДДС, която има стока да прекрати дейност и как става това?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

каква е стоката?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Може да прекъсне дейност, като се подават декларации по ДДС до дерегистрация и нулеви годишни отчети.
Другия вариант е да бракувате запасите , но ще се начисли ДДС за внасяне.
Ако искате да се закрие фирмата консултация с адвокат.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Мерси за отговора!
Планът за действие такъв ли трябва да е: подава се декларация за спиране на дейност, всеки месец се подават нулеви декларации по ДДС и веднъж годишно данъчна декларация+ГФО и статистика?
Ако се стигне до дерегистрация по ДДС, трябва ли да се плати ДДС на стоките в склада?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Пак омазахме нещата :D
На чужди фактури (т.е на език различен от български) ЕООД като LTD ли трябва да се пише или като EOOD ? Защото съм виждал по сайтовете, че повечето си пишат местната абревиатура, но с латиница. Аз вече насвятках две фактури, като писах LTD, но сега искам да регистрирам PayPal и малко се позамислих. Съвет?
 
Да не е Plc?

edit: Упс, Plc е грешно. Предполагам, че "Ltd." си е най-правилно.
 
Последно редактирано:
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Пак омазахме нещата :D
На чужди фактури (т.е на език различен от български) ЕООД като LTD ли трябва да се пише или като EOOD ? Защото съм виждал по сайтовете, че повечето си пишат местната абревиатура, но с латиница. Аз вече насвятках две фактури, като писах LTD, но сега искам да регистрирам PayPal и малко се позамислих. Съвет?

Ltd. се пишат и двете.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ltd. се пишат и двете.

Пълни глупости. Пише се на латиница - EOOD.

Не може да си слагаш каквото ти хрумне, защото българското ЕООД не е същото като LTD или PLC. Даже и да са сходни, има разлика в законодателствата на държавите. Няма как да го пишеш Plc (или каквото и да е), при положение, че фирмата е регистрирана в България. А какво ще стане, ако има регистрирана фирма в съответната държава със същото име? Има регистрирана Ivan Plc, твоята фирма е Иван ЕООД, обаче решиш да се пишеш Ivan Plc? :lol:
 

Горе