Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Тоест когато продам нещо, търговеца на едро трябва да ми издаде фактура?

Търговеца фактурира на крайния клиент(не е длъжен ако е физическо лице), ти фактурираш към търговеца комисионна по договор и той ти плаща по фактурата. Всеки си води счетоводството. Кое е толкова сложно и неясно ?
 
От: От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Търговеца фактурира на крайния клиент(не е длъжен ако е физическо лице), ти фактурираш към търговеца комисионна по договор и той ти плаща по фактурата. Всеки си води счетоводството. Кое е толкова сложно и неясно ?

Не съм се занимавал с DropShipping, за това питам.
 
От: От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Търговеца фактурира на крайния клиент(не е длъжен ако е физическо лице), ти фактурираш към търговеца комисионна по договор и той ти плаща по фактурата. Всеки си води счетоводството. Кое е толкова сложно и неясно ?

Дрън дрън, Това, което описваш е афилиейт.

При дропшипинга ти плащаш цената на едровака/дропшипъра и той изпраща стоката от твое име. За което съответно поучаваш ф-ра.
На крайния клиент документ - ф-ра/касов бон/бля-бля издаваш ти.
 
От: От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Дрън дрън, Това, което описваш е афилиейт.

При дропшипинга ти плащаш цената на едровака/дропшипъра и той изпраща стоката от твое име. За което съответно поучаваш ф-ра.
На крайния клиент документ - ф-ра/касов бон/бля-бля издаваш ти.

Добре. Дропшипъра изпраща стоката до клиента (без ф-ра и касов бон), на теб изпраща ф-рата. Ти изпращаш на клиента ф-ра и касов бон (без артикула, който вече е пратен от дропшипъра).
Не е ли сложна схемата? Не е ли по-удачен следния вариант: Дропшипъра изпраща предмета, който да кажем е на стойност 100лв на клиента, издава му фактура и касов бон за 100лв. Цената на този предмет е 70лв към парньора му. Парньора издава фактура и касов бон на дропшипъра на стойност 30лв и всеки си получава парите. И така примерно може на някое число от месеца партньора да издава фактура/и на дропшипъра да си прибере парите.

Ако Вие работите на друг принцип, моля споделете.
 
От: От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Дропшипъра изпраща предмета, който да кажем е на стойност 100лв на клиента, издава му фактура и касов бон за 100лв. Цената на този предмет е 70лв към парньора му. Парньора издава фактура и касов бон на дропшипъра на стойност 30лв и всеки си

1. Следващия път клиента да не е прост да си поръча от теб ...
2. Забравете за БГ и наложените платежи. Стоката се плаща на дропшипъра преди да я изпрати.
 
От: От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

1. Следващия път клиента да не е прост да си поръча от теб ...
2. Забравете за БГ и наложените платежи. Стоката се плаща на дропшипъра преди да я изпрати.

Какво е значението за клиента дали това, което е поръчал идва от фирма Х а не от фирма У.

Дропшипъра изпраща стоката на клиента от Ваше име. До тук добре, но не разбрах как Вие изпращате фактурата и касовия бон на клиента?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Касовият бон не се изпраща, ако клиентът е извън България (шибаният закон има териториален обхват).

Касов бон не издаваш, защото работиш нелегално. Ако работиш легално имаш два варианта - или го пращаш на търговеца на едро и той да го пъхне в пратката, или го пращаш отделно с отделна пратка. А може и да дадеш касов апарат на търговеца да чука от твое име (упълномощаваш го).

Тези, които се занимават с това всеки ден да кажат как действат, аз само разглеждам различни варианти.

И на мен ми е интересно дали на дропшипърите им излиза сметката да имат втори касов апарат за да го дадат на упълномощено лице да чука касови бонове и да праща заедно със стоката.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой може ли да сподели опит с онлайн системи за разплащане и виртуални сметки като Epay.bg , Skrill.com (Moneybookers), PayPal, Stripe и т.н. ?
Интересува ме българското счетоводство и законодателство как виждат горните? Как счетоводно да отбележа, че имам виртуална сметка в PayPal и там приемам плащания от цял свят? И че някаква част от парите по фактурите се съхраняват там?
Благодаря предварително!!!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Epay е разпращателна сметка в лв в местна банка. Останалите се водят разплащателни сметки във валута в чуждестранни банки.
 
  • Like
Реакции: Moko
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Да запитам и аз нещо. Предлагам да кажем своя услуга или продукт,който не искам да бъде фактуриран или прекаран през фирма така да го кажа а да го предлагам, като частно лице. Какви са процедурите въпросния продукт да бъде легално предоставян до потреблението?
Да кажем смятам да си плащам данъците,кога и как трябва да се случва това, и освен това какво друго би следвало за да си вържа гащите :)

Освен България мисля да предлагам продукта и в съседни държави,като там НЕ МИСЛЯ да плащам данъци,а ако се замисля на кого трябва да плащам въпросните данъци на нашата КРАДЛИВА държава или на държавата,в която продавам... или ще ме гонят от всякъде да ми лапнат малкото честно препечелени доходи?
Благодаря ще се радвам да помогнете със съвети и насоки и пример,как вие бихте постъпили.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За търговска дейност се изисква регистрация на фирма или ЕТ. Проблемът с ДДС-то при продажба на услуги също е интересен и свят ще ти се завие като започнеш да четеш по този въпрос...
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли някакъв минимум на който трябва да се продават продукти. Примерно може ли на себестойност или с 0,005% надценка?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли някакъв минимум на който трябва да се продават продукти. Примерно може ли на себестойност или с 0,005% надценка?

Не може да продаваш под себестойността на продукта, това е единственото условие :)

А аз благодаря на s1yf0x, мисля че разбрах, но за да стане максимално ясно - приемаме виртуалните сметки за реални банкови сметки; всяка една продажба се отчита с фактура, а парите могат да си стоят и във виртуалните сметки, не е задължително да се прехвърлят в истинска банкова сметка. Правилно ли съм разбрал? И последно - комисионните по прехвърлянето от PayPal към банкова сметка как се отчитат?
Благодаря още веднъж!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не може да продаваш под себестойността на продукта, това е единственото условие :)

А аз благодаря на s1yf0x, мисля че разбрах, но за да стане максимално ясно - приемаме виртуалните сметки за реални банкови сметки; всяка една продажба се отчита с фактура, а парите могат да си стоят и във виртуалните сметки, не е задължително да се прехвърлят в истинска банкова сметка. Правилно ли съм разбрал? И последно - комисионните по прехвърлянето от PayPal към банкова сметка как се отчитат?
Благодаря още веднъж!

Можеш да ги отчитапш като "други финансови разходи" или "разходи по валутни операции" (второто не е много правилно, защото реално нямаш обезценка на валута). Счетоводството не прави разлика между виртуална и реална сметка. Стига да имаш бърз достъп до средствата и лесно да можеш да ги използваш за разплащане, все е тая дали е реална, виртуална, измислена и т.н.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Можеш да ги отчитапш като "други финансови разходи" или "разходи по валутни операции" (второто не е много правилно, защото реално нямаш обезценка на валута). Счетоводството не прави разлика между виртуална и реална сметка. Стига да имаш бърз достъп до средствата и лесно да можеш да ги използваш за разплащане, все е тая дали е реална, виртуална, измислена и т.н.

Благодаря ти много!!! Супер си!!!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли някакъв начин да се работи на дропшипинг без фирма т.е като физ. лице?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Горния въпрос е многократно задаван. Много „физически лица“ го правят. Тоест има начин. Ама не е законен. Поне не и ако физическото лице се намира в България. И не е регистрирано като едноличен търговец. Което е силно непрепоръчително - по-добре като ще е гарга да е рошава - да се регистрира ЕООД (разходите са горе-долу същите, ползите - значителни).

Въпрос относно Амазон.
Пари в Банка

Още.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Искам да питам какви са ограниченията на свързаните лица? Ако има такива де. Реално за какво е изобщо това разделение? Попадат в някакви списъци или какво?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

След като въведоха пропорционалното данъчно облагане (еднаква данъчна ставка) няма много смисъл от разсъждения за свързани (юридически) лица (освен в случаите когато става въпрос за свързани юридически лица, установени в различни държави с различно данъчно облагане - тогава става „интересно“; или свързани юридическо и физическо лице).

Примерно ако имаш една фирма на остров „Замунда“, където фирмата ти плаща данък 100 замундски долара, независимо от печалбата (и няма нужда от скъп счетоводител) и тази фирма продава някакви услуги на твоята фирма в България - това е сделка между свързани лица. Това е най-глупавото възможно нещо, което може да направиш (ако искаш да пестиш данъци) - все едно си слагаш светеща табела „искам да плащам глоби, елате да ми вземете парите, къде да подпиша, че съм съгласен да ми вземете всички пари?“.

Друг интересен казус - фирмата ти продава компютри, които вървят по 500 лв пазарна цена, обаче един ден решаваш, че ти трябва нов компютър (за лично ползване) и купуваш компютър от собствената си фирма. Обаче на промоция - за 50 лева. Това е забранено - трябва да е на „пазарна цена“. Или друг пример: фирмата ти продава жилища и решаваш да си купиш жилище от собствената си фирма на цена 10 000 лева (вместо 200 000 лева - колкото фирмата би продала същото жилище на някой друг) - това също е незаконна сделка между свързани лица.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

След като въведоха пропорционалното данъчно облагане (еднаква данъчна ставка) няма много смисъл от разсъждения за свързани (юридически) лица (освен в случаите когато става въпрос за свързани юридически лица, установени в различни държави с различно данъчно облагане - тогава става „интересно“; или свързани юридическо и физическо лице).

Примерно ако имаш една фирма на остров „Замунда“, където фирмата ти плаща данък 100 замундски долара, независимо от печалбата (и няма нужда от скъп счетоводител) и тази фирма продава някакви услуги на твоята фирма в България - това е сделка между свързани лица. Това е най-глупавото възможно нещо, което може да направиш (ако искаш да пестиш данъци) - все едно си слагаш светеща табела „искам да плащам глоби, елате да ми вземете парите, къде да подпиша, че съм съгласен да ми вземете всички пари?“.

Друг интересен казус - фирмата ти продава компютри, които вървят по 500 лв пазарна цена, обаче един ден решаваш, че ти трябва нов компютър (за лично ползване) и купуваш компютър от собствената си фирма. Обаче на промоция - за 50 лева. Това е забранено - трябва да е на „пазарна цена“. Или друг пример: фирмата ти продава жилища и решаваш да си купиш жилище от собствената си фирма на цена 10 000 лева (вместо 200 000 лева - колкото фирмата би продала същото жилище на някой друг) - това също е незаконна сделка между свързани лица.
Лицата да са свързани проблем не е, проблема е да не се правиш на тъп с цените. Понеже така държавата губи 14.5% дивидент + корпоративен, ако вкараш във фирмата си по - малко приходи, демек печалба.
За кола е по захрахователна оценка на брокер. И все пак идеята да си продадеш нещо от собствената фирма на теб на безценица ми се вижда невероятна тъпотия. Ако някой има такива намерения, по хубаво да си закрива фирмата.
 

Горе