Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Много благодаря за отговора!
Дори и да направя ЕООД, има ли вариант да избегна ДДС Рег., купувайки реклама от фейсбук/Google? Може би да аутсорсна тази дейност към фирма (digital агенция), която да ми фактурира?
Да, това е добър вариант.
 

Georgi

Active Member
Аз имам един малко по-международен въпрос... Да речем че съм единствен собственик на LLC в Delaware (което е аналогично на нашето ООД). Плащам си franchise tax и данъци там (върху приходите от всички от US-базираните източници) както си трябва.

Когато в един момент реша да изтегля част от печалбата към личен акаунт ще трябва ли да плащам данъци като частно лице тук? Спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане помагат ли в случая? В България съм на трудов договор, като съм осигурен на максималния осигурителен праг.
 
Аз имам един малко по-международен въпрос... Да речем че съм единствен собственик на LLC в Delaware (което е аналогично на нашето ООД). Плащам си franchise tax и данъци там (върху приходите от всички от US-базираните източници) както си трябва.

Когато в един момент реша да изтегля част от печалбата към личен акаунт ще трябва ли да плащам данъци като частно лице тук? Спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане помагат ли в случая? В България съм на трудов договор, като съм осигурен на максималния осигурителен праг.
Именно спогодбата (ако има сключена такава) между България и съответната държава определя къде колко данък върху дивидентите ще се дължи. Обалгането с осигуровки няма отношение към дължимия данък върху дивидентите.
 

Bambum

New Member
Да, това е добър вариант.
Според долният текст задължението за ДДС регистрация се явява след ВОП на стойност 20к, или чета нещо старо?

Задължение за регистрация при вътреобщностно придобиване

Чл. 99. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания за текуща календарна година не надвишава 20 000 лв.
(3) За лицата по ал. 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие за придобиването, с което общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания надвиши 20 000 лв. Вътреобщностното придобиване, с което се надхвърли посоченият праг, подлежи на облагане с данък по този закон.
 
Вие нямате ВОП. ВОП е придобиване на стоки! Чл. 97а Ви задължава да се регистрирате, както написах по-горе. Най-добре не се опитвайте да тълкувате законодателството :)
 

Bambum

New Member
Вие нямате ВОП. ВОП е придобиване на стоки! Чл. 97а Ви задължава да се регистрирате, както написах по-горе. Най-добре не се опитвайте да тълкувате законодателството :)
Онзи ден си ъпгрейднах LinkedIn account -> premium, за което ще си плащам определена сума. Значи ли това, че съм в нарушение на закона след като не съм регистрирана по ДДС? Извинявам се, че упорствам просто се опитвам да разбера мащабите на тази....
 

Dobr3w

Member
Здравейте, какви документи трябва да подаде неактивна фирма в края на годината ?
 

tuger

Well-Known Member
активна е :)
Весело посрещане на Новата 209 година!
За много години и благодаря :)

Въпросът ми е следния:
ЕООД иска да дари на физическо лице лек автомобил. Физическото лице е с увреждане и има ТЕЛК. Влиза ли в хипотезата на чл. 31 ал. 1 т.8 от ЗКПО и НА ПРАКТИКА дарението ще се признае ли за данъчен разход? Как точно се изчислява стойността на дарението и разходите спрямо положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба)?

Благодаря предварително!
 

Force

Active Member
Ако темата е активна и аз искам да задам един лаишки въпрос.

Фирма, нерегистрирана по ДДС. Продава бижута.

Доставчика не издава фактури на реална стойност, занижава стойността и изписва по-малки количества.

За последните 12 месеца фирмата има 300 броя заредени продукти по фактура.

За същия период фирмата има 450 броя продадени продукти.

Какво се случва при проверка от данъчни? Ние ли трябва да платим разликата в ДДС-то? Съответно каква ще е санкцията за това?

Благодаря и успешна година!
 

hap23

Active Member
Ако темата е активна и аз искам да задам един лаишки въпрос.

Фирма, нерегистрирана по ДДС. Продава бижута.

Доставчика не издава фактури на реална стойност, занижава стойността и изписва по-малки количества.

За последните 12 месеца фирмата има 300 броя заредени продукти по фактура.

За същия период фирмата има 450 броя продадени продукти.

Какво се случва при проверка от данъчни? Ние ли трябва да платим разликата в ДДС-то? Съответно каква ще е санкцията за това?

Благодаря и успешна година!
Пишете, че фирмата НЕ Е регистрирана по ЗДДС. В този случай не следите ДДС-то и никаква разлика не плащате.
Намерете си счетоводител. При този документооборот задължително ви трябва.
Успех и през новата 2019 година!
 

Force

Active Member
Пишете, че фирмата НЕ Е регистрирана по ЗДДС. В този случай не следите ДДС-то и никаква разлика не плащате.
Намерете си счетоводител. При този документооборот задължително ви трябва.
Успех и през новата 2019 година!
Благодаря за адекватния съвет.

Запитването ми касае конкретно тези 150 продукта, за които нямаме документ.

Как се доказва техния произход? Как се изчислява тяхната себестойност?

И като цяло по закон как се тълкува продажбата на стоки, които не сме придобили?

Благодаря
 

Toshkoxxx

Member
Здравейте.
Имахме физически и онлайн магазин и касов апарат. Следващия месец затваряме физическия и оставаме само онлайн. Може ли да се сключи споразомение с Еконт за наложени платежи чрез пощенски паричен превод, да получаваме парите по банка и да махнем апарата.
Изобщо как се случва това ?
 

rth

Member
Здравейте, надявам се темата да е все още актуална, ако изпращаме пратки за физически лица и наложеният платеж се изплаща към нас чрез пощенски паричен превод, нужно ли е да издаваме фактура на физическо лице с платежно нареждане или е достатъчно само стокова разписка ?
 
Здравейте, надявам се темата да е все още актуална, ако изпращаме пратки за физически лица и наложеният платеж се изплаща към нас чрез пощенски паричен превод, нужно ли е да издаваме фактура на физическо лице с платежно нареждане или е достатъчно само стокова разписка ?
Не е задължително да издавате фактура, нито да чукате касова бележка. Щом имате желание, можете да си пишете стокови разписки, но ако имате складова програма за въпросните разписки и приемате плащания с кредитни карти, трябва да се съобразите с "новите правила за касовите апарати"
 

rth

Member
Не е задължително да издавате фактура, нито да чукате касова бележка. Щом имате желание, можете да си пишете стокови разписки, но ако имате складова програма за въпросните разписки и приемате плащания с кредитни карти, трябва да се съобразите с "новите правила за касовите апарати"


Да, а ако изключим и плащането с кредитни карти като вариант, нужно ли ще бъде пак да се съобразяваме пак с "новите правила за касовите апарати", също така ePAY влияе ли на този закон? Него също ли ще трябва да изключим ако желаем да не се влияем от новите правила?
 
Да, а ако изключим и плащането с кредитни карти като вариант, нужно ли ще бъде пак да се съобразяваме пак с "новите правила за касовите апарати", също така ePAY влияе ли на този закон? Него също ли ще трябва да изключим ако желаем да не се влияем от новите правила?
Рано е да се каже :)
 

Горе