Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Тук един въпрос ме вълнува, гледам в една тема и до спор се стигна. Та въпроса е, ако работиш на постоянен договор и от там се осигуряваш веднъж, и се регистрираш повторно като някаква юридическа единица (ет, еоод, самонает и т.н.) трябва ли да плащаш отново осигуровки и на каква база?

Ще трябва да, като управител, самоосигуряващ или там какъвто си
 
От: Re: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте! Радвам се, че открих Вашата страница, т.к. имам нужда от помощ. Ето и казусът ми: аз имам регистрирано ЕООД на мое име. ЕООД-то закупи сграда през 2011 г., за която има разрешение за преустройство от Общината, в която живея. Преустройството е започнало през 2012 г., но не е завършило, сградата няма акт 14, 15 и 16, само има натрупани разходи в баланса като „строителство по стопански начин/ нематериални активи в процес на изграждане“. Добре, ама мъжът ми, с който развивахме дейност заедно от 6-7 години, реши, че не му е изгодно да работим заедно и иска да се разделим финансово. Как да направя така, че като прехвърля ЕООД-то на негово име все пак да си запазя 50 % от собствеността на сградата? Аз съм вложила толкова работа, за да придобием тази сграда, че не ми се иска да оставам без нищо накрая. Благодаря за съвета
По скоро с юрист трябва да се консултираш. Може да му дадеш само половината дялове, от еднолично да мине към ООД, в което да сте с равни права, но прави разлика между имущество на физическо лице и иимущество на фирма.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не знам дали е правилната тема, но нека попитам: Интересувам се ако определена марка продукт си има официален вносител/представител за България, дали друга фирма може да продава техните стоки, които е внесъл лично, а не ги е закупил от тях?

Идеята е такава, че продавам определена марка стока и официалния представител редовно ми праща имейли със предупреждения, че съм бил задължен да вземам стоката от тях, ако ще продавам тази марка. Понеже в момента при вноса стоката ми идва на доста по-ниска цена и осъществявам дори повече продажби от официалния представител заради подбиването на цената и съм им трън в очите...
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Най-добре питай директно правоносителя на търговската марка. И искай да ти пратят писмен отговор с подпис/печат. После ако ти правят проблеми - показваш документа. Ако направят полицейска акция против "фалшивите стоки" ще можеш после да осъдиш държавата. Виновните няма да бъдат наказани, но поне ще получиш обезщетение (за сметка на робите, които плащат данъци).
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли български фирми, извършващи митнически и логистични услуги на частни лица? Интересувам се от обмитяване на стоки (не от ЕС) за лични нужди.


Благодаря.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли български фирми, извършващи митнически и логистични услуги на частни лица? Интересувам се от обмитяване на стоки (не от ЕС) за лични нужди.
Благодаря.
Всяка митническа агенция ще ти свърши тази работа, или почти всяка - има някои много големи, които може и да се направят на тежки, но по принцип никой не бяга от 100 лв. Имай предвид, че цените за услугите им никак не са евтини и ако стоките ти са на малка стойност юе се оскъпят занчително.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не знам дали е правилната тема, но нека попитам: Интересувам се ако определена марка продукт си има официален вносител/представител за България, дали друга фирма може да продава техните стоки, които е внесъл лично, а не ги е закупил от тях?

Идеята е такава, че продавам определена марка стока и официалния представител редовно ми праща имейли със предупреждения, че съм бил задължен да вземам стоката от тях, ако ще продавам тази марка. Понеже в момента при вноса стоката ми идва на доста по-ниска цена и осъществявам дори повече продажби от официалния представител заради подбиването на цената и съм им трън в очите...

А ти сигурен ли си, че продаваш истинската марка и че я купуваш от носителя на правата върху марката?
Щото ако някой има изключителни права за марката в България, официалния носител на правата не би трябвало да продава и на тебе и съответно стоката ти не е съвсем законна.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли български фирми, извършващи митнически и логистични услуги на частни лица?

Гледам, че Еконт предлагат нещо такова (Еконт се занимава с плащането на митото и ДДС-то, стоката пристига на вашия адрес).

Някой пробвал ли го е и има ли някакви скрити такси?

Не знам дали има смисъл да се плаща два пъти за куриер - един път за доставка до Лондон, втори път за доставка до България.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Има ли български фирми, извършващи митнически и логистични услуги на частни лица? Интересувам се от обмитяване на стоки (не от ЕС) за лични нужди.


Благодаря.

Всяка митническа агенция ще ти свърши работа. Тук в случая е по важно да направиш границата за лични цели -- търговия. Ако са малки пратките (до 300 лева стойност мисля ,че беше) на физическо лице, можеш дори да си платиш дължимите ДДС и мито направо в пощенския клон срещу квитанция издадена от митничаря. Носиш му само разпечатка от плащането. Ако са по 1-2-3 пратки на месец и единични бройки става , но ако са в по големи количества ще си създадеш проблеми в бъдеще, ако това е постоянно на физическо лице.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Нещо, което днес се присетих...

Според новата евродиректива за защита на потребителите можем да връщаме стока закупена онлайн до 14 дни. Хубаво, но какво ще стане ако нашите глупаци не променят и закона, за да можем да сторнираме касовите бележки до този срок?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Нещо, което днес се присетих...

Според новата евродиректива за защита на потребителите можем да връщаме стока закупена онлайн до 14 дни. Хубаво, но какво ще стане ако нашите глупаци не променят и закона, за да можем да сторнираме касовите бележки до този срок?

Че кой ти е казал, че сега не можеш да сторнираш касовите бележки в този срок? Когато си искаш можеш да ги сторнира, стига да има причина за това.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Осигурявам се на основен трудов договор и на допълнителен на 4 часа. Вноските на 4 часа са малко на над максималното /над 2 200/. Така от много време. Планирам дете след година да речем. Ще е второ. Тези хубавите осигуровки ще се вземат ли предвид?
Четох, че трябва да са внесени до 25 число на следващия месец, а не знам това дали се е случило. Как мога да проверя?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

не се притеснявай, ще се вземат
ето цитат от Кодекса на социалното осигуряване:
Възнаграждение, от което се определя обезщетението

Чл. 41. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

На въпроса вече са ви отговорили и няма да се повтарям, но или не сте написали правилно въпроса или неправилно ви се внасят осигуровките.

"Осигурявам се на основен трудов договор и на допълнителен на 4 часа. Вноските на 4 часа са малко на над максималното /над 2 200/"

Първо едно уточнение за 2014 максималният осигурителен праг се вдигана на 2400 лв. Второ, ако на допълнителния трудов договор ви осигуряват на максималният осигурителен праг и ви осигуряват и по основния трудов договор, това значи че внасяте осигуровки над максималният осигурителен праг и те няма да ви се признаят. Ако сбора от осигурителните вноски по двата трудови договора ви е съобразен с максималният осигурителен праг то тогава няма проблем.

Сборът от осигурителните доходи по всички трудови договори (основен и допълнителни) не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, за 2014 г 2400 лева. Ако по основния договор осигурителни вноски са дължими върху максималния месечен размер на осигурителния доход, по другите правоотношения осигурителни вноски не се дължат. Ако по основния договор осигурителни вноски са дължими върху доход, по-малък от максималния месечен размер на осигурителния доход, осигурителни вноски са дължими върху разликата между максималния месечен размер на осигурителния доход и осигурителния доход по основния трудов договор. Пред втория работодател трябва да декларирате сумата, върху която са дължими осигурителни вноски.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря за отговорите. Казах 2 200, защото когато почнах това беше доста и над тогавашния максимум. Не знаех, че са се качили.
И двамата работодатели знаят за другия. Но това беше важно уточнение, че втория работодател просто доплаща до максимума, съответно отчитайки първия. Но така или иначе втория работодател е коректен щом подава всичко реално... В НОИ си стои сериозна сума. Сборът от двете работни места е над 2 400, но под 3 000. Така де... Благодаря за отговорите. Да се надявам повече въпроси да няма...
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако са внасяли общо над максимума мисля, че е редно да си ги поискаш от НАП да ти върнат разликата.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Хмм... ще кажа на счетоводителката, но при нас текат почти постоянни проверки, та сигурно са го видели, ама знае ли се.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Имам един въпрос, до този момент за издаване на фактура са плащали по банковата сметка, но искам да попитам дали ако се плати в брой/на ръка може да се издаде фактура?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Разбира се - във фактурата се пише, че се плаща в брой и готово...
 

Горе